Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ASPIRIN

Go down

ASPIRIN Empty ASPIRIN

Пишување by Гостин on Вто Сеп 13, 2016 10:34 am

5 УПОТРЕБИ НА АСПИРИН ЗА КОИ ВЕРОЈАТНО НЕ СТЕ НИ ПРЕТПОСТАВИЛЕ!

Дали некогаш сте се запрашале за што може да биде употребен аспиринот, освен при болка или треска? Доколку одговорот е да, Ви предлагаме да ги прочитате овие неколку изненадувачки факти кои што дефинитивно ќе ве заинтригаат.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ASPIRIN Empty Re: ASPIRIN

Пишување by Гостин on Вто Сеп 13, 2016 10:35 am

1. Го намалува отокот при акни

ASPIRIN 6580910-everything-you-need-to-know-about-acne-570e6e8ef49273a90ac16f46-1472574847-650-53c212670e-1473438114

Поради неговите против воспалителни дејства, аспиринот дефинитивно е од помош при акни. Здробете 2-3 таблети аспирин и измешајте ги со сок од лимон. Нанесете го на воспалените делови и доволно е да остане неколку минути, а потоа може да се измие со вода.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ASPIRIN Empty Re: ASPIRIN

Пишување by Гостин on Вто Сеп 13, 2016 10:36 am

2. Ги ублажува убодите од инсекти

ASPIRIN 6580710-mosquito-719613_960_720-1472223294-650-269019c5f0-1473438114

Аспиринот помага при ублажување на убодите од инсекти и да го намали иритирачкото чешање од убоди од комарец.Здробете таблета аспирин и измешајте ја со вода во лажичка и намачкајте на повредените ,,региони,,.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ASPIRIN Empty Re: ASPIRIN

Пишување by Гостин on Вто Сеп 13, 2016 10:40 am

3. Го спречува перутот

ASPIRIN 6580760-man-1246508_960_720-1472575059-650-fa29ed17c9-1473438114

Перутовите снегулки не само што го иритираат скалпот, туку го огрдуваат вашиот изглед. За да се ослободите од нив, измијте ја косата со две искршени таблети аспирин во комбинација со нормалната количина шампон што ја користите за едно миење. Резултатот е фантастичен!

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ASPIRIN Empty Re: ASPIRIN

Пишување by Гостин on Вто Сеп 13, 2016 10:41 am

4. Делува како ексфолиант

ASPIRIN 6581060-24491504326_1d3b99d47f_b-1472575099-650-53c212670e-1473438114

Аспиринот претставува ексфолиант чија цел е да ги отстрани мртвите клетки од лицето. Освен тоа, помага при отстранување на вишокот масла и ја намалува големината на зголемените пори. Единственото нешто што треба да го направите е да го измешате со вода и да го оставите да се разложи. Доколку имате чуствителна кожа, обратете се кај вашиот лекар пред било каква употреба.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ASPIRIN Empty Re: ASPIRIN

Пишување by Гостин on Вто Сеп 13, 2016 10:42 am

5. Ја обновува оштетената коса

ASPIRIN 6580810-girl-1319115_960_720-1472078284-650-5682d3d0b9-1473438114

Вашата коса дефинитивно ќе има корист од употребата на аспирин. За здрава и сјајна коса, растворете неколку аспирини во мала шоља топла вода и додадете го на чиста коса. Оставете го околу 15 минути, а потоа исплакнете ја.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ASPIRIN Empty Re: ASPIRIN

Пишување by Гостин on Пет Сеп 16, 2016 6:01 pm

dobar e i koa si pijan da ne te boli gava/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ASPIRIN Empty Re: ASPIRIN

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот