ПОСНА БАКЛАВА

Go down

ПОСНА БАКЛАВА  Empty ПОСНА БАКЛАВА

Пишување by osa on Саб Мар 24, 2018 10:28 pm

ПОСНА БАКЛАВА  Baklava-posna-serpica-750x563
Посна баклава со ореви и гриз (Видео)
Written by Готвимкд Editor on 2018-03-24 in Видео, Десерти, Посно и веге
Најубавата баклава, многу практична за послужување…

СОСТОЈКИ:
500 гр тенки кори
СОСТОЈКИ ЗА ФИЛ:
300 гр мелени ореви
100 мл масло
100 мл вода
2 кесички ванилин шеќер
4 лажици шеќер
СОСТОЈКИ ЗА ПРЕМАЧКУВАЊЕ:
150 гр маргарин (ако постите земете посен)
50 мл масло
СОСТОЈКИ ЗА СИРУП:
500 мл вода
350 гр шеќер
1 лимон
НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:
Состојките за фил измешајте ги. Растопете маргарин па додајте масло. Раширете една кора, премачкајте со две лажичи премаз, ставете друга кора, премачкајте со една лажица премаз. На крај ставете фил, добро притиснете, па замотајте цврст ролат. Ролатите наредете ги во голема намастена тепсија и сечете на мали ролни.
Од горе сè добро премачкајте и ставете да се пече на 200 степени околу 30 минути. Печените баклави оставете ги да се изладат па прелијте ги со врел сируп.
Згответе ги шеќерот, водата и парчињата лимон околу 15 минути до точка на вриење. Прелиените баклави оставете ги најмалку 4 часа да отстојат. Уживајте во оригиналниот рецепт.
Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14782
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ПОСНА БАКЛАВА  Empty Re: ПОСНА БАКЛАВА

Пишување by osa on Саб Мар 24, 2018 10:29 pm

eve go video receptot ...mnogu dobra baklava ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14782
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот