Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rakijata i zdravjeto

Go down

Rakijata i zdravjeto Empty Rakijata i zdravjeto

Пишување by Teo on Вто Фед 07, 2017 11:00 am

Здравствени проблеми кои ракијата успешно ги лекува

„Напиј се малку ракија, па ќе се чувствуваш подобро“ е реченица која речиси секој ја има слушнато барем еднаш во својот живот, а лековитите својства на ракијата се пренесуваат од генерација на генерација. Со оглед на тоа што постои висок процент на алкохол во ракијата, сепак треба да внимавате на тоа колку и како консумирате, но мала количина брзо ќе ви помогне во лекувањето на одредени здравствени проблеми. Погледнете ја оваа листа на тегоби кои нашите предци успешно ги лекувале со помош на ракија.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Rakijata i zdravjeto Empty Re: Rakijata i zdravjeto

Пишување by Teo on Вто Фед 07, 2017 11:01 am

1. Болка во желудникот

Сте јаделе тешка и мрсна храна која ви предизвикала болка во желудникот? Напијте се малку ракија и веднаш ќе ја смирите.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Rakijata i zdravjeto Empty Re: Rakijata i zdravjeto

Пишување by Teo on Вто Фед 07, 2017 11:01 am

2. Болка во забите

Напијте се малку ракија и држете ја истата на болниот заб, протресете, а потоа плукнете ја. Повторете 2 или 3 пати со мала временска разлика, за премногу да не ги раздразните непцата.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Rakijata i zdravjeto Empty Re: Rakijata i zdravjeto

Пишување by Teo on Вто Фед 07, 2017 11:01 am

3. Болка во грлото

Ако имате болка во грлото, односно воспаление предизвикано од бактериска инфекција, ракија со неколку капки прополис успешно ќе го дезинфицира грлото. Исто така во ова може да ви помогне и топол чај од билки, со малку ракија.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Rakijata i zdravjeto Empty Re: Rakijata i zdravjeto

Пишување by Teo on Вто Фед 07, 2017 11:01 am

4. Менструални болки

Неколку голтки од која било слатка ракија може да ги ублажи грчевите и чувството на мачнина во желудникот кои честопати ја придружуваат менструацијата.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Rakijata i zdravjeto Empty Re: Rakijata i zdravjeto

Пишување by Teo on Вто Фед 07, 2017 11:03 am

5. Болки во грбот

Нежно масирајте со малку ракија на болните и вкочанети места на грбот. Повторете ја постапката после неколку часа. За оваа намена се препорачува ракија која се прави од остатокот на грозјето после ферментацијата, но може да се употребуваат и други видови.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Rakijata i zdravjeto Empty Re: Rakijata i zdravjeto

Пишување by Teo on Вто Фед 07, 2017 11:03 am

6. Вкочанет врат

Исто како и вкочанетиот грб, така и вкочанетиот врат можете да го третирате со ракија на ист начин.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Rakijata i zdravjeto Empty Re: Rakijata i zdravjeto

Пишување by Teo on Вто Фед 07, 2017 11:03 am

7. Болка кај ревматични заболувања

Кај заболените од артритис, масажата со ракија често е средство за ублажување на болките во зглобовите.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Rakijata i zdravjeto Empty Re: Rakijata i zdravjeto

Пишување by Teo on Вто Фед 07, 2017 11:03 am

8. Отоци

Ракијата докажано ја лади кожата, па добро влијае на отоците. Со неа можете да масирате на отеченото место или пак, да ставите облога. Имајте на ум дека ракијата после неколку минути може да ја иритира кожата, па затоа, не држете ги облогите премногу долго.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Rakijata i zdravjeto Empty Re: Rakijata i zdravjeto

Пишување by Teo on Вто Фед 07, 2017 11:04 am

9. Лоша циркулација

Нашите баби и дедовци честопати по будењето пиеле ракија за да ја поттикнат забавената циркулација.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Rakijata i zdravjeto Empty Re: Rakijata i zdravjeto

Пишување by Teo on Вто Фед 07, 2017 11:04 am

10. Уролошки проблеми

Ракијата со магдонос е одличен сојузник во борбата против бактериските инфекции на уринарниот тракт.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Rakijata i zdravjeto Empty Re: Rakijata i zdravjeto

Пишување by Teo on Вто Фед 07, 2017 11:04 am

11. Мачнина при возење

Секако, овде ракијата им помага на полнолетните совозачи, затоа што возачите не смеат да пијат додека возат. Многу возрасни луѓе сѐ уште се борат со мачнината при возењето, а ракијата има моќ да ви помогне при овој проблем.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Rakijata i zdravjeto Empty Re: Rakijata i zdravjeto

Пишување by Teo on Вто Фед 07, 2017 11:04 am

12. Дезинфекции на рани

Ракијата може да послужи како средство за дезинфекција, како на пример за мала засечена рана или некоја друга, за која би го користеле медицинскиот алкохол.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Rakijata i zdravjeto Empty Re: Rakijata i zdravjeto

Пишување by TRAJCHE on Сре Фед 08, 2017 6:31 pm

eve moze da potvrdam deka navistina pomaga vo nabrojanite bolki i tegobi
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 541
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Rakijata i zdravjeto Empty Re: Rakijata i zdravjeto

Пишување by Гостин on Нед Фед 12, 2017 12:31 pm

Мене ми деjствува убаво на стомахот.50 грами и нема киселини можам да jадам шо сакам и колку сакам. Ова го знам од баба ми и е тестирано и работи.Инаку кон алкохолот немам афинитет сам по себе не ми се допагjа.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Rakijata i zdravjeto Empty Re: Rakijata i zdravjeto

Пишување by Гостин on Вто Фед 14, 2017 11:48 am

"Полнолетниот македонски граѓанин просечно годишно пие 2,2 литри вино и 0,9 литри ракија, покажуваат податоците што во пресрет на празнувањето на Денот на виното и љубовта ги објави Државниот завод за статистика."
Да поднесе колективна оставка тоj завод. Ова за некои е дневната количина не се сомневам.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Rakijata i zdravjeto Empty Re: Rakijata i zdravjeto

Пишување by Kalinda on Вто Фед 14, 2017 8:42 pm

Убава статистика !
Се надевам ке останеш
на форумов да се дружиме .
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 486
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

Rakijata i zdravjeto Empty Re: Rakijata i zdravjeto

Пишување by delta on Чет Фед 16, 2017 10:14 am

e pa 0.9 oti nerma pari,/./.da ima ke pie i 90,/./.,
delta
delta

Број на мислења : 580
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Rakijata i zdravjeto Empty Re: Rakijata i zdravjeto

Пишување by delta on Пон Фед 20, 2017 12:28 pm

rakiajta e zdaravje,/,/.
delta
delta

Број на мислења : 580
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Rakijata i zdravjeto Empty Re: Rakijata i zdravjeto

Пишување by OPOZICIONER on Пон Фед 20, 2017 12:57 pm

samo vo umereni kolicini. vo sprotivno dobivas ciroza.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 794
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Rakijata i zdravjeto Empty Re: Rakijata i zdravjeto

Пишување by misterija on Пон Фед 20, 2017 1:21 pm

Јас, на жалост или на голема среќа, да сакам да станам алкохоличарка. нема да можам...од само две голтки ракија добивам алергија, поцрвенувам во фаца и ме чеша кожата каде ми излегуваат некои ситни црвени флеки.
Гуглав и не најдов дека постои било каква алергија на алкохол..ете јас сум изрод, за мене ракијата не е лек.

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 463
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

Rakijata i zdravjeto Empty Re: Rakijata i zdravjeto

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот