СЈО истраги

Страна 17 of 19 Previous  1 ... 10 ... 16, 17, 18, 19  Next

Go down

СЈО истраги - Page 17 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Пет Сеп 06, 2019 8:53 pm

Ако добро те разбирам за црепови ги сметаш Зоран Заев, Никола Груевски, Али Ахмети и Мендух Тачи четворката што прифати воспоставување на СЈО на чело со Катица Јанева. Очигледно е дека Катица е избор на газдите, а ако не беше Јанева ќе имаше некоја друга Катица, Вилма или Љубомир.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6221
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 17 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Пет Сеп 06, 2019 8:55 pm

Si gi zaboravil glupacite od dpsne koi bea mnozinstvo vo parlamentot.
Teo
Teo

Број на мислења : 4921
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 17 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Нед Сеп 15, 2019 4:19 pm

Денес, 15 септември 2019 година, СЈО почина. Бог да го прости.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6221
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 17 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by luxor on Нед Сеп 15, 2019 5:27 pm

Ама вашите криминали не починаа со него како што се надевавте. Секако ќе бидат процесуирани а вие ќе платите за злоѕо што хо правевте додека бевте на власт.
luxor
luxor

Број на мислења : 5387
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 17 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Пон Сеп 16, 2019 5:10 pm

Секој треба да си плати за стореното. И тие што на пример нарачале и извршиле политички прогон според шведскиот Врховен суд во обвинението за наводен тероризам на 27 април. Да не зборувам за нарачателите и корисниците на парите од аферата Рекет.
Во моментов се случуваат повеќе чудни работи. Советот на обвинители практично го укина СЈО иако тоа требаше да постои уште една година. Многумина што до пред кусо време не убедуваа дека ова обвинителство треба да постои сега го сменија мислењето (доколку имаат со што да мислат) или ја послушаа наредбата за негово укинување. Изгледа дека целото СЈО се потпирало на Катица Јанева како личност која е незаменлива за концептот на создавачот на СЈО. Независен обвинител веројатно би нашол криминал и кај евроатлантската меѓународна банда и кај домашните предавници. Интересно е да видиме дали судските процеси ќе почнат од ново или ќе продолжат како ништо да не се случило.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6221
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 17 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Пон Сеп 16, 2019 6:09 pm

Zhmicko da kazhe zoshto dpsne ne predlozhile i izbrale nezavisen obvinitel tuku reketar i kriminalec na chelo na SJO.
Teo
Teo

Број на мислења : 4921
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 17 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Вто Сеп 17, 2019 9:21 pm

А зошто тоа да не го каже Зоран Заев како премиер?
Сега останува да почекаме да се случи „предвидувањето“ на Зоран Заев Катица Јанева да отиде во домашен притвор затоа што наводно не може сега да делува врз истрагата или да го повтори делото затоа што не е на функција и наводно е ментално пореметена. Шутка дури го има вратено од пензија затворскиот психијатар поради Катица. Ако зборуваме за првото, само Миле Јанакиевски иако со години не е на функција има добиено повеќе пати притвор на барање од Катица и нејзините застапници. А ако е точно дека поранешната специјална обвинителка е ментално пореметена, излегува дека по наредба на ментална личност се укина СЈО една година порано и предметите се предадоа на ЈО.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6221
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 17 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by TRAJCHE on Сре Сеп 18, 2019 8:14 pm

[size=33]ВМРО-ДПМНЕ: ВО СЈО МОЖЕЛО ДА СЕ ВРАБОТИТЕ САМО ДОКОЛКУ СТЕ НЕЧИЈ РОДНИНА[/size]
Тим 24
 
сре, 18.09.2019 | 5:32 pm
 
 0 Коментари
Пратеничките групи да го поддржат предлогот за формирање анкетна Комисија за работата на СЈО, побараа опозиционерите од колегите во законодавниот дом. Порачаа дека освен за постапките и трошењети на парите,  мора да се расправа и за какошто велат непотизмот во обвинителството на Рузвелтова. Од власта предлогот деновиве беше одбиен со став дека ова е уште еден обид за саботажа на предметите во кои се осомничени и обвинети поранешни функционери на ВМРО-ДПМНЕ.


ushte shto ke izmislat dpmneovcite samo da se spasat 
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 495
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 17 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by luxor on Сре Сеп 18, 2019 8:52 pm

трендафил напиша:
Сега останува да почекаме да се случи „предвидувањето“ на Зоран Заев Катица Јанева да отиде во домашен притвтор затоа што наводно не може сега да делува врз истрагата или да го повтори делото затоа што не е на функција и наводно е ментално пореметена. Шутка дури го има вратено од пензија затворскиот психијатар поради Катица.

Продолжува опозициското лудило. Преземи мерки додека е време. Побарај стручна помош.

СЈО истраги - Page 17 Img_2083
luxor
luxor

Број на мислења : 5387
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 17 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Чет Сеп 19, 2019 11:17 am

За мене е поважно тоа што пријателот на т.н. Република Северна Македонија (како што со корупција и уцени е новото уставно име на Република Македонија) Рамуш Харадинај не ги испорачува осомничените за монструозниот масакар на Смилковското Езеро отколку тоа што на ВМРО му требало одредено време за да го убеди тогашниот министер, а сега градоначалник од партијата на владт Блерим Беџети, кој беше поддржан и од СДСМ иако вие сте ја слушале оваа бомба веднаш по обавените разговори што јавноста ги дозна прв пат вчера.
Ако Јанева не добиеше продолжување на притворот, многу веројатно е дека ќе имаше револуција и којзнае дали ќе имавме смена на власта и без избори. Сега секој си ја спасува својата глава, а Заев и онака не е познат дека се држи до зборот. Освен кога се работи за ветувања дадени кон странци и најголемото малцинство во нашата држава Република Северна Македонија (како што сега е уставното име на Република Македонија по смената на Уставот со корупција и уцени на пратеници).

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6221
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 17 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by luxor on Чет Сеп 19, 2019 12:04 pm

Каква револуца бе? Со кого? Со идиотот Бетмен што мочаше во собрание? Или со одечкиот фејк њуз Хер Флик? Готово е, дпне уште малку и ќе себрсспадне. Асистентот на „тато“ е способен само да си ја залиже косата.
luxor
luxor

Број на мислења : 5387
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 17 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Чет Сеп 19, 2019 2:45 pm

Дали ќе ти се исполнат соништата ќе видиме се надевам на пролет.
Гледам вчера уште едно реалити шоу на Фатиме Фетаи со бомбите што и ги спремил Заев, според нејзината изјава. Не знам каква врска со судењето имаше тоа што министерот за правда не сакал да даде барање за екстрадиција за двојцата првоосомничени со судењето на обвинетите што беа во судницата. (Зошто ЈО не поднесе барање за негова кривична одговорност ако правосудството сега е ослободено од партиската зависност? Дали затоа што е од ДУИ?)Уште помалку што за тоа разговарала мајка му на Груевски. Дали е целта процесот да се води до недоглед додека обвинетите не остарат или починат од старост.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6221
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 17 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Чет Сеп 19, 2019 4:20 pm

Vo drzhava so nezavisno sudstvo kakva shto e Makedonija ne e rabota na politicharite a ushte pomalku na partiskite vojnici da kazhuvaat shto e ispravno a shto ne. Nezavisnoto sudstvo vo Makedonija ne pistoi da gi ispolnuva zhelbite na chlenovite na dpsne sektata tuku da gi sproveduva zakonite
Teo
Teo

Број на мислења : 4921
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 17 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by PRVOBOREC on Чет Сеп 19, 2019 6:30 pm

И овој ќе го јаде, а мислеа се спасија арамиите.

СЈО истраги - Page 17 Img_2040

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1065
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 17 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Саб Сеп 21, 2019 9:33 pm

Интересно, за Катица Јанева нејзината адвокатка бара да не се сметаат како доказ видеата снимени од страна на тимот на Орце Камчев, а самата Катица до бесвест користеше нелегално снимени разговори како доказ. За Заев ни легално снимен разговор не беше доказ на судењето за евро кај Вицето.
Неспорно е дека ЈО има право да гони криминал, но според законот за ЈО, не според законот за специјалното обвинителство, односно дека треба да се гони секој криминал, и тој што СЈО не стигна да го гони поради ограничениот рок на делување на ова обвинителство и неспособност на обвинителите во тој рок да поднесат обвиненија. Единствена разлика е што мора да поднесат вистински докази, а не втора копија од разговори уште без вештачење дали се работи за монтажа или кусење на разговорите од страна на Заев и неговиот тим. Веќе знаеме дека разговорите што ги објави Ел Чека за Мартин Нешовски се подолги, затоа што Заев предал скусена верзија од истите со што се менува смислата на разговорот. Сепак не треба да заборавиме дека премиерот е амнестиран криминалец, па врз записи што поминале низ неговите раце не може да се градат обвиненија.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6221
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 17 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by luxor on Саб Сеп 21, 2019 9:35 pm

Постои закон во Македонија кој забранува користење на нелегално набавени докази. А бомбите штоСЈО ги користеше се одобрени со доховорот од Пржино.
luxor
luxor

Број на мислења : 5387
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 17 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Dino on Нед Сеп 22, 2019 9:07 pm

Na tolku pari reketirala, neka skape u zatvor.

КОД: Јанева- 105.000 денари плус таен надоместок, Јовевски е државен обвинител со 80 илјади денари плата

https://telma.com.mk/kod-janeva-105-000-denari-plus-taen-nadomestok-jovevski-e-drzhaven-obvinitel-so-80-iljadi-denari-plata/

Dino

Број на мислења : 503
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 17 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Нед Сеп 22, 2019 9:38 pm

Сите обвинители во СЈО земале бонус во висина на (големата) плата, што би рекле дупли плати. За многу помалку пари стариот состав на ДИК поднесе колективна оставка.
Што се однесува до нелегално снимените материјали мислам дека не може за едни да важат, за друг не. Не може обвинител што користел криминално снимени материјали против други, сега да бара слични материјали да не се користат против него. Иако на крај се знае дека сите пресуди донесени со нелегални докази ќе паднат на судот во Стразбур.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6221
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 17 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by PRVOBOREC on Пон Сеп 23, 2019 9:36 am

Небањатите мислеа ќе се спасат ако ја компромитираат Јанева.

„Обвинителката Лиле Стефанова и понатаму останува надлежна за предметите на СЈО, кои се во судска постапка. Па така, таа од републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески е овластена за преметите „Титаник“, „Траекторија“ и „Маџар Телеком“.

Во предметот „Титаник“ обвинет е поранешниот врв на ВМРО-ДПМНЕ за изборни нерегуларности. Па така освен екс премиерот Никола Груевски обвинети се и Кирил Божиновски, Миле Јанакиески, Гордана Јанкулоска, Билјана Бришкоска Бошковски, Илија Димовски, Мунир Пепиќ, Едмонд Темелко, Леко Ристоски, Кирил Тодоровски, Катерина Веловска, Станко Коруновски, Коста Марковски, Драгче Драгчески, Марјан Накевски, Гоце Јаневски, Џезми Ахмет, Роберт Давитков, Далибор Алешковиќ и Ленка Рашјаковска.“
https://fokus.mk/vo-ratsete-na-stefanova-i-ponatamu-ostanuvaat-titanik-traektorija-i-madhar-telekom/

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1065
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 17 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by PRVOBOREC on Вто Сеп 24, 2019 12:42 pm

Нема спас небањати, че си лежите.

Судот го одби барањето на обвинетите за запирање на постапката за „Титаник“
Со читање на предложените докази од СЈО, а сега преземени од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска продолжи судењето за предметот „Титаник“, кој се наоѓа во доказна постапка.

https://telma.com.mk/sudot-go-odbi-baraneto-na-obvinetite-za-zapirane-na-postapkata-za-titanik/

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1065
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 17 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Вто Ное 19, 2019 5:25 pm

Катица Јанева со одлука на апелациониот суд ја напушта Шутка и оди во домашен притвор во еден од семејните станови во Скопје.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6221
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 17 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Вто Ное 19, 2019 5:41 pm

Во одлуката на апелациониот суд за пуштање од затворски притвор на Катица Јанева меѓу другото пишува дека не смее да комуницира со други замешани во случајот Рекет, а ќе престојува во станот на синот кој е замешан во овој случај.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6221
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 17 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Вто Ное 19, 2019 5:42 pm

Dokaz deka sudstvoto e nezavisno i odluchuva samostojno.
Teo
Teo

Број на мислења : 4921
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 17 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Вто Ное 19, 2019 5:48 pm

Независните набљудувачи, ЕУ на пример, не мисли така. Зошто би барале реформа на независно судство?

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6221
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 17 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Вто Ное 19, 2019 5:50 pm

Zaradi ostatocite korumpirani sudii koi seushte rabotat po teftercheto na slavnata dpsmne-predavnichka.
Teo
Teo

Број на мислења : 4921
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 17 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 17 of 19 Previous  1 ... 10 ... 16, 17, 18, 19  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот