Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

НАРОДНИ ЛЕКОВИ

Go down

НАРОДНИ ЛЕКОВИ Empty НАРОДНИ ЛЕКОВИ

Пишување by Гостин on Сре Окт 12, 2016 12:55 pm

Народни лекови за чир на желудникот и хеликобактер пилори

- Лекување со ленено семе, кефир, алое, овес...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

НАРОДНИ ЛЕКОВИ Empty Re: НАРОДНИ ЛЕКОВИ

Пишување by Гостин on Сре Окт 12, 2016 12:56 pm

ЛЕКУВАЊЕ СО БЕЛКА ОД ЈАЈЦЕ

Заматете една белка од јајце со 1 лажица шеќер во прав и додајте 1 лажица маслиново масло. Една лажица од оваа мешавина треба да се испие наутро на гладно и да не се јаде ништо следните час и половина.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

НАРОДНИ ЛЕКОВИ Empty Re: НАРОДНИ ЛЕКОВИ

Пишување by Гостин on Сре Окт 12, 2016 12:56 pm

ЛЕКУВАЊЕ СО КЕФИР

Секој ден навечер пред спиење треба да испие една чаша кефир во која сте додале една лажица маслиново масло. Оваа мешавина е исто така добра за лекување чир на желудникот. Терапијата трае 1,5-2 месеци.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

НАРОДНИ ЛЕКОВИ Empty Re: НАРОДНИ ЛЕКОВИ

Пишување by Гостин on Сре Окт 12, 2016 12:56 pm

ЛЕКУВАЊЕ СО ЛЕНЕНО СЕМЕ

Во тегла ставете две лажици ленено семе. Прелијте го лененото семе со два филџани врела вода. Теглата добро затворете ја и оставете да преноќи. Наутро процедете и пијте на празен желудник, 30 минути пред оброк по половина филџан од оваа течност.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

НАРОДНИ ЛЕКОВИ Empty Re: НАРОДНИ ЛЕКОВИ

Пишување by Гостин on Сре Окт 12, 2016 12:57 pm

ЛЕКУВАЊЕ СО ЖАЛФИЈА И ТЕГАВЕЦ

По една лажица од двете билки се прелива со две чаши врела вода. Се остава поклопено 2-3 часа, па се процедува. Првите 10 дена се пие еднаш дневно по половина чаша пред оброк, а потоа се пие трипати дневно по половина чаша, пред оброк.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

НАРОДНИ ЛЕКОВИ Empty Re: НАРОДНИ ЛЕКОВИ

Пишување by Гостин on Сре Окт 12, 2016 12:57 pm

ЛЕКУВАЊЕ СО АЈДУЧКА ТРЕВА

Една лажица ајдучка трева се прелива со една чаша врела вода. Се пие по половина чаша од овој топол чај наутро, на празен стомак, во текот на 4-5 недели.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

НАРОДНИ ЛЕКОВИ Empty Re: НАРОДНИ ЛЕКОВИ

Пишување by Гостин on Сре Окт 12, 2016 12:57 pm

ЛЕКУВАЊЕ СО ЛИПОВ МЕД

Една лажица липов мед се раствора во чаша млака вода. Се пие половина час пред оброк, 3-4 пати дневно.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

НАРОДНИ ЛЕКОВИ Empty Re: НАРОДНИ ЛЕКОВИ

Пишување by Гостин on Сре Окт 12, 2016 12:57 pm

ЛЕКУВАЊЕ СО ЧАЈ ОД ОВЕС

Измијте го овесот. Одвечер ставете една чаша овес во емајлиран сад и прелијте го со 1 литар топла вода. Оставете да отстои поклопено 10 часа. Наутро провријте го на умерена температура околу 30 минути, па оставете да отстои уште 12 часа. Процедете и додадете вода за да се добие 1 литар течност. Терапијата трае еден месец, а се пие по половина чаша, 30 минути пред оброк, 3-4 пати дневно.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

НАРОДНИ ЛЕКОВИ Empty Re: НАРОДНИ ЛЕКОВИ

Пишување by Гостин on Сре Окт 12, 2016 12:58 pm

ЛЕКУВАЊЕ СО АЛОЕ

Јадете листови од алое со должина од 4-5 см, двапати дневно на гладно, 20 минути пред јадење. Листот исчистете го од боцките, измијте го и џвакајте го долго во устата се додека не останат само влакната, кои можете да ги фрлите. Терапијата трае 3 месеци по што се прави пауза од 1 месец, па доколу болеста не е излекувана, се продолжува уште еднаш.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

НАРОДНИ ЛЕКОВИ Empty Re: НАРОДНИ ЛЕКОВИ

Пишување by Гостин on Сре Окт 12, 2016 12:58 pm

ЛЕКУВАЊЕ СО СОКОВИ ОД ЗЕЛЕНЧУК

Секојдневно треба да се пие свежо исцеден сок од морков, зелка и компир, наутро пред појадок. Терапијата трае една недела, по што се прави пауза од една недела.

Се вари компир со лушпа без додавање сол. Од течноста се пие по една чаша, трипати дневно. Оваа вода го чисти организмот и може да се пие подолго време.

http://nmd.mk/selectedarticle.aspx?cid=7973&scID=2133&l=63#cpage=3

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

НАРОДНИ ЛЕКОВИ Empty Re: НАРОДНИ ЛЕКОВИ

Пишување by Гостин on Чет Окт 13, 2016 9:14 pm

aj be pisi nesto za lekuvanje so rakija.bolje nema/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

НАРОДНИ ЛЕКОВИ Empty Re: НАРОДНИ ЛЕКОВИ

Пишување by Гостин on Саб Окт 22, 2016 12:54 pm

ИЗЕДЕТЕ 6 ЧЕШНИЊА ПЕЧЕН ЛУК И ГЛЕДАЈТЕ ШТО СЕ СЛУЧУВА ВО ВАШЕТО ТЕЛО ВО РОК ОД 24 ЧАСА

НАРОДНИ ЛЕКОВИ 1-5-660x300

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

НАРОДНИ ЛЕКОВИ Empty Re: НАРОДНИ ЛЕКОВИ

Пишување by Гостин on Саб Окт 22, 2016 12:55 pm

Кога јадете лук, неговата моќ е толку силна што дури и после 24 часа нашето тело реагира на оваа моќна храна, во диетите за слабеење, или како природен лек припремен за лечење на одредени болести.

Што се случува во вашето тело кога јадете печен лук?

1 час: Во првиот час лукот се вари во желудникот и станува храна за телото.

2- 4 часа: Помага во борба против слободните радикали и постоечките клетки на рак во нашето тело.

4- 6 часа: Метаболизмот на организмот започнува да ја гледа предноста од лукот и го активира процесот за отстранување на вишокот на течност, како и да ги топи складираните масти во организмот.

6-7 часа: Анти-бактериските својства на лукот, по патувањето низ крвотокот, започнува да ја врши функцијата против бактериите во организмот.

6-10 часа: Во овој период хранливите материи веќе ја одиграа улогата во клетките, лукот штити од оксидација.

10-24 часа: Откако се свари (во првиот час), лукот во вашето тело го започнува процесот на длабинско чистење, вклучувајќи ги следните процеси:

регулација на нивото на холестерол;
чистење на артериите и го заштитува организмот од срцеви проблеми;
го намалува и подобрува нивото на крвниот притисок;
ја зголемува природната заштита на организмот и го зголемува имунитетот;
во процесот на чистење, лукот помага во отстранување на тешките метали од вашето тело;
помага за подобрување на цврстината на коските;
лукот помага да се отстрани уморот, поради неговата големата нутритивна содржина;
ги подобрува атлетските способности;
помага за долговечноста на клетките.

http://popara.mk/2016/zhivot/zdravje/izedete-6-cheshninja-pechen-luk-i-gledajte-shto-se-sluchuva-vo-vasheto-telo-vo-rok-od-24-chasa/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

НАРОДНИ ЛЕКОВИ Empty Re: НАРОДНИ ЛЕКОВИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот