Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

МАНЧЕСТЕР

5 posters

Go down

МАНЧЕСТЕР Empty МАНЧЕСТЕР

Пишување by TRAJCHE Вто Мај 23 2017, 18:09

Ете тоа е исламска држава ,погледнете

Светот го осуди нападот во Манчестер

За само два месеци два терористички напади ја потресоа Велика Британија. Очите на терористите овој пат вперени кон Манчестер. Најмалку 20 лица, вклучувајќи деца, загинаа, а 59 се повредени кога бомбаш-самоубиец се разнесе, додека илјадници фанови си заминуваа од салата „Манчестер арена" по концертот на американската поп пејачка Аријана Гранде. По страотниот кравав инцидент преку соопштение сочуство до сите кои се погодени од самоубиствениот напад изрази Британската кралица Елизабета Втора.

„ Цела нација е шокирана од смртта и големиот број повредени луѓе, кои уживале во концертот во Манчестер. Знам дека зборувам во името на сите кога го изразувам своето најдлабоко сочувство со оние кои се погодени од овој стравичен настан, посебно семејствата и пријателите на тие кои загинаа или се повредени.“ - стои во соопштението на британската кралица Елизабета Втора.

По страотниот напад за кој Исламска држава ја превзеде одговорноста и преку социјалните мрежи го поздрави синоќешниот смртоносен бомбашки напад, утринава се уапсени две лица соопшти британската полиција.

„Уапсен е 23-годишен маж во јужниот дел на Манчестер во врска со вчерашниот терористички напад, Органите на редот уапсиле и маж во трговскиот центар „Арндејл“, но неговото апсење не е поврзано со синоќешниот крвав напад“ - се вели во твитер пораката на британската полиција.

Претходно се огласи и британската премиерка Тереза Меј, која заедно со лидерот на опозициската Лабуристичка партија Џереми Корбин постигнале спогодба и веднаш по нападот ја прекинаа изборната кампања. Таа во изјавата која ја даде пред резиденцијата на Даунинг Стрит, пососчи дека бомбашот сам го извршил нападот, но се уште нема информации дали некој му помогнал при подготовките.

„Полицијата и безбедносните служби веќе го знаат идентитетот на напаѓачот. Но официјалните лица се уште не се подготвени да го објават.“ - изјави премиерката Тереза Меј.

Корисниците на социјалните мрежи користејќи го хаштагот Мисинг Манчестер денеска помагаат во потрага по лицата исчезнати по синоќешната експлозијата. По крвавиот инцидент 23-годишната пејачка ги одложи останатите концерти од својата европска турнеја и на Твитер напиша:

„Скршена сум. Од дното на моето срце, многу, многу ми е жал. Немам зборови“. - напипа таа на Твитер.

Осуда за нападот пристигна од голем број од светските лидери, а вечерва во знак на почит кон жртвите од нападот во Манчестер Ајфеловата кула во Париз нема да биде осветлена – соопшти градоначалничката на француската престолнина, Ан Идалго.

„Париз вечерва ќе им одаде почит на жртвите од Манчестер. Со нападот врз нив, нападнати се и нашите вредности.“ -напиша на Твитер Ан Идалго – градоначалник.

Писмо со сочувство до Обединетото Кралство, пристина и од дел од македониските политичари, како и од претседателот Ѓорѓе Иванов
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 682
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

МАНЧЕСТЕР Empty Re: МАНЧЕСТЕР

Пишување by OPOZICIONER Сре Мај 24 2017, 09:30

Sluchajno go chitam ilche kopiljche i pishue demek teroristichki napadi kade se imalo ,gi nabrojue i megu niv i kumanovsko divo naselje .Ke ima li nekoj da mu kaze deka toa e nameshtaljka a ne teroristichki napad ?
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

МАНЧЕСТЕР Empty Re: МАНЧЕСТЕР

Пишување by трендафил Пет Мај 26 2017, 19:10

Според изјавите на обвинетите на судењето не ќе да е баш така. Многу е тешко да се поверува дека само сакале политички да ја промовираат на прес конференција коалицијата во доаѓање на власт, а се вооружиле до заби. Но тоа не е тема туку настаните во Манчестер. Терористичкиот напад денес во Египет кога повторно имаат загинато 23, а се повредени 25 православни Копти очигледно за Сорос не е интересна тема, па можеби и не знаете за овој настан доколку се информирате само од нив.
Очигледно ИСИЛ, како и претходно АЛ Каеда им избега од контрола на нивните формирачи, меѓународната банда што се самонарекува меѓународна заедница и која ни ја формира идната влада. Ајде да кажам повторно како што ги формираше Ал Каеда или ИСИЛ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11195
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МАНЧЕСТЕР Empty Re: МАНЧЕСТЕР

Пишување by osa Пет Мај 26 2017, 21:08

tokmu toa e odvratnoto vo pishuvanjeto na ilche geblsche ...on ladnokrvno samo nabrojuvashe kade se dejstvuvale so teroristichki napadi od isil ,megu drugite zemji ja nabroja i makedonija so nastanite vo kumanovsko divo naselje ....i nemoj da mi kazuvash vakvo i takvo mnozinstvo vo najava ...policijata koja ja prativte na ODSTREL beshe pod rakovodstvo na dpmne ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16516
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

МАНЧЕСТЕР Empty Re: МАНЧЕСТЕР

Пишување by SHARENI Нед Јун 04 2017, 18:09

Uste eden napad vo Anglija so zrtvi. verskite ekstremisti poslebno muslimanite se navistina mrdnati, toa e ludilo a ne religija.
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 845
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

МАНЧЕСТЕР Empty Re: МАНЧЕСТЕР

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот