СКУЛПТУРИ

Go down

СКУЛПТУРИ Empty СКУЛПТУРИ

Пишување by luxor on Вто 11 Апр - 19:06

ГАЛЕРИЈА: Netsuke – јапонски минијатурни еротски скулптури

Netsuke се јапонски минијатурни скулптури или резби најпознати во периодот Едо, 1615-1868.

Зборот “netsuke” е составен од јапонски карактери “ne” и “tsuke”, и во превод значи „да се вкорени“, “да се закачи”.

Биле носени како амајлија за среќа и плодност, закачени на дел од облеката. Подоцна добиле само декоративна функција.

Биле правени од слонова коска, дрво и заби од кит, и претставувале познати личности, животни (често зајаци), растенија, божества, митски суштества…
Познати и како shunga netsuke (во различни форми на котиус – стрејт, хомосексуален …) биле чувани и како амајлии за среќa, плодност и богат сексуален живот.
luxor
luxor

Број на мислења : 4401
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СКУЛПТУРИ Empty Re: СКУЛПТУРИ

Пишување by luxor on Вто 11 Апр - 19:06

СКУЛПТУРИ 01Ajapero_465_677_int
luxor
luxor

Број на мислења : 4401
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СКУЛПТУРИ Empty Re: СКУЛПТУРИ

Пишување by luxor on Вто 11 Апр - 19:06

СКУЛПТУРИ 02Bjapero_465_308_int
luxor
luxor

Број на мислења : 4401
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СКУЛПТУРИ Empty Re: СКУЛПТУРИ

Пишување by luxor on Вто 11 Апр - 19:07

СКУЛПТУРИ 02Cjapero_465_827_int
luxor
luxor

Број на мислења : 4401
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СКУЛПТУРИ Empty Re: СКУЛПТУРИ

Пишување by luxor on Вто 11 Апр - 19:07

СКУЛПТУРИ 02Djapero_465_415_int
luxor
luxor

Број на мислења : 4401
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СКУЛПТУРИ Empty Re: СКУЛПТУРИ

Пишување by luxor on Вто 11 Апр - 19:07

СКУЛПТУРИ 02Fjapero_465_406_int
luxor
luxor

Број на мислења : 4401
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СКУЛПТУРИ Empty Re: СКУЛПТУРИ

Пишување by luxor on Вто 11 Апр - 19:07

СКУЛПТУРИ 02japero_465_339_int
luxor
luxor

Број на мислења : 4401
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СКУЛПТУРИ Empty Re: СКУЛПТУРИ

Пишување by luxor on Вто 11 Апр - 19:07

СКУЛПТУРИ 02Kjapero_465_349_int
luxor
luxor

Број на мислења : 4401
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СКУЛПТУРИ Empty Re: СКУЛПТУРИ

Пишување by luxor on Вто 11 Апр - 19:08

СКУЛПТУРИ 03Ajapero_465_465_int
luxor
luxor

Број на мислења : 4401
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СКУЛПТУРИ Empty Re: СКУЛПТУРИ

Пишување by luxor on Вто 11 Апр - 19:08

СКУЛПТУРИ 07Ajapero_465_387_int
luxor
luxor

Број на мислења : 4401
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СКУЛПТУРИ Empty Re: СКУЛПТУРИ

Пишување by luxor on Вто 11 Апр - 19:08

СКУЛПТУРИ 07Bjapero_465_389_int
luxor
luxor

Број на мислења : 4401
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СКУЛПТУРИ Empty Re: СКУЛПТУРИ

Пишување by luxor on Вто 11 Апр - 19:08

СКУЛПТУРИ 07Djapero_465_692_int
luxor
luxor

Број на мислења : 4401
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СКУЛПТУРИ Empty Re: СКУЛПТУРИ

Пишување by luxor on Вто 11 Апр - 19:08

СКУЛПТУРИ 07japero_465_405_int
luxor
luxor

Број на мислења : 4401
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СКУЛПТУРИ Empty Re: СКУЛПТУРИ

Пишување by luxor on Вто 11 Апр - 19:09

СКУЛПТУРИ 08japero_465_465_int
luxor
luxor

Број на мислења : 4401
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СКУЛПТУРИ Empty Re: СКУЛПТУРИ

Пишување by luxor on Вто 11 Апр - 19:09

luxor
luxor

Број на мислења : 4401
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СКУЛПТУРИ Empty Re: СКУЛПТУРИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот