Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

TITANIK

+2
osa
defo
6 posters

Страна 5 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

TITANIK - Page 5 Empty Re: TITANIK

Пишување by Hamad bim Khalifa Нед Фед 14, 2016 11:13 pm

Abe so e rabotava: site se dale u turizam?http://maktel.mk/News.aspx?id=59474
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 5 Empty Re: TITANIK

Пишување by osa Нед Фед 14, 2016 11:16 pm

Hamad bim Khalifa напиша:Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски на средбата со министерот за надворешни работи на Кралството Холандија, Берт Кундерс, посочил дека престојните избори на 24-ти април се неопходни поради излез од наметната политичка криза и добивањето на стабилна влада, која, рекол тој, е клучен елемент за продолжување на реформите и мерките насочени кон подобрување на стандардот на граѓаните како и справување со предизвиците поврзани со мигрантската криза.

Груевски изразил уверување дека за ВМРО-ДПМНЕ суштински важно е изборите на 24-ти април да бидат фер и демократски при што ќе биде испочитувана волјата на мнозинството граѓани

TITANIK - Page 5 Images?q=tbn:ANd9GcT1xuGBRed-SIsyO0ZIuJqqeoQUbwJtb1FN6NgVVfLvRjlYGIaK

a cacko li ke odgovara shto sme imale falsifikat vlast dosega ????...zamisli ubavo reche pred nekoj den visok politichar : se bilo falsifikat ,se shto dogovorila ovaa falsifikat vlada ,se shto izglasala od zakoni i slichno se e FALSIFIKAT .....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16127
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 5 Empty Re: TITANIK

Пишување by defo Нед Фед 14, 2016 11:18 pm

За изборите, уште не сум сигурен Грујо е луд дефинитивно мислам дека нареднава недела е последно нешто да се спаси, ама такви сигнали нема....тоа ме плаши.

defo

Број на мислења : 2815
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 5 Empty Re: TITANIK

Пишување by Hamad bim Khalifa Нед Фед 14, 2016 11:20 pm

DPMNE se roni ko pesocna kula koga ke zavrne leten topol dozd, ili kako kocka seker koga ke i nakapash voda...... steta, izede gi alcnost a mozea da si se baskarat megju ovcive makedonski uste 10-20 godini!
p.s. "Steta" za spomenicite i galiite naskoro ke mora da odat na otpad .... a mozese za tie pari da si izlijat sarkofazi i da se zakopaat negde vo dlaboki okeanski vodi, ovaka ke gledame kucinja kako gi jadat
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 5 Empty Re: TITANIK

Пишување by osa Нед Фед 14, 2016 11:20 pm

Hamad bim Khalifa напиша:Abe so e rabotava: site se dale u turizam?http://maktel.mk/News.aspx?id=59474

a od lokalno "vladeenje" ,potochno SIN MU KE SI GO ZEME ILI NEMOZE MORA DA UCHI ZA DA ZAVRSHI OSMOLETKA...ha ha ..ne go pushta uchitelkata da gubi od nastava affraid

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16127
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 5 Empty Re: TITANIK

Пишување by Hamad bim Khalifa Нед Фед 14, 2016 11:21 pm

defo напиша:За изборите, уште не сум сигурен Грујо е луд дефинитивно мислам дека нареднава недела е последно нешто да се спаси, ама такви сигнали нема....тоа ме плаши.
Izbori ke ima!!!!! Ama koga za toa najmalce odlucuva grujokakis. Toj ionaka ke gi sledi pozadi resetki. Duri se somnevam deka ke ima pravo na glas...
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 5 Empty Re: TITANIK

Пишување by трендафил Нед Фед 14, 2016 11:30 pm

Teo напиша:Nemoj da lazhesh...Najgledani se vestite na Telma i 24 vesti...Inaku jas gi zhalam tvoite potomci shto kje moraat da zhiveat so sramor deka si robijash od Idrizovo osuden zaradi povikuvanje, organiziranje i uchestvo vo tolpa za nasilno likvidiranje na obviniteli i policajci koi samo chesno si ja vrshele dolzhnosta...Vo pravo si i za sramnoto delo na predavnicite...Poseben sram e toa shto vie dpmne-ovcite so nasilstvo go poddrzhuvate grkot shto saka da ja unishti Makedonija i makedonskiot narod...Na vlast kje ne donese narodot, no na fer i demokratski izbori a ne so falsifikati kako shto pravevte vie...
Ајде цитирај каде тоа сум повикал на насилство кон обвинители и полицајци. Или мислиш дека ако повеќе пати излажеш твојата лага ќе стане вистина. Мислам дека е време на овој форум да престане фашисоидното однесување. Патем бадијала ви е и да ги уапсите сите гласачи што не гласаат за вас. И затворениците имаат право на глас, па повторно ќе ги загубите изборите.
На апсењето на Едмонд Темелко покрај вас се радуваа само бугарската ВМРО-БНД и вашата сродна партија Златна зора во Грција. И никој друг.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 5 Empty Re: TITANIK

Пишување by osa Нед Фед 14, 2016 11:34 pm

trendo ne mi odgovori a te prashav kulturno :dali majkati e zensko ili masko ... Twisted Evil

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16127
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 5 Empty Re: TITANIK

Пишување by Гостин Нед Фед 14, 2016 11:41 pm

трендафил напиша:
Или мислиш дека ако повеќе пати излажеш твојата лага ќе стане вистина. Мислам дека е време на овој форум да престане фашисоидното однесување. Патем бадијала ви е и да ги уапсите сите гласачи што не гласаат за вас. И затворениците имаат право на глас, па повторно ќе ги загубите изборите.
На апсењето на Едмонд Темелко покрај вас се радуваа само бугарската ВМРО-БНД и вашата сродна партија Златна зора во Грција. И никој друг.

Трендо ако форумот беше фашизоиден немаше сега ти овде да трескаш глупости и никој да не те закача. Тоа што ти мислиш дека ако стопати излажеш дека опозицијата е лоша некој ќе ти поверува е твој проблем. Веќе напишав на друга тема, вашите глупи обиди да направите проблем со сите соседни држави и да ја изолирате државата нема да поминат.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 5 Empty Re: TITANIK

Пишување by Гостин Нед Фед 14, 2016 11:49 pm

Грујо го доби одговорот на пораката упатена до Кундерс дека избори на 24 април се неопходни.

Кундерс: Прво Пржино, па евроинтеграции

Нема европска перспектива за Македонија без целосно спроведување на договорот од Пржино. Оваа порака на холандското претседателство со Европската Унија денеска им ја пренел шефот на дипломатијата Берт Кундерс на раководствата на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ.
Тој повторил дека сега е најважно да се создадат услови за фер и слободни избори, како што имало во Македонија и порано и затоа е потребен  прочистен избирачки список и медиумски реформи  кои ќе овозможат независно и непристрасно известување. Кундерс посебно ја истакна поддршката на специјалното обвинителство.
“Како претседателство со ЕУ, ја поддржуваме специјалната јавна обвинителка. Таа треба слободно да си ги извршува задачите и ги повикуваме сите институции со добра волја да соработуваат со неа“ – вели Кундерс.

http://telma.com.mk/vesti/kunders-prvo-przhino-pa-evrointegracii

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 5 Empty Re: TITANIK

Пишување by трендафил Пон Фед 15, 2016 11:51 am

Ајде да се обидам да одговорам на прашањата што личат дека се сериозни. Со која соседна држава Македонија сака да ги влоши односите. Со Бугарија е при крај договорот. Со Грција имаме пресуда од судот во Хаг дека со ниту еден птег не сме го прекршиле договорот, односно Времената спогодба. Дека тоа го прави Грција со спречувањето да станеме членка на НАТО и да ги почнеме преговорите за членство во ЕУ. Тоа што Грција се однесува како СДСМ, па посакува од Македонија да и ги исполни сите нејзини желби е друг проблем.
Што се однесува до подршката на СЈО, не сум психијатар, но мислам дека само ненормален човек може да го поддржи тоа што на Едмонд Темелко при апсењето без налог началникот на битолската полиција, кој бил еден од тие што апселе, не му дозволил да си ги земе лековите. Тоа што еден од нив е Кундерс, претпоставувам дека тоа го има направено од незнаење, односно дека не е запознаен со деталите. Што се однесува до договорот од Пржино, главна обврска за исполнување на договорот е на опозицијата. Која има мнозинство во ДИК и која раководи со МВР. Првата институција е таа што треба да го прочисти списокот. Која тоа всушност требаше да го направи одамна. А одамна на нејзино чело е СДСМовец. А МВР има најголем дел од податоците.
Мислам дека целта на апсењето на Темелко е застрашување на Македонците од Пустец. За да не го искористат своето право на глас како македонски државјани во страв дека доколку гласаат МВР на чело со Оливер Спасовски и нив ќе ги уапси. Бидејќи МВР сега апси без судски налог. Што би требало да биде можно само доколку некој биде фатен додека врши кривично дело. А не за сомнеж дека нешто направил пред повеќе години. Да потсетам само дека ниту против Едмонд Темелко, ниту против никој друг нема обвинителен акт.
Ајде да ве прашам. Доколку народот ве сака, зошто толку инсистирате на цензура врз медиумите. Вие изгледа мислите дека народот би требало да ве сака, ама некои медиуми го држат во заблуда. Патем, јас од секогаш се залагав дека треба да има казни за клевета сразмерни на последиците од таа клевета. Без ограничување. Вие бегате од крајност во крајност. Според сопствените потреби. Неколку години по ред инсистиравте на слобода на клеветењето, односно за што помали казни за клевета. За да може Сорос и некои амбасади од кои една е и таа на Холандија со која шефува Кундерс, за исти пари да платат повеќе клевети. Сега пак одите во друга крајност. Тотална цензура според вашите потреби затоа што клеветењето и објавувањето на селектирани и монтирани материјали кои голем број гласила слободно ги објавуваа иако се работи за криминално стекнат материјал не ви го донесоа посакуваното. Подобрување на рејтингот. За подобрување на рејтингот прво што би требало да направи вашиот функционер кој времено е министер за внатрешни работи е да го разреши началникот што не му дозволил на Едмонд Темелко да се напие лекови и да ги земе со себе при апсењето без судски налог. Според изјавата на градоначалникот на Пустец, на бирачкиот список има 430 Македонци од ова место. Од нив сите и не дошле да гласаат. Па не знам од каде е толкавиот страв кај вас од овие неколку стотини гласачи. За кои верувам дека по идиотскиот потег сега скоро сите ќе дојдат да гласаат. Веројатно против тој што го апсеше нивниот градоначалник. Кој патем е трн во окото на непријателите на Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 5 Empty Re: TITANIK

Пишување by reiter Пон Фед 15, 2016 11:53 am

кој е И.Г.?

Кривичниот суд продолжува со сослушување на осомничените за предметот на СЈО напиша:
Како што беше најавено во соопштението на Основниот суд Скопје 1, објавено во саботата, во однос на предлозите на Специјалното јавно обинителство за определување притвор за осомничените во предметот „Титаник“, денеска во Кривичниот суд пред судија на претходна постапка треба да се појави лицето И.Г. Осомничениот, според договорот со судија на претходна постапка и со обвинителот што го издал предлогот, треба да се јави денеска во Судот за да може да постапува Судот по предлогот на СЈО. напиша:
http://24vesti.mk/krivichniot-sud-prodolzhuva-so-soslushuvanje-na-osomnichenite-za-predmetot-na-sjo

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 5 Empty Re: TITANIK

Пишување by Гостин Пон Фед 15, 2016 12:36 pm

Vidi, vidi, Trendafil zboruva za chistenje na izbirachkiot spisok...Pa ne mozhejki da izleze od shupakot na pastirot go priznava toa shto cela demokratska javnost odamna go znae...Deka izborite za ovie deset godini vladeenje na pastirot gi organizirashe mvro-vmro na chelo so dokazhanata kriminalka Goca brk za koja ima krivichni prijavi za falsifikuvanje izbori...I pravejki se so sila glup, nashiot Trendafil se trudi od petni zhili da zaboravi deka prochistuvanjeto na izbirachkiot spisok povekje ne e vo nadlezhnost na falsifikatorkata na lichni karti, izbirachki spisoci i izbori Goca...Sega Trendafile izbirachkiot spisok e vo celosna nadlezhnost na izbirachkata komisija, i toa strashno ve plashi...Zatoa i insistirate na izbori na 24 april nadevajki se deka nema da ima vreme spisokot da se prochisti i pak kje uspeete so pomosh na partiskite sudii da gi falsifikuvate izborite...Shto se odnesuva do kriminalecot protiv koj se podneseni krivichni prijavi a koj posle odrabotuvanjeto vo bandata za organiziran kriminal za falsifikuvanje izbori vo slobodnoto vreme se narekuva sebesi gradonachalnik na Pustec, a inaku ne zhivee tamu so ostanatite "chovechinja" kako shto gi narekuva Goca brk, vo sekoe vreme mozhe da dobie lekovi i sapecijalen lekarski tretman vo specijalnata institucija, koja pate3m mu e omilena na Ilija Dimopvski...

Nejasno e Trendafile zoshto se falish so dogovorot so Bugarija koga site znaeme deka so toj dogovor se brishe makedonskata istorija...Za kogo go odrabotuvate toa Trendafile??? Za grchkiot cigan i negovata tatkovina za koja negovite predci ginele??? Do koga kje ja predavate sopstvenata zemja i sopstveniot narod??? Kako ne vi e sram da ja prodadete i drzhavata i nacijata samo zaradi toa shto pogolemiot del od makedonskiot narod ne misli kako vas i ne saka da bide ovca pod kontrola na vashiot pastir??? I kako mozhesh bezochno da lazhesh deka se sprotivstavuvate na baranjata na Grcija koga tokmu so brishenjeto na istorijata na makedonskiot narod go pravite tochno toa shto grchkite cigani go sakaat, go brishete od kartata na narodite...Predavnik ednash, predavnik zasekogash Trendafile...

No, ne e se taka crno...1945 makedoncite napravija drzhava...1991 toa go ptvrdivme...2001 ja zacementiravme makedonskata drzhava i nacija, i nikakvi predavnici na chelo so grchki cigani i nivnite tajfi nema da mozhat da go promenat toa...Na narednite izbori, koi kje se odrzhat koga kje se stvorat ulovi tie da bidat fer i demokratski, konechno kje ja oslobodime Makedonija i makedonskiot narod od predavnicite koi vo dogovor so sosednite drzhavi se obiduvaat da gi unishtat i narodot i drzhavata...A istorijata kje vi presudi...Shteta shto vashite potomci kje mora da se sramat od vashata predavnichka uloga vo makedonskata istorija, no toa kje bide brgu zaboraveno...Nie ne sme kako vas Trendafile, nema da barame decata da odgovaraat za grevovite na svoite tatkovci...Za svoite grevovi protiv makedonskiot narod i makedonskata drzhava kje odgovarate vie lichno...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 5 Empty Re: TITANIK

Пишување by Гостин Пон Фед 15, 2016 2:05 pm

reiter напиша:кој е И.Г.?

ТВ Телма: Исмет Гури даде исказ пред Кривичниот суд (ФОТО)

http://plusinfo.mk/vest/58060/tv-telma-ismet-guri-dade-iskaz-pred-krivicniot-sud-foto

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 5 Empty Re: TITANIK

Пишување by Гостин Пон Фед 15, 2016 2:07 pm

Хелоу Трендо.

Едмонд Темелко бил законски лишен од слобода

Кривичниот суд во Скопје оценил дека е законито лишувањето од слобода на градоначалникот на Пустец (Албанија), Едмонд Темелко, осомничен за злосторничко здружување, повреда на избирачко право и поткуп при избори и гласање.

http://alsat.mk/News/237516/edmond-temelko-bil-zakonski-lishen-od-sloboda

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 5 Empty Re: TITANIK

Пишување by Гостин Пон Фед 15, 2016 2:11 pm

Трендо наредниот пат подобро нека те информираат во штабот.

Нема напредок, нема избори во април
Изминуваат последните денови во кои треба да се договорат медиумските реформи и да се покаже напредок со избирачкиот список, во спротивно амбасадорите нема да дадат амин за избори на 24-ти април.

TITANIK - Page 5 8AA28689-5B8F-4242-B268-8F693B156B30_w640_r1_s

Ако до крајот на неделава не се постигне политички договор во работните групи во делот за медиумските реформи и не се покаже вистински напредок во досега договореното, високи дипломатски извори за Радио Слободна Европа велат дека меѓународната заедница нема да даде поддршка за оддржување на изборите на 24 април.

Последните случувања околу кривичните пријави кои ги поднесе Специјалното јавно обвинителство за изборни манипулации покажуваат дека избирачкиот список се наоѓа во многу лоша состојба. Јавната обвинителка Фатиме Фетаи соопшти дека во истрагата е утврдено дека некои лица се фотографирани во еден град, а лична карта добиле во друг град, а се вметнати во избирачкиот список. Откриени се и сомнителни 15 илјади матични броеви и 60 илјади државјанства, а неподигнати биле 35 илјади сомнителни лични карти.

Ваквата сенка што ја фрла СЈО како и пробивањето на роковите за делумна теренска проверка на избирачкиот список, нерешените проблеми околу медуимското известување кое засега е само декларативно како балансирано и професионално влијаат врз договорениот датум за избори на 24 април велат експертите.

Аналитичарот Алберт Муслиу вели дека меѓународните партнери вклучувајќи го и еврокомесарот Јоханес Хан, нема да ја прифатат обврската да бидат гаранција дека се исполнети условите за изборите на 24 април затоа што и тие се потписници на пржинскиот договор.

„Затоа што времето коешто преостанува до 24 април е многу кратко, а времето кое преостанува до затворањето на избирачкиот список е ептен кратко и не очекувам дека нивниот заклучок ќе биде дека условите се исполнети за избори на 24 и тоа ќе подразбира пак циклус на преговори со четворицата лидери за евентуален нов датум, а изјавите на претставници на ДИК, особено на оние кои се од експертскиот дел, не укажуваат на тоа дека условите може да се исполнат до временскиот рок потребен за да се одржат изборите на 24 април“, вели Муслиу.

Политикологот Митко Гаџовски вели дека рокот за предвремени избори ќе се одложи за најмалку еден месец.

„Од причина што гледаме дека се уште некои процеси коишто се поврзани со изборите не се завршени. Само што започна прегледување на избирачките во избирачкиот список, тоа е процес којшто ќе трае сигурно неколку месеци и од таа причина сметам дека тоа ќе биде најголемиот проблем што ќе доведе до одложување на изборите. Законот за медиуми може да се донесе брзо и да се преточи во законска пракса во Собранието“, вели Гаџовски.

Анкетата на нашата веб страна покажува дека од 600 луѓе кои гласале, 70 проценти сметаат дека изборите треба да бидат одложени.

http://www.slobodnaevropa.mk/content/article/27553026.html

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 5 Empty Re: TITANIK

Пишување by Гостин Пон Фед 15, 2016 6:25 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 5 Empty Re: TITANIK

Пишување by Гостин Пон Фед 15, 2016 6:34 pm

Ти си жив доказ за високото ниво на интелигенција на дпмне-овците. Twisted Evil

Гешковска рециклира стара и отфрлена кривична пријава против сопругот на Шеќеринска (ФОТО)

TITANIK - Page 5 Bobo-Dajners-Sekerinska

По барање на обвинителката Гордана Гешковска, истражител од МВР поднел кривична пријава против Божидар Јанковски, сопруг на Радмила Шеќеринска, потпретседателка на СДСМ. Оваа информација за Плусинфо ја потврди извор од полицијата.

Провладините медиуми попладневно пренесоа вест дека против Јанковски е поднесена кривична пријава за даночно затајување и злоупотреба на службената положба и положба, во врска со издавање на станови под закуп на фирмата „Дајнерс клуб интернационал доел“ - Скопје.

Но, станува збор за измисслен, креиран случај, кој издиша уште во 2014 година!

„За да го покријат скандалот дека целиот Извршен комитет на ВМРО-ДПМНЕ бил вклучен во злосторничко здружување, власта во заминување, преку медиумските курири, мора да измислува нови напади со стари манипулации. Ниту има скандал ниту има случај. Текстовите на медиумските курири поврзани со заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска се чиста лага! Документот во прилог, од Основното јавно обвинителство Скопје, потврдува дека овој измислен, креиран случај на ВМРО-ДПМНЕ издиша како дупнат балон уште во 2014 година!

TITANIK - Page 5 2igdttlTITANIK - Page 5 2v1rj9f
„Не постои основано сомнение дека било извршено кривично дело“, јасно наведува Основното јавно обинителство после целосни увиди на Управата за финансиска полиција.

„Толку за лагите на медиумските курири. Никола Груевски четврти ден одбегнува да одговори каква е неговата улога во злосторничкото здружување. Додека Груевски бега, медиумските курири продолжуваат секојдневно ги бранат неговите криминални активности преку нарачани текстови.  Тоа е уште една потврда дека корупцијата и криминалот на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ 10 години се крие од граѓаните со помош на медиумскиот мрак. Затоа 20 милиони евра, пари на граѓаните завршиле во провладините медиуми, за само три години. Ова е уште еден доказ зошто е потребна слобода на медиумите, зошто е неопходна регулација на медиумскиот простор во интерес на граѓаните“, се вели во соопштението на СДСМ.

http://plusinfo.mk/vest/58092/geshkovska-reciklira-stara-i-otfrlena-krivicna-prijava-protiv-soprugot-na-shekjerinska-foto

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 5 Empty Re: TITANIK

Пишување by defo Пон Фед 15, 2016 10:41 pm


defo

Број на мислења : 2815
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 5 Empty Re: TITANIK

Пишување by трендафил Пон Фед 15, 2016 11:03 pm

Избирачкиот список, да ве потсетам, е обврска на ДИК. Не на владата. Со ДИК веќе 9 години раководи СДСМовец. Веројатно има некој пропуст, но сигурно е дека не се работи за нешто големо. Сигурно е и дека има останато и некој фантомски бирач запишан пред една или повеќе децении. Во времето кога партиски активисти ги полнеа кутиите. Одамна такви егзибиции не се можни. Дури ни по зафрлените села во западна Македонија кај што од секогаш имало најповеќе изборни нерегуларности. И кои не гласаат за ВМРО-ДПМНЕ. Последен пат гласаа за македонски кандидат на претседателските избори кога победи Бранко Црвенковски.
Што се однесува до датумот за избори, него не го одредуваат странските амбасадори, туку го договорија лидерите на четирите партии, а тој договор го легализира парламентот. Кој едногласно ги изгласа законите врзани со овој датум. Не може Оливер Спасовски на пример да биде вечен министер за внатрешни затоа што намерно ќе избегнува прочистување на избирачкиот список. Или неговите сопартијци во ДИК ќе се прават невешти, па откако веќе 9 години раководат со ДИК други ќе обвинуваат за евентуални изборни неправилности.
Што се однесува до обвинувањата за наводни бегства на осомничените од социјалдемократското јавно обвинителство, колку што ми е познато сите повикани се имаат јавено кај истражниот судија. Тие не можеле да знаат дека СЈО баш за викенд ќе покрене обвинение. поради тоа што тогаш најголем број граѓани се дома и е најдобро време за медиумска представа. Која во овој случај доживеа дебакал. Прво со настапот на Катица која како да е полуписмена едвај ја прочита изјавата од неколку реченици и веднаш избега за да не може да биде прашана за киријата што и ја плаќаме сите даночни обврзници и покрај тоа што кога стана специјална имаше два стана на свое име кои подоцна ги префрли на своите деца. Со киријата има проблем и Бобо. Има нови моменти во истрагата. На пример дека дал лажна изјава дека станот во Охрид на пример го користеле и странци вработени во Дајнерс. Нема пријавено странци на таа адреса. За станот во Скопје пак, за кој е плаќана кирија од Дајнерс, Бобо плаќал повластена даночна стапка како за стан во кој живее сопственикот. Не како за стан што се издава под кирија. Решението што го гледаме на форумов се однесува на анкетниот лист на Шеќеринска. А сега е обвинет Бобо.
Што се однесува до анкетата на Радио слободна Европа таму 70 % се за одложување на изборите. На овој форум тој процент би бил веројатно поголем. На анкетата на Брима Галуп не е така. Ако добро разбирам, ако има избори на 24 април, 70% од гласачите ќе сакаат да ја казнат власта затоа што не сака одложување. Што да кажам на оваа. Кога се знае дека сопственик на Радиото Слободна Европа сопственик е Џорџ Сорос, мислам дека не треба дополнителен коментар.
Ајде уште еднаш да напишам. Специјалното јавно обвинителство и МВР со бруталното апсење на Едмонд Темелко направи голема глупост уште на првиот чекор. СДСМ пак го подржа ова. Интересно е што амбасадорите не реагираа, односно до сега не вршеа притисок врз судот. Како што прават соросоидите и вие овде на форумов.
За крај да прашам. Дали е точно дека Бобо Дајнерс во друштво на Радмила Шеќеринска денес во 16.15 часот со летот OU369 на Кроација Ерлајнс одлетал од Македонија. Да не кажам избегал.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 5 Empty Re: TITANIK

Пишување by Гостин Пон Фед 15, 2016 11:25 pm

Se gubish Trendafile...Ednash spisokot go prochistuva DIK, drugpat MVR...Ochigledno i depeshite shto ti stigaat od shtab se nedovolni da ja prikrijat tvojata panika...Dali ima ili ne novi momenti vo obvinenieto kon soprugot na Shekerinska nabrgu kje utvrdime, no deka tie ja naopushtile zemjata e laga...No vistina e deka polovina od rakovodstvoto na dpmne i negovite koalicioni partneri se naogjaat nadvor od drzhavata...datumot za izbori Trendafile e odreden tochno vo dogovor so megjunarodnata zaednica i pod precizni uslovi...Koi ovoj pat nema da uspeete da gi proglasite za toaltne hartija...Izbori kje ima koga tie uslovi kje se ispolnat...Toa shto vo megjuvreme vie ne uspevate da ja rasprodadete i unioshtite drzhavata na makedoncite e stravot shto ve tera da zavrshite vo specijalnata ustanova inaku omo;lena na Ilija Dimovski...Zatoa shto se dodeka postoi makedonskata drzhava i narod vie kje bidete zhigosani kako izrodi i predavnici...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 5 Empty Re: TITANIK

Пишување by Гостин Вто Фед 16, 2016 12:09 am

Trendafile eve ti i dokaz deka ste spremni za vashata omilena specijalna ustanova...

Ova go objavi Kur-ir denes povikuvajki se na media.mk...

Скандалот со “Дајнерс” на Бобо и Шеќеринска и на CNN

Американската CNN, една од највлијателните светски телевизиски мрежи, деновиве објави сторија за корупцискиот скандал во кој е вмешан заменик-претседателот на СДСМ, Радмила Шеќеринска и нејзиниот сопруг, директорот на “Дајнерс” за Македонија, Божидар Бобо Јанковски, пренесува Медиа.мк

15 Февруари 2016 23:35

Целиот текст прочитајте го на МЕДИА.МК

Proveriv na Media.mk i pogodete...Storijata e od 2014 godina...No i ovoj kurton medium go objavuva na 15 fevruari 2016 god...Koj sepak za razlika od Kur-ir e pochesen i napomenuva deka se raboti za prilog od 2014 godina...

Скандалот со "Дајнерс" на Бобо и Шеќеринска и на CNN

Понеделник, 15.02.2016 22:54 Македонија
Во сторијата што ја објави CNN iReport на 7 февруари 2014 година, стои дека сопругот на Радмила Шеќеринска пријавил кирија која си ја плаќа самиот на себе, односно за имот кој лично го поседува и во кој живее.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 5 Empty Re: TITANIK

Пишување by Hamad bim Khalifa Вто Фед 16, 2016 6:20 am

Sega ke objavat "Taze" vest deka :komunjarite mu spremaat atentat na Goce Delcev negde vo pazuvite na zapadna Makedonija!!!! Twisted Evil
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 5 Empty Реално шоу - 30/40/50

Пишување by Arhimed Сре Фед 17, 2016 8:22 am

Изведба (performance) - 40 човечиња во 50м2
TITANIK - Page 5 CbQ296-W4AANC2p
Ме потсети на Големиот брат, па најдов на Твитер ова - http://sitel.com.mk/naskoro-vip-golemiot-brat-eve-koj-poznat-makedonec-se-podgotvuva-za-vlez

Бидејќи СЈО обвинува повеќе лица за изборни измами од 2011 навака, предлагам 40 осомничени да ги напикаат во притвор во 50м2 (станот е државен, на ЈПССДП) и сето тоа да го гледаме на Сител - Големиот брат.

Реално шоу, притвор 30 дена за 40 лица во 50м2. 30/40/50 Smile

Arhimed

Број на мислења : 82
Join date : 2015-03-22

Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 5 Empty Re: TITANIK

Пишување by трендафил Чет Фед 18, 2016 8:01 pm

Teo напиша:Vidi, vidi, Trendafil zboruva za chistenje na izbirachkiot spisok...Pa ne mozhejki da izleze od shupakot na pastirot go priznava toa shto cela demokratska javnost odamna go znae...Deka izborite za ovie deset godini vladeenje na pastirot gi organizirashe mvro-vmro na chelo so dokazhanata kriminalka Goca brk za koja ima krivichni prijavi za falsifikuvanje izbori...I pravejki se so sila glup, nashiot Trendafil se trudi od petni zhili da zaboravi deka prochistuvanjeto na izbirachkiot spisok povekje ne e vo nadlezhnost na falsifikatorkata na lichni karti, izbirachki spisoci i izbori Goca...Sega Trendafile izbirachkiot spisok e vo celosna nadlezhnost na izbirachkata komisija, i toa strashno ve plashi...Zatoa i insistirate na izbori na 24 april nadevajki se deka nema da ima vreme spisokot da se prochisti i pak kje uspeete so pomosh na partiskite sudii da gi falsifikuvate izborite...Shto se odnesuva do kriminalecot protiv koj se podneseni krivichni prijavi a koj posle odrabotuvanjeto vo bandata za organiziran kriminal za falsifikuvanje izbori vo slobodnoto vreme se narekuva sebesi gradonachalnik na Pustec, a inaku ne zhivee tamu so ostanatite "chovechinja" kako shto gi narekuva Goca brk, vo sekoe vreme mozhe da dobie lekovi i sapecijalen lekarski tretman vo specijalnata institucija, koja pate3m mu e omilena na Ilija Dimopvski...

Nejasno e Trendafile zoshto se falish so dogovorot so Bugarija koga site znaeme deka so toj dogovor se brishe makedonskata istorija...Za kogo go odrabotuvate toa Trendafile??? Za grchkiot cigan i negovata tatkovina za koja negovite predci ginele??? Do koga kje ja predavate sopstvenata zemja i sopstveniot narod??? Kako ne vi e sram da ja prodadete i drzhavata i nacijata samo zaradi toa shto pogolemiot del od makedonskiot narod ne misli kako vas i ne saka da bide ovca pod kontrola na vashiot pastir??? I kako mozhesh bezochno da lazhesh deka se sprotivstavuvate na baranjata na Grcija koga tokmu so brishenjeto na istorijata na makedonskiot narod go pravite tochno toa shto grchkite cigani go sakaat, go brishete od kartata na narodite...Predavnik ednash, predavnik zasekogash Trendafile...

No, ne e se taka crno...1945 makedoncite napravija drzhava...1991 toa go ptvrdivme...2001 ja zacementiravme makedonskata drzhava i nacija, i nikakvi predavnici na chelo so grchki cigani i nivnite tajfi nema da mozhat da go promenat toa...Na narednite izbori, koi kje se odrzhat koga kje se stvorat ulovi tie da bidat fer i demokratski, konechno kje ja oslobodime Makedonija i makedonskiot narod od predavnicite koi vo dogovor so sosednite drzhavi se obiduvaat da gi unishtat i narodot i drzhavata...A istorijata kje vi presudi...Shteta shto vashite potomci kje mora da se sramat od vashata predavnichka uloga vo makedonskata istorija, no toa kje bide brgu zaboraveno...Nie ne sme kako vas Trendafile, nema da barame decata da odgovaraat za grevovite na svoite tatkovci...Za svoite grevovi protiv makedonskiot narod i makedonskata drzhava kje odgovarate vie lichno...
Тешко е да се дискутира со луѓе што немаат основно познавање на работите, а мислат дека знаат се. Должност на ДИК да го прочисти списокот е многу одамна. Не е тоа новина со наметнатиот договор од Пржино. Затоа и пишував дека ако СДСМ смета дека ДИК не го направил тоа, прво што требаше да направи е да ги смени своите членови во комисијата. А не се откажува од Виолета Дума која потпиша дека списокот е во ред и на последните парламентарни избори, кои се обидувате да ги прогласите за фалсификат. Во кој, ако тоа е вистина, учествуваше и таа. Што се однесува до тоа на која адреса ќе бидат пријавени државјани на нашата држава и колкав е нивниот број, нема законско ограничување. Само треба согласност од сопственикот на станот или тој што има договор за закуп на истиот.
На делот со говор на омраза не сакам да одговорам.
Ајде да одбележам дека е одбиена жалбата на СЈО и дека обвинетите во случајот Титаник ќе се бранат од слобода. Истото веројатрно ќе важи и за Бобо Дајнерс. А веќе подолго време важи и за Зоран Заев.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 5 Empty Re: TITANIK

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот