Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ЦВЕКЛО

+2
Delta
Luxor
6 posters

Go down

ЦВЕКЛО Empty ЦВЕКЛО

Пишување by Luxor Пет Дек 23 2016, 20:16

Цвеклото е растение богато со витамини и минерали. Отсекогаш се одгледувало на овие простории, но сепак за добар квалитет и производство потребна е примена на агротехнички мерки. Тоа е двегодишно растение кое има релативно кратка вегетација. Цвеклото е растение од ладните региони и семето почнува на 'рти при температура од 5 Целзиусови степени, додека на температура од 10 Целзиусови степени никнува за 10 дена. Младите растенија поднесуваат температури од минус 3 до минус 4 степени. Тоа може да поднесе кратки мразеви од -2 до -4 степени. Оптималната температура за раст и развој е 15-23 степени, температури под 10 и над 30 степени го забавуваат растот.
Цвеклото бара многу светлина и поради тоа не се препорачува да сеодгледува меѓу посев. Водата во првите фази на развојот е потребна, а во подоцнежните фази потребите за вода се умерени. Тоа треба да се наводнува во летниот период од јуни до август кога посевот има добро развиена лисна маса.

ЦВЕКЛО Cveklo1

Обработката на почвата е многу важна за да може задебелениот корен на цвеклото добро да се развие оттаму и затоа треба да се направи растресит длабок ораничен слој на почва. Длабочината на орањето за цвеклото треба да биде 30 сантиметри. Основната обработка на почвата се изведува уште наесен со претходниот посев и тоа на длабочина од 10 до 20 сантиметри. Потоа пред сеидбата се врши комплексна почвена обработка со тањирање, браносување, фрезирање, а на помали површини култивирање и во претсеидбената подготовка на почвата се внесуваат и ѓубрива.

За разлика од другите зеленчукови култури, цвеклото најдобро го искористува фосфорот. Најдобри резултати дава во сооднос 50-10 кг/ха азот, 100 кг/ха фосфор и 100-150 кг/ха калиум. Одлични резултати се добиваат и со апликација на арско ѓубре во количество од 40 тони на хектар. Сеењето се изведува директно од семе кое за побрзо никнување се потопува во млака вода со температура 22-23 степени во траење од 2 дена. Потоа семето се суши и се сее. Тоа може да се третира со биостимулатори и да се дезинфицира. Цвеклото се сее со меѓуредово растојание од 45 до 50 сантиметри, а во редот 10-15 см.

Проредувањето на растенијата се врши машински, но доколку посевот не е густ, тоа може да се направи во подоцните фази од 40. до 50. ден со пробна берба. Меѓуредовата обработка може да се врши по секоја берба, по секое наводнување или појак дожд. Длабочината на обработката треба да биде од 3 до 5 сантиметри.

Бербата може да биде рачна и машинска. Доколку цвеклото се чува, треба да се планира да се остават лисни дршки во должина од 2 сантиметри. При услови на чување со влажност од 96 до 100% и температура близу 0 Целзиусови степени тоа може да се чува до 5 месеци, а во контролирани услови со контролирана вентилација и до 8 месеци.

http://www.ffrm.org.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=1060:cvekloto-najdobar-iskoristuvach-na-fosforot&catid=54:gradinarstvo&Itemid=134
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ЦВЕКЛО Empty Re: ЦВЕКЛО

Пишување by Luxor Пет Дек 23 2016, 20:21

Цвекло - моќен чувар на вашето здравје

ЦВЕКЛО 11hcsn7
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ЦВЕКЛО Empty Re: ЦВЕКЛО

Пишување by Luxor Пет Дек 23 2016, 20:21

ЦВЕКЛО 2449nk5
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ЦВЕКЛО Empty Re: ЦВЕКЛО

Пишување by Luxor Пет Дек 23 2016, 20:22

ЦВЕКЛО 2u8cc49
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ЦВЕКЛО Empty Re: ЦВЕКЛО

Пишување by Luxor Пет Дек 23 2016, 20:22

ЦВЕКЛО 1zh2l2o
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ЦВЕКЛО Empty Re: ЦВЕКЛО

Пишување by Luxor Пет Дек 23 2016, 20:23

ЦВЕКЛО Whe1y0
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ЦВЕКЛО Empty Re: ЦВЕКЛО

Пишување by Luxor Пет Дек 23 2016, 20:23

ЦВЕКЛО 2rxjp5h
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ЦВЕКЛО Empty Re: ЦВЕКЛО

Пишување by Luxor Пет Дек 23 2016, 20:24

ЦВЕКЛО Vypfmp
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ЦВЕКЛО Empty Re: ЦВЕКЛО

Пишување by Delta Нед Дек 25 2016, 00:53

go biva za meze koa nema nisto dru go/
Delta
Delta

Број на мислења : 601
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

ЦВЕКЛО Empty Re: ЦВЕКЛО

Пишување by misterija Нед Јан 01 2017, 21:22

Ајде и јас да ви пишам еден прекрасен рецепт за салата, која е превкусна, освежува и изгледа убаво розева Very Happy
-Два или три пилешки стека
-250 гр.варен ориз
-тегла цвекло
-тегла мајонез
-две лажички сенф, бибер и сол по вкус

Варениот стек се сецка со нож, се додава сецканото цвекло од тегла(претходно исцедено), потоа се додава варениот ориз, мајонезот и сенфот, се посолува и забиберува и БОН АПЕТИТ Very Happy

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

ЦВЕКЛО Empty Re: ЦВЕКЛО

Пишување by osa Нед Јан 01 2017, 23:26

"Izgleda" vkusno , bash ke probam ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16413
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЦВЕКЛО Empty Re: ЦВЕКЛО

Пишување by TRAJCHE Пон Јан 02 2017, 23:32

ubava e salatata ja imam probano
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 675
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

ЦВЕКЛО Empty Re: ЦВЕКЛО

Пишување by IVA Пет Јан 06 2017, 14:34

daj nesto drugo da se proba ne samo cveklo ,aj vidi kolku e dobar morkovot ,ne stapot Very Happy
IVA
IVA

Број на мислења : 365
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

ЦВЕКЛО Empty Re: ЦВЕКЛО

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот