Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

TITANIK

+2
osa
defo
6 posters

Страна 2 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

TITANIK - Page 2 Empty Re: TITANIK

Пишување by osa Пет Фед 12, 2016 9:55 pm

odma reagiraa od partijata :nashite funkcioneri ne se vinovni i ke ja dokazat nevinosta .....hi hi hi ...a za shto ne se vinovni ? za berenje grozje od kaj komshijata ? bounce bounce bounce

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16127
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 2 Empty Re: TITANIK

Пишување by reiter Пет Фед 12, 2016 9:58 pm


_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 2 Empty Re: TITANIK

Пишување by defo Пет Фед 12, 2016 10:15 pm

Ќе видиме ќе видиме сеуште штури информации, ништо конкретно..Smile. Ипак постапката е во тек.

Инаку она кое сеуште никој не го спомна, иако се под знак прашалник, многу ме радуваат и истрагите за Надеж и Маѓар телеком.

defo

Број на мислења : 2815
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 2 Empty Re: TITANIK

Пишување by defo Пет Фед 12, 2016 10:18 pm

Вуиќ: Очекувам мерка притвор за сите за кои е поднесена пријава во предметот „Титаник“
– Врз основа на она што денеска го имам слушнато на прес конференцијата сметам дека мерката притвор би била основана имајќи го предвид фактот дека и за помали квалификации- кривични дела мерката притвор била определувана. Ова го зборувам од мојата пракса во судовите во изминатите 10 години. Сега е на судот да покаже дали праксата е навистина пракса и дека законот важи за сите подеднакви- изјави Вуиќ.

defo

Број на мислења : 2815
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 2 Empty Re: TITANIK

Пишување by Гостин Пет Фед 12, 2016 10:20 pm

Treba da se raschisti siot kriminal...I sekoj shto uchestvuval vo kriminalni dejstvija bez razlika koj e i od koja partija e treba da bide izveden pred sud...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 2 Empty Re: TITANIK

Пишување by Гостин Пет Фед 12, 2016 10:47 pm

Насер Селмани: Честитки за професионалноста и храброста на обвинителките Катица Јанева, Фатиме Фетахи и Ленче Ристоска

Честитки за професионалноста и храброста на обвинителките Катица Јанева, Фатиме Фетахи и Ленче Ристоска од Специјалното обвинитеслтво за денешните обвиненија за изборните манипулации против поранешни и сегашни високи функционери.

TITANIK - Page 2 Largea_naser-selmani14455265171-540x343

Изгледа дамите ќе го обелат образот на Македонија. Ве охрабруваме да истраете. Обичните и чесните луѓе веруваат во вас и ве поддржуваат. Македонија се менува, надежта се враќа! Правдата мора да победи!

Përgëzoj prokuroret nga Prokuroria speciale Katica Janeva, Fatime Fetahi dhe Lençe Ristoska për guximin dhe profesionalizmin e demostruar lidhur me aktakuzat për manipulimet zgjedhore kundër funksionarëve të lartë. Si duket zonjat do t’ia zbardhin faqen Maqedonisë. Ju inkurajojmë të qëndroni stoike. Njerëzit e zakonshëm dhe të ndershëm besojnë dhe ju mbështesin! Maqedonia po ndryshon, shpresa po kthehet! Drejtësia patjetër të triumfojë!

http://www.libertas.mk/%D0%BD%D0%B0%D1%81%D0%B5%D1%80-%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B8-%D1%87%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%82%D0%BA%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%84%D0%B5%D1%81%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B0/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 2 Empty Re: TITANIK

Пишување by Гостин Пет Фед 12, 2016 11:02 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 2 Empty Re: TITANIK

Пишување by Гостин Пет Фед 12, 2016 11:33 pm

СИТЕ ОСУММИНА ЗА КОИ Е ПОБАРАН ПРИТВОР СЕ ПОВИКАНИ ВО СУДОТ КАЈ ДВАЈЦА СУДИИ

Осомничените не се приведени со полиција, туку се само повикани. Пракса која власта на ВМРО ДПМНЕ ја имаше сменето и секогаш апсеше помпезно- со специјалци и медиуми.

Ако се цени според должината на исказот на Едмонд Темелко од Пустец кој цел ден е во канцеларијата на судиите за претходна постапка, приведен како дел од групата која учествувала во изборен фалсификат, тогаш претстои целоноќен маратон со испрашување. Судот има ангажирано двајца судии, едниот е од организиран криминал, кои денеска, но и утре најверојатно, ќе ги испрашуваат осомничените. Меѓу судиите е и судијката која донесе решение дека аудио материјалите од прислужувањето не може да се користат како докази. Вечерва на ред стигна екс- министерот Миле Јанакиевски, но тешко се пробива бедемот за проток на информации за да се дознае колкумина се испрашани пред него, а колку ќе следуваат. Она што се знае е дека одбраната на функционерите на ВМРО ДПМНЕ ја води адвокатот на Никола Груевски, Никола Додевски.

Јанакиевски има многу што да открие, или да се обиде да сокрие, ако тоа е воопшто можно со оглед дека специјалните обвинителки на денешната прес конференција без уверени дека имаат цврсти докази, и материјални, но и искази на сведоци. Исто и Јанкуловска која денеска беше посочена како главна во злоупотребите во МВР. Практично таа ги ангажирала подредените низ многу сектори и полициски станици за да се местат изборите. Освен Темелко, пред судиите за претходна постапка ќе треба искази да имаат и екс- министрите, членови на избирачки одбори, како Исмет Гури од Чаир, како и други инволвирани во изборните нерегуларности. Вкупно се осуммина, но Специјалното обвинителство не го откри нивниот идентитет. Но, осуммина се само за тие за кои е побарано притвор, инаку во изборните нерегуларности учествувале десетици партиски функционери на ВМРО ДПМНЕ кои ќе бидат повикани на одговорност. Меќу нив има и петмина судии од Управен суд, но за нив за сега не е побаран притвор оти ги штити имунитетот.

Извори од судството за Фокус пренесуваат дека повикани се сите и по се изгледа дека во ходникот на судот се осумтемина први пријавени во првата истрага на Специјалното обвинителство. Изворите најавуваат дека по завршување на распитот судот ќе издаде соопштение за да извести дали на осомничените им е одредена мерка притвор. Таа мерка се одредува по три точки, како опасност од бегство, влијание врз сведоци или повторување на делото. Реално, сите три точки може да се искористат при одредување на мерката, особено влијанието врз сведоци.

Да не заборавиме дека дел од пријавителите кои поднесоа пријави против тимот на Катица Јанева за наводна уцена и притисоци при нивно испрашување се токму лица кои требало да бидат сведоци, но под притисок на власта поднеле пријави против Катица Јанева. Токму таквите примери потврдуваат дека власта нема да се откаже од влијанието врз сведоците. Што се однесува до повторување на делото исто така постои опасност со оглед дека следат избори, а кампањата на терен е практично започната. Единствено точката за бегство може да биде неутрализирана затоа што може да им се одземат патните исправи на осомничените.

Да потсетиме дека судот под контрола на власта на ВМРО ДПМНЕ во притвор држеше граѓани и по една година за само пет евра поткуп на патарина. Делата на осомничените овој пат се даелку посериозни.

Она што е забележително е дека осомничените успешно се кријат од камерите и фото апаратите, па тешко се ловат во кадар. За разлика од акциите под водство на Јанкуловска кога сите осомничени беа приведувани во спектакуларни акции пред објективите на медиумите, денеска тоа го немаше. Јанакиевски и Јанкуловска се само повикани, па дури им се овозможуваат и споредни влезови на судот само за да ги избегнат новинарите. Едноставно, ним ќе им се суди според закон, за разлика од многумина на кои им се пресуди политички. Значи околу судската зграда нема специјалци, нема приведени со лисици, нема видеја за дискредитација на осомничените.

Според инфомациите од судот, но и од сликата на терен тешко дека распитот на осомничените ќе завршат вечерва. Одлуката на судот сигурно ќе биде позната дури утре. Осомичените за кои се бара притвор, но и за оние за кои не се бара, според СЈО учествувале во местење на изборите преку бројни нерегуларности- измислување матични броеви, принтање лични карти, впишување на гласачи во избирачкиот список, употреба на насилство, закани и уцени…

http://fokus.mk/site-osummina-za-koi-e-pobaran-pritvor-se-povikani-vo-sudot-kaj-dvajtsa-sudii/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 2 Empty Re: TITANIK

Пишување by Hamad bim Khalifa Пет Фед 12, 2016 11:48 pm

JAO JAO, JAJARE!!!! AJDE VADETE TOA VAZELINITE OD SPAJZOVI! DOJDE VREME ZA MACKANJE, ILI KAKO STO VE NAUCIL PASTIROT - NA SUVO!?!?!?
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 2 Empty Re: TITANIK

Пишување by Гостин Саб Фед 13, 2016 12:51 am

Mile hilta vo sudot...


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 2 Empty Re: TITANIK

Пишување by Arhimed Саб Фед 13, 2016 2:05 am

Зоран Божиновски
MIle i Gorde dobile po 30 dena pritvor!!!
https://www.facebook.com/burevesnik.zb/posts/468167603390556
Во сабота го апсат СМ?!
https://www.facebook.com/burevesnik.zb/posts/468175503389766

Arhimed

Број на мислења : 82
Join date : 2015-03-22

Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 2 Empty Re: TITANIK

Пишување by Arhimed Саб Фед 13, 2016 2:08 am

Ако Ж шифрирано го нарекуваше Сеад Кочан Ибица, како ли ја нарекува Фатиме?

Море уплав има од фаќање, не смее никој од потрчковците името да и го спомне Smile

Arhimed

Број на мислења : 82
Join date : 2015-03-22

Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 2 Empty Re: TITANIK

Пишување by Arhimed Саб Фед 13, 2016 2:11 am


Arhimed

Број на мислења : 82
Join date : 2015-03-22

Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 2 Empty Re: TITANIK

Пишување by Hamad bim Khalifa Саб Фед 13, 2016 6:49 am

Arhimed напиша:Ако Ж шифрирано го нарекуваше Сеад Кочан Ибица, како ли ја нарекува Фатиме?

Море уплав има од фаќање, не смее никој од потрчковците името да и го спомне Smile

TITANIK - Page 2 9k=
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 2 Empty Re: TITANIK

Пишување by defo Саб Фед 13, 2016 9:22 am

Нема притвор за темелко и јанакиески

За нив нема притвор, ама гоца не ја спомнувааат ....што е со нејзе??

defo

Број на мислења : 2815
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 2 Empty Re: TITANIK

Пишување by Гостин Саб Фед 13, 2016 9:24 am

Се маскирала и побегнала од земјата.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 2 Empty Re: TITANIK

Пишување by Гостин Саб Фед 13, 2016 9:25 am

Se farbala u plavusa?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 2 Empty Re: TITANIK

Пишување by Гостин Саб Фед 13, 2016 9:26 am

И ги избричила мустаките.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 2 Empty Re: TITANIK

Пишување by defo Саб Фед 13, 2016 9:36 am

Не е за заебанција, сеуште нема ни официјално ништо од судот, прифатена е е не е прифатена кривичната пријава???
Или корумпираното судство работи под полна пареа???

defo

Број на мислења : 2815
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 2 Empty Re: TITANIK

Пишување by defo Саб Фед 13, 2016 9:44 am

Најверојатно нема притвор за Јанакиески и Темелко, официјално уште нема информација од судот

За Горде и Божиноски ништо, ајде барем за Горде(иако не верувам) нека не израдуваат.

defo

Број на мислења : 2815
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 2 Empty Re: TITANIK

Пишување by defo Саб Фед 13, 2016 11:00 am

Благо револтиран и разочаран утрово:
Осомничените за "Титаник" остануваат на слобода
Од осумтемина осомничени за кои се бара притвор, во текот на вчерашниот ден се појавија само четворица. Меѓу нив не беше поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска и секретарот на влада, Кирил Божиновски. Се очекува во наредните денови во судот да се појават и останатите осомничени во првиот случај кој го објави специјалното обвинителство.

Темелко треба да се јавува во Судот во Ресен

И сега, дали за истото дело Љубе, имаше право достоинствено да отиде да отиде во Суд, а не 45 минути да лежи на земја.
Дали сите оние снимки на телевизија каде луѓе беа спектакуларно апсени, немаа право тие луѓе достоинствено да отидат во затвор.

defo

Број на мислења : 2815
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 2 Empty Re: TITANIK

Пишување by Гостин Саб Фед 13, 2016 11:08 am

Nema potreba od razocharuvanje...Sevo ova beshe ochekuvano...Sudstvoto odamna e partizirano i pod kontrola  na dpmne...No ovaa navidum pobeda e vsushnost najgolemiot poraz na pastirot...Sleduvaat zhalbi od SJO do povisokite sudski instanci, sleduvaat novi obvinenija protiv golem broj poedinci od dpmne...Kje treba golema glupost sto ili dveste funkcioneri na dpmne da bidat proglaseni za bezgreshni...I toa kje bide krunskiot dokaz za nefunkcioniranjeto na sudskata vlast...Za izvrshnata i zakonodavnata dokazite se tuka...Ako navistina se tolku glupavi kje otvorat ogromna mozhnost ne samo za prednost na opozicijata vo pregovorite za mediumite tuku i za skoro sigurno odlozhuvanje na izborite...Bidejki ne postoi nachin da se odrzhat fer i demokratski izbori koga sigurno se znae deka dpmne, zashtitena od partiskite sudii kje prodolzhi da falsifikuva i da vrshi pritisoci i korupcija na glasachite i so toa da gi krshi izbornite zakoni sakajki po sekoja cena da ostane na vlast...Se otvora mozhnosta za pogolema inicijativa za departiziranje na drzhavata potpomognata so sigurni dokazi i konkretni iminja na korumpirani partiski poslushnici vo sudstvoto...Najvazhno od se e otvoranjeto na mozhnosta za revidiranje na site presudi na partiskoto sudstvo, kako i mozhnosta da se napravat radikalni promeni vo sudstvoto i sudskiot sistem vrz baza na dokazi, pri shto nikoj nema da mozhe da ja obvini novata vlast deka vrshi partiski chistki...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 2 Empty Re: TITANIK

Пишување by defo Саб Фед 13, 2016 11:30 am

Да ама има уште 7 дена мислам до моментот до дефинитивно распуштање на собранието и организирање избори. А СДСМ ни под знак разно не смее да оди на избори на 24 април, не поготово, во услови на вакав маскарада. Е сега да треба голема чистка во судството, судството е претворено во врхушка на власта. Ако преку вакви постапки може да се избориме да дојде до тоа, ако макотрпно тогаш сум за.

defo

Број на мислења : 2815
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 2 Empty Re: TITANIK

Пишување by osa Саб Фед 13, 2016 11:32 am

zamisli i posle obvinenija za izborni falsifikati ,ovie uporno sakaat da ima izbori na 24 april ...pa narodot ne e glup ...sega SJO veli falsifikuvale ,a ovie aj na izbori ...za da falsifikuvaat povtorno i povtorno ...se nadevam ke se najdat pametni megu stranskite pomagateli na krizata i ke napravat neshto za da se vratime na vistinskiot kolosek ..

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16127
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 2 Empty Re: TITANIK

Пишување by Гостин Саб Фед 13, 2016 11:50 am

Nema da ima izbori na 24 april Defo...EU i SAD nasproti tresenjeto zeleni od Han jasno kazhaa deka izbori bez opozicijata kje bidat proglaseni za nelegitimni od nivna strana...Shto bi znachelo zvanichno promoviranje na pastirot za diktator...Sankciite koi sleduvaat se poznati, toj i familijata kje se najdat na crnite listi, a Makedonija ne e Rusija  da mozhe pastirot bezgrizhno da si vladee...Zapiranje na kreditiranjeto e dovolno za totalen kolaps i nasilen kraj na diktaturata...Pregovorite koi se vodat se samo zaradi dobrata volja na EU i SAD koi ne sakaat da go kaznat celiot narod zaradi grupata kriminalci na vlast...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

TITANIK - Page 2 Empty Re: TITANIK

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот