Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СЈО истраги

Страна 12 of 19 Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 15 ... 19  Next

Go down

СЈО истраги - Page 12 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Сре Фед 06, 2019 12:49 pm

Тие што никој не сака да ги објави.
Во врска со СЈО, денес истекува притворот на Мијалков и Камчев. Дали ќе биде продолжен?

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6437
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 12 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Сре Фед 06, 2019 12:58 pm

Shtom i vashite kurton mediumu ne gi objavuvaat jasno e deka sum vo pravo i tia anketi shto gi spomnuvash se samo vlazhni sonishta na grujovistichko-predavnichka.
Teo
Teo

Број на мислења : 4938
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 12 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Пет Мар 01, 2019 9:26 am

Околу продолжување на работата на СЈО да кажам дека сум за тоа да продолжи, но не со луѓето кои моментално работат во него. Ова СЈО треба да се распушти како неспособно да ги гони дури и тие од партијата (ВМРО) кои им се единствена цел, но и самата пристрасност е доволна за распуштање. Треба да се формира одделение во рамки на ОЈО за гонење на политички криминал, но кое првенствено ќе реагира веднаш, за актуелен криминал и против сите криминалци без разлика на нивната политичка и етничка припадност и блискост кон странци.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6437
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 12 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Пет Мар 08, 2019 8:39 pm

Шверцерскиот обид на СЈО да продолжи со работа и по завршувањето на мандатот доби нова епизода во соработка со судот. Донесени се пресуди во случајот Титаник 2 и покрај тоа што имаме обвинение 25 дена по истекот на рокот во кој тоа можеше да го направи северното обвинителство. Не знам зошто работата не ја продолжи легалното обвинителство ако навистина имало криминал, а не се работи за монтирани разговори. Да бидам директен, ако некој во приватен телефонски разговор зборува дека сака да има сексуален однос, не може да биде обвинет за силување доколку тоа не се случило. Затоа освен разговори треба да има и дело, за што во случајов нема материјални докази. Нема ни последици затоа што во Струмица нема промена на резултатот по прегласувањето.

https://www.dw.com/mk/пресудите-за-титаник-2-нема-да-преживеат/a-47828829

https://denesen.mk/69368-2/

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6437
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 12 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by osa on Саб Мар 09, 2019 8:32 am

stvarno i posle tolku dolgo vreme ni kazuvash montirani razgovori? demek site sme mrdnati (pod site mislam na eksperti ,obichni gragani ,od zemjava i od stranstvo)samo ti i mal broj na tvoi poddrzuvachi ste vo pravo .....ne mi se veruva ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласам за  СДСМ ,гласам за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15825
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 12 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by OPOZICIONER on Саб Мар 09, 2019 8:35 am

ne badijala gi zezaat site deka i da vidat so sopstveni ochi deka im gi "dupat "kerkite i sinovite,pak ke vikaat deka se montirani ,toa e strasno za edno opstestvo da ima vakvi gragani sto ne mislat so svoja glava
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 774
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 12 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Нед Мар 10, 2019 10:44 am

Тоа мислиш веројатно за снимката кога Заев бара по едно евро за Вицето и едно евро за црквата. Гледаш и слушаш со свои очи и уши, ама не веруваш. Тврдиш дека со снимката што не си ја видел се поништува тоа што си ја видел. Нели целосното видео ќе беше достапно за јавно гледање. Може и цигарата што ја пуши во својата канцеларија тогаш градоначалникот на Струмица се поништува со другиот дел на снимката. Ти изгледа, да го искористам твојот начин на изразување за да ме разбереш, изгледа дека и тебе ако те дупат твоите нема да веруваш.
Веруваш ли дека Груевски го купил Мерцедесот за себе и сега кога во него се вози Заев. Само затоа што така пресуди северното обвинителство и северните судии.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6437
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 12 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by osa on Нед Мар 10, 2019 2:53 pm

Pa nema shto da mislam ,slusham kako porachuva da ima laptop na sedishtata koga ke gi vozi kerkite da imaat shto da gledaat ....nego da te prasham sigurno znaesh kako se kerkite na gujo ,dali se ISTRAUMATIZIRAA od begstvoto na "nivniot "tatko ,ili mozebi Urko dobro go zamenuva ....vo celost ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласам за  СДСМ ,гласам за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15825
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 12 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Нед Мар 10, 2019 8:11 pm

Цената на блиндирано возило е во степенот на заштита од различни видови на оружје. Исто такво возили има набавено за иста цена и во други земји во Европа и регионот и само кај нас поради тоа има пресуда и покрај тоа што не е прекршено ништо во процедурата за набавка на возилото. Но во секој случај Груевски не е на власт, а Заев вети и вие се воодушевувате на тоа дека Мерцедесот ќе се продаде, што би било страшно глупав потег затоа што такво возило и треба на „Северна“ Македонија. Патем не бидна ништо ни од наводната казна за веледрогеријата што наводно имаше залепено погрешни декларации на вакцините против мали сипаници.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6437
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 12 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Вто Мар 12, 2019 6:34 pm

„Ако биде донесена револуционерна одлука сите луѓе кои ги сметаме за „криминалци“ да ги елиминираме, има едноставен начин тоа да се стори – ќе ги построиме на Водњанска и сите ќе ги згазиме со камион. Но, со камион може само на улица. Не во судница.“
Ова меѓу другото го пишува Бранко Геровски во својата колумна на +ИНФО со наслов „Бомбите“ не смеат да бидат докази и – точка!
https://plusinfo.mk/бомбите-не-смеат-да-бидат-докази-и/
На ова да ја надоврземе и последната изјава по поплавата по пукната цевка во делот кај што се чуваат докази за Мијалков, Камчев о други што соработуваа со Заев во промената на името и кастрирањето на македонската историја и идентитет. Наводно омале копии од документите, а сите знаеме дека судот не прифаќа копии како доказ. Апасиев селективната поплава ја коментира со твитот Има ПОПЛАВА има МИР.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6437
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 12 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Сре Мар 13, 2019 10:14 am

Дојче веле во својата објава за поплавата во СЈО меѓу другото вели:„Како што објаснуваат (од СЈО) дефектот се случил во неработен ден навечер, и среќна околност е што тоа навреме било забележано од лице вработено во институцијата. Во спротивно, поплавата можела да зафати и многу повеќе од подрумската просторија.“ Тука веднаш се поставува прашање кој вработен и во кое својство во неработно време шета во просторијата кај што се сместени оригиналните докази. Кој ќе одговара затоа што од 16те милиони евра колку што до сега има потрошено ова обвинителство не се потрошени неколку десетици или стотици евра за сензор за алармиеање поплава. Утре може глувци да изедат докази. Понатаму во текстот „ДВ неофицијално дознава дека меѓу поплавените материјали биле и оние од обемната предистражна постапка за „Скопје 2014“. Што би рекле заокружена е постапката за уништување на доказите против тие што гласаа за промена на името и кастрирање на македонската историја и македонскиот идентитет. И треба да веруваме дека поплавата била случаен инцидент, а не режија на хунтата.

https://www.dw.com/mk/во-сјо-поплавени-и-материјали-за-објекти-од-скопје-2014/a-47865516

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6437
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 12 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by osa on Сре Мар 13, 2019 11:06 am

Vau trendafile pa ti pak si vezesh po tvoe

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласам за  СДСМ ,гласам за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15825
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 12 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Сре Мар 13, 2019 12:18 pm

Зошто мислиш дека треба да везам по твое. Доколку ти пречи моето везење и коментарот од Дојче Веле што го цитирам спротивстави некој свој податок па да дискутираме. Целта на форумите е токму тоа секој да везе по свое. СЈО до сега не чини 16 милиони евра. Дел од тие пари се потрошени на криминален начин, односно за истраги што СЈО не смеело да ги прави затоа што му истекол мандатот. Сега на сомнителен начин му исчезнуваат докази против поранешни членови на опозицијата што сега се во „пријателски“ односи со власта, што мириса на нов криминал во врска со промената на името и кастрирањето на поголем дел од македонската историја и идентитет. Моето дилема е многу едноставна. Дали делови од владата, СЈО и ОЈО и судовите се дел од злосторничко здружение пред се со обвинение за велепредавство или не?

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6437
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 12 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Сре Мар 13, 2019 3:26 pm

Специјалната обвинителка Катица Јанева на вонредна прес-конференција соопшти дека благодарение на брзата реакција на сите државни институции, поплавата во СЈО поминала без жртви.
Во поплавата значи немаше жртви, што тоа е најважно. Реагираа веднаш значи, сите институции реагираа и дојдоа од пожарна, дојдоа со гумени кајчиња од единицата фоки, ренџерите, волците, тигрите, сите. Амбулантата исто така значи дојде. Ми се јави амбасадорот и ми рече Катице како си добри ли се сите, пришто јас значи му одговорив дека се собри само фризурата малку ми се исправи од влагата ама дека во четврток ќе одам кај Мери на фризер и ќе ми ја среди на што тој ми рече супер ти е фризурата така да си ја одржаваш а јас му реков благодарам природна ми е посмеѓа ама со извлекување прамени се прави добар ефект, соопшти Јанева.
Според обвинителката, среќна околност е што во моментот на поплавата Фатиме Фетаи не била присутна во СЈО.
Поплавата се случи значи додека слушавме пресуди за Титаник 2, собрани бевме сите обвинителки и одеднаш така, како да протече вода од сите страни. И сите се погледнавме и си рековме среќа што Фатиме е во судот инаку ако беше и таа тука ќе ја поплавевме цела зграда значи, вели Јанева.

https://republika.mk/dvogled/janeva-nema-zrtvi-vo-poplavata-na-sjo-spaseni-se-site-lugje/

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6437
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 12 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Пет Мај 10, 2019 9:14 am

Ако СЈО имаше право да поднесува нови обвиненија и по рокот предвиден со закон, ќе си тераше со работа и не ќе имаше натегање меѓу опозицијата и власта околу законот. Јасно е дека СЈО се обиде на незаконски (криминален) начин да преземе обвиненија од ОЈО и да ги активира пред судот, а судот ги прифати со што стана соучесник во криминалот. Целата пропагандна машинерија, вклучувајќи го и мнозинството на нашиот форум застана зад овој криминал. Не знам дали СЈО и судот, но и политичарите нарачатели на ова злосторство ќе бидат амнестирани со премолчување, или ќе одговараат за тоа што го сториле. Со напад дека наводно се бара амнестија на некои евентуални криминалци кои поради незаконското делување на СЈО може да им застарат делата се затскрива амнестијата на лицата во правосудните органи што се виновни за тоа доколку се случи.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6437
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 12 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by luxor on Пет Мај 10, 2019 7:22 pm

СЈО за жал ќе стане жртва на политичките интриги, што воопшто не звучи добро за иднината на државата.
luxor
luxor

Број на мислења : 5461
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 12 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Пет Мај 10, 2019 8:46 pm

Секој мора да го почитува законот, а доколку го прекрши да одговара за сторениот криминал, па и СЈО и судовите што ги прифатија обвиненијата по истекот на рокот во кој Катица и нејзините имаа право да го сторат тоа.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6437
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 12 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Пон Jул 15, 2019 9:43 pm

И обвинителката Катица Јанева под истрага. Во моментов полицијата врши претрес во нејзиниот дом. Се потврдува моето мислење дека кога некој прави криминал по нарачка од друг, кога тогаш почнува да работи и на своја сметка.

https://plusinfo.mk/канал-5-полицијата-врши-претрес-во-домо/

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6437
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 12 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Пон Jул 15, 2019 10:11 pm

Ajde ne me teraj da puknam od smeenje. Ubavo kazhi si deka tvoto mislenje ti go kazhale vo shtabot na dpsmne.
Teo
Teo

Број на мислења : 4938
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 12 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by defo on Пон Jул 15, 2019 10:23 pm

Мое мислење дека вечерва им се тресат гаќите, али глумат хладноча. Свесни се дека ова е од надвор, не е дело на СДСМ. Знаат дека ако почне да функционира правната држава, а ќе почне, прво шо ќе се деси ДПМНЕ, во рок од 48 часа нема да постои како партија.
Моето мислење е дека целиов перфоманс е почнат од надвор, како повеќе ќе си приближуваме кон датумот за преговори со ЕУ, ваквите циркузи се појаки ќе станат. И затворите се пополни.

defo

Број на мислења : 2355
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 12 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Пон Jул 15, 2019 10:34 pm

Vo pravo si defo, vrana vrani ochi ne kopa. Dosega beshe glumenje na borba protiv kriminalot i korupcijata. Otsega kje vazhat drugi pravila. Ednash ti rekov deka nekoj trgnal po glavata na Grujo i kje ja dobie shto i kje se slucheshe ako ne profunkcionirashe djentlmenskiot dogovor na nashite politichari vospostaven od vremeto na Branko i Ljubcho deka kje se obvinuvaat za se i seshto no nikoj nema da odgovara. Zasega ne gledam opasnost za Zaev seushte e potreben za sproveduvanje na planovite na zapadot, no ako vo oktomvri dobieme datum za pregovori mislam deka negoviot rok na upotreba kje isteche. Eventualno mozhebi zaradi dobivanjeto na datumot kje uspee da dobie ushte eden mandat.
Teo
Teo

Број на мислења : 4938
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 12 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by luxor on Пон Jул 15, 2019 10:45 pm

Сеуште не можеме да бидеме сигурни дали ова се работи под притисок однадвор или Заев и СДСМ сфатија дека ги губат изборите ако не расчистат во сопствениот двор. Ова плус дава за право да продолжи процесуирањето на криминалците од дпмне и ја прави нивната идиотска теза за политички прогон беспредметна. Не сум сигурен, но ова може го објаснува и изворот на бомбите што ги објавува Ел Чека.
luxor
luxor

Број на мислења : 5461
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 12 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Пон Jул 15, 2019 11:11 pm

Според Геровски докази обезбедила една пријателска земја, која му дала и лично обезбедување на оштетениот и главен сведок во случајов. Катица Јанева (пртпоставувам, не е именувана) е мозокот на операцијата ракетирање. Се споменуваат и други обвинители.

https://plusinfo.mk/ексклузивно-сведокот-две-години-беск/

Бадијала муабетот и за овој случај да се обвини опозицијата. Во секој случај секој треба да си одговара за стореното без разлика на раса, пол, материјална состојба, политичка припадност, етничка припадност ниту било што друго. Ако истиот што го руши криминалот во СЈО му ги дава целосно снимените бомби, немонтирани, на Ел Чека, веројатно сака да ја сруши власта. Опозицијата и така во моментов е срушена и покрај победата на парламентарните избори.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6437
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 12 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Пон Jул 15, 2019 11:22 pm

Дали и обвинителката Лиле Стефанова е дел од злосторничкото здружение со име СЈО.

https://plusinfo.mk/извршен-претрес-кај-обвинителката-ли/

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6437
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 12 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Пон Jул 15, 2019 11:23 pm


_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6437
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 12 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 12 of 19 Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 15 ... 19  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот