Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Страна 3 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 3 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by defo on Пет Сеп 09, 2016 11:07 pm

delmol напиша:Ajdeee bugaristanec sega svajcarskite instituti ne ti cinat. So li uste ke najdes da treses zeleni. A be odi pokrij se, gledas deka tatarstinata ne ti gine. I so se pravis lud se znae komu mu preci sto makedoncite se direktni naslednici na Aleksandar. Na divite pleminja od Pamir koi obleceni vo zivotinski kozi skokaat okolu nekakvo drvo. Pa sakaat da ne izednacat so niv ili potocno sakaat da se izednacat so nas za da mozat da kazat deka bile civilizirani.
Јас лично со здебеленото би бил малце претпазлив, не дека не верува, ама би бил претпазлив. Пред некое време слушнав теорија, по која Македонија, античка Македонија завршува(почнува) на линијата, Струмица , Битола , Ресен, Охрид и надолу према Егејско Море. Технички, срцето на античка Македонија е на територијата на денешната област Македонија во Грција. Оттука е почнат оној несреќен проблем со името со Грција. Така да не испадне дека тие кои живеат во тој крај се повеќе антички Македонци од нас........историчарите наши треба малце да поработат на случајот.

defo

Број на мислења : 2395
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 3 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Cetnik on Пет Сеп 09, 2016 11:34 pm

delmol напиша:Ajdeee bugaristanec sega svajcarskite instituti ne ti cinat. So li uste ke najdes da treses zeleni. A be odi pokrij se, gledas deka tatarstinata ne ti gine. I so se pravis lud se znae komu mu preci sto makedoncite se direktni naslednici na Aleksandar. Na divite pleminja od Pamir koi obleceni vo zivotinski kozi skokaat okolu nekakvo drvo. Pa sakaat da ne izednacat so niv ili potocno sakaat da se izednacat so nas za da mozat da kazat deka bile civilizirani.

И пиян ке ти отговорам Smile
Вака е драгиНАУЧНИТЕ изтържувания се обявуват во реномирани научни списания вака е реалността во природните науки!

Ако прифатим дека ова е вистина! Они кажуват 15% от бугарите се со античко македонско потекло, кай вас 30% демек во Бугария се 1 млн. луге, кай вас 600 иляди луге.... е ние от целиот свет мора да имаме претензия кон античкото македонско наследство, вака ли да го разбирам?! Ова Игенеа обявуване на интернет (Боже на интернет само) е како национална религия само кай вас, намерно от сърбоманите удбаши!

Денешниот македонски народ е производ на мешането шо е станало при християнизацията на Царот Борис и словенизацията jазикова на Климент.Со своята култура и история на Охридската архиепископия(шо е църква и во западна Бугария) со Царот Самуил, со Калоян и Асеневци! Со Гоце Делчев, ВМРО и Натанаил Охридски!
Ова е денешниот македонски народ, който етнички, културно jазиково, исторски над иляда години е повързан со истото со народот во Тракия, Мезия и Поморавието... И който македонски народ поради исторски и политички настани во 20тиот век се отдели во самостоен от останалите луге во Бугария... ова е реално македонскиот народ!
Се друго е лудости сърбомански и гъркомански!

Добре де знаеш ли колко илирийска крв има во вените на сърби, босанци, хървати и црногорци? Повеке отколкото кай вас антички македонски ова не им избрисва реалността дека они са народ исто создаден во средновековието от мешането на словени, со локални балканци(илири - латинизирани) со кумани, печенези, авари и т.н........ По ред исторски, религиозни и политички настани денес имаме отделни нации - сърби, хървати, босанци, църногорци.
80% от геогрфските имена (на села на градове, планини, реки) во Албания се словенски. Исто и во Романия. Знаеш ли колко много словенска крв има во нивните вени? Много е!

За десети пат народот (етносот) е културна заедница, не чистокръвно потекло..... Денешниот македонски народ е таков от 8-9 век не порано не подоцна............................. ова е исторскиот факт. Дали удисва на удбашкиот план за владеене и сърбизация на вардарска Македония не е проблем на историята! Ова е проблем на политиката и на пропагандата на сръбските колонисти и сърбоманите во Р.М.

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 3 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Cetnik on Пет Сеп 09, 2016 11:36 pm

defo напиша:
delmol напиша:Ajdeee bugaristanec sega svajcarskite instituti ne ti cinat. So li uste ke najdes da treses zeleni. A be odi pokrij se, gledas deka tatarstinata ne ti gine. I so se pravis lud se znae komu mu preci sto makedoncite se direktni naslednici na Aleksandar. Na divite pleminja od Pamir koi obleceni vo zivotinski kozi skokaat okolu nekakvo drvo. Pa sakaat da ne izednacat so niv ili potocno sakaat da se izednacat so nas za da mozat da kazat deka bile civilizirani.
Јас лично со здебеленото би бил малце претпазлив, не дека не верува, ама би бил претпазлив. Пред некое време слушнав теорија, по која Македонија, античка Македонија завршува(почнува) на линијата, Струмица  , Битола , Ресен, Охрид и надолу према Егејско Море.  Технички, срцето на античка Македонија е на територијата на денешната област Македонија во Грција. Оттука е почнат оној несреќен проблем со името со Грција. Така да  не испадне дека тие кои живеат во тој крај се повеќе антички Македонци од нас........историчарите наши треба малце да поработат на случајот.

Ова не е теория по големиот дел от регионот шо денес се нарича Македония(Вардарска, Беломорска, Пиринска, Пчинско) во антиката е населен со траки и илири. Ова не е теория, ова е исторски факт!

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 3 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by defo on Саб Сеп 10, 2016 9:23 am

Cetnik напиша:
defo напиша:
delmol напиша:Ajdeee bugaristanec sega svajcarskite instituti ne ti cinat. So li uste ke najdes da treses zeleni. A be odi pokrij se, gledas deka tatarstinata ne ti gine. I so se pravis lud se znae komu mu preci sto makedoncite se direktni naslednici na Aleksandar. Na divite pleminja od Pamir koi obleceni vo zivotinski kozi skokaat okolu nekakvo drvo. Pa sakaat da ne izednacat so niv ili potocno sakaat da se izednacat so nas za da mozat da kazat deka bile civilizirani.
Јас лично со здебеленото би бил малце претпазлив, не дека не верува, ама би бил претпазлив. Пред некое време слушнав теорија, по која Македонија, античка Македонија завршува(почнува) на линијата, Струмица  , Битола , Ресен, Охрид и надолу према Егејско Море.  Технички, срцето на античка Македонија е на територијата на денешната област Македонија во Грција. Оттука е почнат оној несреќен проблем со името со Грција. Така да  не испадне дека тие кои живеат во тој крај се повеќе антички Македонци од нас........историчарите наши треба малце да поработат на случајот.

Ова не е теория по големиот дел от регионот шо денес се нарича Македония(Вардарска, Беломорска, Пиринска, Пчинско) во антиката е населен со траки и илири. Ова не е теория, ова е исторски факт!

За Беломорска, Егејска Македонија не би рекол, таа е чисто Античко Македонска територија, која оди горе до кај Мелник во Сандански, тука негде е крајната точка, технички источна граница на античка Македонија е реката Струма, Запад до Јонско/Јадранско море, Север е Линијата Тирана, Дебар, Крушево, Прилеп, Кавадарци Струмица.....Југ е Егеј .....

defo

Број на мислења : 2395
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 3 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Гостин on Саб Сеп 10, 2016 12:08 pm

Ajdeeeee pak si zabegal. Znaci sram ti e ubavo da priznaes deka si tataristanec pa izmisluvas nekakva nova teorija za nekakvo novo poteklo na bugaristancite. Be toa sto uporno sakas da se evropeiziras i da vlezes vo semejstvoto na indoevropski narodi ne te pravi pomalku tataristanec. Te pravi poveke smesen.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 3 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Гостин on Саб Сеп 10, 2016 12:35 pm

Четник, не е добро да се пишува пијан, тогаш човек повеке се резили отколку што мисли. Во истражувањето не се наведува дека 30% од македонците се со античко потекло, ниту пак дека 15% од бугарите се со античко потекло. Станува збор за учеството на гените на античките македонци во генетскиот состав на современите македонци, бугари и останатите наведени. Затоа твојата математика пага во вода.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 3 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Гостин on Саб Сеп 10, 2016 12:42 pmОва не е теория по големиот дел от регионот шо денес се нарича Македония(Вардарска, Беломорска, Пиринска, Пчинско) во антиката е населен со траки и илири. Ова не е теория, ова е исторски факт!

Значи, државата Македонија, народот македонци, владетелите македонци, војската македонска ама не живеат во Македонија туку таму некаде зад седум планини и мориња. А во Македонија жвее се и секој само не македонци. А територијата името го добила точно според тој, македонски народ.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 3 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Cetnik on Саб Сеп 10, 2016 1:00 pm

defo напиша:
Cetnik напиша:
defo напиша:
delmol напиша:Ajdeee bugaristanec sega svajcarskite instituti ne ti cinat. So li uste ke najdes da treses zeleni. A be odi pokrij se, gledas deka tatarstinata ne ti gine. I so se pravis lud se znae komu mu preci sto makedoncite se direktni naslednici na Aleksandar. Na divite pleminja od Pamir koi obleceni vo zivotinski kozi skokaat okolu nekakvo drvo. Pa sakaat da ne izednacat so niv ili potocno sakaat da se izednacat so nas za da mozat da kazat deka bile civilizirani.
Јас лично со здебеленото би бил малце претпазлив, не дека не верува, ама би бил претпазлив. Пред некое време слушнав теорија, по која Македонија, античка Македонија завршува(почнува) на линијата, Струмица  , Битола , Ресен, Охрид и надолу према Егејско Море.  Технички, срцето на античка Македонија е на територијата на денешната област Македонија во Грција. Оттука е почнат оној несреќен проблем со името со Грција. Така да  не испадне дека тие кои живеат во тој крај се повеќе антички Македонци од нас........историчарите наши треба малце да поработат на случајот.

Ова не е теория по големиот дел от регионот шо денес се нарича Македония(Вардарска, Беломорска, Пиринска, Пчинско) во антиката е населен со траки и илири. Ова не е теория, ова е исторски факт!

За Беломорска, Егејска Македонија не би рекол, таа е чисто Античко Македонска територија, која оди горе до кај Мелник во Сандански, тука негде е крајната точка, технички источна граница на античка Македонија е реката  Струма, Запад до Јонско/Јадранско море, Север е Линијата Тирана, Дебар, Крушево, Прилеп, Кавадарци Струмица.....Југ е Егеј .....

Поречието на Струма и Места во антиката е населено со тракйски племена, исто и халкидики со траки и елини! Серско, Драмско, Кавалско во антиката се е траки!
Има три лингвистични групи население во Антиката на Балканот - Траки, Илири и Елини!
Античките македонци, ако не се елини( шо е научна спекулация на некой учени - нема много реална информация) са траки или илири!

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 3 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Cetnik on Саб Сеп 10, 2016 1:08 pm

delmol напиша:Ajdeeeee pak si zabegal. Znaci sram ti e ubavo da priznaes deka si tataristanec pa izmisluvas nekakva nova teorija za nekakvo novo poteklo na bugaristancite. Be toa sto uporno sakas da se evropeiziras i da vlezes vo semejstvoto na indoevropski narodi ne te pravi pomalku tataristanec. Te pravi poveke smesen.

От кое се отметам? Ова не е научно изтържуване! Беше пустено на нивниот интернет сайт! Дури го нема на хартия и они го свалиха от сайтот! Айде найде ми го на нивниот сайт!

Бугарите са индоевропейци. Прабугарите незнаем немаме исторска информация каков е бил нивниот език - може да са били, може да не са били! Денешни народи като унгарци, финландци и естонци не са индоевропейци.... али со ништо не са по-малко цивилизовани от другите. Наспротив тие како култура и цивилизация во денешно време са со векове пред балканските народи(сите)!
Постоянно наметваш за висши и нисши нации, чисти и мръсни нации и т.н. - ово е чиста форма фашизам! Ваква идеа за нация - чиста и висша не е потребна и полезна за никой.... во Р.М. ова е привнесено от сърбошовинизма на Белград.... и там свърши со катастрофа и са най-мразени от най-близките им народи - останалите словени на Балканот.....

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 3 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Cetnik on Саб Сеп 10, 2016 1:13 pm

nikos напиша:Четник, не е добро да се пишува пијан, тогаш човек повеке се резили отколку што мисли. Во истражувањето не се наведува дека 30% од македонците се со античко потекло, ниту пак дека 15% од бугарите се со античко потекло. Станува збор за учеството на гените на античките македонци во генетскиот состав на современите македонци, бугари и останатите наведени. Затоа твојата математика пага во вода.

Да според ова реклама античките македонски гени во бугарите се 15%. А демек ние сме мешани и иас сум 15% антички македонец, вака ли? И всеки еден човек во бугария е 15% антички и най-русите со розова кожа и най-мургавите со темна кожа сме по 15% антички македонци вака ли? А кай вас 30%?
Аз мислех дека 15% от населението е со античко македонско потекло, а ти викаш 15% от отделниот човек? Хм.... Айде ми найди от нивниот сайт (щото само там е обявено) кое е правилното и найде ми го ова изтържуване, те молам!

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 3 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Cetnik on Саб Сеп 10, 2016 1:18 pm

nikos напиша:

Ова не е теория по големиот дел от регионот шо денес се нарича Македония(Вардарска, Беломорска, Пиринска, Пчинско) во антиката е населен со траки и илири. Ова не е теория, ова е исторски факт!

Значи, државата Македонија, народот македонци, владетелите македонци, војската македонска ама не живеат во Македонија туку таму некаде зад седум планини и мориња.  А во Македонија жвее се и секој само не македонци. А територијата името го добила точно според тој, македонски народ.

Коя Македония? Кога в Македония?
Античка Македония по времето на Филип, преди Филип, ли?
Античка Македония како римска провинция, ли?
Македония како Византийска провинция , ли?
Во период от 2500 години....
Айде найде ми готите и немците на Балканот, на балканот постои около 200 години готска(немска) държава!
Найде ми аварите, куманите, хуните, печенегите, античките траки... тие сите са постоели на Балканот како луге, како държави со владетели, имената на некой уште зачувани како географски региони! Найде ми ги денес овие луге?

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 3 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Гостин on Саб Сеп 10, 2016 1:32 pm

Cetnik напиша:
nikos напиша:Четник, не е добро да се пишува пијан, тогаш човек повеке се резили отколку што мисли. Во истражувањето не се наведува дека 30% од македонците се со античко потекло, ниту пак дека 15% од бугарите се со античко потекло. Станува збор за учеството на гените на античките македонци во генетскиот состав на современите македонци, бугари и останатите наведени. Затоа твојата математика пага во вода.

Да според ова реклама античките македонски гени во бугарите се 15%. А демек ние сме мешани и иас сум 15% антички македонец, вака ли? И всеки еден човек во бугария е 15% антички и най-русите со розова кожа и най-мургавите со темна кожа сме по 15% антички македонци вака ли? А кай вас 30%?
Аз мислех дека 15% от населението е со античко македонско потекло, а ти викаш 15% от отделниот човек? Хм.... Айде ми найди от нивниот сайт (щото само там е обявено) кое е правилното и найде ми го ова изтържуване, те молам!

И двајцата заедно со IGENEA грешите. Бројот на примероци е ограничен и никако не може да биде одраз на вистинската состојба. Како знаеме дека луќето од кои се земани примероците немаат примеси во крвта од некои турски, албански или не ти знам какви предци?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 3 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Гостин on Саб Сеп 10, 2016 2:07 pm

Доказите од ИГЕНЕА се презентирани и обидите за спинување на истите за да се извлечеш од кашата во која упадна се твој проблем а моја работа не е да ти помагам во тоа. Името на територијата доага од населението кое се нарекувало македонци и тоа е познато во историјата од многу поодамна па затоа залудни ти се акробациите во обид да го избегнеш кјошот во кој си втеран.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 3 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Cetnik on Саб Сеп 10, 2016 2:23 pm

nikos напиша:Доказите од ИГЕНЕА се презентирани и обидите за спинување на истите за да се извлечеш од кашата во која упадна се твој проблем а моја работа не е да ти помагам во тоа. Името на територијата доага од населението кое се нарекувало македонци и тоа е познато во историјата од многу поодамна па затоа залудни ти се акробациите во обид да го избегнеш кјошот во кој си втеран.

Вакви акробации бе човек?
Те прашам покажи ми сега во нивниот сайт ова? Научни истржувания се обявуват во научни списания. Там постоят имената на учените на лугето шо са го правили! Кажи ми кой са го правили?
Кажи ми зашто на сите държави е дадено потекло от шест народности во минатото................ и сите обшто 100%.... нема ли една со пет барем или со седем................... нема дури 5-6% други.................... не сите се по потекло от шест народа во минатото на 100%... ова нормално и вистинско ли е?!
Цела нация и национална идеология ке се гради на една реклама во интернет сайт....
Като има регион тракия во бугария... има тракийски народ денес ли шо? Като има регион Пелагония кай вас значи има и пелагонийски народ кай вас ли? Като има регион Епир во Гърция има епирски народ ли?

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 3 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Гостин on Саб Сеп 10, 2016 2:50 pm

Ej bugaristanec eve ti go gazdata. na sto ti lici tvojot han na evropeec ili na tatar?

Реконструкция внешнего вида Хана

Реконструкция болгарскими учеными внешнего облика Хана Аспаруха.

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 3 4a5bb62f1d70

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 3 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Гостин on Саб Сеп 10, 2016 2:52 pm

Glej i kakva knigicka najdov za tataristancite kako tebe i toa od mnogu odamna.

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 3 2m3jpd0

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 3 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Гостин on Саб Сеп 10, 2016 2:55 pm

Aj i malku naucnicite so vikaat za bugaristacite i nivnoto tatarsko poteklo.
Според бугарскиот научник Васил Златарски, во своето дело пишува:
"Првата историја на Прабугарите несомнено треба да ја бараме во историјата на оние средно-азијатски турски (односно turkic) народи, кои се познати под општото име Хуни..."

"История на българската държава през средните векове" (том I, София, 1971), стр. 55

Научникот Евгени Владиков е на исото мислење:

"Прабугарите припаѓаат на поновите народи кои се доселиле на Балканскиот Полуостров (...) Околу 670 година на североисток од делтата на р. Дунав се појавуваат Прабугарите, кои се народ од турско (односно turkic) потекло..."

"Графична историја на балканските народи" , Софија 1992 г

Големата Гролиер мултимедијалната општа компјутерска ЦД енциклопедија, е на исото мислење и во поднасловот "Прабугари" (Bulgars) се вели дека "Прабугари се Туркско племе, кои се населиле на Балканот од централна Азија во втората половина на 7 век. Тие ги потчиниле словенските племиња и го основале Првото Бугарско царство во 681 година."

Grolier Incorporated - Academic American Encyclopedia, стр. 556 (The Bulgars, a Turkic people, migrated to the Balkans from central Asia in the second half of the 7th century...)


Полската наука исто така е прецизна во своите тврдења за заедничкото потекло која вели дека "Протобугарите и другите турски народи биле сточари"

Historia slowian poludnio wych i zachodnich" (Warszawa, 1977 g.)

Прабугарското потекло го дава делото од 8 век, Именик на бугарските ханови кое го опишува потеклото на самите Булгари од тоа време и јасно дава до знаење со чија релација се поврзани тогашните балкански Булгари и Хуните. Тука е наведено дека Атила е директен крвен предок на ханот Кубрат кој се смета за прв владател на Старата голема Бугарија.

Проф. Димитар Ангелов: "Образуване на българската народност," София 1971 г.

"Христоматия по история на България," София 1964 г.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 3 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Гостин on Саб Сеп 10, 2016 3:04 pm

Да те прашам, ти знаеш да броиш, ако да тогаш изброј од колку народности во минатото е дадено потеклото на македонците, толку е доволно.

Кажи ми зашто на сите държави е дадено потекло от шест народности во минатото................ и сите обшто 100%.... нема ли една со пет барем или со седем................... нема дури 5-6% други.................... не сите се по потекло от шест народа во минатото на 100%... ова нормално и вистинско ли е?!

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 3 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Cetnik on Саб Сеп 10, 2016 3:30 pm

nikos напиша:Да те прашам, ти знаеш да броиш, ако да тогаш изброј од колку народности во минатото е дадено потеклото на македонците, толку е доволно.

Кажи ми зашто на сите държави е дадено потекло от шест народности во минатото................ и сите обшто 100%.... нема ли една со пет барем или со седем................... нема дури 5-6% други.................... не сите се по потекло от шест народа во минатото на 100%... ова нормално и вистинско ли е?!

Добре моя грешка, не сум го видел на сите останали по шест. Чекам одговорот на сите други мои прашания! От кои най-важното во ое научно списание е публикувано ова за да биде со научна стойност! Нема го дури на нивниот сайт.... постои во интернет по форуми и подобни....

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 3 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Cetnik on Саб Сеп 10, 2016 3:32 pm

delmol напиша:Ej bugaristanec eve ti go gazdata. na sto ti lici tvojot han na evropeec ili na tatar?

Реконструкция внешнего вида Хана

Реконструкция болгарскими учеными внешнего облика Хана Аспаруха.

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 3 4a5bb62f1d70

По коя слика What a Face , по описание на кой документ е овой образ?????
На некой денешен човек кой е решил дека вака изглежда.....................

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 3 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Cetnik on Саб Сеп 10, 2016 3:37 pm

delmol напиша:Glej i kakva knigicka najdov za tataristancite kako tebe i toa od mnogu odamna.

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 3 2m3jpd0

Волжска Бугария, друга държава основана от прабугарите е унищожена от татарите!!! Ова дека некой е решил да си "антиквизира" татарите во Русия со прабугарите е негов проблем.
Малко ако знаеше за татарите шо ги споменуваш во сите твой коментари.... може барем от интернет да прочетеш дека идват во европа 700 години близо после прабугарите и я унищожават държавата на прабугарите край реката Волга. Да пишеш дека са едно е като да казваш османците, кои унищожават Византия е едно и исто!?

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 3 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Гостин on Саб Сеп 10, 2016 3:41 pm

Cetnik напиша:
delmol напиша:Ej bugaristanec eve ti go gazdata. na sto ti lici tvojot han na evropeec ili na tatar?

Реконструкция внешнего вида Хана

Реконструкция болгарскими учеными внешнего облика Хана Аспаруха.

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 3 4a5bb62f1d70

По коя слика What a Face  , по описание на кой документ е овой образ?????
На некой денешен човек кой е решил дека вака изглежда.....................

Prasaj go Bozo be. Koga jade burek deka makedonija e bugarska mu veruvate ama koga ke go isturi mlekoto i ke vi plesne u faca deka ste tatari se praite kako da ne postoi.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 3 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Гостин on Саб Сеп 10, 2016 3:42 pm

Cetnik напиша:
delmol напиша:Glej i kakva knigicka najdov za tataristancite kako tebe i toa od mnogu odamna.

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 3 2m3jpd0

Волжска Бугария, друга държава основана от прабугарите е унищожена от татарите!!! Ова дека некой е решил да си "антиквизира" татарите во Русия со прабугарите е негов проблем.
Малко ако знаеше за татарите шо ги споменуваш во сите твой коментари.... може барем от интернет да прочетеш дека идват во европа 700 години близо после прабугарите и я унищожават държавата на прабугарите край реката Волга. Да пишеш дека са едно е като да казваш османците, кои унищожават Византия е едно и исто!?

Istite ste be postoi samo tatarskoto pleme bulgari carska rusija od politicki interes ja sozdade prikaznata za nekakov bugarski narod.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 3 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Cetnik on Саб Сеп 10, 2016 3:45 pm

delmol напиша:
Cetnik напиша:
delmol напиша:Glej i kakva knigicka najdov za tataristancite kako tebe i toa od mnogu odamna.

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 3 2m3jpd0

Волжска Бугария, друга държава основана от прабугарите е унищожена от татарите!!! Ова дека некой е решил да си "антиквизира" татарите во Русия со прабугарите е негов проблем.
Малко ако знаеше за татарите шо ги споменуваш во сите твой коментари.... може барем от интернет да прочетеш дека идват во европа 700 години близо после прабугарите и я унищожават държавата на прабугарите край реката Волга. Да пишеш дека са едно е като да казваш османците, кои унищожават Византия е едно и исто!?

Istite ste be postoi samo tatarskoto pleme bulgari carska rusija od politicki interes ja sozdade prikaznata za nekakov bugarski narod.

Пак те прашам кога е ова направено от Русия? Шо са били овие луге преди Русия да ни направи?

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 3 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Гостин on Саб Сеп 10, 2016 3:48 pm

Tatarsko divo pleme sto skokalo okolu drven trupec obvitkani vo zivotinski kozi.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE - Page 3 Empty Re: POTEKLOTO NA BUGARITE I MAKEDONCITE

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот