Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

NOSTRADAMUS

3 posters

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

NOSTRADAMUS Empty NOSTRADAMUS

Пишување by Teo Нед Дек 18, 2016 12:36 pm

Нострадамус ги одговара вашите прашања: Мапа со волшебни броеви која ги решава дилемите

Мишел де Нотр Дам, познат како Нострадамус, бил астролог, лекар и алхемичар, но станал познат во целиот свет благодарејќи на неговите пророштва. Неговите предвидување се остварувале во минатото и со голема прецизност продолжуваат да се остваруваат и денес. Нострадамус пишувал пророштва во метафори, а се смета и дека претскажувањето на судбината по круг исто така ја смислил тој, иако не постојат писмени или усни докази за тоа. Меѓутоа, овој метод е едноставен и изненадувачки точен. Затворете ги очите, концентрирајте се на прашањето кое моментално ве интересира и ставете го прстот во областа на кругот. Бројот што ќе го погодите е одговор на вашето прашање.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

NOSTRADAMUS Empty Re: NOSTRADAMUS

Пишување by Teo Нед Дек 18, 2016 12:37 pm

NOSTRADAMUS 1-odgovor-na-vasheto-prashanje-za-idninata-vi-dava-ovoj-krug-na-nostradamus-mapa-so-volshebni-broevi-koja-gi-reshava-vashite-dilemi
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

NOSTRADAMUS Empty Re: NOSTRADAMUS

Пишување by Teo Нед Дек 18, 2016 12:37 pm

1. Да. Вие припаѓате на оние луѓе кои не ја губат своите сталоженост и разум, дури и во најтешките ситуации. Затоа, не кревајте ги рацете од решавање на своите проблеми, затоа што имате издржливост и трпение. Ве чека успех и затоа имајте доверба во себе и во другите.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

NOSTRADAMUS Empty Re: NOSTRADAMUS

Пишување by Teo Нед Дек 18, 2016 12:37 pm

2. Да, но не денес и не утре. Некој стои на вашиот пат и се обидува да ве збуни. Не сфаќајте го премногу сериозно, но исто така не го потценувајте. Избегнувајте конфликти и обидете се да најдете позитивно решение за своите проблеми.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

NOSTRADAMUS Empty Re: NOSTRADAMUS

Пишување by Teo Нед Дек 18, 2016 12:38 pm

3. Да. Случувањата во текот на наредните денови ќе ги надминат вашите очекувања. Ако почнете паметно да ги користите своите резерви на енергија, а не да ја трошите на неважни работи, вие ќе бидете во предност. Во секој случај, имајте трпение и издржливост, како во однос со самите себе, така и со другите.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

NOSTRADAMUS Empty Re: NOSTRADAMUS

Пишување by Teo Нед Дек 18, 2016 12:38 pm

4. Да. Во овој момент изгледа дека среќата ви се насмевнува. Затоа, немате причина да се сомневате во позитивните резултати. Среќата ќе ве прати уште долго. Уживајте во неа.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

NOSTRADAMUS Empty Re: NOSTRADAMUS

Пишување by Teo Нед Дек 18, 2016 12:38 pm

5. Точно. Во овој момент премногу внимание обрнувате на мислењето на другите и затоа ги пропуштате пријатните ситуации. Не чекајте предолго и дајте им до знаење на другите дека мора да ве почитуваат вам и вашето мислење. Мали тактички игри само доведуваат до забуна и ви штетат на меѓусебната доверба.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

NOSTRADAMUS Empty Re: NOSTRADAMUS

Пишување by Teo Нед Дек 18, 2016 12:38 pm

6. Сѐ ќе оди малку потешко отколку што очекувавте. Ќе тргнете од погрешни претпоставки и другите луѓе ќе го гледаат тоа во сосема друго светло. Затоа, неопходно е да сослушате добар совет од ваша блиска личност и да не дозволите да бидете водени од лажна надеж.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

NOSTRADAMUS Empty Re: NOSTRADAMUS

Пишување by Teo Нед Дек 18, 2016 12:38 pm

7. Сега засега ова прашање не може да се реши. Дајте си време и не полнете си ја главата со дополнителни незрели проблеми. Обидете се да уживате во моментот и подоцна сѐ ќе се реши. Ако сте многу загрижени, побарајте повторно помош од овој магичен круг за околу една недела.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

NOSTRADAMUS Empty Re: NOSTRADAMUS

Пишување by Teo Нед Дек 18, 2016 12:38 pm

8. Внимателно. Обидете се да не верувате во сѐ она што ви го кажуваат. Држете се на далечина од некои работи. Денес сѐ околу вас ви изгледа подобро, отколку што навистина е. Бидете внимателни и внимавајте подоцна да не се разочарате.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

NOSTRADAMUS Empty Re: NOSTRADAMUS

Пишување by Teo Нед Дек 18, 2016 12:39 pm

9. Нема сомнеж, но ќе ви биде потреба помош. Зборувајте со некој добар пријател за проблемите што ве мачат, затоа што тој е објективен и подобро ги согледува работите.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

NOSTRADAMUS Empty Re: NOSTRADAMUS

Пишување by Teo Нед Дек 18, 2016 12:39 pm

10. Да, но не дозволувајте да бидете во заблуда. Покажете повеќе самодоверба и сигурност и сѐ ќе биде во ред. Во овој момент можете целосно да се потпрете на вашата интуиција. Подоцна нема да доживеете ниту најмало разочарување.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

NOSTRADAMUS Empty Re: NOSTRADAMUS

Пишување by Teo Нед Дек 18, 2016 12:39 pm

11. Прашањето е поставено премногу рано. Засега, оставете го на страна, затоа што уште не е созреано. Бидете попустливи и ќе ве ценат поради тоа.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

NOSTRADAMUS Empty Re: NOSTRADAMUS

Пишување by Teo Нед Дек 18, 2016 12:39 pm

12. Возможно е. Сѐ напредува побрзо и попозитивно отколку што замислувавте. Важно е да не се обидувате да оставите впечаток на незаинтересирана личност. Обрнете внимание: Некој искрено се обидува да стане ваш пријател.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

NOSTRADAMUS Empty Re: NOSTRADAMUS

Пишување by Teo Нед Дек 18, 2016 12:40 pm

13. Сѐ ќе се случи онака како што е планирано. Вие делувате неодлучно и тоа ги доведува до заблуда некои ваши пријатели. Тие ве сметаат за непредвидлива личност, а тоа не ви оди во прилог. Уништете ја оваа слика. Ве сакаат повеќе отколку што мислите.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

NOSTRADAMUS Empty Re: NOSTRADAMUS

Пишување by Teo Нед Дек 18, 2016 12:40 pm

14. Сѐ ќе биде добро. Но само во случај ако самите покажете активност. Дозволено е сѐ, но не и одложување. Преземете ги работите во свои раце и изненадете ги сите со својата ефикасност и богати идеи.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

NOSTRADAMUS Empty Re: NOSTRADAMUS

Пишување by Teo Нед Дек 18, 2016 12:40 pm

15. Да, можете да се потпирате на вашата среќа. Ве очекува поволен пресврт на судбината. Сега не морате ништо да измислувате, туку само да чекате. Избрзаните дејствија ќе ве однесат во погрешен правец и може да ви наштетат.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

NOSTRADAMUS Empty Re: NOSTRADAMUS

Пишување by Teo Нед Дек 18, 2016 12:40 pm

16. Сета надеж ќе ви биде исполнета. Но, на апсолутно поинаков начин отколку што замислувавте. Затоа, бидете спремни за какви било промени и не фокусирајте се само на една поставена цел. Покажете флексибилност и не отфрлајте ниту еден комплимент.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

NOSTRADAMUS Empty Re: NOSTRADAMUS

Пишување by Teo Нед Дек 18, 2016 12:41 pm

17. Прашањето е и понатаму отворено. Потребно е внимателно да размислувате за своите желби, затоа што вашите чувства не се целосно созреани. Затоа, премногу очекувате од другата страна. Во наредните денови сѐ ќе остане без промена. Но, една среќна околност може да го разјасни вашиот проблем. Внимателно слушајте го вашиот внатрешен глас.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

NOSTRADAMUS Empty Re: NOSTRADAMUS

Пишување by Teo Нед Дек 18, 2016 12:41 pm

18. Кај вас може да настанат потешкотии. На прв поглед дури ќе бидете и разочарани, но тоа не значи дека вашите шанси се еднакви на нула. Напротив, разочарувањето ќе ви даде поттик за позитивен развој. Вашиот круг на пријатели расте, станува подобар и постабилен.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

NOSTRADAMUS Empty Re: NOSTRADAMUS

Пишување by Teo Нед Дек 18, 2016 12:41 pm

19. Недовербата и лутината сѐ уште се далеку од вас. Но, ако набргу не се ослободите од сопствените сомнежи, многу ќе погрешите. Ако ве премине среќата, виновна за ова може да биде вашата преголема скромност и несигурност. Отфрлете ги! Бидете отворени и пријателски настроени со другите луѓе.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

NOSTRADAMUS Empty Re: NOSTRADAMUS

Пишување by Teo Нед Дек 18, 2016 12:42 pm

20. Да. Во овој момент, среќата е на ваша страна. Затоа, нема ниту една причина да се сомневате во поволен резултат. Уште долго ќе уживате во среќниот период.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

NOSTRADAMUS Empty Re: NOSTRADAMUS

Пишување by Teo Нед Дек 18, 2016 12:42 pm

21. Да. За конечно да ја постигнете целта, останува да вложите само уште малку труд. Бидете смели, ризикувајте и сигурно ќе успеете. Бидете внимателни кон сѐ она што се случува околу вас и имајте предвид дека случајности не постојат. На овој свет ништо не е случајно.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

NOSTRADAMUS Empty Re: NOSTRADAMUS

Пишување by osa Сре Апр 04, 2018 6:25 pm

Нострадамус со неверојатни предвидувања за Македонија: Македонците во 2018 година ги очекува голем….

Големиот француски пророк Мишел де Нотрдам, попознат како Нострадамус, предвидел многу нешта за кои се верува дека ќе се случат еден ден. Се верува дека го предвидел одењето на Месечината, смртта на Хенри II, убиството на Кенеди…, а еве што тој предвидел за 2018 година.

Според Нострадамус, територијата на Македонија ќе има клучна улога во новата последна „трета светска војна”, која нема да се случи доколку надвладее разумот,затоа што “судбината на човекот не е во природата, туку во неговите раце” и дека единствено тој, “човекот”, може да ја спречи големата катаклизма и своето самоуништување.

-Запалена светилка ќе биде видена, во ноќно време, близу до Рона. Глад и војни ќе дојдат и помошта ќе биде предоцна, кога Персија ќе се мобилизира, да ја заземе Македонија. Пророштвата на најголемиот визионер во историјата на човековата цивилизација, Мишел Нострадамус, со векови го возбудуваат светот. Овој доктор по медицински науки живеел во време кога науката била на најниско ниво. Со својата визионерска моќ, навлегувајќи длабоко во времето и во просторот, претскажал многу настани кои го потресувале и во иднина ќе го потресуваат светот!

Во своите пророштва Нострадамус често ја спомнува Македонија, што значи дека тој мошне добро ја познавал нејзината географско-стратешка местоположба. Според тоа, кога говориме за воено-политичките стратегии и за улогата на Македонија во нив, гледано од аспект на последните воени конфликти на Балканот, за кои во никој случај не можеме да кажеме дека конечно и дефинитивно се решени, бидејќи тие и натаму претставуваат потенцијални жаришта за нови војни, прогнозите на Нострадамус се сосема остварливи.

Нострадамус со својата силно развиена имагинарна моќ, како на дланка, ги видел сите успеси, падови, страдања и несреќи на човекот, кои се плод на природниот фактор, но и на човековото неодговорно однесување и негрижа кон природата. Патувајќи со својата свест длабоко и далеку во времето и во просторот, ги видел и ги претскажал сите човекови пронајдоци: возот, авионот, радиото, теле ви зијата, атомската (хидрогенската) бомба, во која влезе да го види внатрешниот “жив оган”, за потоа да ни каже како ќе дојде до физија на атомите при нејзина евентуална употреба, односно до разбивање на атомското јадро; ги видел сите помали и поголеми војни, дури и “третата светска војна”, чиј циклус од 27 години почнал (1999 година), за која вели дека ќе биде “последна апокалиптична војна за човекот”, истовремено пре дупредувајќи дека “човекот е тој кој, ако мудро постапува, може да ја избегне”, поточно “ако власта не падне во рацете на умно болни луѓе”, како што тоа беше случај со Втората светска војна, со Заливската војна и со Косовскиот конфликт. Ако се навлезе подлабоко во суштината на неговите пророштва, може да се забележи дека феноменот Нострадамус со голема доза на сигурност денес го уверува човештвото дека во блиска иднина, а тоа значи во првите децении од новиов милениум, човекот со својот генијален ум ќе ги совлада сите болести кои го мачат современиот свет: канцерот (леуке мијата), сидата, сушењето на мозокот во главата, на ‘рбетниот мозок, дијабетот познат како шеќерна болест, но дека ќе се појават нови, многу поопасни заболувања и со уште поголеми последици од првите. Сведоци сме на новата болест – птичји грип, кој веќе претставува сериозна опасност по човекот, по птиците, но и по другите животни.

Во штотуку откриениот “Таен дневник”, познат под името “Клуч 15″, за кој се трагаше речиси четири века, пророкот претскажувал дека “полски лекар ќе открие лек против сите видови малигни тумори, кој само за неколку дена ќе може да ги даде првите позитивни резултати, без оглед на степенот на болеста”, а дека лекот против сидата ќе биде донесен од небото, односно од Вселената. Звучи неверојатно, но прели минарните експерименти направени во некои институти, во кои се користи озонска инфузија во крвниот систем, покажуваат дека во озонот постои потенцијал за уништување на вирусот, а дека изработката на овие вакцини ќе се врши на нулта гравитација, на 270 милји над нас, во лаборатории кои ќе орбитираат околу Земјата. Според тоа, ако му веруваме на Нострадамус, а треба да му веруваме, зашто сè што тој претскажал како пророштво, како визија, барем досега се остварило беспрекорно точно и во целост, што треба да значи дека несомнено и овие негови прогнози ќе се остварат порано или подоцна, без оглед на тоа што барем во овој момент ни изгледаат малку остварливи.

Поаѓајќи од тој факт, за Нострадамус можеме да кажеме дека е најмудар пророк кој досега произлегол од човековата ци вилизација. Овој плоден визионер на особен начин ја претскажал иднината на Европа, Азија и на Америка, на одделни земји и народи на овие континенти. Цели два века Европејците слободно ги читале и ги коментирале неговите пророштва, сè до 1781 година, кога папата ги забранил и ги анатемисал. Го лемата вродена дарба за перцепирање и за претскажување му овозможила да предвиди настани, кои ќе се случат во период од 2.240 години, поточно од 1557 до 3797 година. Напишал повеќе од 1.080 кватрени со стотици и илјадници пророштва. Досега се дешифрирани нешто помалку од половината, зашто многу кватрени, сикстини и пресажи можат да се дешифрираат само и единствено по настанот. Овие податоци говорат колку била силна, богата и содржајна неговата имагинарна, претскажувачка и визионерска моќ.Оправдано нарекуван најголем пророк на иднината, кој уште на самиот старт во најситни детали ја претскажал тра гедијата на француските кралеви, негови современици, повеќе пати ја спомнува и нашава земја – Македонија, како центар на кој ќе се одиграат значајни историски настани, но само во воено-политички контекст. Имено, апстрахирајќи ја постојната констелација на меѓународните (меѓусоседски) односи, Ностра дамус предупредува дека во не така далечна иднина трениот конфликт од 2001 година или се работи за некои други војни, кои ќе следуваат подоцна – не може да се протолкува.

Сепак, пророкот навестува дека во тие војни “натрапниците” нема да успеат во своите намери и дека “ќе бидат казнети”. Во посебен кватрен Македонија се спомнува како “не дол жна земја”, која ќе биде вовлечена во евентуална грчко-турска војна. Имено, од секогаш Балканот претставувал боиште на сурови војни. Грција и Турција крваво се бореле во 1921 го дина и за малку го избегнале воениот судир во 1974 година, кога ба да се очекува нова “војна околу Македонија”, кон која “најголеми претензии ќе пројавуваат нејзините натрапници (доселеници, колонисти, з.н.) “, се мисли на Гего-Албанците, но дека “тие стремежи”, според него, “нема да се остварат поради помошта која ќе ја даде Бизант”, се мисли на Бугарија, од носно на Турција, бидејќи со делови од нивните територии порано управувала Византија. И во еден друг кватрен Македонија се поврзува со “натрапници”, за кои се вели дека “на Македонија ќе атакуваат од север и од запад”, веројатно се мисли на Гего-Албанците (Арнаутите) од Косово и од Албанија, за “да ги изгонат до мородците”, заклучувајќи дека “војната ќе заврши во крв и урнатини”, но дека “натрапниците ќе бидат казнети од европскиот сојуз”, веројатно се мисли на европските сили за брзи интервенции, а како што е познато, тие веќе се формираат.

Дали во некој од овие кватрени Нострадамус го претскажува воениот конфликт од 2001 година или се работи за некои други војни, кои ќе следуваат подоцна – не може да се протолкува. Сепак, пророкот навестува дека во тие војни “натрапниците” нема да успеат во своите намери и дека “ќе бидат казнети”. Во посебен кватрен Македонија се спомнува како “не дол жна земја”, која ќе биде вовлечена во евентуална грчко-турска војна. Имено, од секогаш Балканот претставувал боиште на сурови војни. Грција и Турција крваво се бореле во 1921 го дина и за малку го избегнале воениот судир во 1974 година, кога иот конфликт од 2001 година или се работи за некои други војни, кои ќе следуваат подоцна – не може да се протолкува.

Сепак, пророкот навестува дека во тие војни “натрапниците” нема да успеат во своите намери и дека “ќе бидат казнети”. Во посебен кватрен Македонија се спомнува како “не дол жна земја”, која ќе биде вовлечена во евентуална грчко-турска војна. Имено, од секогаш Балканот претставувал боиште на сурови војни. Грција и Турција крваво се бореле во 1921 година и за малку го избегнале воениот судир во 1974 година, кога ансата врз Сојузна Република Југославија. Војната ќе ја предизвика Персија, денешен Иран, во периодот меѓу 2012 и 2017 година, а треба да заврши во 2026 година. Во таа војна те риторијата на Македонија, според пророкот, ќе има клучно, решавачко значење, поради што неколку пати се спомнува во кватрените поврзани со овој настан. Еве како Нострадамус го опишува почетокот на таа војна:

“Запалена светилка ќе биде видена,
Во ноќно време,
близу до Рона (Јужна Франција, з.н.).
Глад и војни ќе дојдат и помошта ќе биде предоцна,
кога Персија ќе се мобилизира,
да ја заземе Македонија”.

Ако проникнеме подлабоко во суштината на овој кватрен, ќе дојдеме до заклучок дека загатката “запалена светилка во ноќно време” се однесува на пламенот кој зад себе го оставаат интерконтиненталните нуклеарни балистички проектили, лансирани некаде од Персија (Иран). Нивна цел ќе биде “близу до (реката) Рона”, каде што се наоѓа една од поголемите ну клеарки во Јужна Франција. Нападот, според пророкот, ќе биде извршен со молскавична брзина и ненадејно, поради што секаква помош која ќе им биде понудена или упатена на земјите загрозени од агресорот, “ќе биде предоцна”, односно излишна и некорисна. Во втората линија се открива дека цел на аг ресорот, во конкретниов случај на Персија (Иран), ќе биде “да ја заземе Македонија”, како стратешко подрачје, од каде ќе го насочи следниот завршен удар за освојување на Европа.

За таа цел Иран ќе ги мобилизира сите расположливи сили во земјата, кои потоа ќе бидат упатени во Македонија. Тука ќе биде извршено прегрупирање на силите за следниот стратегиско-тактичен напад. Прва на удар, како што стои во следните кватрени, ќе биде Италија, поточно Ватикан, кој ќе биде главна цел на агресорот – да го урне христијанството.Освен директен ирански напад на Македонија, според некои странски аналитичари, постои уште една можност нашава земја да стане плен на Иран. Имено, ако во блиска иднина дојде до вооружен судир меѓу Грција и Турција, што не е не возможно, поради многу причини, тоа би го искористил Иран да стапи во војна со Турција. Како што е познато, последниве години Иран и Турција се во постојан политички и религиозен натпревар, чија главна цел е да ги привлечат, секоја на своја страна, земјите на централноазискиот континент и да ги вклучат во својата сфера на влијание. Тоа би довело до потен цијално проширување на балканските етнички војни од исток кон запад, при што не би била поштедена ниту Македонија. Значи, опасности за “трета светска војна” постојат и тоа повеќе од кога и да било порано.

Денес тие се на постојана анализа во воените министерства и генералштабовите кај голем број земји, членки на западната воена алијанса. Самиот факт што Иран, со него и Сирија, се под постојано набљудување на будното око на САД и на НАТО, доволно уверливо зборува дека пророштвата на Нострадамус сериозно се сфатени во тие воено-политички средини и структури. Западот веројатно ја памети и пораката која Иран му ја испрати во време на Заливската војна во 1991 година, предупредувајќи го дека кога-тогаш ќе дојде до меѓусебно расчистување на сметките. Според тоа, постојаното присуство на американската шеста флота во Заливот зборува дека војната на тие простори не е неиз бежна. Сепак, да се надеваме дека ваквите пророштва за Македонија и за цел свет никогаш нема да се остварат.


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16127
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

NOSTRADAMUS Empty Re: NOSTRADAMUS

Пишување by misterija Пет Мај 25, 2018 1:09 pm

поздрав Оса и едно големо браво за твојата упорност на форумов!

досадава ме донесе овде..и еве ме, затворив очи и пет пати надвор од круг трефнувам..па после шест обиди, погодив број 9.

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 467
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

NOSTRADAMUS Empty Re: NOSTRADAMUS

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот