КАРЛ БИЛД ВО СКОПЈЕ ,ЃОЛЕ НЕ ГО ПРИМА

Go down

КАРЛ БИЛД ВО СКОПЈЕ ,ЃОЛЕ НЕ ГО ПРИМА Empty КАРЛ БИЛД ВО СКОПЈЕ ,ЃОЛЕ НЕ ГО ПРИМА

Пишување by osa on Пон Апр 17, 2017 9:43 pm

Карл Билд во посета на Македонија – Ќе има средби со партиите но не и со Иванов

Не се гледа крајот на уставната криза во Скопје. Рововите изгледаат подлабоки. Ситуацијата е сериозна. Ова е видувањето на поранешниот шведски премиер Карл Билд, објавено на социјалната мрежа „Твитер“, во пресрет на посетата на Македонија. Билд како копретседавач на Европскиот Совет за надворешни работи, самиот ја најави посетата, при што според информациите ќе се обиде да формулира препораки за решавање на кризата во земјата.

„Ќе имаме средби со претседателот, лидерите на поголемите политички партии, сите релевантни амбасадори и со независни експерти. Дали потоа ние од ЕЦФР ќе можеме да формулираме препораки за европската политика останува да видиме. Бројните посети на европски политичари на разни нивоа досега не успеаја да помогнат да се надмине политичката блокада“, соопшти Карл Билд – Копретседавач на еснр.

Но и покрај надежите на Билд дека ќе се сретне и со шефот на државата, од кабинетот на Иванов, за ТВ 21, велат дека на неговата агенда не содржи средба со шведскиот политичар и дипломат. Наспроти ова, средба со Билд потврдија од Беса и ДУИ, од ВМРО-ДПМНЕ велат дека е предвиден состанок, додека од СДСМ засега не одговорија на нашето прашање. Каков заклучок Билт ќе донесе во Скопје, и дали тоа ќе отвори врата за излез од кризата се уште не е познато. Апелите од Брисел остануваат исти, меѓународната заедница инсистира парламентарното мнозинство брзо да формира нова влада :

„Ние сме гласни за тоа што очекуваме да се случи во земјата и во оваа фаза, го следиме развојот на настаните и постојано говориме дека мора да се почитуваат резултатите од последни парламентарни избори и сегашниот неизвесен застој. Влада мора да се формира без одложување, базирана на парламентарното мнозинство кое постои“, изјави Маја Коцијанчич Портпаролка На ЕУ.
Билд неодамна изјави дека европските лидери имаат јасен избор на Балканот, или ќе се занимаваат со регионалните проблеми или ќе чекаат балканските проблеми да почнат да се занимаваат со нив. Тој вели, потребно е да се забрза процесот за проширување кон новите членки, а програмата за „источно партнерство“ на ЕУ да се замени со „балканско партнерство“._________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14365
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

КАРЛ БИЛД ВО СКОПЈЕ ,ЃОЛЕ НЕ ГО ПРИМА Empty Re: КАРЛ БИЛД ВО СКОПЈЕ ,ЃОЛЕ НЕ ГО ПРИМА

Пишување by osa on Пон Апр 17, 2017 9:46 pm

ovoj stvarno se majtapi so narodot i drzavata ...ko boze mu doaga doma ,pa aj ne go prima ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14365
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

КАРЛ БИЛД ВО СКОПЈЕ ,ЃОЛЕ НЕ ГО ПРИМА Empty Re: КАРЛ БИЛД ВО СКОПЈЕ ,ЃОЛЕ НЕ ГО ПРИМА

Пишување by defo on Пон Апр 17, 2017 10:28 pm

Го следиме светлиот пример на Турција...Ѓоле му отвора место на Грујо да стане предтседател еден ден на Македонија, со можност да станеме претседателска држава, не парламентарна, а не прикосновен бег да е Грујо. Нема врска ова тропам глупости.
Хорхе, едноставно застанува отворено зад криминалот на Груевски и неговата банда, отворено потикнвајки и подгревајќи меѓуетнички тензии.

defo

Број на мислења : 2120
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

КАРЛ БИЛД ВО СКОПЈЕ ,ЃОЛЕ НЕ ГО ПРИМА Empty Re: КАРЛ БИЛД ВО СКОПЈЕ ,ЃОЛЕ НЕ ГО ПРИМА

Пишување by osa on Пон Апр 17, 2017 10:34 pm

mislam deka sega veke me e maka na gujo shto zakasni za predsedatel ,toj ne se nadevashe deka ke izgubi na 11 dekemvri ,i sega veke se vo panika ....kaj da e i na horhe ke zavrshi mandatot ,a posle .....he he he dvajcata u chorka

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14365
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

КАРЛ БИЛД ВО СКОПЈЕ ,ЃОЛЕ НЕ ГО ПРИМА Empty Re: КАРЛ БИЛД ВО СКОПЈЕ ,ЃОЛЕ НЕ ГО ПРИМА

Пишување by трендафил on Пет Апр 21, 2017 8:06 am

Карл Билт е дел од меѓународната банда која самата себе си се нарекува меѓународна заедница што според JUDICAL WATCH има инвестирано милиони долари за дестабилизација на владата на ВМРО-ДПМНЕ и инсталирање на левичарска влада. Оваа американска правна меѓународна организација има поднесено и тужба до суд за злоупотреба на пари на американските граѓани кои администрацијата на Обама преку Сорос ги има потрошено за ова незаконско дејство. Очигледно помина времето кога македонските политичари ја виткаа кичмата пред сите странци вклучувајќи тука и будалетинки од типот на Ван Хауте.
Дали евентуално Груевски ќе стане претседател на Македонија не одлучува Иванов туку македонските гласачи на избори. На кои тешко дека ќе се мешаат странци како на последните парламентарни, кога со притисоци на два пати ги одложија изборите се додека не купија доволно албански гласови за СДСМ. Се надевам дека ќе остане ова име на партијата, односно дека нема да се смени Мто на крај според желбите на вашите газди чиј претставник е и Карл Билт.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4784
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

КАРЛ БИЛД ВО СКОПЈЕ ,ЃОЛЕ НЕ ГО ПРИМА Empty Re: КАРЛ БИЛД ВО СКОПЈЕ ,ЃОЛЕ НЕ ГО ПРИМА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот