Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СЈО истраги

Страна 10 of 19 Previous  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 14 ... 19  Next

Go down

СЈО истраги - Page 10 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Пон Ное 12, 2018 9:16 pm


_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6492
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 10 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Пон Ное 12, 2018 9:21 pm

Shteta shto Grujokio ne go prislushuval i Angjushev ili barem shto SJO nema druga nadlezhnost osven krivichnite dela shto proizleguvaat od prislushuvanite materijali...Sega samo mozhete da mu pluknete pod pendzhere...
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 10 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Пон Ное 12, 2018 9:28 pm

Teo напиша:Zatoa i dobi samo dve godini...Za mestenje tender za tochno opredelen proizvoditel...
Груевски е осуден за наводно примање награда иако за такво нешто обвинителството не прикажа ниту еден доказ. Инаку за таков тип на набавка, за блиндирано возило, не мора според законот воопшто да се распише тендер. Не знам дали навистина Груевски бил криминалец, но знам дека ако прифатеше бришење на досегашниот македонски идентитет и создавање на нова нација со македонско име ќе си беше премиер до ден денешен.

Никој не знае освен Заев какви материјали добило СЈО. За тоа ни самото СЈО нема направено записник кога Заев ги предаде материјалите. Никој не знае ниту дали СЈО и сега не добива нови материјали од СДСМ. Или од Кале можеби. По потребите на меѓународната „заедница“.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6492
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 10 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Пон Ное 12, 2018 9:40 pm

трендафил напиша:
Teo напиша:Zatoa i dobi samo dve godini...Za mestenje tender za tochno opredelen proizvoditel...
Груевски е осуден за наводно примање награда иако за такво нешто обвинителството не прикажа ниту еден доказ.

Ajde sega da ne se lazheme...

Второобвинетиот, поранешен премиер Никола Груевски како поттикнувач за сторување на делото е осуден на две години затвор.

Според пресудата, Никола Груевски извршил влијание врз другите двајца обвинети на начин што од Гордана Јанкулоска побарал МВР да купи патничко возило „мерцедес“, а Јанкулоска, пак, го поттикнала Ѓоко Поповски при купување на возилото да го фаворизира економскиот оператор „Мак Ауто Стар“ ДООЕЛ Скопје.


https://www.akademik.mk/sudenje/presuda-za-sluchajot-tenk/
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 10 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Пон Ное 12, 2018 9:57 pm

СЈО истраги - Page 10 Potern10Во потерницата од МВР гледам пишува дека Груевски наводно примил награда, иако такво нешто немаше во обвинението. Државната комисија за дискриминација донесе одлука дека во судењето судот го дискриминирал обвинетиот Груевски. Пак ќе речам, за жал тешко ми е да поверувам во чесноста на судот по реалното шоу со мачките и мерцедесот на почеток од доаѓањето на Бејли на власт. Ни преаѓањето на Амди Бајрам од опозиција во редовите на власта не ми го смени мислењето.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6492
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 10 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Пон Ное 12, 2018 10:03 pm

Tolku bil pismen sluzhbenikot vo MVR shto ja pishuval poternicata...Toa ne znachi deka i ti treba da bidesh kako nego...
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 10 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by nino on Вто Ное 13, 2018 12:30 am

На Грујо му се присакало во тој Мерцедес да се вози. Дал наредба МВР таков да порача преку тендер. Мерцедесот не бил користен службено, за намената за која е купен. Грујо си го користел како сопствено возило, личен шофер да го возика насекаде со жената и децата.
Криминал или не?

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 10 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Вто Ное 13, 2018 9:50 am

Дека требало да се набави ново блиндирано возило поради дотраеност (но и застареност) на старото е изнесено и на судењето од експерти. Ако началникот од МВР што со службено возило си ја испрати ќерката на одмор во Грција не се суди, дури не му се наплатени ни трошоците на патувањето не знам зошто би било криминал ако тоа го прави некој на кој што со закон му следува превоз и обезбедување. Ако навистина имаше криминал, непотребен беше циркусот со реалното шоу со мачките и мерцедесот за што наводно беше виновна минатата власт, а не сегашната, односно тогашниот министер за внатрешни, а сега помошник Нухиу. Гледам дека наводно Груевски е во бегство. Се надевам дека не сте го убиле за да моѓжете да го обвините и за бегство, откако веќе има сериозни обвинувања за судењата од страна на СЈО во врска со кршењето на основните човекови права на обвинетите. Ајде повторно да напишам, секој криминалец треба да биде осуден, но и криминалците имаат човекови права што не треба да се прекршуваат. Посебно не од државните органи на систематски начин.
Ако Груевски некаде се крие, каде е најсигурно место. Веројатно кај што никој не го очекува, Во Шутка или на Кале можеби. Ова второво за мене е поверојатно.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6492
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 10 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Вто Дек 04, 2018 10:01 am

Прв пат на една анкета (на Телма и МЦМС) повеќе од половина од анкетираните, 53,5%, немаат доверба во СЈО. Во другите правосудни институции недовербата е уште поголема.Ќе видиме дали ЕУ има доверба во правосудството или во граѓаните на Република Македонија.

https://telma.com.mk/anketa-paga-doverbata-na-graganite-vo-sjo/

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6492
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 10 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Dino on Вто Дек 04, 2018 11:58 am

U SJO ke ima kakvi gragani, pa doverbata paga oti rabotat po zelbite na EU ne oti posteno si ja gledat rabotata.

Dino

Број на мислења : 533
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 10 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Вто Дек 04, 2018 6:26 pm

А и ЕУ изгледа своите одлуки не ги носи самостојно туку под притисок на САД.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6492
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 10 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by PRVOBOREC on Сре Дек 05, 2018 10:34 am

Пропеаја птичките, ќе има апсења на небањати и после она на Атанасовски. Излезе дека небањатото здружение на терористи било здружение на кукавици.


_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1207
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 10 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by TRAJCHE on Пет Дек 07, 2018 12:00 pm

Nov zakon za SJO sto ke im ovozmozi na obvinitelite da rabotat slobodno i da go istrazuvaat kriminalot na politicarite.

Објавен новиот закон, СЈО ќе го гони Претседателот

Министерството за правда го објави нацртот на предлог-законот за Специјално јавно обвинителство во кој промени во однос на надлежностите за кривичните дела кои можат да бидат предмет на оваа институција во однос на актуелното законско решение. Досега, Специјалниот јавен обвинител беше овластен и надлежен да истражува и гони кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на неовластеното следење на комуникациите извршени во периодот меѓу 2008 и 2015 година.

Со предложеното решение се предвидува СЈО да може да истражува и гони кривични дела извршени од Претседателот на Македонија , поставените амбасадори и други претставници во странство и именувани лица од Претседателот, избрани или именувани функционери во и од Собранието, во и од Владата, во судовите, јавното обвинителство, Судскиот совет, Советот на јавните обвинители и избраните градоначалници на единици на локалната самоуправа и Град Скопје.

Се предвидува и надлежност за прогон СЈО да има за кривични дела извршени од одговорни лица во политички партии против изборите и гласањето, како и од областа на животната средина и природат, културното наследство и природните реткости, јавните финансии, платниот промет и стопанството, вооружените сили, службената должност, неовластеното оддавање информации и податоци за сведоците и други ако овие дела се сторени во врска со постапки кои ги води Специјалното јавно обвинителство.

https://faktor.mk/objaven-noviot-zakon-sjo-kje-go-goni-pretsedatelot
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 546
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 10 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by nino on Пет Дек 07, 2018 2:00 pm

што мора да носат ваков закон кога сега ќе си наместат нивен претседател и се ќе биде под контрола

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 10 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Dino on Пет Дек 07, 2018 7:21 pm

Mozda ke nejke da proglasi voena sostojba.

Dino

Број на мислења : 533
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 10 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Пет Дек 07, 2018 7:31 pm

Ништо чудно ако марионетската власт го укине легалното обвинителство и го остави само СЈО кое е под нивна и контрола на газдите од меџународната. СЈО во иднина веројатно ќе треба да ги гони тие што нема да ја почитуваат историјата договорена помеѓу Заев и неговите пријатели од Бугарија и Грција. На пример тие што според бугарската министерка Захариева се со испран мозок, па се сметаат за Македонци.

https://markukule.mk/скандалозна-изјава-на-бугарската-мин/

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6492
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 10 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by PRVOBOREC on Саб Дек 08, 2018 6:25 pm

Напротив небањат, СЈО поминува под надлежн ост на ЈО а советот на ЈО го бира СЈО.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1207
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 10 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by defo on Саб Дек 08, 2018 6:48 pm

ДПМНЕ-овциве, се фаќаат за задни сламки, се палат ко млади мајмунчиња на изјави од Мане, оваа министеркаваа, пропалицата Каракачанов, кој кај и да е ќе заврши во притвор.

defo

Број на мислења : 2387
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 10 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Саб Дек 08, 2018 7:25 pm

Дека ги мразите сите што не се слуги на меѓународната банда или заедница како што милувате да ја викате знам па нема потреба тоа на различни начини да го повторрувате. Ајде да се обидам да го поставам прашањето на поедноставен начин. Зошто се потребни две обвинителства. Дали СДСМ миси дека ќе ги загуби изборите, па сака со закон да си го продолжи своето марионетско обвинителство. Зошто е инаку потребни две обвинителства. По мене треба да се укине СЈО затоа што чини многу поскапо по човек отколку законското.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6492
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 10 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Саб Дек 29, 2018 5:59 pm

Уште ќе почнам да ги жалам тие од СЈО. Прво им вршеа притисок да гонат невини, сега да ослободуваат криминалци.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6492
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 10 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Нед Дек 30, 2018 6:57 pm

Интересно мислење на социјалните мрежи

„СЈО ќе остане запаметено само како правен ТАТ, мега измама на која сите се налепија…“

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6492
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 10 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by OPOZICIONER on Вто Јан 08, 2019 11:41 am

Nema pomiluvanja za slucaite na SJO.

На Груевски, Божиновски, Јанакиески и Димовски ќе им се суди за финансирање на ВМРО-ДПМНЕ

https://plusinfo.mk/на-груевски-божиновски-јанакиески-и-д/
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 795
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 10 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Саб Јан 12, 2019 8:40 pm

Кацарска ли ќе им суди?
Ќе истражува ли обвинителството за гласините за уцени и корупција на пратениците за да изгласаат кршење на човековите права на Македонците?

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6492
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 10 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Сре Јан 30, 2019 8:55 pm

Врховниот суд денеска донесе одлука дека СЈО одамна нема право ма нови истраги. Криминалот треба да се гони, но од страна на легалното обвинителство чија работа не чини многу поевтино. Тие од СЈО нормално дека на сите начини ќе се обидуваат да ја продолжат работата и да продолжат да си дрпаат за наши услови огромни плати и разни други додатоци, за што не полагаат сметка на никого.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6492
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 10 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by TRAJCHE on Сре Јан 30, 2019 8:59 pm

Sto drugo da cekas od sud cij pretsedatel e Jovo Prevara izbran od tie sto treba SJO da gi goni.
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 546
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 10 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 10 of 19 Previous  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 14 ... 19  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот