Двоjазичноста- проблеми

Go down

Двоjазичноста- проблеми

Пишување by Гостин on Вто Фед 14, 2017 4:33 pm

Ja многу се интресирам од возови. Гледал съм илjaдници во jутуб особенно од кабината на локомотивот низ целиот свет. Се секJавам еден од русиjа шо работи во белгиjа кажуваше дека се случила една хаха саобракJаjка оти един возач на воз не знаел фламандски па кога возот влегол во фламандиja диспечерот не го разбрал.Белгиjа има големи проблеми со таа двоjазичност нихното маме оти се не разделат па се да си е на место не знам. Иднината е еден Jазик за целиот свет тоа се глупости секое село или мала област од луге да зборува на одделен jaзик ебаго.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Двоjазичноста- проблеми

Пишување by трендафил on Вто Фед 14, 2017 9:34 pm

Заев е единствениот политичар во светот што е претставник на народ, а бара јазик на малцинство да стане официјален и таму кај пшто нема ниту еден од тоа малцинство. Иако според Телма тој по селата во кои македонските Албанци имаат направено 100 процентно етничко чистење се претставувал како Албанец, а пред Македонците се претставува како Македонец.


_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 4079
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Двоjазичноста- проблеми

Пишување by luxor on Вто Фед 14, 2017 9:37 pm

Изјави на забегани не се признаваат без оглед на која телевизија се дадени.
luxor
luxor

Број на мислења : 4153
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Двоjазичноста- проблеми

Пишување by трендафил on Вто Фед 14, 2017 10:07 pm

И овој ли е забеган?




_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 4079
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Двоjазичноста- проблеми

Пишување by Dino on Сре Фед 15, 2017 7:04 pm

Seceno, lepeno, montirano.

Dino

Број на мислења : 358
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Двоjазичноста- проблеми

Пишување by Гостин on Сре Фед 15, 2017 7:16 pm

абе Джон Кенеди навремето рекол на берлинчаните" Ja сум берлинчанин" за да покаже солидарност кога ги блокирале русите. Така и Заев е рекол не дека му е резан курот туку луге ке ги решавам и вашите проблеми jа сум еден од вас.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Двоjазичноста- проблеми

Пишување by трендафил on Чет Фед 16, 2017 1:39 pm

Да беа снимките сечени не ќе победеше СДСМ со 2.052 : 15 во Арачиново, на пример. А ако Албанците гласаа против ДУИ, тогаш не би требало да преговарате за заедничка власт со нив, нели? Да не се точни гласините дека изборите два пати беа одложувани затоа што не беше завршен купопродажниот договор со албанските партии. Џон Кенеди рекол јас сум берлинчанин, а не јас сум Германец.
По Рамковната спогодба, резултат од војната што НАТО и Косово ја водеше против Македонија во 2001 година Македонија е унитарна држава, а јазиците на малцинства се официјални само во општините во кои има над 20% од некое малцинство. Сега некој, Заев, сака повторно прекршување на наметнатиот мировен договор.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 4079
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Двоjазичноста- проблеми

Пишување by Teo on Чет Фед 16, 2017 7:00 pm

Trendafile vie ste tie shto plachete Alji da ve sunetisa...Eve go Miloshoski cela nedela plache i moli dui odnovo da pregovara so vas...
Teo
Teo

Број на мислења : 4048
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Двоjазичноста- проблеми

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот