СЈО истраги

Страна 9 of 19 Previous  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 14 ... 19  Next

Go down

СЈО истраги - Page 9 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Вто Окт 09, 2018 9:55 am

Обвинителката не може да знае дали материјалите се сечени и лепени затоа што ги нема оригиналите туку разговорите ги има добиено од амнестиран криминалец, Зоран Заев, кај кого беа подолг период, а не е направено вештачење од експерт судски вештак.
Ајде да одбележиме дека за случајот Тенк пресудите за Никола Груевски 2 години затвор и за Поповски 4,5 години се извршни. Да не беше бурлеската во режија на марионетскиот режим за наводното гребење од мачки на скапото возило и истото да беше продадено за да се купат амбулантни возила ќе верував во пресудата. Вака имам сомнеж, но правната постапка уште не е завршена затоа што веројатно предметот ќе се разгледува и во Врховниот суд и во Европскиот суд за човекови права.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6209
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 9 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Вто Окт 09, 2018 12:08 pm

C c c, tolku ste bezidejni shto prodolzhuvate da go povtoruvate ona secheno, lepeno, montirano iako ni samite osudenici ne gi negiraat dokazite...
Teo
Teo

Број на мислења : 4920
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 9 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by luxor on Сре Окт 10, 2018 7:51 pm

Шест нови случаи пред суд, сега станува јасно зошто дпмне бара свој бвинител. Меѓу другите осомничени конечно и еден член на дуи, актуелен потпретседател на владата Бујар Османи.

1. Подарок

Осомничените Зоран Ставрески, министер за финансии и Миле Јанакиески, министер за транспорт и врски, со учество во дејствие на извршување заедно со осомничениот Крсте Миладинов, директор на Македонски енергетски ресурси АД Скопје, во периодот јануари 2012 – јули 2014 година, со умисла ја искористиле службената положба и овластување и за руската компанија ОАД Стројтрансгас од Москва прибавиле противправна имотна корист во износ 2.008.877.000,00 денари, односно близу 33 милиони евра, и во истиот износ нанеле штета на Буџетот на РМ.
luxor
luxor

Број на мислења : 5386
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 9 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by luxor on Сре Окт 10, 2018 7:52 pm

2. Пропаганда

Со оваа наредба за спроведување на истрага опфатени се девет лица, и тоа: Никола Груевски, Кирил Божиновски, Ацо Мисајлоски, Емил Парнаџиски, Владислав Стајковиќ, Саше Стојановски, Елена Колишевска, Марјан Цветковски и Захарија Вулгаракис, поради основано сомнение за сторени кривични дела – злосторничко здружување и злоупотреба на службената положба и овластување.

Имено, постои основано сомнение дека осомничените девет лица формирале злосторничко здружение на чие чело бил осомничениот Никола Груевски кој, заедно со осомничените Кирил Божиновски и Ацо Мисајлоски создале група што имала за цел вршење на кривични дела против службената должност.
luxor
luxor

Број на мислења : 5386
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 9 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by luxor on Сре Окт 10, 2018 7:52 pm

3. Дизајн

Со наредба за спроведување на истражна постапка во случајот „Дизајн“ опфатени се четири службени лица поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело Злоупотреба на службената положба и овластување од чл. 353 ст.5 в.в. со ст.1 в.в. со чл.22 од КЗ на РМ.

Имено, постои основано сомнение дека во периодот од 2009 и 2010 година, осомничениот Миле Јанакиески како министер за транспорт и врски, осомничената Снежана Филиповска Павлеска како претседател на Комисијата за спроведување на јавни набавки, а осомничените Игор Јанушев и Јулијана Јанкуловска Атанасова, како членови на комисијата за спроведување на јавни набавки, на двокатни автобуси за град Скопје, формирана од министерството, ги искористиле своите службени положби и овластувња и за економскиот оператор Јутонг од Кина прибавиле корист, односно незаконско повластување – фаворизирање во постапката и склучување на договор за набавка на 202 двокатни автобуси, нанесувајќи му штета на буџетот на Р.М. во износ од 5.000.000 евра.
luxor
luxor

Број на мислења : 5386
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 9 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by luxor on Сре Окт 10, 2018 7:53 pm

4. Хармонија

Со наредба за спроведување на истражна постапка во случајот „Хармонија“ опфатени се три службени лица, поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело Злоупотреба на службената положба и овластување од чл. 353 ст.3 в.в. со ст.1.вв со чл.22 и чл.45 од КЗ.

Постои основано сомнение дека во 2012 година осомничените Никола Груевски претседател на Владата на РМ, Миле Јанакиевски како министер за транспорт и врски и Стевчо Јакимовски градоначалник на општина Карпош, со искористување на својата службена положба, како соизвршители, за Приватен Меѓународен Балкански Универзитет Скопје прибавиле значителна имотна корист во износ од 23.730.912 денари, односно 385.868 eвра, на следниов начин:
luxor
luxor

Број на мислења : 5386
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 9 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by luxor on Сре Окт 10, 2018 7:53 pm

5. Базни станици

Со наредба за спроведување на истражна постапка во случајот „Базни станици“, опфатено е едно лице поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело – Злоупотреба на службената положба и овластување од чл.353 ст. 5 в.в. со ст.4 и 1 од КЗ.

Според доказите, во текот на 2011 година осомниченииот Жарко Луковски, тогаш главен извршен директор на Т-мобиле Македонија АД, со искористување на положбата и овластувањето, на ДГ Бетон АД Скопје му прибавил значителна имотна корист од 3.522.400 евра. Воедно, на акционерите на Т-мобиле Македонија, меѓу кои е и државата, им нанел штета во висина на приходот од неоствареното право на дивиденда.
luxor
luxor

Број на мислења : 5386
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 9 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by luxor on Сре Окт 10, 2018 7:55 pm

6. Пациент

Во истрагата кое се води под името „Пациент“ постои основано сомнение за злоупотреба на службената положба и овластување на службени и одговорни лица во постапки по јавни набавки за извршување на градежни и градежно – занаетчиски работи во повеќе Јавни здравствени установи низ државата. Во истрагата се вклучени 15 лица, меѓу кои и еден поранешен министер за здравство.

Постои основано сомнение дека во 2010 година четворица од осомничените, Фатмир Авмедовски, Бетим Љамалари, Менсур Ибрахими и Жаклина Чагороска, како одговорни лица – претседател и членови на комисијата за јавни набавки во Министерството за здравство на РМ, при вршење на јавна набавка бр 02/2010 за изведување на градежни и градежно – занаетчиски работи во повеќе Јавни здравствени установи низ Македонија, поднеле незаконит предлог за избор на најповолна понуда, а осомничениот Бујар Османи, како министер за здравство, наместо да го одбие предлогот на Комисијата, донел решение за избор на најповолна понуда на понудувачот ГБС – Благоевград – Република Бугарија.

Деталите прочитајте ги ТУКА
luxor
luxor

Број на мислења : 5386
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 9 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Пет Окт 12, 2018 9:47 am

Тоа што Катица Јанева ги кажа целите имиња и презимиња на тие против кои наводно се отворени истраги и покрај тоа што СЈО веќе повеќе од една година нема право на тоа, значи тотално кршење на презумцијата на невиност, односно дека или Катица е дибек што не го познава правото или се смета дека е толку моќна што е над законот и како секој простак сака јавно да го покаже тоа. Не навлегувам во деталите на обвиненијата затоа што сепак се работи за предистражни постапки затоа што никој од обвинетите не бил повикан на разговор, што би рекле не добил шанса да се брани. Мислам дека ова е само поддршка на Заев од Катица во разнебитувањето на македонската држава, односно притисок врз пратениците од ВМРО кои се уценуваат со евентуални наместени процеси да гласаат за самоукинување на македонскиот народ и преименување на државата. Бујар Османи е тука како некаков доказ дека кампањата не е само против единствената македонска партија (коалиција) што се бори за правата на Македонците на самоидентификација и само именување, и дека на крај ќе биде ослободен како Заев или било кој друг обвинет од СДСМ и ДУИ.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6209
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 9 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by PRVOBOREC on Пет Окт 12, 2018 10:36 am

Небањат вие јавно со телевизии апсевте и дури ги враќавте назад за повторно да ги апсите за телевизиите да снимеле подобро ама тогаш презумпција на невиност не ви паѓаше на памет а сега кога се отвараат истраги за криминалци од вашето дпмне плачете како мали деца.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1061
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 9 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by OPOZICIONER on Пон Окт 15, 2018 5:17 pm

Konecno im dojde redot.

Томе Аџиев на распит во СЈО како осомничен за нарачана лустрација

Во овој случај покрај Аџиев, кој се терети за нарачана лустрација, осомничени се уште 12 лица, меѓу кои и пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски и неговиот татко.

https://fokus.mk/tome-adhiev-na-raspit-vo-sjo-kako-osomnichen-za-narachana-lustratsija/
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 737
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 9 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Пон Окт 15, 2018 7:33 pm

Знам дека бадијала го пишувам тоа, малку луѓе на овој форум тоа сакаат да го разберат, но објавување на предистражни постапки со цело име и презиме на осомничените е безобразие карактеристично за диктатура од најпримитивен вид. Секој што направил нешто треба да одговара за стореното, но во рамки на законите и цивиливациските норми. Во случајов сигурно е дека не се работи за нарачана лустрација, односно лустрација на некој што не бил кодош, туку евентуално за прекуредна лустрација.
АКо самонаречениот Првоборец мисли на Љубе Бошковски, тој е правосилно осуден за криминално финансирање на изборната кампања и тој факт не е оспорен дури ни од СЈО. Постапката се води за процедурата на апсење, а не за криминалот што го има направено советникот на Заев за странски инвестиции.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6209
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 9 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by luxor on Пон Окт 15, 2018 8:10 pm

Е па кога го апсеа со камери двапати ниту беше службено обвинет ниту пак осуден. Каде беше тогаш да се буниш?
luxor
luxor

Број на мислења : 5386
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 9 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by TRAJCHE on Пет Ное 09, 2018 9:43 am

Mu dojde redot i na Kamcev.

СЈО ВЛЕЗЕ ВО ФИРМИТЕ НА ОРЦЕ КАМЧЕВ

Обвинители од Специјалното јавно обвинителство утринава во 6 часот влегле во сите фирми на бизнисменот Орце Камчев, потврдија неофицијално од СЈО за САКАМДАКАЖАМ.МК.

СЈО врши претрес во седиштето на „Орка холдинг“ и во други фирми надвор од Скопје, врз основа на судска наредба. Акцијата е со асистенција на Одделот за сузбивање на организиран криминал и корупција на МВР, велат неофицијално од СЈО, но не кажуваат за какви сомневања станува збор, односно какви кривични дела истражуваат со инспекторите од организиран криминал од МВР.

https://sdk.mk/index.php/naslovna/72785/
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 495
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 9 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by SHARENI on Пет Ное 09, 2018 11:47 am

Ova stanuva golemo, ke ima pistenje vristenje.

ПО ФИРМИТЕ НА КАМЧЕВ, СЈО ВЛЕЗЕ И ВО „ПЕЛИСТЕРКА“

Со судска наредба, обвинители од Специјалното обвинителство заедно со инспектори од Одделот за организиран криминал и корупција во МВР утринава влегле да вршат претрес и во компанијата „Пелистерка“, во рамки на истрагата за финансиски криминал во фирмите на бизнисменот Орце Камчев, потврди СЈО, додавајќи дека е влезено во фирми на повеќе лица.

Рано утринава во 6 часот, специјални обвинители и инспектори за организиран криминал влегле во главната „Орка Холдинг“ и во сите други компании на Камчев во Скопје, но и во некои други што ги има низ Македонија.

Послeдната информација е дека контрола почнала да се врши и во „Пелистерка“, сопственост нa Дејан Панделески.

Газдата на „Пелистерка“ е кумашин на ексминистерот Миле Јанакиески, кој во моментов е вработен таму.

Официјална и детална информација во кои се фирми СЈО утринава врши претрес, сè уште нема.

Не се знае ни за какви сомневања се работи, односно за кои кривични дела се врши оваа голема истрага.

https://sdk.mk/index.php/naslovna/po-firmite-na-kamchev-sjo-vleze-i-vo-pelisterka/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 615
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 9 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Пет Ное 09, 2018 2:47 pm

Како тргнало можеби ќе влезат и во фирмите на Заев или Анѓушев. Ако не сега со доаѓањето на нова власт за која се надевам дека нема да гони само припадници на една политичка опција и блиски до нив.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6209
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 9 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by nino on Пет Ное 09, 2018 10:30 pm

трендафил напиша:Како тргнало можеби ќе влезат и во фирмите на Заев или Анѓушев. Ако не сега со доаѓањето на нова власт за која се надевам дека нема да гони само припадници на една политичка опција и блиски до нив.
одма со реваншизам а? не ти е мило што ги апсат криминалците? или од твојот табор се овие, па криво ти е? не бери гајле штом почнаа овие вака одсега и секои следни што ќе дојдат на власт ќе ги чистат криминалците од претходната гарнитура.

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 9 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Нед Ное 11, 2018 9:17 pm

Секогаш сум бил и тоа не знам веќе колку пати го имам напишано на форумов дека сум за тоа секој криминалец да биде казнет, само дека е поважно да се брка некој што краде сега, отколку некој што повеќе не може да краде. За жал не гледам задвижување во тој правец. Напротив. Ослободувањето на Заев или казната од 6 месеци затвор за шверц на полно комбе цигари не влеваат доверба во органите за прогон и судовите. Се сомневам и во казната за Мерцедесот, најповеќе поради реалното шоу со наводно изгребаниот Мерцедес од мачки, а министерот од тоа време сега е заменик во внатрешни. Сите знаеме и дека гребењето е лага во најпримитивен облик.
За жал не очекувам дека криминалците од актуелната власт ќе бидат осудени додека не дојде нова власт, освен „жртвите“ на клановските пресметки во власта како во случајот со градоначалникот на Ново Село и шверцот со цигари, но и тој доби невидено минимална казна за такво дело.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6209
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 9 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by luxor on Нед Ное 11, 2018 9:40 pm

трендафил напиша:
За жал не очекувам дека криминалците од актуелната власт ќе бидат осудени додека не дојде нова власт,

Важно беше да се почне, досега прсмолчаниот џентлменски договор јас не те судам тебе ти не ме судиш мене што како непишано правило постоеше меѓу политичарите во Македонија веќе не важи и секоја следна власт ќе ги санкционира криминалите на претходната. Што ни од далеку не е доволно за да бидеме стабилна правна држава. Тоа ќе се случи кога обвинителствата и судовите навистина ќе станат независни.
luxor
luxor

Број на мислења : 5386
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 9 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by defo on Нед Ное 11, 2018 10:10 pm

Колку радосна весст ми беше во петокот кога прочитав. Конечно правдата на виделина. Заев конечно ќе го пушти бројчаникот во погон.

defo

Број на мислења : 2267
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 9 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by nino on Пон Ное 12, 2018 2:02 am

трендафил напиша:Секогаш сум бил и тоа не знам веќе колку пати го имам напишано на форумов дека сум за тоа секој криминалец да биде казнет, само дека е поважно да се брка некој што краде сега, отколку некој што повеќе не може да краде. За жал не гледам задвижување во тој правец. Напротив. Ослободувањето на Заев или казната од 6 месеци затвор за шверц на полно комбе цигари не влеваат доверба во органите за прогон и судовите. Се сомневам и во казната за Мерцедесот, најповеќе поради реалното шоу со наводно изгребаниот Мерцедес од мачки, а министерот од тоа време сега е заменик во внатрешни. Сите знаеме и дека гребењето е лага во најпримитивен облик.
За жал не очекувам дека криминалците од актуелната власт ќе бидат осудени додека не дојде нова власт, освен „жртвите“ на клановските пресметки во власта како во случајот со градоначалникот на Ново Село и шверцот со цигари, но и тој доби невидено минимална казна за такво дело.

и ја сум за тоа тие што краделе штом не биле фатени на време да им се прости за се
Basketball

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 9 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Пон Ное 12, 2018 5:54 pm

Не напишав дека треба да им се прости на тие што краделе порано. Но не може да не одговараат тие што избраа претседател на Собранието без 61 пратеник или тие што гласаа за укинување на македонскиот народ и формирање на нов со истото име. Најтрагично беше ослободувањето на Заев за барањето мито во износ од околу 200 илјади евра. Демек Груевски имал полза од набавката на Мерцедесот затоа што понекогаш се возел во него, а функционерот на МВР што во службено возило ја испрати ќерката на одмор во Грција не се суди. Само го префрлија на нова раководна позиција. Не му се наплатени ни трошоците за патувањето што ги плативме јас, ти и сите други граѓани на Македонија.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6209
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 9 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Пон Ное 12, 2018 5:58 pm

defo напиша:Колку радосна весст ми беше во петокот кога прочитав. Конечно правдата на виделина. Заев конечно ќе го пушти бројчаникот во погон.
Во случајот со Мерцедесот нема материјална штета ниту во обвинението. Мерцедесот е во сопственост на Република Македонија, со шанси да помине во сопственост на Република Северна Македонија ако не се докупи некој пратеник и ако никој не си замине кај Господ.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6209
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 9 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Пон Ное 12, 2018 6:55 pm

Zatoa i dobi samo dve godini...Za mestenje tender za tochno opredelen proizvoditel...
Teo
Teo

Број на мислења : 4920
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 9 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by nino on Пон Ное 12, 2018 7:03 pm

Грујо да го судеа за вистинските криминали ќе скапеше во затвор. Овака за безвеза работа го осудија на само 2 години.

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 9 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 9 of 19 Previous  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 14 ... 19  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот