Zagaduvanje

Go down

Zagaduvanje Empty Zagaduvanje

Пишување by Bosonoga on Вто Ное 21, 2017 12:27 pm

Skopje zagadeno isto kako lani, pomos nema, site se vinovni a nikoj ne e kriv. Novite gradski vlasti ne donesoa magicno stapce tuku stari idei i prefrlanje na odgovornosta. a u svetot resenija na sekoj cekor ama koj da gi vidi.

Како дел од напорите за намалување на загадувањето, лондонските градски автобуси почнале да возат на масло од кафе – ова биогориво е екстрахирано од талог на кафе и помешано со дизел.

Компанијата Био-бин собира талог од кафе од локали и фабрики, го суши и го процесуира и извлекува масло. Добиеното гориво Б20 се става во дизел мотори, без никакви модификации на моторот.

Досега е произведено доволно гориво за еден автобус за една година. Со оглед на тоа што жителите на Лоднон дневно пијат по 20 милиони шолји кафе, би можело да се произведе деоволно гориво за третина од транспортната мрежа во Лондон. Био-бин може да обработи 50.000 тони талог од кафе годишно. Лондон годишно произведува 200.000 тони кафе.

– Ова е одличен пример што може да се направи кога ќе почнеме повторно да го препознаваме отпадот како неискористен ресурс – рекол основачот на Био-бин, Артур Кеј.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 681
Join date : 2017-03-15

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Zagaduvanje Empty Re: Zagaduvanje

Пишување by delta on Сре Ное 22, 2017 1:33 pm

i na rakija se vozi ama pa posle kako ke preziveeme.//..,/
delta
delta

Број на мислења : 509
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Zagaduvanje Empty Re: Zagaduvanje

Пишување by Bosonoga on Пет Ное 24, 2017 7:26 pm

Ke pies nafta. Very Happy
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 681
Join date : 2017-03-15

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Zagaduvanje Empty Re: Zagaduvanje

Пишување by luxor on Саб Ное 25, 2017 1:27 pm

Стапи во сила забраната за возила на Водно за викенди. Во исто време се воведуваат бесплатни автобуси.

Од денеска забрана за возила на Водно за викенди и бесплатни автобуси – ова е возниот ред

Почнувајќи од денеска, секој викенд и државен празник од 9 до 16 часот, ќе биде забрането движење на моторни возила на патот до Средно Водно. Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов изјави дека целта на оваа забрана е да се заштитат природните убавини и просторот за рекреација на Водно.

Забраната ќе важи во еден правец, од клучката за Сопиште до Средно Водно и од паркингот кај манастирот „Свети Пантелејмон“ до Средно Водно. Оваа забрана не се однесува на автобусите на ЈСП Скопје, возилата на полицијата, противпожарната бригада, итната медицинска помош, возилата на штабовите за итни интервенции, како и на возилата со посебни одобренија.

Ќе биде обезбеден бесплатен автобуски превоз и бесплатен паркинг за граѓаните кои ќе се рекреираат на  Водно. Со цел да им се излезе во пресрет во граѓаните кои се рекреираат на Водно, градските власти од денеска воведуваат бесплатен превоз на патници на автобуската линија број 25 (Транспортен Центар – Средно Водно) и бесплатни пробни линии 25 А (Авто Македонија – Средно Водно) и 25Б (Цветен Пазар – Средно Водно) за време на викенд (сабота и недела) и државен празник.

Се предвидува и бесплатно паркирање во катната гаража „Македонска фаланга“ и паркингот „Дом на печат“ за граѓаните кои имаат намера да ја посетат парк-шумата Водно, движејќи се пеш или користејќи го бесплатниот превоз на автобуска линија бр.25 и пробните линии бр.25А и 25Б.

Ова е предвидено во Одлуката за утврдување краткорочни мерки за намалување на загадувањето на амбиентниот воздух на подрачјето на Скопје што ја донесе Советот на Град Скопје на својата втора седница, што се одржа на 20 овој месец.

Со одлуката се предвудува во услови на надминување на праговите на алармирање на загадувачките супстанции во амбиентниот воздух на подрачјето на Скопје, превозот на сите линии во јавниот градски и приградски превоз да се врши бесплатно. Градоначалникот Петре Шилегов со  решение ќе го утврдува времетраењето, односно почетокот и завршувањето на бесплатниот превоз.

Средствата за спроведување на оваа мерка на ЈСП „Скопје“ и ЈП „Градски паркинг“ ќе им бидат надоместени од буџетот на Град Скопје.

Пробната линија бр. 25A ќе се движи на релација Автомакедонија (Стара железничка станица) – Средно Водно, по следната траса: бул. „Св. Кирил и Методиј“; бул. „Мајка Тереза“ и обратно. Пробната линија бр. 25A, за време на викендите и државните празници ќе функционира по следниов возен ред:

Автомакедонија (Стара железничка станица) Средно Водно
09:00 09:40
09:40 10:20
10:20 11:00
11:00 11:40
11:40 12:20
12:20 13:00
13:00 13:40
13:40 14:20
14:20 15:00
Пробната линија бр. 25 Б ќе се движи на релација Дом на печат – Средно Водно, по следната траса: бул. „Св. Кирил и Методиј“; бул. „Мајка Тереза“ и обратно. Пробната линија бр. 25Б, за време на викендите и државните празници ќе функционира по следниов возен ред:

Дом на печат Средно Водно
 09:20 10:00
10:00 10:40
10:40 11:20
11:20 12:00
12:00 12:40
12:40 13:20
13:20 14:00
14:00 14:40
14:40 15:20
Покрај 2. (двете) нови пробни автобуски линии, граѓаните ќе можат непречено да ја користат и постојната автобуска линија – линијата со број 25 до Средно Водно.

Возењето на овие три автобуски линии (25, 25А и 25Б) на почетокот ќе биде бесплатно.

http://www.libertas.mk/od-deneska-zabrana-za-vozila-na-vodno-za-vikendi-i-besplatni-avtobusi-ova-e-vozniot-red/
luxor
luxor

Број на мислења : 4401
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Zagaduvanje Empty Re: Zagaduvanje

Пишување by delta on Саб Ное 25, 2017 7:50 pm

Bosonoga напиша:Ke pies nafta. Very Happy

a ti da cicas sakas.><:vesla de3,./,./
delta
delta

Број на мислења : 509
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Zagaduvanje Empty Re: Zagaduvanje

Пишување by delta on Нед Ное 26, 2017 11:31 am

bez grizi././odma ti go davam./.,
delta
delta

Број на мислења : 509
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Zagaduvanje Empty Re: Zagaduvanje

Пишување by osa on Пет Дек 01, 2017 11:58 pm

i vremeto odi vo prilog na vlasta ,si vrne i vozduhot se prochistuva

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14374
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Zagaduvanje Empty Re: Zagaduvanje

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот