Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СЈО истраги

+10
nino
defo
PRVOBOREC
TRAJCHE
OPOZICIONER
Luxor
reiter
Teo
трендафил
osa
14 posters

Страна 18 of 19 Previous  1 ... 10 ... 17, 18, 19  Next

Go down

СЈО истраги - Page 18 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил Вто Ное 19, 2019 6:03 pm

Сакаш ли да кажеш дека Заев е будалетинка што како претседател на комисијата за реформи на судството не успеа истото да го реформира? Вие и сега ги правите реформите. При тоа за Заев судот отфрли како доказ легално снимено видео, а за обвинети од ВМРО како доказ прифаќа копии (не заверени и не оригинали) од криминално снимени разговори со голем сомнеж дека се обработени.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 18 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo Вто Ное 19, 2019 6:18 pm

Ne, tuku deka e drzhavnik koj ne saka partisko sudstvo tuku profesionalno i zatoa profesionalci kje go pravat vetingot.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 18 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил Саб Ное 23, 2019 12:35 pm

Колку што гледам политички азил поради судски прогон во земјата не добиваат луѓе блиски до СДСМ, туку до ВМРО, вклучувајќи го тука и поранешниот лидер на партијата. Па веројатно не се работи за луѓе од тефтерчето на некого, туку од мобилниот на некој претпоставен на Боки 13.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 18 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Luxor Саб Ное 23, 2019 1:39 pm

Никој не ви е виновен што сте избрале обвинител кој е рекетар и неспособен.

СЈО истраги - Page 18 Img_2123

СЈО истраги - Page 18 Img_2124

СЈО истраги - Page 18 Img_2125
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 18 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo Саб Ное 23, 2019 7:16 pm

Sosema normalno e koga kriminalcite od dpsmne kje postavat svoj chovek nekade toj da bide kriminalec kako niv. I taka doagjame do situacija koga kriminalec na dpsmne(Janeva) reketira drug kriminalec na dpsmne (Kamchev). Vo megjuvreme ne e iznenaduvanje shto lazhlivite predavnici od dpsmne za toa gi obvinuvaat politichkite protivnici. Kodoshenjeto i predavstvoto im se vo genetskiot kod.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 18 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил Саб Ное 23, 2019 7:31 pm

СДСМ и овозможи на Јанева да работи без никаква контрола. И на правно и на финансиско поле. Конечно знам како се трошеа моите пари во СЈО. Катица си ги доделувала на себе и на вработените за да не се бунат.
Нема врска предлогот. Одлуката е заедничка, но кога се виде дека СЈО не работи според законите имаше поддршка од евроатлантската меѓународна банда и Зоран Заев. Целта беше една. Понижување и заебанција со Македонците со Тиранската платформа, и договорите со Бугарија и Грција кои не ни донесоа датум за преговори со ЕУ.
Инаку предлог на ВМРО беше Гордана Силјановска да биде претседател на Македонија, а вие го избравте Пендаровски, кој изјави дека ако не беше Претседател би избегал во странство.

https://expres.mk/shokantnoto-video-so-pendarovski-vo-koe-priznava-shto-bi-napravil-ako-ne-e-pretsedatel/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 18 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo Саб Ное 23, 2019 9:22 pm

Zatoa shto SDSM nema tendencii da gi kontrolira sudstvoto i obvinitelstvoto kako shto toa go praveshe tvojata dpsmne. A Stevo e potpolno vo pravo. Nikoj koj mozhe da izbega od Makedonija ne e budala da zhivee vo ista zemja so kriminalci i predavnici od dpsmne. Toa shto toj e idealist i veruva deka mozhe da se izbori za podobra idnina na Makedonija i makedoncite e samo plus za nego. Samo predavnici mozhat ligavo sushtestvo kako onaa shto se faleshe deka saka da bide albanska snaa da predlozhat za prrtsedatel. Shto ne e iznenaduvanje od stadoto predavnici predvodeni od lazhgo koj e dovolno glup da zboruva bugarski za da mu se upika vo shupak na Bojko i vo isto vreme da lazhe. Za potoa da lizhe kaj shto plukal.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 18 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил Нед Ное 24, 2019 12:23 pm

Личи како да си заборавил да ги испиеш лековите. Власт во Македонија се СДСМ и ДУИ, ако си заборавил.
Никој не зборува за партиска контрола на судството, посебно не во доменот за носење обвиненија и пресуди, доколку се работи за слободно судиско уверување, а не за криминал, туку за контрола на парите потрошени во СЈО и дали во судството и обвинителството има луѓе со несразмерно стекнат имот споредено со тоа колку имаат легално заработено. Истото важи и за сите институции во кои се трошат народни пари.
Во случајот со СЈО има сомнеж за криминално работење и во доменот на присилната промена на Уставот, вклучувајќи тука и прогон само на тие што се против тоа насилство врз македонскиот народ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 18 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Luxor Нед Ное 24, 2019 4:13 pm

Моментално СДСМ и ДУИ се извршна власт, заедно дури немаат мнозинство и во нивни раце не е законодавната власт, уште помалку пак третата, судска власт. Затоа побарај стручна помош ако воопшто веќе може да ти се помогне.

Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 18 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил Нед Ное 24, 2019 9:42 pm

Не знам дали си му адвокат на Тео или по грешка си одговорил со името Луксор. Со рекетирање пред се со монтирани разговори снимени криминално и во соработка со обвинителството и судовите за монтирање на судски процеси по потреба власта стига и до 2/3 мнозинство.
Не знам дали советот на јавни обвинители и обвинителот Јовевски ќе побара пред се враќање на незаконски земените пари од страна на обвинителите и вработените во СЈО и дали истите ќе бидат отстранети од правосудниот систем. Како прва фаза од ветингот што долго се најавува.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 18 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Luxor Пон Ное 25, 2019 9:58 am

Ц ц ц, каков подол обид да се компромитира форумот. Еве ќе ти помогнам да направиш разлика, јас сум тој што внимава такви подлости да не минуваат.

А за некакви уцени на пратеници со некакви монтирани снимки не станува ниту збор. Тоа е ваш обид за манипулација.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 18 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил Пон Ное 25, 2019 12:11 pm

За тебе е нормална и вообичаена работа од пратеник од притвор да отиде директно во Собранието, без да се види со семјството, и да гласа спротивно на волјата на гласачите што го избрале по наредба на диктаторот. Господ памет да ти даде.
Знам дека и ти сите што не мислат како тебе ги сметаш за глупави, па затоа не реагираш кога некој наместо да изнесе факти го користи тој збор скоро во секое пишување или кога спамира еден ист пост на повеќе теми што немаат врска со постот. Благодарам за информацијата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 18 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Luxor Пон Ное 25, 2019 12:55 pm

Кој рече дека те мислам за глупав? Ти си само партиски бот кој хо одработува тоа што му наредуваат дури и кога знае дека ќе го фатат во лага и ќе го исмеат. Тоа што целото стадо е западнато во опозициско лудило е друга работа.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 18 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил Пон Ное 25, 2019 3:38 pm

Дали сите вработени во СЈО ќе одговараат за злосторничко здружување за земените бонуси за нешто за што добивале плата. Ќе се истражува ли како се трошени кеш парите од специјалната каса? Дали на пример за корумпирање на лажни сведоци? Или тој глас не допрел до Русковска и Јовевски?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 18 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Luxor Пон Ное 25, 2019 3:45 pm

Бидејки третата власт во Македонија е независна искористи го законот за слободен птистап до информации. Но тогаш нема да можеш да шириш спиново нели?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 18 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил Пон Ное 25, 2019 8:13 pm

Податоците се пристапни. Еве неколку нови. Во СЈО, надвор од редовната плата, биле исплатени хонорари од 19.000 евра за Берниса Рахиќ, ќерката на Есад Рахиќ, директорот на КПУ Шутка, а 14.000 евра добила Марија Василевска, ќерката на Сашо Василевски, поранешен директор на МЕПСО. Ништо покуси не останале ниту Примислав Димовски, истражител и командант на единицата Алфи, кому му биле исплатени фантастични 38.000 евра хонорар, во просек по околу 42.000 денари секој месец, а и директорот на Финансиската полиција Арафат Муареми се офајдил со 26.000 евра од 2016 година до денеска. Притоа во некои месеци СЈО по еднаш, а некогаш и во неколку наврати исплаќало хонорари на своите соработници.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 18 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Luxor Пон Ное 25, 2019 8:20 pm

Испиј ги лековите, потоа внимателно прочитај што си прашал и на што се однесува мојот одговор. Ако не помогне побарај стручна помош. И не се обидувај повеќе да спинуваш ако не сакаш вакви одговори.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 18 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил Пон Ное 25, 2019 10:07 pm

Од пред некој ден податоците се достапни на интернет. Зошто да барам податоци од институција кога се работи веќе за јавни податоци. Еден од добрите потези на оваа влада под притисок на ЕУ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 18 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Luxor Пон Ное 25, 2019 11:14 pm

Побарај стручна помош, можмо е навиката да се правиш будала да ти стане составен дел од личноста.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 18 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил Вто Ное 26, 2019 6:03 pm

На Отворени финансии ги има сите исплати за буџетските корисници од 2010 година наваму.

https://open.finance.gov.mk/mk/home

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 18 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил Вто Ное 26, 2019 8:27 pm

Конечно обвинителството за организиран криминал влезе во СЈО. Во тимот покрај финансиски истражители има и експерти за информатичка технологија, за отворање сефови (Катица Јанева не ја дава шифрата од сефот во нејзината канцеларија. Се зборува дека преку СЈО се делеле повеќе пари отколку што му бил буџетот, односно дека преку него минувале пари и од други (странски) извори. Од (непријателски) амбасади, невладини, можеби македонски оартии и слично. Пари земале и во СЈО и луѓе надвор од СЈО. На пример Сашо Ордановски во оваа година добил 255 илјади денари иако е редовно вработен во тој период во телевизијата на Боки 13.

https://vecer.mk/node/462274

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 18 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Luxor Вто Ное 26, 2019 8:39 pm

А законот забранува ако си редовно вработен да работиш хонорарно? Или во депешата од штабот пишуваше треснете лудост ако помине помине.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 18 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил Сре Ное 27, 2019 11:33 am

Интересно е што од СЈО се платени само луѓе блиски до амнестираниот криминалец Заев. Не е забрането да се работи хонорарно, но јавноста треба да знае што работел тој што го плаќа. Посебно ако времето во кое некој се плаќа преку СЈО се поклопува со времето во кое ова обвинителство се бави со рекет. Исто и времето во кое е вработен во 1ТВ се поклопува со периодот кога телевизијата е замешана во истиот рекет.
Да напишам и дека СЈО трошело по 9 килограми дневно индиски оревчиња, бадеми или некој сличен апетисан или 36 килограми ако јаделе кикиритки, според потрошените пари за оваа намена.

https://republika.mk/vesti/vo-sjo-dnevno-se-mezele-9-kg-leshnici-bademi-i-fstaci-ili-36-kg-kikiriki/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 18 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by PRVOBOREC Сре Ное 27, 2019 11:39 am

Она кога на небањат пред да прејаде тоа што не е за јадење не му ја кажале вистината од штабот.

СЈО истраги - Page 18 Ekxkpu10

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 1934
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 18 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил Сре Ное 27, 2019 11:46 am

Последната исплата е во ноември 2016 година кога Апасиев уште беше дел од шарената куртон револуција, односно сојузник на Заев против „режимот“. Примерот што си го дал само го потврдува тоа што го напишав.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 18 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 18 of 19 Previous  1 ... 10 ... 17, 18, 19  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот