НАЈКВИРЦ

Go down

НАЈКВИРЦ Empty НАЈКВИРЦ

Пишување by osa on Пон Мар 06, 2017 1:56 pm

Еве погледнете што е најквирц ...со него сите јадења од месо ,печења и скара добиваат специфичен вкус ...пробајте и уверетесеНАЈКВИРЦ Pimento

Piment je suva, nezrela bobica zimzelenog drveta Pimenta Dioica.
Piment ili najkvirc je začin sličan biberu, ali ima nešto oštriji ukus i miris.Začin se dobija sušenjem. Ove bobe su male, tamno smeđe kuglice, malo veće od zrna bibera. Piment ima prodoran miris. On nije mešavina raznih začina, ali svojim ukusom podseća na mešavinu klinčića, cimeta i muskatnog oraščića. Gaji se u Meksiku, zapadnoj Indiji i Jamajci.
Ovaj začin upotrebljava se na Jamajki u supama, gulašima i kari jelima. Također se koristi za kiseljenje, začinjene čajeve, kolače te druge slatkiše. Koristi se i za turšiju, kobasice, pikantne umake, marinade, riblje i druge čorbe.
Saznaj još o pimetu na strani Pimet

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласам за  СДСМ ,гласам за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15124
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

НАЈКВИРЦ Empty Re: НАЈКВИРЦ

Пишување by osa on Пон Мар 06, 2017 2:08 pm

еве дообјаснување за пимент односно најквирц.
Пимет – сенаменски зачин

Пиметот (лат. Pimenta dioica) се одгледува во Мексико и Индија, но, најдобриот пимет доаѓа од Јамајка. Поради тоа е познат и како “бибер од Јамајка“. Има пријатен мирис што потсетува на цимет, каранфилче и бибер. Вкусот му е сличен на биберот, но помалку налутува. Англиското име му е „Allspice“ (сите зачини). Познат е и под име пименто, што значи пигмент, односно, боја. Го открил Кристофер Колумбо во Јамајка, додека бил по потрага по друг зачин, црн бибер. За овој зачин веќе подолго време се верува дека поседува лековити својства, особено кога станува збор за дигестија, поради компонентата еугенол, која не само што му дава специфичен вкус, туку ги олеснува дигестивните проблеми, како што се: дијареа, гадење и повраќање. Добар е и за проблеми со гасови и грчеви во стомак.

Пиметот содржи антиоксиданси кои успешно се борат против слободните радикали. Компонентите содржани во овој зачин можат да дејствуваат како анестетик за умртвување на болното место. Содржи танини кои ги олеснуваат болките предизвикани од артритис и болки во мускулите. Особено е ефективен ако се користи како облога или во бања.

Овој зачин може да ги убие бактериите во храната, затоа се користи и за чување на храна. Во кујна се користи како зачин за кисело месо, бидејќи го надополнува вкусот на киселите краставички. Може да се користи и во чорби од кељ и супи од говедско месо, со сосови, риба и сл. Пиметот е составен дел од божиќните колачи и компот од сливи. Неговото масло се додава во производство на ракија и растителни ликери. Познат е и како подобрувач на апетитот. Како и биберот, се препорачува да се купува во зрно, а не во прав. Треба да се чува на собна температура.

Овој зачин може да предизвика тешки алергиски реакции кај пречувствителни луѓе. Консумирање на храна со голема количина на овој зачин може да предизвика иритација на гастроинтестиналниот тракт, централниот нервен систем и напади. Луѓето кои страдаат од стомачни чиреви, колитис и други слични болести, треба да ја избегнуваат употребата на овој зачин во своите оброци.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласам за  СДСМ ,гласам за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15124
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

НАЈКВИРЦ Empty Re: НАЈКВИРЦ

Пишување by IVA on Сре Мар 08, 2017 1:37 am

ovie raboti gi sakam ,ovie soveti mi se kuulll
IVA
IVA

Број на мислења : 359
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

НАЈКВИРЦ Empty Re: НАЈКВИРЦ

Пишување by IVA on Пет Мар 10, 2017 11:07 pm

izglea samo ja i ti jademe osa nikoj drug ne pisue ovde u temava
IVA
IVA

Број на мислења : 359
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

НАЈКВИРЦ Empty Re: НАЈКВИРЦ

Пишување by SHARENI on Саб Мар 11, 2017 8:45 pm

i jas sum gladen i jadam se i seshto
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 480
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

НАЈКВИРЦ Empty Re: НАЈКВИРЦ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот