Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СЈО истраги

Страна 2 of 19 Previous  1, 2, 3 ... 10 ... 19  Next

Go down

СЈО истраги - Page 2 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Пон Јан 16, 2017 8:10 pm

Се надевам дека ти не ја мразиш Македонија, туку власта, сегашна и идна во Македонија. Веројатно ме мразиш и мене затоа што сите што не мислат како тебе ги сметаш за небањати, будали,..
Ајде повторно да напишам дека едно е ЕУ какво што би требало да биде, заедница на сите европски или уште подобро евроазиски земји (вклучувајќи ја тука и Русија), а сосема друго е актуелното раководство на ЕУ поради кое и членките на ЕУ сакаат да си заминат од оваа асоцијација. Јас верувам во демократијата и дека народите на Европа ќе се изборат за почитување на нивната волја. Да потсетам иако не верувам дека ќе го запаметиш тоа дека граѓаните на Европа преку свите представници, пратениците на Европарламентот со години изгласуваат дека ЕУ треба да ги започне преговорите за членство, а дека европската врхушка секогаш ја поништува оваа демократска одлука и бара решение за нешто за што веќе постои решение. Постои и пресуда на судот во Хаг која врхушката на ЕУ не ја почитува. Истата врхушка гласа и во НАТО во заедница со администрацијата на Обама. Се надевам дека во скоро време ќе си заминат сите овие диктаторчиња. Процесот веќе започна во САД. Таму ние, Македонците, веќе дадовме јавна поддршка на Трамп со замолница да го спречи делувањето на психопатот (ова според мене како чувство, не како дијагноза затоа што не сум психијатар) и со помош на пари од буџетот на САД преку УСАИД. Претпоставувам дека платениците на Сорос чии медиуми ги следиш ја немаат објавено оваа вест. Нема да ти дадам линк за да те натерам малку да следиш и информации што не потекнуваат од ист извор. Еве само една фотографија.

СЈО истраги - Page 2 Foks-2

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 2 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by defo on Пон Јан 16, 2017 11:20 pm

хаа...Медицински ова се класифицира како Шизофренија,  рук го боли Доналд Трамп за вас.

defo

Број на мислења : 2399
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 2 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Вто Јан 17, 2017 9:57 pm

Да бе. Само Обама и Џорџ Сорос се секираат за нас и сакаат амнестираниот криминалец Црпко од Муртино да ни го инсталираат како вазал.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 2 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by defo on Вто Јан 17, 2017 10:29 pm

Докторе, еве еден пациент избеган, ве молам приберете си го.......

defo

Број на мислења : 2399
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 2 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Сре Јан 18, 2017 11:18 am

defo напиша:хаа...Медицински ова се класифицира како Шизофренија,  рук го боли Доналд Трамп за вас.
Дека и Трамп има работа со истите криминалци кои мислат дека со пари можат да ги изменат резултатите од изборите и тие да владеaт наместо победникот на изборите се гледа од огласот во САД за платени протестанти против Трамп.
СЈО истраги - Page 2 20170117_protest1

Бидејќи вие од СДСМ имате искуство со платени протести може да го искористите за да заработите во САД. Ќе споите задоволство со работа. И онака го мразите Трамп.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 2 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Сре Јан 18, 2017 6:15 pm

Ајде да им честитам на Арачиновци каде Заев победи со 2.052 : 15 во однос на ВМРО што СЈО го ослободи од прогон нивниот лидер за кого веруваат дека Алах го црпнал од нива во Муртино и го испратил во Арачиново за да воведе двојазичност во Неготино. Во знак на благодарност Заев ја испрати механизацијата од општина Струмица да го чисти снегот во Арачиново, додека Струмица останува неисчистена.
Уште една правна одлука по терк на западната демократија, според која Јохан Тарчуловски е единствениот воен злосторник од војната вои 2001 година, кога НАТО и Косово ја нападнаа Македонија.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 2 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Саб Јан 21, 2017 9:09 pm

Zoshto lazhesh deka vo Strumica snegot ne e ischisten???
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 2 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Пон Јан 23, 2017 9:13 pm

Не знам дали Алах го истопил снегот во Струмица. Затоа што Заев општинската механизација ја испрати во Арачиново. Општина во која СДСМ го победи ВМРО со 2.052 : 15. Во Сарај победивте против ВМРО со 2.973 : 527, Студеничани 2.515 : 686 ...
П.С.: Дали ви е позната тупаницата на огласот за вработување протестанти против Трамп. Иста користеа идиотите во Скопје што фарбаа споменици.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 2 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by luxor on Вто Јан 24, 2017 9:41 am

Алах, Бог или механизацијата на општинското комунално претпријатие во општина Струмица чиј градоначалник до скоро беше Зоран Заев не е важно. Важно е дека снегот бил исчистен. А ако успеале и да помогнат во други населени места и општини, секоја им чест.
luxor
luxor

Број на мислења : 5587
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 2 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Вто Јан 24, 2017 12:38 pm

Na tvojot Grujoshesku Trendafile nitu Alah ne mozhe da mu pomogne...Bez ogled na toa kolku mnogu i dolgo uchkata Alji, verniot do grob Tachi i ciganot Amdi ke se molat za nego vo dzamiite vo neposredno prisustvo na tvojot pastir koj e redoven posetitel na domovite na Alah koi vo negovite deset godini vladeenje niknuvaat kako pechurki po dozhd vo Makedonija...

СЈО отвори две нови истражни постапки - „Тарифа“ и „Тенк“ за „мерцедесот“ на Груевски

СЈО истраги - Page 2 %d1%81%d1%98%d0%be(28)

Во случајот „Тарифа“ опфатени се седум лица за набавка на софтвер за ЕЛЕМ од 4 милиони евра, а во „Тенк“ двајца, за „исполнување на желба на премиер“.

Соопштението на Специјалното јавно обвинителство, објавено на страницата на Фејсбук, го објавуваме интегрално:

„Денес oва Јавно обвинителство, постапувајќи во предмети оформени по службена должност по повод јавно објавени разговори, отвори две нови истражни постапки под работни наслови „Тарифа“ и „Тенк“.

Со наредбата за спроведување на истражната постапка во случајот „Тарифа“ опфатени се седум лица поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело Злоупотреба на службената положба и овластување од член 353 став 5 од КЗ.

Во конкретниот случај постои основано сомнение дека е извршена злоупотреба на службената положба и овластување на службени и одговорни лица во постапка по јавна набавка на софвер – ЕРП Систем за потребите на АД ЕЛЕМ, при што осомничените лица со неизвршување на службената должност овозможиле правното лице – конзорциум, кое подоцна го добило тендерот, да се квалификува во втората фаза на преговарање при јавната набавка, иако немало доставено комплетна документација. Вредноста на склучениот Договор за јавна набавка е 4.092.420 евра.

Воедно, постои основано сомнение дека дел од осомничените лица неосновано одобриле исплати на парични средства на име лиценци за одржување на софтверот, спротивно на посебните услови од Договорот на јавна набавка, каде е предвидено дека плаќањето на име лиценци за одржување на софтверот ќе се изврши во гарантен и постгарантен период, а кој период никогаш не започнал да тече, бидејќи системот не бил имплементиран, со што причиниле штета во износ од 456.560 евра.

Исто така постои основано сомнение дека едно правно лице од конзорциумот иако бил овластен субјект за набавка и имплементација на модулот за менаџмент на документација, сепак била извршена набавка на ваквиот модул преку други правни лица со посебен договор, и покрај тоа што овој модул бил предвиден во Понудата на конзорциумот и за него не била потребна посебна набавка. Воедно, постои основано сомнение дека по набавката на модулот за менаџмент на документација едно од осомничените лица издало сертификат за оперативно прифаќање на модулот, што е услов за одобрување на плаќања по основ имплементација на модулот, иако постојат писмени докази дека модулот не е ставен во функција, па врз основа на ваквиот сертификат дел од осомничените лица одобриле исплати во износ од 16.800 евра.

Она што во конкретниот случај е од суштинско значење е дека од доказите произлегува дека набавениот систем во значителен дел не е имплементиран, иако до сега вкупно се исплатени околу 3.700.000 евра, а согласно Договорот за јавна набавка, системот требало да се имплементира до 11.02.2013 година.

Со наредбата за спроведување на истражната постапка во случајот „Тенк“ опфатени се две лица поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело Злоупотреба на службената положба и овластување од член 353 став 5 од КЗ, за дејствија случени во периодот од февруари 2012 година до крајот на октомври 2012 година.

Во конкретниот случај постои основано сомнение дека со цел да ја исполнат желбата на тогашниот премиер за набавка на специјален тип на патничко моторно возило, првоосомничената го поттикнала второосомничениот да ја искористи својата службена положба и овластувања и при вршење на јавни набавки, незаконски да повласти – фаворизира определен економскиот оператор и да се набави возило од тој тип.

Воедно постои основано сомнение дека во услови на намалена економска и куповна моќ на Министерството, било постапено спротивно на член 36 од Законот за јавните набавки и во тендерската документација имало повеќе технички спецификации кои упатуваат на конкретно производство и трговски марки со цел фаворизирање на определен економски оператор, без да биде наведено дека можат да се дадат и понуди со други спецификации кои се еквивалентни на наведените во тендерската документација.

Постои основано сомнение дека второосомничениот во постапка по јавни набавки иако бил свесен за незаконското привилегирање на определен економски оператор, сепак донел одлука за избор на најповолна понуда и склучил договор за јавна набавка на возило на износ од 29.852.542 денари и ДДВ во износ од 5.373.458 денари или околу 572.7800 евра.“
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 2 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by defo on Вто Јан 24, 2017 8:06 pm

TEO, без Специјален суд ништо, они си купуваат време си работат веќе на терен за локални, испитуваат имплус како мува да не ги лази.

defo

Број на мислења : 2399
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 2 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Вто Јан 24, 2017 8:56 pm

Tochno e Defo...No, za toa kje morame da go pochekame formiranjeto na novata vlada...I da se nadevame deka taa nema da bide formirana od DUI i dpmne...

Vo odnos na vremeto i muvata...Deneshnata izjava na Han odi vo pravec na formiranje vlada na shiroka koalicija...

Хан: Влада со широко парламентарно мнозинство

Ne znam dali e koincidencija ili Lajm imaat tochni informacii, no nivnata vest se pojavi pred izjavata na Han...

„Лајм“: Дипломати успеале да ја повлечат ДУИ од „канџите“ на ВМРО-ДПМНЕ

Nakratko, site opcii se vo igra...
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 2 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by defo on Вто Јан 24, 2017 9:05 pm

Хан, сака да ги спаси, за што е и „платен“...Широка колиција може ама јуни избори....инаку џабе. И обврзна промена на закон за медиуми, во кој би влегле и т.н портали.

defo

Број на мислења : 2399
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 2 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Вто Јан 24, 2017 9:13 pm

Ne se samo mediumite problem Defo...Postoi set od zakoni koi ednash zasekogash kje sprechat da ni se povtori grujovizacijata...Pred se potrebna e promena n izborniot zakon...Makedonija mora da bide edna izborna edinica a pratenichkite listi da bidat otvoreni...Ova vtorovo e neophodno ako sakame narodnite izbranici da bidat lugje so kakov takov integritet a ne obichni slugi na partiskite vozhdovi...
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 2 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by defo on Вто Јан 24, 2017 9:26 pm

Добро и тоа, секако..или па 120 изборни единици, пратеник од моето мало. Smile. Знам дека е тешко изводливо. Ама ќе мора да се реаизира еднаш, дали сега, дали за 4-5 години мора. Личен став, можда сум млад и зелен, можда грешам.

defo

Број на мислења : 2399
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 2 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Вто Јан 24, 2017 9:37 pm

Imavme takov mnozinski sistem Defo...Duri ako ne se lazham vo 98 imavme i kombiniran model na izbori , pa 80 pratenici biravme po mnozinski a 40 po proporcionalen...Problemot e shto mnozinskiot model i proporcionalniot so zatvoreni listi im davaat neogranichena mokj na liderite na partiite...
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 2 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by defo on Вто Јан 24, 2017 9:46 pm

Teo напиша:Imavme takov mnozinski sistem Defo...Duri ako ne se lazham vo 98 imavme i kombiniran model na izbori , pa 80 pratenici biravme po mnozinski a 40 po proporcionalen...Problemot e shto mnozinskiot model i proporcionalniot so zatvoreni listi im davaat neogranichena mokj na liderite na partiite...
Баш сакам ова да ми го објасниш, ајде за пропорционалните со затворени ми е јасно од каде доаѓа моќта, ама зошто мнозинскиот дава таква моќ. Не мора вечерва и на оваа тема ќе отворам утре друга тема и таму ќе ми објасниш.
А инаку да знам за тој модел до 98, мислам дека е подобар од овој сегашниов.

defo

Број на мислења : 2399
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 2 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Вто Јан 24, 2017 9:52 pm

Vo red Defo...Nema da bide losho da go obrabotime toa vo posebna tema...Izborniot model e kluchen segment za fer i demokratski izbori...
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 2 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by defo on Сре Јан 25, 2017 10:19 pm

-Соочени со се погласните критики за нивното партиско дејствување, денес од СЈО заради исполнување на желби и нарачки од СДСМ, се обидоа да го свртат вниманието со отворање на измислени истраги без никакви аргументи.
Како по правило, партиските гласила на СДСМ финансирани од СОРОС оркестрирано, во хор се ставија во функција на мегафони, кои не почуствуваа потреба да побараат став од никого од посочените личности и институции.
СЈО може да отворат уште милион измислени истраги што се производ на конструкции, без никакви докази и аргументи. Но, тоа нема да ги направи вистина нивните лаги и нема да ја покрие нивната партиска подреденост кон СДСМ, ниту ќе го компензира недостатокот на професионален капацитет, морален кредибилитет и крајно проблематичен интегритет на Катица Јанева и нејзиниот партиски тим во СЈО.

И еве една заклана кокошка, која уште прета....Јанкулоска на фејсбук: „Тенк“ е измислена истрага на СЈО!

defo

Број на мислења : 2399
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 2 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Чет Јан 26, 2017 8:45 pm

Времето ќе покаже дали еден ден можеби Катица Јанева, Зоран Заев, Зоран Верушевски и други лица нема да седнат на обвинителна клупа доколку евентуално тие го прекршувале законот. Да се потсетиме дека дел од чадорот на Верушевски, администрацијата на Обама, веќе е затворен. Викторија Ноланд пред некој ден си поднесе оставка, на пример. Да имавме мнозински систем ВМРО ќе имаше поголема победа од сегашната. Во секој случај веројатно до следните избори ќе ја имаме актуелната коалиција. Или како нова влада доколку постигнат таков договор или по инерција, како последна законска влада до следните парламентарни избори доколку се случат набрзо. И на кои тешко дека ќе победите во Арачиново. Чаир, Студеничани, а и во македонските градови што не поддржуваат кантонизација и двојазичност.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 2 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Чет Јан 26, 2017 10:13 pm

Vremeto Trendafile kje pokazhe samo kolku godini na drzhaven troshok vo Idrizovo kje dobijat tvojot pastir i familijata...
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 2 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Чет Фед 02, 2017 9:39 am

Што бараше амнестираниот криминалец Зоран Заев синијка кај „специјалната“ јавна обвинителка Ленче Ристовска. Се работи ли за интимни работи или за издавање на наредби како да постапува понатаму СДСМсороидното јавно обвинителство?

http://netpress.com.mk/zaev-na-gosti-doma-kaj-lence-od-sjo-ekskluzivno-video/

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 2 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Чет Фед 02, 2017 9:46 am

Pak si nasednal na lagite na shitelite i kuririte...Dodusha montazhata e dobra ama vidliva so golo oko...
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 2 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Чет Фед 02, 2017 10:23 am

До сега нема ниту демант од СДСМ ниту е поднесена тужба за клевета. Веста е нормално монтирана со акцентирани поважни настани. Се работи за презентирање на вест. Доколку Заев тужи, на суд сигурно ќе се прикаже целиот снимен материјал.
Ајде да се вратам на СДСМ и СЈО. Не знам дали Заев е нормален затоа што партиските лидери и пратениците кај нас не се должни да одат на систематски преглед, за разлика од другите вработени, но тој вчера пак побара тие што се под истрага на СЈО да не можат да бидат на функција. А тие што се амнестирани и (или) кои се во добри односи со СЈО па ова не ги гони да немаат такви услови. Според основните правни норми секој што не е осуден е невин. Тоа важи и за Заев. Но и за неговите политички противници.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 2 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Чет Фед 02, 2017 10:29 am

Nema demant nitu od tvojot firer za prifakjanjeto na platformata na albancite...Znaev deka ste predavnici...
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 2 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 19 Previous  1, 2, 3 ... 10 ... 19  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот