АРХАНГЕЛ МИХАИЛ

Go down

АРХАНГЕЛ  МИХАИЛ Empty АРХАНГЕЛ МИХАИЛ

Пишување by IVA on Нед Ное 20, 2016 8:16 pm

utre e praznik ...eden od pogolemite hristijanski praznici

Утре е Св. Архангел Михаил, се верува дека на овој ден оздравуваат болните

АРХАНГЕЛ  МИХАИЛ Arhangel_mihail-640x498

поред црковните преданија, ангелот Михаил првпат прв стапил во борба со злите духови и тоа во име на црковните толкувања означува оној кој е како Бог. На грчки јазик зборот архи значи главен, прв, а значи весник, ангел.

Прв меѓу ангелите Архангел Михаил на иконата се претставува како борец-војвода со меч или копје во раката, а народното верување смета дека тој доаѓа и ги зема човечките души кога ќе чукне часот.

Постојат многу народни верувања за овој ангел: велат дека тој ги посетува болните и ако застане кај нивните нозе-не е добро, а ако е кај главата – болниот ќе оздрави.

Се слави наесен, а по народното верување, тоа е затоа што кога светците си ги делеле улогите, Архангел Михаил добил есенско и зимско време-време на зима и зимски тешкотии. Се вели дека во ова време Архангел талка по светот облечен во просјак да ги искара неверниците и да им помогне на оние кои се во неволја.

Едно народно верување вели дека според временските услови на овој ден може да се одреди каква ќе биде годината. Се вели: какво ќе биде времето на Аранѓеловден, такво ќе биде во текот на целата зима и пролет. Во некои краишта се слави и како празник на сточарите бидејќи се верува дека само тој може да ги истера волците.
Постои верување и обичај кај многу христијани кои го слават свети Михаил, бидејќи го сметаат за жив светител, да не подготвуваат пченица за славата, а тоа е неточно и неоправдано. Неопходно е да се подготви пченица за славата, бидејќи сите светители и сите мртви се живи пред Бога.

Дали Аранѓеловден ќе биде прославен со посна или мрсна трпеза зависи од тоа на кој ден се паѓа. Ако се падне во среда или петок, тогаш треба да биде посна, а пченицата е задолжителна.
IVA
IVA

Број на мислења : 361
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

АРХАНГЕЛ  МИХАИЛ Empty Re: АРХАНГЕЛ МИХАИЛ

Пишување by delta on Сре Ное 30, 2016 12:37 pm

a rakiija i meze? si zaboraviola..
delta
delta

Број на мислења : 572
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

АРХАНГЕЛ  МИХАИЛ Empty Re: АРХАНГЕЛ МИХАИЛ

Пишување by IVA on Вто Ное 21, 2017 12:59 pm

cestit praznik na site sto go slavat.

Голем и тежок празник Свети Архангел Михаил - за многу години

Православните христијани го празнуваат еден од најголемите христијански празници и една од најчестите куќни слави Св. Архангел Михаил.

Од длабоката древност Божјите ангели се празнувани од луѓето. Но тоа празнување често се одметнуваше во обожување на ангелите (4 Царства 23, 5). Еретиците прикажуваа сешто за ангелите. Некои од луѓето во ангелите гледаа богови, други иако не ги сметаа за богови ги нарекуваа создатели на сиот видлив свет. Лаодикискиот помесен собор којшто се одржа четири или пет години пред I Вселенски Собор, со своето 35 правило го отфрли поклонувањето на ангелите како на богови и го востанови правилното почитување на ангелите.

Во времето на папата Силвестер и александрискиот патријарх Александар (4 век), беше востановен овој празник на Архистратигот Михаил со другите небесни Сили, во месецот ноември. Зошто токму во ноември? Зашто после март, ноември претставува деветти месец, а се смета дека во месецот март било создавањето на светот.

А деветтиот месец после март е земен заради деветте ангелски чинови, коишто се најпрво создадени. Св. Дионисиј Ареопагит, ученик на Св. апостол Павле, т.е. на оној апостол којшто беше воздигнат до третото небо, овие девет ангелски чинови ги опиша во книгата „За небесната Јерархија“. Тие чинови се следните: шестокрилите Серафими, многуоките Херувими и богоносните Престоли, Господствата, Силите и Властите, Началата, Архангелите и Ангелите. Војвода на целата ангелска војска е архистратигот Михаил.

Кога сатаната, Луцифер, отпадна од Бога и со себе ги повлече во пропаст еден дел од ангелите, тогаш Михаил стана и возвикна пред неотпаднатите ангели: „Да внимаваме! Да застанеме добро, да стоиме со страв!“ И сите небесни војски на верните ангели громко запеаја: „Свјат, Свјат, Свјат Господ Саваот исполн небо и земља слави Твојеја!“ (за Архистратигот Михаил види во Книгата на Исус Навин 5, 13 - 15).

Меѓу ангелите владее совршено едномислие, еднодушност и љубов, а покрај тоа и потполна послушност на пониските чинови кон повисоките и на сите заедно кон светата Божја волја. Секој народ си има свој ангел пазител, а освен тоа и секој христијанин има свој ангел пазител.

Треба секогаш да се сеќаваме дека што и да правиме, јавно или тајно, го правиме тоа во присуство на својот ангел-чувар. А на денот на Страшниот Суд сето огромно мнозинство ангели ќе се соберат околу Христовиот престол и пред сите нив ќе се објават сите дела, зборови и помисли на секој човек. Да н ? помилува Бог и да не спаси по молитвите на Св. архистратиг Михаил и на другите небесни бестелесни сили. Амин.

Се вели дека во ова време Архангел талка по светот облечен во просјак да ги искара неверниците и да им помогне на оние кои се во неволја.

Едно народно верување вели дека според временските услови на овој ден може да се одреди каква ќе биде годината. Се вели: какво ќе биде времето на Аранѓеловден, такво ќе биде во текот на целата зима и пролет. Во некои краишта се слави и како празник на сточарите бидејќи се верува дека само тој може да ги истера волците.
IVA
IVA

Број на мислења : 361
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

АРХАНГЕЛ  МИХАИЛ Empty Re: АРХАНГЕЛ МИХАИЛ

Пишување by delta on Нед Ное 26, 2017 11:41 am

samo ti zini/..,./.i lapaj kolku sakas>?/..,.
delta
delta

Број на мислења : 572
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

АРХАНГЕЛ  МИХАИЛ Empty Re: АРХАНГЕЛ МИХАИЛ

Пишување by Dino on Нед Дек 03, 2017 10:48 am

utre e praznik prechista ,se nadevam ke ima neshto i za toj praznik da prochitame na forumot

Dino

Број на мислења : 501
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

АРХАНГЕЛ  МИХАИЛ Empty Re: АРХАНГЕЛ МИХАИЛ

Пишување by TRAJCHE on Вто Дек 05, 2017 12:30 am

znaci slavite se stvarno ubava rabota ,postuvajki gi ke si se vidish i so rodnini i so prijateli aj srekna slava prechsta prijatel
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 495
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

АРХАНГЕЛ  МИХАИЛ Empty Re: АРХАНГЕЛ МИХАИЛ

Пишување by IVA on Сре Ное 21, 2018 10:26 am

Za mnogu godini praznikot. Neka im e vecno imeto na tie sto slavat denes.
IVA
IVA

Број на мислења : 361
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

АРХАНГЕЛ  МИХАИЛ Empty Re: АРХАНГЕЛ МИХАИЛ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот