Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

БАКНЕЖ ПОСЛЕ БРИЧЕЊЕ

Go down

БАКНЕЖ ПОСЛЕ БРИЧЕЊЕ  Empty БАКНЕЖ ПОСЛЕ БРИЧЕЊЕ

Пишување by osa Нед Фед 28, 2016 7:39 pm

eve nekolku zbora za nekolku vidovi na baknez....
Kога усните ќе се спојат, се активира цела мрежа на неврони, зголемено се лачат хормони, телото е обземено од задоволство, возбуда, страст, желба…

Кога ќе се случи бакнеж, дури и оној пријателскиот, уживаат и телото и психата. Овој најстар вид на комуникација меѓу луѓето покажува љубов, нежност и наклонетост, но и утеха, почитување, сочувство, тврдат италијанските психолози.



Бакнежите не се само „разговор“ меѓу љубовниците туку и многу важен дел од комуникацијата со блиските луѓе, пријателите, роднините, семејството.

Бакнеж во чело кој родителите често им го упатуваат на децата, се смета за заштитнички гест, а истражувањата кои ги спровеле италијанските научници покажуваат дека децата чии родители секојдневно се бакнуваат напредуваат и се развиваат во посилни личности.

Пријателски бакнеж во образ е знак на блискост, особено кога личноста која го упатува ќе ги опфати образите на оној кој го бакнува со дланките.

baknez-vo-rakaБакнежот во око се смета за најромантичен затоа што тој буди посилни емоции затоа што очните капаци се многу чувствителни на допир. Научниците тврдат дека на секој му се потребни барем четири бакнежи дневно за да го издржат стресниот дневен ритам и да ја зачуваат здравата психа.

Бакнеж во рака е знак на почит, понекогаш и романтични мисли, а според легендата, големите светски љубовници ги бакнувале дамите за рака за да по мирисот на нивната кожа откријат колку е заинтересирана за нив.

Прегратката ја лечи самотијата, тагата, немоќта, дава љубов, утеха и не храни со позитивна енергија. Допирот не остава траги само на површината на кожата, туку и на душата, а понекогаш само присетувањето на некоја нежна прегратка, гест на љубов и најдлабоко прифаќање, не прави да се чувствуваме добро како истото да се случило само пред неколку секунди.

p.s. ova e za tebe ...mnogu brzav pa nenajdov konkretno "baknez posle brichenje "

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16127
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

БАКНЕЖ ПОСЛЕ БРИЧЕЊЕ  Empty Re: БАКНЕЖ ПОСЛЕ БРИЧЕЊЕ

Пишување by osa Нед Фед 28, 2016 7:43 pm

ах уште неможам да најдам бакнеж после бричење

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16127
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

БАКНЕЖ ПОСЛЕ БРИЧЕЊЕ  Empty Re: БАКНЕЖ ПОСЛЕ БРИЧЕЊЕ

Пишување by Гостин Нед Фед 28, 2016 8:32 pm

Еве ти бакнеж после бричење. БАКНЕЖ ПОСЛЕ БРИЧЕЊЕ  Happy-smiley21

БАКНЕЖ ПОСЛЕ БРИЧЕЊЕ  4220385997

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

БАКНЕЖ ПОСЛЕ БРИЧЕЊЕ  Empty Re: БАКНЕЖ ПОСЛЕ БРИЧЕЊЕ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот