Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Како се создаде Македониja kako географска област през 19 век.

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Како се создаде Македониja kako географска област през 19 век. - Page 2 Empty Re: Како се создаде Македониja kako географска област през 19 век.

Пишување by Андреј on Саб Јан 24, 2015 7:03 pm

Ај што Теофилакт ја нарекувал оваа територија Македонија, и уште некои истото го правеле .....

Како се создаде Македониja kako географска област през 19 век. - Page 2 Makedonija12vek
Како се создаде Македониja kako географска област през 19 век. - Page 2 Makedonija12vek1

Како се создаде Македониja kako географска област през 19 век. - Page 2 Makedonija12vek2

И се пред 19 век ....
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Како се создаде Македониja kako географска област през 19 век. - Page 2 Empty Re: Како се создаде Македониja kako географска област през 19 век.

Пишување by Андреј on Саб Јан 24, 2015 7:06 pm

Ако не разбра за Теофилакт, еве ти и на четврти јазик ....

Како се создаде Македониja kako географска област през 19 век. - Page 2 TEOFILAKTMAKEDONIJA1
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Како се создаде Македониja kako географска област през 19 век. - Page 2 Empty Re: Како се создаде Македониja kako географска област през 19 век.

Пишување by Фири on Саб Јан 24, 2015 7:16 pm

Грци зборуват тука нема ни еден словен ако си забележалSmile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Како се создаде Македониja kako географска област през 19 век. - Page 2 Empty Re: Како се создаде Македониja kako географска област през 19 век.

Пишување by Андреј on Саб Јан 24, 2015 10:41 pm

Фири напиша:Грци зборуват тука нема ни еден словен ако си забележалSmile

Почна да бладаш .....
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Како се создаде Македониja kako географска област през 19 век. - Page 2 Empty Re: Како се создаде Македониja kako географска област през 19 век.

Пишување by Фири on Нед Јан 25, 2015 12:54 pm

Чекаj бе каков е овоj Теофилакт? Да не бил братучед на некоj твоj чукундедо србоман? Грк до коска пишува за некаква Македониja. Сите сточарски "докази "се ти вакви.

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Како се создаде Македониja kako географска област през 19 век. - Page 2 Empty Re: Како се создаде Македониja kako географска област през 19 век.

Пишување by haskov on Вто Јан 27, 2015 3:39 pm

Фири напиша:Инаку нема никаква логика ако имало посебен народ македонци во 19 век тие да минуват под странска црковна власт и да одат во неjзините училишта и сите тие се отварале не со странски пари туку со парите на самите луге.Со што бугарската екзархиjа ако била туга била подобра од грчката патриаршиja или српската црква? Тие веке дури од децении имале и национални држави со национална политика на прошируванje.

Бугарска егзархија е нелегална творба, исто како што и нелегално е укината Охридската патријаршија од нехристијанин, муслиман.
Еј firi, држава ви направија русите а црква турците.

haskov

Број на мислења : 135
Join date : 2015-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Како се создаде Македониja kako географска област през 19 век. - Page 2 Empty Re: Како се создаде Македониja kako географска област през 19 век.

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот