Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СЈО истраги

Страна 4 of 19 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 11 ... 19  Next

Go down

СЈО истраги - Page 4 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Чет Окт 12, 2017 6:20 pm

Веста ја има ОВДЕ. Но тоа не кажува ништо освен дека е извршено уништување на некои документи и дека сега некои членови на комисијата тврдат дека не знаат што потпишале. Дали навистина несвесно потпишале тогаш или сега даваат лажни изјави под притисок на СЈО и другите органи на присила на режимот ќе видиме понатаму во текот на судењето.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 4 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by defo on Сре Окт 18, 2017 11:14 pm

Уапсени бегалците Горан Грујевски и Никола Бошковски

СЈО истраги - Page 4 Goran-Grujovski-696x522


Тие двајцата се обвинети во предметите „Таргет“ и „Тврдина“, кои се однесуваат на незаконското следење на комуникациите на илјадници граѓани преку злоупотреба на системите за следење во МВР и за физичко уништување на дел од опремата со која било сторено кривичното дело.


Ќе си лежат, по пропис и ред!!!

defo

Број на мислења : 2400
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 4 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Нед Окт 22, 2017 4:07 pm

Имаме и обвинет за барање поткуп кој повеќе од една година бега од судењето, во меѓувреме успеа да стане и премиер и да го смени обвинителот што го гонеше.
Не знам дали воопшто ќе се истражува во Македонија дали странски држави финансирале соборување на македонската власт. Доколку е така не гледам ништо понормално тие да бидат прислушкувани.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 4 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by OPOZICIONER on Сре Ное 22, 2017 12:03 pm

OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 813
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 4 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by OPOZICIONER on Пет Ное 24, 2017 7:56 pm

OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 813
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 4 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by OPOZICIONER on Пон Дек 18, 2017 10:10 am

devet sudenja ovaa nedela za grujo i negovite.

http://a1on.mk/archives/833347
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 813
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 4 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by TRAJCHE on Вто Дек 19, 2017 10:36 am

nov pres na SJO i sigurno ke bide za Kancevska i Bozinovski

http://fokus.mk/ertsjo-ke-izleze-deneska-pres-konferentsija/
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 568
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 4 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Вто Дек 19, 2017 1:46 pm

Videoto od denshniot pres na SJO...

Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 4 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by defo on Вто Дек 19, 2017 8:21 pm

Бо бо..бо....толку ќе кажам. Уствари Тео знајш шо, мислам дека во одреден момент помислиле дека недопирливи ќе се, ќе станат класични владетели, и никој за ништо не ќе ги прашува.

defo

Број на мислења : 2400
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 4 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Сре Дек 20, 2017 10:50 am

Da znaesh Defo deka bea mnogu blisku do toa...So kriminalno-koruptivniot sistem shto go instaliraa za edinaeset godini vladeenje nikoj nishto i nema da im mozheshe ako ne se vmeshashe stranskiot faktor...
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 4 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Пет Јан 05, 2018 2:46 pm

Grujevski i Boshkovski se vrakjaat vo Makedonija...Iako izgleda kje treba da se pocheka odlukata za zhalbata shto ja podnesoa posle presudata na solunskiot sud...

Одобрена екстрадицијата на Грујевски и Бошковски, бегалците поднесоа жалба

Советот на судии во Солун денеска одлучи Никола Бошковски и Горан Грујески да бидат екстрадирани во Македонија.

Според солунскиот портал Вориа, јавува дописникот на МИА од Атина, веднаш по објавувањето на пресудата, двајцата обвинети, поднеле жалба против одлуката на судот, за случајот да го разгледа Врховниот суд во Атина.

И соопштувањето на одлуката, исто како и сослушувањето, беше зад затворени врати.

Одлуката е соопштена по четири рочишта од кои две беа одложени. Последното рочиште се одржа на 22 декември и беше закажано за да се соопшти одлуката на Советот на судии, но поради неможност да се обезбеди преведувач на македонски јазик беше одложено за денеска.

Грујевски и Бошковски, кои се меѓу обвинетите од СЈО за предметот „Тврдина и Таргет“, беа уапсени од грчката полиција на аеродромот во Солун на 18 октомври лани, при обид со лажни бугарски пасоши да заминат со авион за Будимпешта.

http://plusinfo.mk/vest/139371/odobrena-ekstradicijata-na-grujevski-i-boshkovski-begalcite-podnesoa-zalba
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 4 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by PRVOBOREC on Пет Јан 12, 2018 11:11 pm

Небањатите терористи ќе останат таму каде што треба, во Шутка. Жалбите за пуштење од притвот се одбиени и тоа на јавни седници што за време на власта на паторот беше незамисливо.

http://24vesti.mk/apelacija-gi-odbi-zhalbite-chavkov-durlovski-jovanovskiostanuvaat-vo-pritvor

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1291
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 4 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by TRAJCHE on Пон Мар 05, 2018 3:52 pm

I bate Sase ke go sudat, krivicniot ne uspea da go spasi.

http://24vesti.com.mk/na-sasho-mijalkov-sepak-kje-mu-se-sudi-za-tortura

Скопска Апелација ја прифати жалбата на СЈО и одлучи и Сашо Мијалков како поранешен шеф на ДБК да одговара во предметот Тортура, каде  со уште шестмина Алфи се обвинети за нечовечко и сурово однесување при апсењето на лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски.

Оваа одлука доаѓа по жалбата на СЈО, откако кривичниот суд го иззема Мијалков од кривично гонење.

Во оваа постапка, првично од СЈО првообвинет беше Мијалков, но Кривичниот судот одлучи да им се суди само на шестемината од единицата „Алфа  меѓу кои е и нивниот шеф Ивица Анчевски-Пуки.
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 568
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 4 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by defo on Сре Мар 21, 2018 11:18 pm

И чичо Али ставен на клада.

Милошески, малце повеќе се заиграл.

defo

Број на мислења : 2400
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 4 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by defo on Сре Мар 21, 2018 11:21 pm


defo

Број на мислења : 2400
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 4 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by defo on Чет Апр 12, 2018 10:29 pm

АРХИВА: СЈО има 38.000 „бомби“ за петкратното убиство кај Смиљковско езеро

За мене интересен детаљ:
Како што неофицијално дознава „Фокус“, измени на обвинителниот акт, сепак, се очекуваат, но некаде во фазата на завршните зборови. Дотогаш СЈО ќе треба да ги изведе доказите што ќе произлезат од прислушуваните разговори, а и оние кои веќе беа користени, поради што може да се очекува поместување од првичното обвинителско сценарио за петкратното убиство.

Многу битно, што во многу случаеви до сега не се открива, а и те како е битно
Она што сите го очекуваат од повторената постапка за овој случај е со сигурност да се утврди кои се убијците, кој го нарачал убиството и кој е мотивот, бидејќи досега ниту еден од овие елементи не беше целосно или воопшто разјаснет.


„Ние отсекогаш верувавме дека целата работа е за договорот за земјиштето што сме го направиле и некако се открива дека тоа е вистина. Незнам кој ќе гради или што ќе гради, само знам дека обвиненијата за убиство имаат врска со 39 хектари земјиште кои беа земени под концесија на 30 години во 2006 година, изјави во неколку наврати Бедри Ајдари роднина на обвинетиот Фејзи Азири.

Ако е ова, задкулисниот момент, немам зборови, за 39ha цела држава да се стави во пламен.

defo

Број на мислења : 2400
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 4 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by nino on Чет Апр 12, 2018 10:35 pm

ke imaat zavrsnica nekogas ovie istragi i sudenja?

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 4 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by osa on Сре Jул 04, 2018 12:29 am

10 нови бомби се слушаа во Кривичен за случајот „Труст“

03.07.2018 | 17:26МакедонијаПрочитано: 860
„Да не збориме за цена, да не не слуша некој!“.Ова е реченицата којашто ја изговара Кирил Божиновски, некогашен секретар во Владата на Никола Груевски, во еден од неколкуте телефонски разговори што тој ги има со Влатко Чинговски.

Станува збор за дел од еден од десетте разговори што денеска, на рочиште од судскиот процес за предметот наречен „Труст“, беа јавно објавени. Она што, а по прво слушување на разговорите, може да се заклучи дека тендерот вреден 17,4 милиони евра, бил договоран од претставници на власта со „Телевизорот“, со „Ибица“, „Битолчанецот“, „Дебелиот“ и „Шпанецот“.

Од она што денеска можеше да се слушне лесно може да се заклучи дека токму Кирил Божиновски и Влатко Чинговски биле најзаинтересирани за тоа како ќе помине тендерот вреден милиони евра. Во нелегално прислушуваните и снимени разговори можеа да се слушнат и гласовите на Силјан Мицевски и на Горан Иванов-Ѕинго, но може да се слушне за средбата на „телевизорот“ со „Битолчаецнот“ или за тоа како газдата на „Трансмет“ го криеле во друга просторија за да не се сретне со Горан Иванов, но и тоа дека конзорциумот исполнувал само 80 отсто од условите кои биле пропишани со тендерот и дека цената за киловатчас требало да чини 54,80 денари.

Во телефонските разговори коишто ги презентираше судот можеше да се слушне како се говорааат кој се ќе учествува во конзорциумот којшто треба да победи на распишаниот тендер, но и тоа кој ќе биде втор и трет и како да се изабегнат жалби и приговори.

https://www.24.mk/10-novi-bombi-se-slushaa-vo-krivichen-za-sluchajot-%E2%80%9Etrust%E2%80%9C

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15937
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 4 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Bosonoga on Сре Jул 04, 2018 12:35 am

a narodot ke gi slushne bombite ili samo ke mu raskazuvaat novinarite koj kako chul i razbral
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 882
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 4 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Пет Aвг 03, 2018 1:32 pm

Народот и виде и слушна како Заев бара едно евро за Вицето и уште едно евро за црквата што наводно е донација на семејството Заеви, па „независното“ судство иако снимката е направена со сите нишани ја стави во бункер и не ја зема во обзир кога го ослободуваше обвинетиот од Муртино. Да потсетам и дека пред да воспостави контрола врз судството адвокатите на црпнатиот бараа снимката да не се земе предвид затоа што е јавно објавена, што не би било случај ако е во негова полза како што сега се тврди. Се разбира доколку обвинетиот и неговите адвокати немаат проблеми со мозокот.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 4 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by PRVOBOREC on Пет Aвг 03, 2018 2:05 pm

Каде виде и слушна, на петте секунди од снимката што намерно ја сечевте и објавивте на јутјуб преку вашите куртон новинари во шител телевизија? На судењето беше прикажана во целост така што дури и сварфовски судиите од тефтерот на Гоца не успеаја да најдат кривично дело па мораа да донесат ослободителна пресуда за господинот Заев.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1291
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 4 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by nino on Саб Aвг 04, 2018 12:16 pm

tolku bese od SJO? koga ke odi familijata zatvor? pred ili posle referendumot?

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 4 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by osa on Саб Aвг 04, 2018 2:41 pm

eh i jas sakam toa da go znam ...shto poskoro ,toa podobro ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15937
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 4 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Dino on Саб Aвг 04, 2018 4:29 pm

nino напиша:tolku bese od SJO? koga ke odi familijata zatvor? pred ili posle referendumot?

Nikad, a ni tad, nit pred nit posle referendum, za vozvrat ke glasa za promena na ustav vo paarlamentot.

Dino

Број на мислења : 547
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 4 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Саб Aвг 04, 2018 10:06 pm

PRVOBOREC напиша:Каде виде и слушна, на петте секунди од снимката што намерно ја сечевте и објавивте на јутјуб преку вашите куртон новинари во шител телевизија? На судењето беше прикажана во целост така што дури и сварфовски судиите од тефтерот на Гоца не успеаја да најдат кривично дело па мораа да донесат ослободителна пресуда за господинот Заев.
Ме изненадува леснотијата со која лажешили им веруваш на лажговци доколку си погрешно информиран. Обвинителот го преиначи обвинението, па снимката воопшто не е гледана на судот.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 4 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 19 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 11 ... 19  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот