Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LUGJE I NASTANI 2016

2 posters

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Go down

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 3 Empty Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Teo Сре Дек 28 2016, 09:53

5. Махатма Ганди

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 3 Mahatma-gandhi
Teo
Teo

Број на мислења : 5077
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 3 Empty Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Teo Сре Дек 28 2016, 09:53

Ганди ја започна својата кариера како адвокат, но стана голем политички и духовен лидер. Тој беше водач на мирната граѓанска непослушност од страна на индијците против британското владеење во Индија и преговара со британската влада до 1947 година, кога Индија добива независност. Ганди стана икона на борбата на луѓето против угнетувањето. Неговиот едноставен начин на живот и неговото верување во верската толеранција го направија симбол на пристојност и мир.
Teo
Teo

Број на мислења : 5077
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 3 Empty Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Teo Сре Дек 28 2016, 09:53

4. Карл Маркс

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 3 Karl-marx1
Teo
Teo

Број на мислења : 5077
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 3 Empty Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Teo Сре Дек 28 2016, 09:53

Идеите на Карл Маркс за економската историја и социологија го променија светот. Маркс беше социјален филозоф кој ја нападна државата и предвиде иднина во која секој е еднаков. Тој ги објасни неговите теории во Комунистичкиот манифест (составен со Фридрих Енгелс и објавен во 1848 година) и Дас Капитал (1867-1894). Неговите идеи на крајот доведоа до руската револуција и комунизмот. Од 1950 година речиси половина од луѓето во светот живееа под комунистички режим.
Teo
Teo

Број на мислења : 5077
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 3 Empty Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Teo Сре Дек 28 2016, 09:54

3. Чарлс Дарвин

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 3 Charles-darwin
Teo
Teo

Број на мислења : 5077
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 3 Empty Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Teo Сре Дек 28 2016, 09:54

Научникот Чарлс Дарвин ја основа теоријата на еволуцијата. Тој почна со формирање на своите идеи кога тој работел како официјален биолог на светско патување на ХМС Бигл (1831-1836) и го помина остатокот од својот живот назад во Англија на развојот на тие идеи. Кога неговата позната книга „За потеклото на видовите“ беше објавена во 1859 година, имаше насилни реакции против него. Дарвин соочен со предизвикот ја оспори теоријата на Библијата за потеклото на светот и објасни дека човечките суштества се потомци на мајмунот како нивни предок. Друг англиски биолог, Алфред Расел Волис, независно од Дарвин разви многу случна теорија како Дарвиновата.
Teo
Teo

Број на мислења : 5077
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 3 Empty Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Teo Сре Дек 28 2016, 09:55

2. Вилијам Шекспир

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 3 William-Shakespeare
Teo
Teo

Број на мислења : 5077
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 3 Empty Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Teo Сре Дек 28 2016, 09:55

Вилијам Шекспир општо е прогласен како најголемиот драмски писател во англискиот јазик. Тој почна како актер и напиша барем 154 љубовни песни и 37 драми, вклучувајќи ги Хамлет, Крал Лир, Ромео и Јулија и Магбет. Шекспир, исто така, веројатно воведе повеќе од 1.700 нови зборови на англиски јазик.
Teo
Teo

Број на мислења : 5077
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 3 Empty Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Teo Сре Дек 28 2016, 09:55

1. Кристофер Колумбо

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 3 Christopher-columbus
Teo
Teo

Број на мислења : 5077
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 3 Empty Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Teo Сре Дек 28 2016, 09:55

Кристофер Колумбо е еден од најпознатите истражувачи во светот. Тој верува дека тој би можел да стигне до Азија ако тргне со едрење кон запад низ Атлантскиот Океан и во 1492 година отплови со Санта Марија да ја докаже својата теорија. Наместо тоа, тој доплови на островите сега познати како Западните Инди. Неговите откритија доведоа до големите европски истражувања и населувањето на Америка.
Teo
Teo

Број на мислења : 5077
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 3 Empty Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот