Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ОПАСНИ

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

ОПАСНИ - Page 2 Empty Re: ОПАСНИ

Пишување by Гостин on Нед Окт 23, 2016 10:39 pm

15 најсмртоносни животни на Земјата

Најголемиот број смртни случаи поврзани со животните, всушност не се предизвикани од самите животни, туку од болестите што тие ги пренесуваат.

Ви претставуваме неколку животни кои се причина за најмногу смртни случаи кај луѓето. Најголемите предатори не се и најголемите убијци на човекот – ама затоа не треба да ги потценуваме малите. Податоците се извлечени од блогот на Бил Гејтс од 2014 година

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ОПАСНИ - Page 2 Empty Re: ОПАСНИ

Пишување by Гостин on Нед Окт 23, 2016 10:40 pm

15. Ајкули: 6 смртни случаи годишно

ОПАСНИ - Page 2 15

Нападите од ајкули се прилично ретки. Во 2014 година имало четири смртни случаи од напад од ајкула, а во 2015 година шест, што всушност го претставува просекот.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ОПАСНИ - Page 2 Empty Re: ОПАСНИ

Пишување by Гостин on Нед Окт 23, 2016 10:41 pm

14. Волци: 10 смртни случаи годишно

ОПАСНИ - Page 2 14

Нападите од волци, во деловите од светот каде што тие живеат, не се многу чести.

Според еден преглед, во период од 50 години се случиле многу малку напади од волци во Европа и Северна Америка. Иако има неколку стотици пријавени случаи во период од две децении во некои региони во Индија, просечниот број на смртни случаи годишно изнесува 10.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ОПАСНИ - Page 2 Empty Re: ОПАСНИ

Пишување by Гостин on Нед Окт 23, 2016 10:41 pm

13. Лав: 22 смртни случаи годишно

ОПАСНИ - Page 2 13

Проценките за смртни случаи предизвикани од напади од лавови варираат од година во година. Според едно истражување од 2005 година, во 1990 година, 563 луѓе настрадале од лавови само во Танзанија. Просекот изнесува 22 лица годишно. Веројатно има и други смртни случаи надвор од Танзанија, но е тешко да се најде конкретна, глобална бројка.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ОПАСНИ - Page 2 Empty Re: ОПАСНИ

Пишување by Гостин on Нед Окт 23, 2016 10:42 pm

12. Слонови: 500 смртни случаи годишно

ОПАСНИ - Page 2 12

И слоновите убиваат голем број луѓе. Според еден напис на „National Geographic“ од 2005 година, 500 луѓе годишно умираат како последица на напади од слонови.

Сепак, многу повеќе слонови се убиени од луѓе.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ОПАСНИ - Page 2 Empty Re: ОПАСНИ

Пишување by Гостин on Нед Окт 23, 2016 10:42 pm

11. Нилски коњ: 500 смртни случаи годишно

ОПАСНИ - Page 2 11

Долго време нилските коњи се сметаа за најсмртоносни животни во Африка. Познато е дека нилските коњи се агресивни кон луѓето, и дека превртуваат бродчиња.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ОПАСНИ - Page 2 Empty Re: ОПАСНИ

Пишување by Гостин on Нед Окт 23, 2016 10:43 pm

10. Тенија : 700 смртни случаи годишно

ОПАСНИ - Page 2 10

Тениите предизвикуваат волеста цистицеркоза, која се проценува дека убива околу 700 луѓе годишно.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ОПАСНИ - Page 2 Empty Re: ОПАСНИ

Пишување by Гостин on Нед Окт 23, 2016 10:44 pm

9. Крокодили: 1.000 смртни случаи годишно

ОПАСНИ - Page 2 9

Според Организацијата за храна и земјоделие на Обединетите нации, денеска се смета дека – од големите животни, крокодилите убиваат најмногу луѓе во Африка, иако е тешко да се соберат конкретни бројки.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ОПАСНИ - Page 2 Empty Re: ОПАСНИ

Пишување by Гостин on Нед Окт 23, 2016 10:44 pm

8. Паразитски цевчести црви: 4.500 смртни случаи годишно

ОПАСНИ - Page 2 8

Според една студија од 2013 година, од болеста аскаријаза, што ја предизвикуваат паразитски цевчести црви, умираат околу 4 500 луѓе годишно.

СЗО наведува дека инфекцијата се одвива во тенкото црево и дека болеста повеќе ги зафаќа децата од возрасните.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ОПАСНИ - Page 2 Empty Re: ОПАСНИ

Пишување by Гостин on Нед Окт 23, 2016 10:45 pm

7. Цеце муви: 10.000 смртни случаи годишно

ОПАСНИ - Page 2 7

Цеце мувата е преносител на паразите што ја предизвикува болеста на спиење, која во почетокот се манифестира со главоболка, треска, болка во зглобовите и чешање, но подоцна може да доведе до многу сериозни невролошки проблеми. Се проценува дека годишно убива околу 10.000 луѓе, но бројот е во опаѓање.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ОПАСНИ - Page 2 Empty Re: ОПАСНИ

Пишување by Гостин on Нед Окт 23, 2016 10:45 pm

6. Тропска стеница: 12.000 смртни случаи годишно

ОПАСНИ - Page 2 6

Тропската стеница ја пренесува Шагасовата болест, која убива просечно 12.000 луѓе годишно.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ОПАСНИ - Page 2 Empty Re: ОПАСНИ

Пишување by Гостин on Нед Окт 23, 2016 10:46 pm

5. Слатководни полжави: повеќе од 20.000 смртни случаи годишно

ОПАСНИ - Page 2 5

Слатководните полжави пренесуваат паразит кој ја предизвикува болеста позната како шистозомијаза. Болеста може да предизвика интензивни стомачни болки и крв во столицата и урината, во зависност од областа која е зафатена.

Милиони луѓе се заразуваат со оваа болест и според проценките од СЗО, помеѓу 20.000 и 200.000 смртни случаи може да и се припишат на оваа болест.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ОПАСНИ - Page 2 Empty Re: ОПАСНИ

Пишување by Гостин on Нед Окт 23, 2016 10:47 pm

4. Кучиња: 35.000 смртни случаи годишно

ОПАСНИ - Page 2 4-1

Кучињата – конкретно, кучињата заразени со беснило се едни од најсмртоносните животни, иако беснилото може да се превенира преку вакцинација.

Според СЗО од беснило умираат околу 35.000 луѓе, а во 99 проценти од нив, причина се кучиња.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ОПАСНИ - Page 2 Empty Re: ОПАСНИ

Пишување by Гостин on Нед Окт 23, 2016 10:47 pm

3. Змии: 100 000 смртни случаи годишно

ОПАСНИ - Page 2 3-1

Змиите убиваат околу 100.000 луѓе годишно. Што е уште полошо, има недостаток од есенцјален противотров.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ОПАСНИ - Page 2 Empty Re: ОПАСНИ

Пишување by Гостин on Нед Окт 23, 2016 10:48 pm

2. Човекот: 437.000 убиства годишно

ОПАСНИ - Page 2 2-1

Според Канцаларијата за дрога и криминал на Обединетите нации, во 2012 година се случиле 437.000 убиства, што го прави човекот второ најсмртоносно суштество (и најсмртоносен цицач).

Сѐ уште не сме си најголем непријател на самите себе – но многу сме блиску!

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ОПАСНИ - Page 2 Empty Re: ОПАСНИ

Пишување by Гостин on Нед Окт 23, 2016 10:49 pm

1. Комарци: 750.000 смртни случаи годишно

ОПАСНИ - Page 2 1-1

Комарците, кои со крвта што ја цицаат се преносители на бактерии и вируси од еден човек на друг, се причина за најголем број од смртните случаи што се поврзани со животните.

Само маларијата е причина за повеќе од половина од смртните случаи поврзани со комарците, главно во суб-сахарска Африка, иако бројот е во опаѓање. Според СЗО, бројот на заболени од маларија се намалил за 37 проценти помеѓу 2000 и 2015 година.

Денга треската, уште една болест што ја пренесуваат комарците, стана водечка причина за хоспитализација на децата во некои азиски и латиноамерикански земји.

Текстот е објавен во „Business Insider“.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ОПАСНИ - Page 2 Empty Re: ОПАСНИ

Пишување by Гостин on Пон Окт 24, 2016 7:21 pm

pa zoso prskaat be so oterovi za komarci so da ne stavaat strtedstvo za razmnpozuvanje iu toa avionite?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ОПАСНИ - Page 2 Empty Re: ОПАСНИ

Пишување by osa on Пет Ное 18, 2016 6:07 pm

uf koga ke gi vidam mislam vednash se razboluvam ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15937
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ОПАСНИ - Page 2 Empty Re: ОПАСНИ

Пишување by TRAJCHE on Саб Ное 26, 2016 7:17 pm

ima i drugi opasni zivotni
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 568
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

ОПАСНИ - Page 2 Empty Re: ОПАСНИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот