Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Страна 2 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 2 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Гостин on Саб Сеп 03, 2016 5:17 pm

Sto izbega bugaristanecot? A sto drugo mozes da ocekuvas od nekoj sto ne znae dali e od Turkmenistan, Tataristan ili od Pamir.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 2 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Cetnik on Нед Сеп 04, 2016 7:33 am

џентлмени, от кай ви доде ова мисла дека сте ме избъркали Smile ! Спокойно немам време сега, ке пиша! Наздраве на ракиджиите Smile

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 2 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Cetnik on Вто Сеп 06, 2016 8:55 am

delmol напиша:Bugaristanec sigurno ne sum. A toj referatot sto si go napisal so ima za znacenje? Deka klovnot Bozo i ostanatite bugaristanski istoricari lazat? I so stanavte sega? Zbir od mrtvi pleminja so nosat ime na galimatijas od izumreni pleminja? Na teritorija na Makedonija bugaristanci nemalo i ke nema. U toa vreme bugarin bil u stvari zitel na temata bugarija. Bugari kako narod nikogas ne postoele. Postoela samo kako sto ti priznavas nekakva grupa sobrana zgora zdola od razni pleminja.

Има значение на ова шо е писано! Не лъжат.... нема информация затова изказват хипотези! Когато нямаш информация претпоставуваш! Не не са мъртви племена, а са племена кои са се влели во бугарската народност. На територията на Македония е имало и прабугари, на територията на Македония от 7-8 век до денес постоат истите етно, лингвистични, културни и исторически процеси процеси както во Тракия и Мезия! Проблемот во сърбомакедонизмот е дека нема сърби (освен колонистите след 1913г.), почти нема никакво сръбско присъствие за последните 1300 години во които етнички се создава денешното население во Македония! Ово е голема драма за сърбоманията, от която измислеха да "избегат" со антиквизацията. Само че антиквизацията измести уж македонската народност со 800-900 години назад. 800-900 години дупка во коя нема никаква повързаност мегу античките македонци и денешниот народ - нема ни исторски, ни културни, ни лингвистични, ни политико-държавни повързаности.... има само едно име на област, кое дури не постои по османско време и слабо се користи и во средните векове!
Ако бугарин е само жител на темата Бугария:
- първо защо темата се казва Бугария? Турците 500 години казват на Балканот - Румелия - никой не се нарича румелиец?!
-второ защо и населението и държавата на Смуил се казват българи и България, во сите свои документи, во сите документи на околните народи - византийци и сърби? во надписи во се на хрониката на Дукленскиот поп, во битолски надпис, во византийските документи!
Бугари ако никога не постоели, шо са лугето во Бугария и во историята марсианци?
Ова сборна група - создава държава, во ова държава населението се слива под заеднички език, култура, история - слива се во едно и постои след столетия туга влада......... постои во документите на соседите, постои во документите на европейските народи. Как вака не постоят?

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 2 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Cetnik on Вто Сеп 06, 2016 9:04 am

delmol напиша:Aj da ne zaboravam, taa grupa bila sjebana prvo od grcite ili mi ti vizantijcite, pa od makedoncite na celo so car Samoil, pa od srbite na celo so car Dusan, pa od turcite i od koj li uste ne. Pa sega imale vakvi onakvi geni. Ni vie ne znaete so ste be. Nekakva zbirstina koja se narekuva bugaristanci spored imeto na mrtva zbirstina od raznorazni pleminja. Ebavi proizhodot, mnogu jako pedigre imate.

Цар Самуил не е бугарин и неговата държава само во сърбоюгославските "интерпретации" и никаде сред историчарите по свето? Може да почнете да се прашате шо е лажно во сърбошовинистките пропаганди и зашто? Колкото до кои бил владян от кой? На Балканот сите народи и държави. па и повекето по свето са владени от други държави?!
Да българският етногенезис преди 1200 години е мешан! Ние не сме као чистокръвните плави арийски сърби Wink , хайл Карагеоргевич!
Аз се чудя как може во 21 век да има цела държава во коя секой мисла во однос на история и народ да биде родена во главата на 19 век сърбо шовинисти?!

Само да се погледне ова "конструкция" :
бели европейски словени сърби - жути косооки татари бугари Wink

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 2 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Cetnik on Вто Сеп 06, 2016 9:06 am

nikos напиша:Нема што, приказната ти е убаво склопена, ама нема ниту еден доказ. Точно така се правени националните митови за сите, не само балканските народи.

Доказ посебно за шо? Требва да доказвам дека во 681г. на Балканот прабугарите создале държава? Постоела со столетия и до денес?
Посебно за шо сакаш доказ?

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 2 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Гостин on Вто Сеп 06, 2016 9:38 am

ej be , aj ostaj gi tie tuka neka bisdtrat i matat voda a ti pravac meana.ne bbidi skrzav kako niv.treba da bisdes dostoen na drugarceto od bugarija on se me castese. Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 2 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Гостин on Вто Сеп 06, 2016 11:39 am

Доказ за што?! Ама ти изгледа мислиш дека си светиот отец и секој твој збор е догма. Вашите историчари немаат информации, претпоставуваат, па затоа нивните тврдења дека бугарите се од средноазиско потекло не треба да ги сваќаме сериозно,ама па секој твој збор треба да се зема како чиста вистина. Ако е така лесно го можам и јас тоа. Еве, бидејки немам информации ке претпоставам дека бугарите се татари, косооки муслимани и азаијати. Посебно кога ја гледам оваа поштенска марка издадена од самите вас.

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 2 2_copy_copy

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 2 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Cetnik on Вто Сеп 06, 2016 7:21 pm

nikos напиша:Доказ за што?! Ама ти изгледа мислиш дека си светиот отец и секој твој збор е догма. Вашите историчари немаат информации, претпоставуваат, па затоа нивните тврдења дека бугарите се од средноазиско потекло не треба да ги сваќаме сериозно,ама па секој твој збор треба да се зема како чиста вистина. Ако е така лесно го можам и јас тоа. Еве, бидејки немам информации ке претпоставам дека бугарите се татари, косооки муслимани и азаијати. Посебно кога ја гледам оваа поштенска марка издадена од самите вас.

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 2 2_copy_copy

Се разбира дека секой мой збор е како догма Smile . Неможе да предпостуваш за нешта шо ги знаем Не са татари заштото прабугарите се явуват на исторската сцена 700 години пред татарите.... много е. Не са мусулмани постоят во византийските документи во земите на денешна южна Русия преди создаването на исляма! Дека са азиатци може да спекулираш повекето степни народи живеят во степта коя е и во Европа и во Азия! Неможе да предпоставуваш дека са косооки, защото косооки ке почнат да идват во Европа от исток след столетия, во антиката централна Азия е населена со европейско население, архиоложките изтържувания на сите степни народи от ова време покажува европеиди.
Айде малко генетика http://digitalcommons.wayne.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1069&context=humbiol_preprints

Поштенската марка.... тука е малко сложно на нашиве господари (руснаците) им харесваше овой пропаганден модел за туркски азиатски народ кой се е словенизирал. Защото имат милиони вакви во СССР и Русия и сакаха да го пропагират ова! И така нашиве "уметници" ги создаваха вакви да кажем уметности... вештачки.... Вака е! Колко са кай вас сърбомани, толко кай нас русомани!

Мегудругото денес е национален празник во Бугария! Соединението на княжество Бугария со Источна Румелия! На овой ден Георче Петров во реч кажува денес Пловдив утре Скопие! Со здраве джентлмени Very Happy

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 2 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Гостин on Вто Сеп 06, 2016 8:12 pm

Gledas kako si znaes. Zbirstina od azijatski pleminja koi rusite zaradi politicki interesi gi napravile bugari. I opo ete ti nova bugaristanska nacija na balkanot. Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 2 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Cetnik on Вто Сеп 06, 2016 10:41 pm

delmol напиша:Gledas kako si znaes. Zbirstina od azijatski pleminja koi rusite zaradi politicki interesi gi napravile bugari. I opo ete ti nova bugaristanska nacija na balkanot. Twisted Evil

Бугарската народност постои от 9 век! Русите како народност непостоят уште тогава! Тука говорим за руско влияние в Бугария след 1944г кога Русия в полност я окупира Бугария!
Ово дека русите са я создали во 19 век бугарската нация вештачки е исто една великосърбоманска фантазия!
Добре вакво е било ова население на Балканот шо денес се бугари, милиони луге, преди 19 век ако не е бугарско? Марсианци ли, гърци шо? Айде по-сериозно со глупостите, Ви молам!
Ово е уште една крайна сръбска лудост! Дека се шо е словенско на Балканот треба да биде сръбско. Крайни сръбски шовинисти говорят ако не била Русия во 19 век немало да постои бугарска национална свест и се до Църното Море можело да биде сръбско! Ова е лудост! Бугарска етничка свест постои по османско, а бугарската национална свест се повдига от борбата со елинизма и гъркоманията шо я наметува константинополската патриаршия.

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 2 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Гостин on Сре Сеп 07, 2016 2:47 pm

Ама овој пат малку си избегал од вистината. Руското влијание во Бугарија датира многу понапред од крајот на втората светска војна. Руските војски беа тие што Бугарија ја ослободија од османлиското владеење.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 2 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Гостин on Сре Сеп 07, 2016 6:01 pm

Ej bugaristanec zosto lazes? A be rusite ve napravija narod, rusite vi dadoa drzava i ve spasuvaa posle dvete svetski vojni koga vasite tatarski ordi se raspagaa kako kula od karti.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 2 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Cetnik on Сре Сеп 07, 2016 10:15 pm

nikos напиша:Ама овој пат малку си избегал од вистината. Руското влијание во Бугарија датира многу понапред од крајот на втората светска војна. Руските војски беа тие што Бугарија ја ослободија од  османлиското владеење.

Влияние имат и пред втората светска война, но след 1944г. е тотален 100% контрол! Има разлика!
Сите Балкански държави са ослободени от османско владеене со война на велика сила - Русия и Австроунгария... во 19 век главно Русия! Проблемот со русоманията во Бугария е друг. Бугарскиот народ е по-умерен и спокоен, и прафакя повеке туго влияние. Исто бугарските училишта возпитават главно либерални идеологии... и се ово стана основа за ширенето на русоманията.
По мнение на Крсте Мисирков либерализма шо са го возпитавали бугарските училишта е довел до загубата на Македония 1913г. , докато сърбите со воспитание во краен шовинизам победиа...
Според мене навистина постои ваква психоложка разлика мегу планинските народи на Балканот - албанци, гърци и сърби и по равнините - румънци, българи, македонци, турци. Планинските са относително повеке диви и радикални. Незнам.
Русофилията е огромен проблем во Бугария и повекето луге не го осазнават и не го смятат за вреда!? Исто со сърбоманията кай Вас!

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 2 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Cetnik on Сре Сеп 07, 2016 10:28 pm

delmol напиша:Ej bugaristanec zosto lazes? A be rusite ve napravija narod, rusite vi dadoa drzava i ve spasuvaa posle dvete svetski vojni koga vasite tatarski ordi se raspagaa kako kula od karti.

Добре де те прашах шо беа ове милиони луге (шо денес се бугари) преди русите да ги направят народ? Марсианци ли? Сите Балкански християнски държави се создадени след война на велика сила со османската империя - и Сърбия и Гърция и Бугария!
Не са ни спасявали во първата световна, заштото тие се во грагянска война след 1917 со комунистичката револуция и дури не участвуват во мирните договори! Во втората светска исто не са ни спасявали, заштото веке Европейците знаеха дека со вакви мировни договори както по първата светска ке има нова война след 20 години.

Колкото до бугарската армия, шо я наричаш татарска орда е полна со македонци.... Само от Охрид са 5 генерала от обшто 16, 40% от офицерите са мкедонци, десетки иляди македонци войници шо си оставиха коските во бой за своите фамилии и куки против сърби и гърци. На кои денес сръпските колонисти мочат по гробовете, а сърбоманите велат машала. Во първата светска сестрата на Гоце Делчев е волунтер во бугарската армия оти е татарка. Целото ВМРО е во бугарската армия или държи внатрешната безбедност во Македония, Димитар Влахов е управител на Скопски окръг..... се татари гнусни шо се бореха за Македония против гръчките и сръбските "ослободители" .... Затова сотици иляди македонски бежанци бегаха кон Бугария от "ослободените" гръчки и сръбски дел на Македония... и никой не избега от Пиринскио дел..............

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 2 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Гостин on Сре Сеп 07, 2016 10:43 pm

Sto bile? Pa kako sto vika Bozo vasiot klovn, divi pleminja koi trcale okolu ispraveno izrezbareno steblo obleceni vo zivotinski kozi i se klanjale na nekoj Tangra. Takvi generali i slicni na niv bugaristanski platenici i sega ima no dzabe. Makedoncite se narod star iljadnici godini i ke ostanat narod. Pismenosta e od makedoncite toa jasno go dokazuva kamenot od rozeta. A makedonskata drzava e najstarata i najmoknata vo svetot. I postoi do den denes. Zatoa Tito i Jugoslavija vi se trn u oko, bidejki vo federacijata se potvrdi toa sto otsekogas bilo poznato. Deka makedonskiot narod i Makedonija otsekogas postoele i ke postojat.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 2 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by defo on Сре Сеп 07, 2016 11:00 pm

Еве википедиа што вика за Румелија Румелиски пашалак (турски: Rumeli, "Земја на ромеите") е назив за поранешна отоманска провинција која ги вклучува земјите на Балканскиот полуостров, односно денешните современи држави Албанија, Босна, Бугарија, Грција, Србија и Македонија.

Е сега моментот, Македонците и Бугарите немаат заедничко потекло. Можда се сега измешани...Под налетот условно на Словените, ако дошле од зад Карпатите, па може да имаме некоја вијуга заедничка на ДНК. Во основа не.....прво Бугарите доаѓаат од друга група народи.
А еве што вика Википедија за прабугарите и настанувањето на современите Бугари кои се користат со јужнословенски јазик од 9 век.
Во 19 век е воведен и терминот Прабугари означувајќи го несловенскиот народ Бугари. Овој поим е воведен за разликување од современите Бугари кои што зборуваат јужнословенски јазик от Бугарите, бидејќи и за двата народа постоел еден термин. Обично се смета дека трансформациjта на Бугарите во Бугари била завршена по воведувањето на христијанството и словенското писмо во Бугарија кон крајот на 9 век. Во македонскиот јазик исто постојат два различни термини: Прабугари и Бугари.

А ево дека ве имало и на територијата на денешна Македонија.
Во некрополата "Млака" пред тврдината во Дебреште, Прилеп, откопани се гробови со наоди од доцниот 7 и 8 век. Тие се делумно или целосно кремирани и не се ниту ромеjски, ниту словенски. Станува збор наjвероjатно, за Кутригурите. Ова прабугарско племе, заедно со побројните Сермесијани (поробени Византијци) и под водство на Кубер, а како потчинето на аварскиот каган во Панониjа, околу 680 г. се одметнало од Аварите и тргнало кон Солун.

defo

Број на мислења : 2399
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 2 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Cetnik on Сре Сеп 07, 2016 11:27 pm

defo напиша:Еве википедиа што вика за Румелија Румелиски пашалак (турски: Rumeli, "Земја на ромеите") е назив за поранешна отоманска провинција која ги вклучува земјите на Балканскиот полуостров, односно денешните современи држави Албанија, Босна, Бугарија, Грција, Србија и Македонија.

Е сега моментот, Македонците и Бугарите немаат заедничко потекло. Можда се сега измешани...Под налетот условно на Словените, ако дошле од зад Карпатите, па може да имаме некоја вијуга заедничка на ДНК. Во основа не.....прво Бугарите доаѓаат од друга група народи.
А еве што вика Википедија за прабугарите и настанувањето на современите Бугари кои се користат со јужнословенски јазик од 9 век.
Во 19 век е воведен и терминот Прабугари означувајќи го несловенскиот народ Бугари. Овој поим е воведен за разликување од современите Бугари кои што зборуваат јужнословенски јазик от Бугарите, бидејќи и за двата народа постоел еден термин. Обично се смета дека трансформациjта на Бугарите во Бугари била завршена по воведувањето на христијанството и словенското писмо во Бугарија кон крајот на 9 век. Во македонскиот јазик исто постојат два различни термини: Прабугари и Бугари.

А ево дека ве имало и на територијата на денешна Македонија.
Во некрополата "Млака" пред тврдината во Дебреште, Прилеп, откопани се гробови со наоди од доцниот 7 и 8 век. Тие се делумно или целосно кремирани и не се ниту ромеjски, ниту словенски. Станува збор наjвероjатно, за Кутригурите. Ова прабугарско племе, заедно со побројните Сермесијани (поробени Византијци) и под водство на Кубер, а како потчинето на аварскиот каган во Панониjа, околу 680 г. се одметнало од Аварите и тргнало кон Солун.

Да Румелия постои како географски поим на Балканот 500 години...................... но никой човек не се нарича румелиец..... нема румелийска народност....... Македонистите вака "докажуват" постоенето на македонски народ като дават за доказ постоенето на географски регион Македония....
Имат заедничко потекло нашето потекло не идва само от прабугари и словени, има кумани, узи, печенеги, готи, авари, сармати има големи маси балканско локално население кои се езиково латинизирани и гърцизирани во 6 век.
Но народ не етничко потекло............. народот е културна заедница.... луге шо говорят еден език, една фолклорна традиция, заедничка история, заедничко държавно и църковно постоене....
Нации со чисто потекло на Балканот нема .... ова постои само во фашизоидно-нацистички болни мозаци....... Според Микулчик сите археолошки траги во Западна Македония за 200 години след Кубер са само прабугарски? Прабугарски археолошки траги има во Албания, дури во Црна Гора!
А кой казва дека прабугари и денешни бугари са едно и исто? Бугарската народност шо се создава 9 век е бугарска не заштото во вените им тече крвта на Аспарух и прабугарите, а заштото ова народност е производ на държавата шо я создават Аспарух и прабугарите. Народот е културна заедница! Еве ти пример езикот, само во бугарскиот и македонскиот от словенските езици почти нема падежи. Ова е огромна граматическа промена во езикот! Граматиката най-мачно се мени. И шо милиони луге от Охрид до Църното Море со времето почват да говорят без падежи... ова во време без училишта и масова държавна обука, без медиуми.... ова е заеднички живот.... ова те прави една заедница, а не некакво порекло. Кои са тие чисти по потекло нации - русите ли, французите ли, англичаните ли?


Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 2 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Cetnik on Сре Сеп 07, 2016 11:48 pm

delmol напиша:Sto bile? Pa kako sto vika Bozo vasiot klovn, divi pleminja koi trcale okolu ispraveno izrezbareno steblo obleceni vo zivotinski kozi i se klanjale na nekoj Tangra. Takvi generali i slicni na niv bugaristanski platenici i sega ima no dzabe. Makedoncite se narod star iljadnici godini i ke ostanat narod. Pismenosta e od makedoncite toa jasno go dokazuva kamenot od rozeta. A makedonskata drzava e najstarata i najmoknata vo svetot. I postoi do den denes. Zatoa Tito i Jugoslavija vi se trn u oko, bidejki vo federacijata se potvrdi toa sto otsekogas bilo poznato. Deka makedonskiot narod i Makedonija otsekogas postoele i ke postojat.

Во 19 век кога русите создали бугарската народност вештачки на Балканот, бугарите били племена шо го славели Тангра?......
Платенеци... во Бугария живеят повеке македонци отколкото во Р.М. Во Бугария и председатели и министер председатели са македонци. Президентот ни е македонец.
Първата писмеността е от шумерите, денешните латинска, гръчка и кирилска азбуки се основани на финикийската писменост. А защо во федерацията.... неможеше ли да се потвърди ова се во независина македонска държава во 1945., както сакаха и Ченто и сите големиот дел от лугето во Македония? Нали сте освободени во 1945г, самостойно немаше ли уште повеке да го затвърдите македонското?
Или казваш без Блаже Конески(сърбоман вуйко му по Илинден го киднапира Даме Груев), без Видоески (кой по светската война се бие за четниците на Дража Михайлович за сръбска Македония). Без тие луге да кажуват шо е "право" македонски и да учат децата шо е "вистински" македонски език (со минимум 500 сърбизма и латинизма).
Без Лазе Колишевски сирак от 4 годишно дете отгледан во сръпски държавен дом, после цел живот живял во Сърбия....
Без УДБА, ОЗНА, Голи Оток и Идризово.....
Без Латас и сите сръпски колонисти дойдени след 1945г.
Без десетките иляди косовски албанци и бошнаци населени во югославска Македония след 1945г.
Без УДБА коя ги усвои сите емигрантски организации (без САД там не дозволиа комунистички служби да работат) и после тие да го наметнат "античкиот" македонизам.
Без сите книги во универзитетите во вардарска Македония да са на сръпски език (и до ден денешен)

Без се ова затвардуване каков ли щеше да биде македонизмот? Каква ли Р.М. и каков македонизам ке да биде денес? Истиот............. невервам Wink

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 2 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Гостин on Чет Сеп 08, 2016 6:27 pm

Aloooo bugaristanec ajde citaj i placi. Tatarite si ostanuvaat tatari a nie si ostanuvame toa sto sme, MAKEDONCI.

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 2 Ip7dhv
POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 2 97v5e1

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 2 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Гостин on Чет Сеп 08, 2016 7:20 pm

ИГЕНЕА е познат и признат институт. Ме интересира твојот коментар на ова истражување Четник.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 2 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by defo on Чет Сеп 08, 2016 7:46 pm

И ова е доказ, дека нема чиста нација на територите на екс Jугословија. Се се измешало, балканот од увек бил на патот на движење..Секој кој поминал и дошол  оставил свој траг. Што укажува дека денес ние не сме ни антички Македонци ни Словени.....Wink

defo

Број на мислења : 2399
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 2 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Гостин on Пет Сеп 09, 2016 11:16 am

Ама никој не очекува да имаме сто проценти гени на античките македонци. Но доволни се и овие триесет за да можеме да кажеме дека потекнуваме од нив. Би било добро четникот да покаже такво истражување за бугарите за да можеме да споредиме.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 2 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Cetnik on Пет Сеп 09, 2016 2:47 pm

delmol напиша:Aloooo bugaristanec ajde citaj i placi. Tatarite si ostanuvaat tatari a nie si ostanuvame toa sto sme, MAKEDONCI.

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 2 Ip7dhv
POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 2 97v5e1

I genea никога не е правила научно изтържуване публикувано во научно списание . Научни изтържувания во природните науки се обjавуват во научни списания scientific journals . I genea нема вакви публикации.... демек ова не е наука Wink
I genea е приватна фирма коя прави главно днк тестове на деца да се види кой е таткото и подобни, фамилни генеалогии.... I genea неправи научни изтражувания.
Ова беше просто реклама на нивниот сайт за привлекуване на клиенти там се плаштат пари.


Во ова интернет сайт беше дадено за бугарите 49% - траки, 11% - антички македонци, 15% - антички гърци, 15% - словени, 5% - финикийци.
За гърците даваха 5% - антички македонски гени.
Ако прифакяме овой циркус за верен во Бугария живеят 7.2 млн по 15% - значи во Бугария има 1,08 млн. луге от античко македонско потекло, во Р.М. 2,05 млн. луге по 30% - 0,615 млн луге от античко македонско потекло..... Значи ние не татаро монголи, а от десната фаланга на Александър Laughing

Во истиот сайт по истото време даваа хаплогрупите за Бугария : Bulgaria
E1B1B – 31%, RIA – 28%, RIB – 41% , за Р. Македония : Macedonia
I2A – 39%, E1B1B – 26%, RIA - 20%, J2 – 15%, RIB – 10%

Научните изтържувания во научни списания вистинските казват: собрани на едно место : https://en.wikipedia.org/wiki/Y-DNA_haplogroups_in_European_populations во най-десната колумна кой учен во коя година от кое изтържуване!

I Genea никога не обяви вакви методи са користили, как са определили шо е античко македонско, шо е хунско и т.н. От колко антички македонски скелети за земано ДНК, от колко антички хунски?
I Genea со прости зборови си публикува реклама 2009г. на сайтот да привлече клиенти да си платат, а они да им "кажат" вакви са били во антиката.
То само като видиш дека на сите държави имат по 6 антички произхода! Не повеке, не по-малко неможе ли некой да са били со 5 , други со 7 .... сите са се по 6?!

Генетички населението на Балканот е най-близко со своите соседи.... Има две големи отклонения на големата концентрация на I2 хаплогрупата во босна и EV13 во Косово.

Пак повтарям и во антиката и денес народот е културна заедница, не генетичка!Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 2 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Cetnik on Пет Сеп 09, 2016 2:56 pm

defo напиша:И ова е доказ, дека нема чиста нација на територите на екс Jугословија. Се се измешало, балканот од увек бил на патот на движење..Секој кој поминал и дошол  оставил свој траг. Што укажува дека денес ние не сме ни антички Македонци ни Словени.....Wink

Народот е културна заедница! Не некаква чиста кръв, изолирана и вакви глупости....
Не антички или словени! Денешниот македонски народ е ова шо е создадено на Балканот на територията на географскиот регион Македония след 9 век со целото мешане на словени, антички траки, илири (кои са били езикова латинизирани), хуни, авари, готи. прабугари, кумани, печенези, сармати, ерменци и други народи от близкиот изток и Кавказ шо Византия е доселувала на Балканот и т.н.....
Македонците са вакви шо са денес от около 9ти век кога веке со християнизацията и прифакянето за официален на словенскиот език се население се омешва во ова шо е денес... И ова си постои и развива етнички, jазиково, културно, исторски истото со населението во Тракия, Мезия и Поморавието.
Ова е денешното македонско население во етничка суштина... На кой му е криво ова? И зашто му треба друго? Ова са големите прашания?

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 2 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Гостин on Пет Сеп 09, 2016 6:55 pm

Ajdeee bugaristanec sega svajcarskite instituti ne ti cinat. So li uste ke najdes da treses zeleni. A be odi pokrij se, gledas deka tatarstinata ne ti gine. I so se pravis lud se znae komu mu preci sto makedoncite se direktni naslednici na Aleksandar. Na divite pleminja od Pamir koi obleceni vo zivotinski kozi skokaat okolu nekakvo drvo. Pa sakaat da ne izednacat so niv ili potocno sakaat da se izednacat so nas za da mozat da kazat deka bile civilizirani.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 2 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот