СЈО истраги

Страна 7 of 19 Previous  1 ... 6, 7, 8 ... 13 ... 19  Next

Go down

СЈО истраги - Page 7 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by PRVOBOREC on Чет Aвг 23, 2018 9:50 pm

Ти си изгледа поголем лажов од Заев, дедо ти не знам дали се превртува во гроб ама докази дека кредитите се вракаат има повеке од еден на овој форум.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1040
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 7 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Чет Aвг 23, 2018 10:02 pm

Кредитите ги враќа Македонија, а не СДСМ. И владата на ВМРО враќаше кредити земени во времето кога на власт беше СДСМ. Дури и како СКМ. Враќањето на кредити беше планирано и во буџетот за мината година и за оваа. Ќе го потврдиш ли тврдењето со некаков доказ. На пример со одговор на прашањето што често го поставувам на форумов и на кое не одговарате. Ако е точно дека ВМРО крадело, според вас половина милијарда евра годишно, каде се сега парите. Зошто владата на Заев го зголеми долгот кога не се вратени 625 милиона колку што според пропагандистите на СДСМ за овие 15 месеци колку што сте на власт ќе украдеше ВМРО. Ако навистина верувате во вакви проѕирни приказни Господ нека ви е на помош и да ви даде здравје.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6171
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 7 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by PRVOBOREC on Чет Aвг 23, 2018 10:12 pm

Ајде уште еднаш, дпмне-офците земаат кредити, парите наместо да ги вложат во капитални инвестиции ги крадат, сега СДСМ мора да ги врати тие пари бидејки кредитите доспеваат за вракање ама треба да ги плати и каматите кои се високи бидејки глупите дпмне-офци ги интересирало само да добијат кредит за да го украдат а не и кој и како ке го врака.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1040
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 7 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Чет Aвг 23, 2018 10:40 pm

Temata e SJO istragi, sekoj post shto e off topic od sega kje bide izbrishan...Ne samo na ovaa tuku i na site drugi temi...
Teo
Teo

Број на мислења : 4909
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 7 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by OPOZICIONER on Сре Aвг 29, 2018 2:41 pm

OBSE so pozitivni ocenki za SJO i kritiki za sudovite.

Во првиот извештај претставниците на ОБСЕ во својата анализа главен акцент ставаат на определувањето на мерката притвор, на мерките на претпазливост, утврдување на кривичната одговорност, како и потврдување на обвиненијата од страна на судот. Мишел Пејнс, една од претставниците на ОБСЕ, нагласи дека за помалку од 2,5 години од формирањето на СЈО, и покрај значително мешање од други институции, направени се значајни чекори кон утврдување на кривичната одговорност за кривични дела кои произлегуваат од скандалот со прислушувањето. Претставничката на ОБСЕ додаде дека СЈО успеа да поднесе 20 обвиненија во рамки на тесниот законски рок и упати забелешка до Основниот суд Скопје 1 за временскиот период кој поминал од поднесување на обвиненијата од СЈО до судот па до нивно потврдување.

https://www.mkd.mk/makedonija/politika/prv-izveshtaj-na-obse-za-rabotata-na-sjo
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 735
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 7 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Сре Aвг 29, 2018 9:01 pm

Колку е „професионален“ и „стручен“ извештајот на ОБСЕ за СЈО доволно зборува само овој пасус:
„Да се решат постојните ограничувања во законската рамка кои можат да ги спречат тековните истраги на СЈО да се комплетираат и да резултираат во поднесување обвинение“.
Значи ОБСЕ зборува за „тековни истраги“, а тие истраги всушност не смее да ги има зашто рокот за нив заврши 18 месеци по почетокот на работата на СЈО.
Тие истраги да се комплетирале и да резултирале со обвинение, што во старт е катастрофа бидејќи го прејудицира исходот од работата на СЈО. И од ОБСЕ премногу е.
За да се овозможи ова, ОБСЕ бара да се извршат законски измени што значи тие да важат наназад, што е шарлатанизам од невиден тип.
И да не редиме понатму, овие од ОБСЕ како да ги извадиле од некој бункер на ШТАЗИ. Што да правиме со нив? Прати ги во онаа земја чие не го споменуваме.
Патем, не очекувајте многу критички осврти за овој извештај, зашто тој што ќе го апсолвира на тој начин, ризикува да остане без работа. За оние т.н. експерти што се на странска цицка, воопшто и да не зборуваме. Тие ќе си гледаат во патентот од пантлоните или здолништето.
Патем за фактот дека СЈО е неуставен орган и дека врз Уставниот суд и врз судиите е вршен политички притисок да не го гледаат тоа, ниту еден единствен збор.

Во продолжение еве го целиот извештај преземен од академик.мк
Мисијата на ОБСЕ во Скопје го објави првиот преоден извештај за активностите и предметите во надлежност на Специјалното јавно обвинителство (СЈО).

https://denesen.mk/janevski-za-izveshtajot-na-obse-za-sjo-sharlatanizam-izvaden-od-bunkerot-na-shtazi/
Да се разбереме, не повикувам доколку некој направил криминал да не одговара за него, како што секогаш прават верниците на црпнатиот од село Муртино за членови на СДСМ и платеници на Сорос. Може истите обвинители да се вратат во уставното обвинителство и да си ја продолжат работата. Интересно беше и прашањето за разговорите на функционери од СДСМ кои наводно ги имало, но во нив немало индиции за криминал. Па нормакно кога криминалците од СДСМ таквите разговори ги имаат тргнато на страна пред да ги предадат копиите од разговорите во СЈО три недели по истекот на законскиот рок. Да потсетам дека ОБСЕ ги фалсификуваше извештаите за наводно убиство на цивили во Рачак, што беше оправдание за бомбардирањето на СР Југославија во кое загинаа 2.500 цивили, а беа ранети 6.999 од кои 2.700 деца. Сепак ОБСЕ е дел од меѓународната банда (заедница).

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6171
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 7 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Чет Aвг 30, 2018 12:59 pm

SDSM ne se kriminalci pa vo nivnite razgovori da ima indicii za kriminal...Kriminalot e specijalnost na dpneofcite...
Teo
Teo

Број на мислења : 4909
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 7 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Нед Сеп 02, 2018 4:47 pm

За другите не знам, ама црпнатиот сељак од Муртино е под големи сомневања за криминал. Последен за легализација на објектот Цареви Кули за кој весникот Република, што го објави случајот, на суд докажа дека не се работи за клевета, односно дека објавил вистина. Пред некој ден пресудата ја потврди и Апелациониот суд.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6171
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 7 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Нед Сеп 02, 2018 5:56 pm

A somnevanjata se edinstveno vo glavite na dpne-ofcite... Inaku za normalnite luge premierot e cist kako solza i pokraj vashite obidi za lazhni obvinuvanja...
Teo
Teo

Број на мислења : 4909
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 7 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Нед Сеп 02, 2018 7:52 pm

Судовите во Македонија не мислат така. Ниту основниот, ниту апелациониот кои ја потврдија пресудата со која весникот Република се ослободува од гонењето за клевета, што значи дека е утврдено дека објектот што е легализиран со потпис на Заев е дивоградба што не може да се легализира, затоа што е започната со градење по рокот предвиден со законот. Не се ни обидувам тебе како верник во богот Заев да те убедувам дека Заев не е Бог, па со самото тоа и не е безгрешен. Не смеам и не сакам да ти се мешам во верските чувства, но останувам на тоа дека секој криминалец треба да одговара за своите дела. Без разлика дали се работи за злоупотреба, кражба, злосторство против човештвото, предавство... Такво нешто од симпатизерите на Заев не сум прочитал на форумов. Барате затвор само за политичките противници. Не ве интересира ниту дали навистина се виновни.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6171
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 7 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by luxor on Нед Сеп 02, 2018 8:41 pm

Нешто не ми се совпаѓа твоето клеветење со мислењето на "судовите" во Македонија. Колку што знам Врховен суд сеуште не се изјаснил па твоето пристрасно мислење може да се поистовети со клеветење.
luxor
luxor

Број на мислења : 5377
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 7 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by SHARENI on Пон Сеп 03, 2018 10:54 am

Lube Boskovski ke svedoci denes.

Со сведочење на Љубе Бошкоски, денеска продолжува судењето за „Тортура“

https://meta.mk/so-svedochene-na-lube-boshkoski-denska-prodolzhuva-sudeneto-za-tortura/

Во воведните зборови, обвинителот Љубомир Лапе денеска рече дека СЈО ќе докаже дека по основ на политичка определба првообвинетиот Сашо Мијалков ги навел останатите обвинетите при апсењето на Бошкоски тој душевно да страда, а сето тоа поради политичка одмазда за упатени пораки за време на изборна кампања
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 611
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 7 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by luxor on Вто Сеп 04, 2018 10:12 am

Гоца на суд за "Тенк", Грујо и Хипо за "Траекторија", Бошковски за "Тарифа". Успешна недела ќе има СЈО како што гледам.

Продолжува судењето на Јанкуловска за „Тенк“ 4 СЕПТЕМВРИ 2018 / 9:51

Во Кривичниот суд денеска продолжува судењето на поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска за случајот „Тенк“.

На денешното рочиште треба да бидат сослушани шест сведоци предложени од Обвинителството.

Случајот „Тенк“, што го отвори СЈО, се однесува на набавката на луксузен „мерцедес“ во 2012 преку Министерството за внатрешни работи, а по налог на поранешниот премиер Никола Груевски. За истото дело Груевски заработи казна затвор во траење од две години.

https://www.alsat-m.tv/mk/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%BB%D0%B6%D1%83%D0%B2%D0%B0-%D1%81%D1%83%D0%B4%D0%B5%D1%9A%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D1%98%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D1%83%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%B7/

Нови рочишта за „Траекторија“ и „Тарифа“ на СЈО
Досега на рочиштата за „Траекторија“ се преслушани околу 300 разговори, од таканаречените бомби предложени како докази.

Во Кривичниот суд за денеска се закажани рочишта за предметите „Траекторија“ и „Тарифа“ на Специјалното јавно обвинителство.

Во „Траекторија“ осомничени се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор за државни патишта Љупчо Георгиевски, дека во 2012/2013 година ги пречекориле своите овластувања во постапката за избор на компанија за изградба на автопатските делници до Штип и Охрид.

Досега на рочиштата за „Траекторија“ се преслушани околу 300 разговори, од таканаречените бомби предложени како докази. Во сите разговори се слуша гласот на поранешниот министер за транспрот и врски Миле Јанакиески со соговорници во кои се договара кои македонски компании да учествуваат во изградбата на патот.

На обвинителна клупа денеска треба да седнат и поранешниот генерален директор на АД „ЕЛЕМ“ Дејан Бошковски и уште две други лица, кои се обвинети во случајот „Тарифа“. Станува збор за обвинение за противзаконска набавка на софтверски систем за потребите на државната компанија „Електрани на Македонија“ вреден околу четири милиони евра.

https://www.slobodenpecat.mk/makedonija/novi-rochishta-za-traektorija-tarifa-na-sjo/
luxor
luxor

Број на мислења : 5377
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 7 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Вто Сеп 04, 2018 1:02 pm

Karakamisheva javno potvrdi deka sudstvoto za vreme na dpne bilo pod kontrola na slugata na grujokio mihajlo manevski...Toj moron i zhena mu filimena zemaa i plati i penzii so meseci...(malite bukvi ne se greska)...

СЈО истраги - Page 7 V10
Teo
Teo

Број на мислења : 4909
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 7 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Вто Сеп 04, 2018 4:45 pm

И покрај мислењето на Комисијата за заштита од дискриминација дека судијката Кацарска вршела дискриминација врз обвинетата Гордана Јанкуловска во досегашното судење по повеќе основи, претседателот на судот Џолев го одби барањето за изземање на судијката. Судијата што дискриминира ќе продолжи со дискриминацијата (судењето).

https://infomax.mk/wp/пресврт-во-случајот-тенк-кацарска/

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6171
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 7 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by PRVOBOREC on Вто Сеп 04, 2018 4:56 pm

А каде беше комисијата за дискриминација кога Гоца брк ги влечеше циганите за уши да гласаат за дпмне? Интересно како се повикувате на човекови права кога ке ве фатат во криминал а додека сте на власт на сите можни начини им ги кршите тие исти права на другите.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1040
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 7 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Вто Сеп 04, 2018 5:10 pm

Гордана нема никаква врска со преминувањето на Амди Бајрам во коалицијата за промена на уставното име. Може Заев да го влечел за уши за да го направи тоа. Според вас вашиот пастир (говедар, Овчар, Козар ...) е европски политичар затоа што барал уплата кај Вицето во менувачница во евра, а не во денари.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6171
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 7 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by luxor on Вто Сеп 04, 2018 7:26 pm

Гордана има врска со изборен криминал и криминално трошење на парите на граѓаните за исполнување желби на пастирот. Сега нека се соочи со одговорноста.
luxor
luxor

Број на мислења : 5377
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 7 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Вто Сеп 04, 2018 10:10 pm

Тоа што е обвинета не го оправдува нејзиното дискриминирање од страна на судот. Секој си го носи својот крст, нели? Нормално би било судија што дискриминирал некој обвинет да биде изземен од неговото судење. Доколку се работи за чесно судење, а не за наместено, па нарачателот нема друг свој судија што треба да ја изврши нарачката.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6171
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 7 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Сре Сеп 05, 2018 10:53 am

C c c, diskriminirana bila...Ne i bilo priznaeno pravoto na bremenost??? Ajde da se potsetime kako taa istata diskriminirana kriminalka zatvarashe bremeni zheni koi gi gubea bebinjata vo pritvor...Stoki bezobrani, kaj shto sudot se odnesuva so seta pochit i vnimanie kon niv, ushte govna kje jadat deka bile diskriminirani...Ajde pa ako ne da ja oslobodime od site obvinenija bidejki rodila bebe...Shto e vazhno shto taa gi ubivashe bebinjata na nevini zheni shto gi apseshe za partiski interesi...
Teo
Teo

Број на мислења : 4909
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 7 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by PRVOBOREC on Сре Сеп 05, 2018 12:10 pm

трендафил напиша:Гордана нема никаква врска со преминувањето на Амди Бајрам во коалицијата за промена на уставното име. Може Заев да го влечел за уши за да го направи тоа. Според вас вашиот пастир (говедар, Овчар, Козар ...) е европски политичар затоа што барал уплата кај Вицето во менувачница во евра, а не во денари.

Небањат не си одговорил на клучната работа, како тоа за вас треба да се почитуваат човековите права а вашите политички противници намаат право на истите.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1040
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 7 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Сре Сеп 05, 2018 3:39 pm

А за кого му се прекршени човековите права од страна на старата власт. Плус тоа што ти е испран мозокот не значи дека си бањат.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6171
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 7 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by PRVOBOREC on Сре Сеп 05, 2018 3:52 pm

Ако ти си глуп небањат и поставуваш глупави прашања тоа не значи дека јас треба да се спуштам на твое ниво и да ти дозволам да победиш со искуство. Секој што барем малку е објективен знае по име и презиме најмалку две жртви на груевизмот.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1040
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 7 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Чет Сеп 06, 2018 6:57 pm

Ако мислиш на Љубе Бошковски спорно е само неговото апсење. Никој не го оспори самото дело, финансирање на изборите со странски пари, за кои сите знаеме дека доаѓаа од Рамуш Харадинај, од Косово. Но во секој случај едно насилство не оправдува друго. Најлошо е што судот поради политички притисок толку лошо ги води судењата што ќе имаме еден куп пресуди од судот за човекови права во Хаг пред се за оневозможување на ефективна одбрана и разни видови на дискриминација. На пример судења по 12 часа и држење на обвинетите (донесени од притвор) без вода и храна до следниот ден затоа што немаат добиено ни вечера по враќањето во затворот. Подобро обвинетите да бидат осудени неколку дена подоцна отколку да се исполнуваат сељачко-агресивните желби на некој политичар или амбасадор.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6171
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 7 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Чет Сеп 06, 2018 7:31 pm

Gledam jas, ili ti si gatachkata na grujokio ili si nauchil da gledash na kafe i gravche ili pak si se potroshil kupuvajki kristalna topka...Inaku od kade kje znaesh kako kje presuduva sudot vo Hag...Aj sega imash moja dozvola da si brcnesh i zhelba vo fildzhanot...
Teo
Teo

Број на мислења : 4909
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 7 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 7 of 19 Previous  1 ... 6, 7, 8 ... 13 ... 19  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот