Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

TITANIK

+2
osa
defo
6 posters

Страна 6 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

TITANIK - Page 6 Empty Re: TITANIK

Пишување by osa Чет Фед 18, 2016 8:48 pm

uf trendafilcho da si poblisku ke te baknev ...ke dobieshe eden vruk poljubac ...ne za drugo ,tuku za da ti ja zatnam TAA ustichkata za da ne trese do tolku ....i shto pisha ubav ti ? deka spored zakonite vo nashata drzava nema ogranichuvanje kolku luge ke ziveat vo eden stan .....i dobro ti vaka ko chovek si veruvash na ova shto go pishuvasah ???? sigurno ne ! a bre abdal eden nedokvakan kako ke ziveat koga minimum prostor za edno lice e DVA kvadrati i sega zoshto nemoze da se smestat tolku ? od prichina za da spijat im treba poveke od eden kvadrat ,odnosno MINIMUM DVA KVADRATI ZA DA GO SOBERE KREVETOT kaj shto ke spie edno lice ...
e sega jebiga ako spijat eden vrz drug togash moze da nema problemi za smestuvanje .....
p.s. dobro bre chovek daj objasni ni na site shto za tebe znachat zborovite :

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16139
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 6 Empty Re: TITANIK

Пишување by трендафил Пет Фед 19, 2016 11:45 am

Не се работи за вистинско живеење, туку за адреса во Македонија преку која комуницираат македонските државјани од дијаспората. СО таа адреса се запишани и во избирачкиот список. Во списокот има и многу поранешни жители на Македонија кои сега се одселени. Македонските закони се такви и ги нема напишано ВМРО. Напротив, тоа е дело на СДСМ. Не знам што сте се фатиле како слепи за стап за нашите сонародниси од Мала Преспа. На списокот е и братучед ми кој живее во Австралија од 1961 година. Далеку му е, па не доаѓа на гласање. Иначе можеше да гласа во општина Центар ако сакаше. Иначе само во Кичево на локалните избори дојдоа на гласање од дијаспората повеќе гласачи отколку што има полнолетни во Мала Преспа. А сите од нив не се на списокот, а и сите што се наши државјани немаат гласано. Може да се разговара за тоа на избирачкиот список да бидат само тие што живеат во Република Македонија, но таков предлог нема од ниту една партија, вклучувајќи ги тука и сите што се дел од коалицијата на чело со СДСМ. Тешко и дека би поминале уставните промени, затоа што не би добиле бадинтерово мнозинство. Не би ги сакале Албанците. А и чадорот, меѓународната врхушка, не би сакала бришење на тие што немаат ништо против промената на името на државата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9181
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 6 Empty Re: TITANIK

Пишување by Гостин Пет Фед 19, 2016 5:59 pm

E pa shto togash tresesh gluposti...Izborniot zakon e jasen, sekoj glasa vo mestoto na zhiveenje...Onie shto zhiveat nadvor od Makedoniuja glasaat vo izbrnite edinici za dijasporata...Isto kao i bratiched ti koj nema nikakvo pravo da glasa vo Centar, zatoa shto zhivee vo Avstralija...Inaku za imeto mnogupati sum ti rekol...Go prodavate bez sram i obraz...Ne samo imeto tuku i identitetot...Tokmu toa tvojot pastir go ponudi na grcite preku intervjuto vo To Vima...A vie predavnicite bez sram go poddrzhuvate grchkiot cigan i negoviot tenderkoaliciski partner teroristot i uchkata Alji vo taa prodazhba na Makedonija i makedoncite...Za toa predavstvo kje bidete zhigosani od istorijata i od idnite makedonski pokolenija...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 6 Empty Re: TITANIK

Пишување by Гостин Пет Фед 19, 2016 6:26 pm

Од БИРН.....

„Титаник“ кружи околу локалните избори во Струмица

Владо Апостолов Призма
Oд луѓе вклучени во истрагата БИРН дознава дека специјалните обвинители се интересирале за акцијата со која структури на ВМРО-ДПМНЕ наводно ја оспориле победата на Зоран Заев во првиот круг на локалните избори во Струмица, иако тоа не им успеало целосно.

TITANIK - Page 6 2-2

Специјалната обвинителка Фатиме Фетаи минатиот петок ја нацрта скицата на злосторничкото здружување кое наводно ги криминализирало изборите за да остане на власт на локално и на државно ниво, а покрај крупните „ѕверки“, како двајцата министри и владиниот секретар, Фетаи во групата вброи пет судии од скопскиот Управен суд и четворица членови на Државната изборна комисија (ДИК) од 2013.

Нејзината колешка Ленче Ристоска предупреди дека не можат да откријат повеќе детали за случајот „Титаник“, меѓутоа БИРН од луѓе вклучени во истрагата дознава дека специјалните обвинители се интересирале за акцијата со која политичкиот противник ја оспорил победата на Зоран Заев во првиот круг на локалните избори во Струмица.

Иако Специјалното обвинителство во случајов нема да ги користи „бомбите“, сепак прислушуваните разговори, официјалните документи на ДИК и информациите од медиумите, можат да доловат што се случувало на релација Скопје - Струмица на самите избори, како и неколку дена подоцна.

Партијата на Никола Груевски и за овој сет прислушувани разговори, кои СДСМ ги објави прво во Универзална сала, а потоа и во Струмица, го повтори познатиот став.

„СДСМ ги повторува своите прес-конференции полни со креирани, монтирани, лепени и прелепувани телефонски разговори, одработуваат туѓо сценарио само да се доберат до власт без поддршка од граѓаните“, реагираше ВМРО-ДПМНЕ лани во март.
Едно ливче навистина снемало

Ако се следи објавеното од „бомбите“ сѐ почнува со еден еуфоричен телефонски разговор, кој според СДСМ, е меѓу Јанкулоска и пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ од Струмица, Славе Гошев. Разговорот, според содржината, упатува дека се одвивал вечерта на 24 март 2013, по 19 часот, откако се затворени избирачките места по првиот изборен круг и откако почнале да се бројат гласовите.

Гошев рапортира дека нивниот кандидат за градоначалник, Васил Пишев, губи од Зоран Заев со 500 гласа разлика и предлага да направат инцидент за да има прегласување во трите избирачки места каде што сѐ уште не се избројани гласовите и каде што мнозинството гласачи се Роми.

Планот бил со прегласувањето да се намали цензусот и на тој начин да се осуети победата на Заев уште во првиот круг, a во вториот круг сите министри од ВМРО-ДПМНЕ да дојдат во Струмица и да агитираат за Пишев.

„Шо да напраеме, ај кажувај“, се бара совет од Јанкулоска.
Во моментот гласачките места се затворени, маневарот е стеснет, меѓутоа, сепак, има предлог: „Не потпишувајте записници - приговори, нешто така, да се прегласа. Некое ливче нека снема!“, финишира разговорот.

Дел од она што го договараат гласовите на аудио снимката се остварува преку приговорите на ВМРО-ДПМНЕ до ДИК поднесени од тогашниот генерален секретар на партијата, Кирил Божиновски, кој исто така е еден од осомничените во случајот „Титаник“.

Владејачката партија веднаш по првиот круг го обжалила гласањето во три избирачки места во Струмица, меѓутоа вредни за опсервација се причините поради кои ВМРО-ДПМНЕ бара поништување на гласањето.

Интересно е дека сугестијата „некое ливче нека снема“ се остварила во буквална смисла, односно ВМРО-ДПМНЕ барало да се поништи гласањето на избирачкото место 1.727, бидејќи во гласачките кутии имало токму - едно ливче помалку од бројот на лицата што гласале.

Ваквиот инцидент, да има помалку ливчиња отколку луѓе што гласале, не е предвиден со Изборниот законик и тој ја санкционира само спротивната ситуација, кога има повеќе ливчиња во кутијата отколку луѓе што гласале. И покрај тоа, ДИК го прифатила овој приговор на ВМРО-ДПМНЕ и имало прегласување на ова место.

TITANIK - Page 6 Edno%20livce%20neka%20snema19. фев. 16.
„Титаник“ кружи околу локалните избори во Струмица

Владо Апостолов Призма
Oд луѓе вклучени во истрагата БИРН дознава дека специјалните обвинители се интересирале за акцијата со која структури на ВМРО-ДПМНЕ наводно ја оспориле победата на Зоран Заев во првиот круг на локалните избори во Струмица, иако тоа не им успеало целосно.
Изборните измами во фокусот на Специјалното јавно обвинителство | Фото: МИА

Специјалната обвинителка Фатиме Фетаи минатиот петок ја нацрта скицата на злосторничкото здружување кое наводно ги криминализирало изборите за да остане на власт на локално и на државно ниво, а покрај крупните „ѕверки“, како двајцата министри и владиниот секретар, Фетаи во групата вброи пет судии од скопскиот Управен суд и четворица членови на Државната изборна комисија (ДИК) од 2013.

Нејзината колешка Ленче Ристоска предупреди дека не можат да откријат повеќе детали за случајот „Титаник“, меѓутоа БИРН од луѓе вклучени во истрагата дознава дека специјалните обвинители се интересирале за акцијата со која политичкиот противник ја оспорил победата на Зоран Заев во првиот круг на локалните избори во Струмица.

Иако Специјалното обвинителство во случајов нема да ги користи „бомбите“, сепак прислушуваните разговори, официјалните документи на ДИК и информациите од медиумите, можат да доловат што се случувало на релација Скопје - Струмица на самите избори, како и неколку дена подоцна.

Партијата на Никола Груевски и за овој сет прислушувани разговори, кои СДСМ ги објави прво во Универзална сала, а потоа и во Струмица, го повтори познатиот став.

„СДСМ ги повторува своите прес-конференции полни со креирани, монтирани, лепени и прелепувани телефонски разговори, одработуваат туѓо сценарио само да се доберат до власт без поддршка од граѓаните“, реагираше ВМРО-ДПМНЕ лани во март.
Едно ливче навистина снемало

Ако се следи објавеното од „бомбите“ сѐ почнува со еден еуфоричен телефонски разговор, кој според СДСМ, е меѓу Јанкулоска и пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ од Струмица, Славе Гошев. Разговорот, според содржината, упатува дека се одвивал вечерта на 24 март 2013, по 19 часот, откако се затворени избирачките места по првиот изборен круг и откако почнале да се бројат гласовите.

Гошев рапортира дека нивниот кандидат за градоначалник, Васил Пишев, губи од Зоран Заев со 500 гласа разлика и предлага да направат инцидент за да има прегласување во трите избирачки места каде што сѐ уште не се избројани гласовите и каде што мнозинството гласачи се Роми.

Планот бил со прегласувањето да се намали цензусот и на тој начин да се осуети победата на Заев уште во првиот круг, a во вториот круг сите министри од ВМРО-ДПМНЕ да дојдат во Струмица и да агитираат за Пишев.

„Шо да напраеме, ај кажувај“, се бара совет од Јанкулоска.
Во моментот гласачките места се затворени, маневарот е стеснет, меѓутоа, сепак, има предлог: „Не потпишувајте записници - приговори, нешто така, да се прегласа. Некое ливче нека снема!“, финишира разговорот.

Дел од она што го договараат гласовите на аудио снимката се остварува преку приговорите на ВМРО-ДПМНЕ до ДИК поднесени од тогашниот генерален секретар на партијата, Кирил Божиновски, кој исто така е еден од осомничените во случајот „Титаник“.

Владејачката партија веднаш по првиот круг го обжалила гласањето во три избирачки места во Струмица, меѓутоа вредни за опсервација се причините поради кои ВМРО-ДПМНЕ бара поништување на гласањето.

Интересно е дека сугестијата „некое ливче нека снема“ се остварила во буквална смисла, односно ВМРО-ДПМНЕ барало да се поништи гласањето на избирачкото место 1.727, бидејќи во гласачките кутии имало токму - едно ливче помалку од бројот на лицата што гласале.

Ваквиот инцидент, да има помалку ливчиња отколку луѓе што гласале, не е предвиден со Изборниот законик и тој ја санкционира само спротивната ситуација, кога има повеќе ливчиња во кутијата отколку луѓе што гласале. И покрај тоа, ДИК го прифатила овој приговор на ВМРО-ДПМНЕ и имало прегласување на ова место.


Во вториот приговор на ВМРО-ДПМНЕ до ДИК, ген-секот Кирил Божиновски образложил дека една жена не можела да гласа на избирачкото место 1.730, бидејќи некој веќе гласал наместо неа. За одлуката на ДИК да го поништи гласањето и во 1.730, реагираше невладината МОСТ со образложение дека комисијата не била конзистентна при одлучувањето.

МОСТ констатирал дека за сосема иста повреда, гласање во име на друг, ДИК прифатил приговор на една партија, иако со приговорот немало забелешка во записникот, додека во друг случај комисијата одбила друга партија што поднела прилог со забелешки во записникот.

Третиот приговор на партијата на Груевски за изборите во Струмица се однесува на тоа дека едно лице ставило две ливчиња во гласачката кутија и на тоа дека активист на СДСМ агитирал на избирачко место, меѓутоа претседателот на Општинскиот избирачки одбор пред ДИК аргументирал дека гласачот по грешка добил две ливчиња и оти второто ливче никогаш не влегло во кутијата, било ставено во коверт како неупотребено и никој од избирачкиот одбор немал замерки за тоа како бил решен проблемот.
Преправани резултати во Чаир

За сите три случаи тогашниот претседател на ДИК, кој е од редовите на СДСМ, Борис Кондарко, побарал да се направи увид во изборниот материјал, меѓутоа мнозинството во комисијата одлучило дека тоа не е потребно. И во оваа ситуација, според МОСТ, ДИК била неконзистентна споредено со тоа како реагирала за увидот во материјалот на друго избирачко место.

ДИК со четири гласа за и три против ги прифатило трите приговори на ВМРО-ДПМНЕ и го поништило гласањето во овие избирачки места, а потоа иста одлука ја донел и Управниот суд по тужбите на СДСМ.

Вкупниот број на гласачи во овие три места бил 3.255, од кои на локалните избори во првиот круг гласале 2.553 граѓани. Имало прегласување, меѓутоа не и втор круг, бидејќи Заев победи при повторното гласање.

TITANIK - Page 6 IZVESTAJ_2013.pdf

Она што е интересно во овој случај е што власта мнозинството не го обезбеди со помош на членот на ДИК, Субхи Јакупи од коалициониот партнер ДУИ туку со поддршката од ДПА и од нивниот претставник во комисијата Бедредин Ибраими.

Новинарите тогаш известуваа дека Ибраими не дискутирал по предлозите за поништување на гласањето на три места во Струмица, меѓутоа сепак гласал во корист на ВМРО-ДПМНЕ, а оваа необична ситуација се објаснува со други разговори од „бомбите“.

Имено, во циклусот на објавени снимки од страна на СДСМ се наоѓа и разговор за кој се тврди дека е на тогашниот премиер Никола Груевски со уредникот на „Сител“, Драган Павловиќ – Латас. Во тој разговор се открива дека Груевски договарал со ДПА да ги поддржи за Струмица. Друга снимка пак, за која се тврди дека е меѓу Сашо Мијалков и Мендух Тачи, го доловува целиот „пазар“.

„Имам една хитна ургенција до тебе. Може ли да гласате за нас, сега за Струмица у ДИК?“, го замолува Мијалков Тачи, по што тој се сложува.

Потоа, веднаш се јавува на Бедредин Ибраими од ДИК и буквално му наредува да ги поддржи ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи, како што вели, „се договориле за Чаир“.

Токму за случајот во Чаир, Специјалното јавно обвинителство информираше дека отвори истрага и против членови на општинската изборна комисија, затоа што, според СЈО, „постои основано сомнение дека преправале резултати на локалните избори во оваа општина“.

Според информации на БИРН на 13 избирачки места биле поправени изборните резултати, биле додадени вкупно неколку стотици гласови, со цел кандидатот на ДУИ за градоначалник, Изет Меџити, да победи во Чаир уште во првиот круг.

За овој случај СЈО го сомничи членот на избирачкиот одбор во Чаир, Исмет Гури, кој по заминувањето од распитот пред судијата на претходна постапка одби да ги коментира информациите на специјалната обвинителка Фатиме Фетаи.

http://prizma.birn.eu.com/%D0%BC%D0%BA/%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%B8/%D1%82%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%BA-%D0%BA%D1%80%D1%83%D0%B6%D0%B8-%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D1%83-%D0%BB%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B8%D0%B7%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%B8-%D0%B2%D0%BE-%D1%81%D1%82%D1%80%D1%83%D0%BC%D0%B8%D1%86%D0%B0-1

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 6 Empty Re: TITANIK

Пишување by Гостин Пет Фед 19, 2016 6:48 pm

Докази постојат. Корумпираните судии нема да можат уште долго да ја штитат фамилијата и Грујошеску затоа што и самите тие ќе се најдат на удар. Освен тоа кога изборите ќе бидат одложени СЈО ќе има дополнително време за истрага, а нема сомнение дека меѓу судиите има и чесни луѓе кои ќе си ја извршат работата според законот.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 6 Empty Re: TITANIK

Пишување by Гостин Пет Фед 19, 2016 8:00 pm

Vo zatvor ke odat zajko sekerka i takvi slicni na niv. Gruevski ke bide premier dzabe pritisocite sti gi pravite na sudstvoto.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 6 Empty Re: TITANIK

Пишување by defo Пет Фед 19, 2016 8:40 pm

delmol напиша:Vo zatvor ke odat zajko sekerka i takvi slicni na niv. Gruevski ke bide premier dzabe pritisocite sti gi pravite na sudstvoto.
Гуд дог, браво ево ти коска...
TITANIK - Page 6 Dog-bone-clipart-dog-bone-clipart

defo

Број на мислења : 2851
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 6 Empty Re: TITANIK

Пишување by трендафил Пет Фед 19, 2016 9:57 pm

Нели Заев победи на изборите во Струмица. Што би рекле доколку имало изборна кражба не е ли крадецот тој што победил. Патем исполни ли Заев нешто од тоа што го вети на струмичани?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9181
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 6 Empty Re: TITANIK

Пишување by Гостин Пет Фед 19, 2016 11:38 pm

Trendafile ne se pravi glup...Ovde se raboti za opstrukcija na izborite so cel preglasuvanje i obid za pritisok i zaplashuvanje na glasachite da ne glasaat za Zaev...E pa Trendafile ne se site vo Makedonija prishupaci na pastirot i kukavici koi molchat koga grchkiot cigan i uchkata im ja prodavaat drzhavata, identitetot , jazikot i imeto...Gragjanite na Centar i Strumica bea pochetokot, poleka site se osloboduvaat od stravot i konechno kje se presmetaat so vas predavnicite...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 6 Empty Re: TITANIK

Пишување by Hamad bim Khalifa Саб Фед 20, 2016 8:32 am

http://www.dokaz.mk/nova-tura-na-apsene-po-naredba-na-sjo-vo-ponedelnik-nema-poveke-alo-nachalniche/

Pak goca besni brk na raspit! Prviot pat i beshe za izborni mestenki. Ovojpat, se zbori, deka ke bilo za tefterceto i sudski mestenki! Bidejki u pritvor ne ja sakaat ke i bide podobro da si podigne shatorce pred Skopska edinica! Twisted Evil
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 6 Empty Re: TITANIK

Пишување by defo Саб Фед 20, 2016 9:29 am

Има една добра работа во целава работа, се истакнаа кој е кој, како печурки после дожд.

defo

Број на мислења : 2851
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 6 Empty Re: TITANIK

Пишување by Гостин Саб Фед 20, 2016 9:36 am

Тоа е тој притисок од кој се плашат куририте и шителите. Не може сваровски судството да ги прогласи сите членови на фамилијата и нивните помагачи во криминалот за безгрешни и покрај сите материјални докази.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 6 Empty Re: TITANIK

Пишување by defo Саб Фед 20, 2016 9:42 am

luxor напиша:Тоа е тој притисок од кој се плашат куририте и шителите. Не може сваровски судството да ги прогласи сите членови на фамилијата и нивните помагачи во криминалот за безгрешни и покрај сите материјални докази.

Не е притисок, реалност е....корумпираните, неспособни судии, кои си ги ги имаат раширени и горните и долните отвори малце повеќе........и вака излегоа на светлина, после ова, после избори најкултурно ќе се соочат со одговорност, ќе летаат дипломи, сертификати, некој ќе заглави во затвор.........

defo

Број на мислења : 2851
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 6 Empty Re: TITANIK

Пишување by Гостин Саб Фед 20, 2016 9:49 am

Се согласувам дека е реалност Дефо, но точно таа реалност тиа ја чувствуваат како притисок на нивниот сваровски систем. Досега заштитени од сите страни, наеднаш се соочуваат со обвиненија токму против тие кои ги поставиле на тие места. Ако еден корумпиран судија сега не се држи како пијан за плот во одбрана на тие кои го поставиле јасно му е дека следното што ќе се случи е падот на фамилијата да го повлече и него.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 6 Empty Re: TITANIK

Пишување by Гостин Саб Фед 20, 2016 10:43 am

Realnist e deka site komnjuari ke izlezat na sud za predavstvo na makedonija i rusenje na ustavniot poredok.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 6 Empty Re: TITANIK

Пишување by defo Саб Фед 20, 2016 10:54 am

delmol напиша:Realnist e deka site komnjuari ke izlezat na sud za predavstvo na makedonija i rusenje na ustavniot poredok.


А на што се должи „твојов“ став.

defo

Број на мислења : 2851
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 6 Empty Re: TITANIK

Пишување by Hamad bim Khalifa Саб Фед 20, 2016 11:37 am

defo напиша:
luxor напиша:Тоа е тој притисок од кој се плашат куририте и шителите. Не може сваровски судството да ги прогласи сите членови на фамилијата и нивните помагачи во криминалот за безгрешни и покрај сите материјални докази.

Не е притисок,  реалност е....корумпираните,  неспособни судии, кои си ги ги имаат раширени и горните и долните отвори малце повеќе........и вака излегоа на светлина, после ова, после избори најкултурно ќе се соочат со одговорност, ќе летаат дипломи, сертификати, некој ќе заглави во затвор.........

XXX!!!

So edno malo dopolnenie: A NEKOJ BOGAMI KE GO JADE! (zaradi unishtenite, semejstva, biznisi, zagubeni zivoti i propadnati sudbini)!!!!!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 6 Empty Re: TITANIK

Пишување by трендафил Саб Фед 27, 2016 10:09 pm

Бидејќи сум според вас глуп, ајде објаснете ми како тоа ДПА го поддржи ВМРО во Струмица, а ВМРО му вратило во Чаир, кога во Струмица победи СДСМ, а во Чаир ДПА. Како тоа да нема ниту еден гласач што пријавил притисок. Колку што гледам С(ДСМ)ЈО на Катица нешто замолчи за обвинението со бомбастично име- Титаник. Никој од тие што се еднаш повикани со барање за притвор не е повторно повикан на разговор. Па ми заличува дека имаше само обид за малтретирање без докази. Така барем оцени судот. Но да оставиме времето да покаже дали освен криминалните снимки од приватни разговори има и барем еден материјален доказ за наводна изборна измама. Не знам ниту од каде ви се информациите за материјални докази. Изгледа дека немало такво нешто во случајот Титаник. За разлика од апсењето на брат ви Љубе, кога материјален доказ беа парите, имаше легална снимка (видео, не аудио) и дополнително сведок.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9181
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 6 Empty Re: TITANIK

Пишување by Гостин Саб Фед 27, 2016 10:14 pm

Taka shto IK go ponishti glasanjeto na tri izbirachki mesta vo Strumica so cel pri preglasuvanjeto dpmne-ovcite da falsifikuvaat i gi napolnat kutiite so glasachki livchinja od fantomi i mrtovci...Toa shto nesposobnite Goshev i Boneva kako shto slushnavme od bombite ne uspeale i Zaev chesno pobedi ne znachi deka treba da bidat amnestirani od izborniot kriminal...Iako so pomosh na svarovski sudstvoto i fikusot vo pretsedatelskata palata odnapred se spremate za amnestija so shto direktno priznavate deka ste vinovni...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 6 Empty Re: TITANIK

Пишување by Hamad bim Khalifa Саб Фед 27, 2016 11:44 pm

Teo напиша:Taka shto IK go ponishti glasanjeto na tri izbirachki mesta vo Strumica so cel pri preglasuvanjeto dpmne-ovcite da falsifikuvaat i gi napolnat kutiite so glasachki livchinja od fantomi i mrtovci...Toa shto nesposobnite Goshev i Boneva kako shto slushnavme od bombite ne uspeale i Zaev chesno pobedi ne znachi deka treba da bidat amnestirani od izborniot kriminal...Iako so pomosh na svarovski sudstvoto i fikusot vo pretsedatelskata palata odnapred se spremate za amnestija so shto direktno priznavate deka ste vinovni...

Kriminalcive od dpbne moze da bidat samo amnestirani od pomalku nadareni cimeri. U soba obavezno cimer so nad 10 incha pendrek!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 6 Empty Re: TITANIK

Пишување by трендафил Нед Фед 28, 2016 9:32 pm

Teo напиша:Taka shto IK go ponishti glasanjeto na tri izbirachki mesta vo Strumica so cel pri preglasuvanjeto dpmne-ovcite da falsifikuvaat i gi napolnat kutiite so glasachki livchinja od fantomi i mrtovci...Toa shto nesposobnite Goshev i Boneva kako shto slushnavme od bombite ne uspeale i Zaev chesno pobedi ne znachi deka treba da bidat amnestirani od izborniot kriminal...Iako so pomosh na svarovski sudstvoto i fikusot vo pretsedatelskata palata odnapred se spremate za amnestija so shto direktno priznavate deka ste vinovni...
Не одговоривте на основното прашање. Дали на повтореното гласање имало или немало позначајна разлика во однос на поништеното. Ако немало врз основа на што тврдите дека имало изборна измама, фантомски гласачи и други глупости. А доколку сме кај наводно ненајавената жалба и вие немавте најавена жалба на последните парламентарни и претседателски избори, а ги прогласивте за фалсификувани. Наместо што коментирате истрага што е во тек подобро е да се смирите и да причекате на резултатите од обвинението, кога доколку има судење ќе бидеме информирани за неговиот тек. Колку што ми е познато најголемиот доказ против Темелко бил дека повикувал да се гласа за ВМРО. По таа логика секој од нас треба да оди во затвор затоа што повикуваме да се гласа за некоја партија. Или според вас дозволено е да се повикува да се гласа за СДСМ, а криминал е ако се повика да се гласа за ВМРО.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9181
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 6 Empty Re: TITANIK

Пишување by Гостин Нед Фед 28, 2016 9:47 pm

Dobi zadovolitelen odgovor Trendafile ama ajde ushte ednash...Se sudat i osuduvaat i kriminalite vo obid Trendafile...Pa taka kje bidat osudeni i tvoite od familijata za obid za falsifikat...Toa shto se nesposobni da uspeat vo namerata ne e vazhno...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 6 Empty Re: TITANIK

Пишување by трендафил Пон Фед 29, 2016 11:31 am

А кој тоа се обидел да направи фалсификат. Јас до сега не сум видел или слушнал доказ за нешто такво. Поништување на гласање на изборно место на кое имало неправилност(и), не е фалсификат. Дури и ако поништувањето било грешка. На повтореното гласање повторно секој си добил онолку гласови колку што гласачи гласале за него. А поседување и објавување на туѓи разговори е криминал.
Иначе не еднаш имам напишано дека секој што сторил некое дело, треба да биде осуден. И Заев доколку се докаже дека барал едно евро да се уплати кај Вицето. Дури и за другото евро што требало да се уплати за црквата како изнудена донација. Доколку се утврди дека снимката што ја гледавме е легална, односно направена со судски налог, се разбира.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9181
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 6 Empty Re: TITANIK

Пишување by Hamad bim Khalifa Пон Фед 29, 2016 5:00 pm

Dali nekoj mu kazal ili treba da mu se nacrta: Seresh bre trtendafile li seresh! Tolkavi gomna ne si posral od zadnata dupka za cel tvoj mizeren zivot, kolku sto isfrli od usta! (Neka mi izvinat ostanatite od forumot, so siot rizik od baniranje...)
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 6 Empty Re: TITANIK

Пишување by трендафил Сре Мар 02, 2016 8:16 pm

Не знам од каде ти се увртело во глава дека колку поголема гадост ќе напишеш толку повеќе си во право. Не знам дали ти можеш да го разбереш прашањето што за мене е многу едноставно, па не знам зошто не можеш или не сакаш да го разбереш. Ако имало некаква неисправност, на пример различен број на издадени и ливчиња во кутијата, па поради тоа имало прегласување, каде е фалсификатот ако во првото гласање и прегласувањето резултатот е приближно ист.
Ќе биде ли љубезен некој од другите учесници на форумов да му го преведе прашањето на Хамид на социјалдемократски јазик за да може да ме разбере.
Ајде да напишам и овде дека според првичните вкрстувања на податоци има околу 100 илјади „спорни“ гласачи во списокот. Но не се работи за измислени гласачи, туку за луѓе од крв и месо кои веројатно се иселени во странство без да се одјават. од нив околу 90 илјади се Албанци. Кои не гласаа за Ѓорѓе Иванов, а гласаа за Бранко Црвенковски во Липково на пример.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9181
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 6 Empty Re: TITANIK

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 6 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот