Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ЖАЛФИЈА

Go down

ЖАЛФИЈА  Empty ЖАЛФИЈА

Пишување by IVA on Пет Ное 18, 2016 6:20 pm

Жалфија
Од Википедија — слободната енциклопедија
Оваа статија е за растителниот род наречен Salvia (жалфија). За билката и зачинот Salvia officinalis, видете Обична жалфија. За психоактивната билка, видете Salvia divinorum. Подолу видете ги другите видови од овој род. За името на италијанската општина, видете Савоја ди Луканија.
Salvia
Wiesensalbei 1.jpg
Ливадска жалфија Salvia pratensis
Научна класификација
Царство: Plantae
Оддел: Magnoliophyta
Класа: Magnoliopsida
Ред: Lamiales
Семејство: Lamiaceae
Род: Salvia
L.
Видови
види Листа на видови од родот Salvia

Жалфијата (науч. Salvia) е род на растенија во фамилијата усноцветни. Името жалфија генерално се однесува на обичната жалфија (Salvia officinalis), но може да се користи и за секој член на овој род. Родот Salvia вклучува близу 700 до 900 видови на грмушки, тревести повеќегодишни растенија и едногодишни растенија со речиси светско распространување. Центарот на диверзитетот и потеклото на овој род по сѐ изгледа дека е Средна и Југозападна Азија. Украсните растенија најчесто се нарекуваат со нивното научно име Salvia.

Блискиот род Perovskia и Phlomis се исто така познати како жалфии. Некои видови од нероднинскиот род Artemisia исто така се познати под името жалфија.
IVA
IVA

Број на мислења : 361
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

ЖАЛФИЈА  Empty Re: ЖАЛФИЈА

Пишување by IVA on Пет Ное 18, 2016 6:21 pm

i ova e onaka od tepka staveno za da te pokrijam
IVA
IVA

Број на мислења : 361
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот