КОЛАЧ СО ВИШНИ И ЈОГУРТ

Go down

КОЛАЧ СО ВИШНИ И ЈОГУРТ Empty КОЛАЧ СО ВИШНИ И ЈОГУРТ

Пишување by osa on Нед Јун 03, 2018 9:47 pm

Колач со вишни и јогурт: Совршен и едноставен десерт

СОСТОЈКИ:
250 гр брашно
3 јајца
120 гр путер
180 гр шеќер
1/2 кесичка прашок за печиво
2-3 лажици јогурт
кора од лимон
100 гр лешници или бадеми
1/2 кг исчистени зрели вишни (засладени)
шеќер во прав за посипување

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:
Обложете калап со хартија за печење.
Пенасто разматете жолчки, шеќер и путер. Додајте брашно измешано со прашок за печиво, јогурт и изрендана кора од лимон па сè измешајте.
На крај разматете снег од белки па со лажица нежно со мелените лешници измешајте го во смесата.
Излејте ја смесата во подготвениот калап и распоредете вишни по површината.
Печете го колачот 25-30 минуит на 200 степени додека не поприми златножолта боја.
Кога ќе се излади, по желба посипете го со шеќер во прав.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14823
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

КОЛАЧ СО ВИШНИ И ЈОГУРТ Empty Re: КОЛАЧ СО ВИШНИ И ЈОГУРТ

Пишување by EVITA on Пон Јун 04, 2018 7:52 pm

kako iskochi kolachot? Go napravi?

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 243
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

КОЛАЧ СО ВИШНИ И ЈОГУРТ Empty Re: КОЛАЧ СО ВИШНИ И ЈОГУРТ

Пишување by delta on Вто Јун 19, 2018 5:30 pm

<<//..i ovde cicii ,ne davaat ni parche blago .//;''
delta
delta

Број на мислења : 545
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

КОЛАЧ СО ВИШНИ И ЈОГУРТ Empty Re: КОЛАЧ СО ВИШНИ И ЈОГУРТ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот