СЈО истраги

Страна 8 of 19 Previous  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 13 ... 19  Next

Go down

СЈО истраги - Page 8 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Пет Сеп 07, 2018 8:22 pm

Судот за човекови права во Стразбур (се извинувам за лапсус кибордусот) не суди на еден начин кога е обвинет Заев, а на друг кога е обвинет некој друг како што прават нашите судови, па врз основа на досегашните пресуди може да се претпостави како ќе пресуди. За судење на кое некој обвинет се држи цел ден во судница, во 22.30 часот патува во Битола или Вевчани, а потоа следниот ден во 5 или 6 часот наутро повторно од дома поаѓа на пат за Скопје со денови по ред, сигурно е дека не може добро да ја припреми својата одбрана, па со тоа нема фер судење.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6234
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 8 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by luxor on Пет Сеп 07, 2018 8:29 pm

Претпоставките се мајка на заебувањето, затоа немој да претпоставуваш. Почекај пастирот да се жали во Стразбур, судот да донесе пресуда, па после разглабај што и како е.
luxor
luxor

Број на мислења : 5390
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 8 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Саб Сеп 08, 2018 4:20 pm

Да бидам искрен да не беше претставата со Мерцедесот наводно изгребан од мачки, а во кој денес се возеше Ангела Меркел, вчера Себастијан Курц, завчера Јанс Столтенберг, утре ќе се вози сенаторот Рон Џонсон шансите да поверувам дека нема спрега на режимот на Заев со судството ќе беше поголема. Вака тешко ми е да верувам дека од возењето на горенаведените лична полза има Никола Груевски, а за тоа е осуден дека има лична полза. Ако некој лажеше за гребењето на мерцедесот може да лаже и за друго.


https://denesen.mk/poseta-na-makedonija-vo-mercedesot-greban-od-machki-utre-kje-se-vozi-i-senatorot-dzonson/

Исто е и за наводното купување на чадорот со кој наводно биле тепани пратениците од СДСМ на патриотскиот четврток на 27 април.


https://infomax.mk/wp/во-чадорот-е-вистината-дали-потпретсе/

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6234
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 8 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Саб Сеп 08, 2018 6:24 pm

Pa koga vekje potroshil 600K evra nashi pari za da si gi vozi kjerkite so blindiran mercedes dodeka tie gledaat filmchinja na zadnite sedishta samo koga nema novinari koj plus toa se vodi i e kupen od MVR shto da pravat??? Na licitacijata cenata mu dostigna samo 200K evra, ne se isplakja da go prodadat za tolku, podobro da go koristat ama sega za vistinskata namena i javno...I ne sokrien kako vozilo na MVR tuku kako vozilo za stranski delegacii vo sopstvenost na vladata...
Teo
Teo

Број на мислења : 4922
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 8 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Саб Сеп 08, 2018 9:13 pm

Сигурен ли си дека постои мерцедес од таа класа што нема екрани пред сите патнички седишта и колку е вредноста на тие екрани. Илјада евра или помалку. Нели ќе го продававте возилото и ќе купувавте амбулантни возила. Добро е што на црпнатиот му дојде умот па не сме единствена држава што нема сигурносно возило за превоз на значајни личности. Останува будалаштината со лагите за извалканото возило прикажано по неколку недели откако дојдовте на власт со наводни гребаници од мачки. И гооооооооооооолем сомнеж во тоа дека лична корист на Груевски е тоа што Столтенберг, Курц, Меркел и многу други гости на Македонија се возеа во Мерцедесот, како што пишува во пресудата на судот.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6234
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 8 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Саб Сеп 08, 2018 9:18 pm

Siguren sum, ekranite se dodatna oprema i vo bombite jasno se slusha deka toa mu e poznato na tvojot pastir pa insistira kolata da bide opremena i so taa dodatna oprema...Za da mu gledaat crtani kjerkite dodeka toj ja koristi za lichni privatni potrebi...Koga nema novinari se razbira...
Teo
Teo

Број на мислења : 4922
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 8 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Саб Сеп 08, 2018 9:27 pm

На толку платеници новинари од ергелата на Сорос не видовме ниту една снимка за злоупотреба на возилото од страна на Груевски. Но пак ќе те прашам, колкава мислиш дека е цената на тие екрани. Чинат ли помалку или повеќе од 8 илјади евра колку што Заев наводно платил во готово, можеби од парите што се собираат во менувачницата на Вице, за екранот поставен на порта Македонија.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6234
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 8 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Саб Сеп 08, 2018 9:34 pm

Zaev e uspeshen biznismen ushte pred da vleze vo politikata...Dzhabe vi bea lazhnite krivichni prijavi...Dobi osloboditelna sudska presuda...Ti i ponatamu mozhesh da ja povtoruvash lagata na dpne za nekakov potkup ama taa nema da stane vistina...
Teo
Teo

Број на мислења : 4922
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 8 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Нед Сеп 09, 2018 9:10 pm

Teo напиша:Zaev e uspeshen biznismen ushte pred da vleze vo politikata...Dzhabe vi bea lazhnite krivichni prijavi...Dobi osloboditelna sudska presuda...Ti i ponatamu mozhesh da ja povtoruvash lagata na dpne za nekakov potkup ama taa nema da stane vistina...
Не знам дали таа ослободителна судска пресуда ќе остане и по процесирањето на жалбата на обвинителството пред Апелациониот суд. Во секој случај ослободителната пресуда не е правосилна. Вашите газди кои имаат контакти во македонското правосудство зборуваат за корупција во највисоките органи на власт во сегашно време, па претпоставувам дека пресудата за Заев ќе дојде по референдумот.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6234
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 8 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Пон Сеп 10, 2018 12:02 pm

Dotogash vazhi prezumpcija na nevinost plus presudata na osnovniot sud. Shto bi bilo kpga bi bilo e vo domenot na gatachkata na tvojot pastir Grujokio...
Teo
Teo

Број на мислења : 4922
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 8 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Пон Сеп 10, 2018 5:16 pm

Првата пресуда не е правосилна, па не значи ништо. Во секој случај ако се работи за клевета Заев треба да ги тужи сите што тоа го сториле. Но да напоменам дека за објектите на Цареви кули сопственикот, барем на хартија, од кланот на Заеви тужеше за клевета и загуби и на основен и на апелација. Но обвинителството и понатаму не покренува обвинение против Зоран Заев.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6234
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 8 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by luxor on Пон Сеп 10, 2018 5:38 pm

Во демократска држава каква што е Македонија под власта на СДСМ обвинителството не покренува пријави по желба и нарачка на дпмне.
luxor
luxor

Број на мислења : 5390
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 8 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Пон Сеп 10, 2018 8:46 pm

Се согласувам 100%. Работи според желбите на СДСМ и ДУИ.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6234
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 8 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Вто Сеп 11, 2018 11:10 am

Toa ti go tvrdish...I kako i obichno si izlazhal...Dobro e shto sepak se soglasuvash deka Makedonija pod vlasta na SDSM e demokratska drzhava...
Teo
Teo

Број на мислења : 4922
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 8 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by SHARENI on Чет Сеп 13, 2018 11:41 am

Aj so sreka pa da stignat i do siseto.

ЕКСДИРЕКТОРКАТА НА МПМ ЈАНА СТАНИСАВЉЕВА НА РАСПИТ ВО СЈО ЗА ЛАЖЕН СТЕЧАЈ И ЗЛОУПОТРЕБИ КОН ДОВЕРИТЕЛИ

По неа, околу пладне треба да пристигне вториот осомничен, ексдиректор на МПМ Срѓан Керим. И тој како што дознава САКАМДАКАЖАМ.МК е осомничен за истите кривични дела.

https://sdk.mk/index.php/makedonija/eksdirektorkata-na-mpm-jana-stanisavleva-na-raspit-vo-sjo-za-lazhen-stechaj-zloupotrebi-kon-doveriteli/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 618
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 8 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Пет Сеп 14, 2018 8:47 am

Формално правно оваа истрага е покрената на криминален начин, затоа што СЈО веќе подолго од една година нема право да почнува нови истраги, а посебно не предистражни постапки. Не знам зошто е проблем истрагата за овој случај, доколку во неа има криминал, да ја води уставното јавно обвинителство, освен ако целта не е да се покаже дека власта што ја воспостави Бејли може да прави што ќе посака газдата без разлика на законите.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6234
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 8 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Пет Сеп 14, 2018 11:00 am

SJO ima pravo da vodi istragi koi proizleguvaat od prislushuvanite razgovori...Obvinenieto kje go podnese JO...
Teo
Teo

Број на мислења : 4922
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 8 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Саб Сеп 15, 2018 7:01 pm

Член 22

Јавниот Обвинител кој раководи со Јавното Обвинителство може да покрене обвинение или да нареди запирање на истражна постапка во период не подолг од 18 месеци од денот на превземањето на предметите и материјалите во негова надлежнот.


Рокот од 18 месеци е поминат уште малку пред 1,5 година. Обвинителството треба да ги почитува законите а не желбите на некоја партија или меѓународна банда (заедница). Проблематично е и чувањето на криминално снимени разговори за кои не е подигнато обвинение по истекот на рокот е во спротивност со други закони. Исто и објавување на имиња на луѓе против кои нема подигнато обвинение.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6234
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 8 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by luxor on Саб Сеп 15, 2018 7:39 pm

Овде треба да го цитираш законот за СЈО а не законот за ЈО, пак си утнал.
luxor
luxor

Број на мислења : 5390
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 8 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Нед Сеп 16, 2018 4:21 pm

Го цитирав членот од законот за ЈАВНО ОБВИНИТЕЛСТВО за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите. Од тука и називот јавен обвинител и за обвинителите на СЈО, какво што име му измислија новинарите платеници на Џорџ Сорос на обвинителството формирано под странски притисок.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6234
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 8 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Нед Сеп 16, 2018 6:14 pm

Izminat e rokot za podnesuvanje obvinenja a ne za vodenje istragi, obvinenijata normalno po dobienite soznanija od SJO kje gi podnesuva JO koe ima pravo da goni sekogo do zastaruvanje na deloto...
Teo
Teo

Број на мислења : 4922
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 8 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Нед Сеп 16, 2018 7:30 pm

Како може ЈО да си ја работи работата кога не ги има криминално стекнатите аудио записи за кои не е до сега утврдено дали се обработувани или не, а СЈО не им ги дава копиите од разговорите на обвинетите и нивните адвокати затоа што и на копија се утврдува прилично лесно дали некој ги монтирал. Доколку има монтажа треба да се види кој го правел тоа, дали некој од тимот на Верушевски, од тимот на Заев, од тимот на некоја амбасада или тајна служба, од самото СЈО ...

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6234
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 8 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Нед Сеп 16, 2018 10:05 pm

Ajde pak voll.2...SJO ima zakonsko pravo da prodolzhi so istragite...Rezultatite gi dostavuva vo OJO koe gi podnesuva krivichnite prijavi...Pomiri se so toa deka tvoite dovcherashni idoli kje si lezhat...
Teo
Teo

Број на мислења : 4922
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 8 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by luxor on Нед Сеп 16, 2018 10:30 pm

Најновиот извештај на СЈО за дел од судиите, овие треба во затвор да бидат а не правда да делат затоа што нивната правда е партиска.

Четворица судии работеле под политичко влијание – СЈО открива детали од необјавени „бомби“ за дел од судиитеhttps://telma.com.mk/detali-od-neobjaveni-bombi-otkriva-sjo-za-del-od-sudiite/
luxor
luxor

Број на мислења : 5390
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 8 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by SHARENI on Вто Сеп 18, 2018 11:23 am

Mile mi tekna slavi rodenden na sud, place deka e seceno lepeno.

,,Море Миле, нити е сечено, нити е лепено”, му рече обвинителката на Миле Јанакиески

Во кривичниот суд во Скопје, продолжува рочиштето за предметот на СЈО со кодно име „Траекторија”, за провизиите за кинеските автопатишта.

На денешното рочиште, покрај три телефонски разговори за кои јавноста ќе биде исклучена и неколку разговори на странски јазик, на видео бим во судницата ќе бидат прикажани смс пораките меѓу обвинетите во овој предмет.

Пред почетокот на рочиштето, обвинителката Лиле Стефанова им подели на обвинетите и нивните адвокати транаскрипти од смс конуникацијата. На тоа, ексминистерот и’ рече дека тоа се сечени и лепени материјали, а Стефанова му возврати: ,,Море Миле, нити е сечено, нити е лепено. Јас ќе сечам, ќе ти лепам”.

На тоа Јанакиески и возврати со насмевка дека Заев сечел и лепел. Обвинителката му рече на Владимир Пешевски ,,те боли пораката”.

Денеска на ексминистерот за транспорт му е 40 роденден.

https://24info.mk/%D0%BC%D0%BE%D1%80%D0%B5-%D0%BC%D0%B8%D0%BB%D0%B5-%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B8-%D0%B5-%D1%81%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%BE-%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B8-%D0%B5-%D0%BB%D0%B5%D0%BF%D0%B5%D0%BD%D0%BE/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 618
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 8 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 8 of 19 Previous  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 13 ... 19  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот