СОБРАНИСКА СЕДНИЦА ЗА ПРАТЕНИЧКИ ПРАШАЊА

Go down

СОБРАНИСКА СЕДНИЦА ЗА ПРАТЕНИЧКИ ПРАШАЊА Empty СОБРАНИСКА СЕДНИЦА ЗА ПРАТЕНИЧКИ ПРАШАЊА

Пишување by osa on Пон Jул 02, 2018 7:43 pm

Предавници и коцкари, наместо пратенички прашања, меѓусебни навреди
Jul 2, 2018 497 0

Пратеничките прашања на денешната собраниска седница се сведоа на лични препукувања и дисквалификации. Почна пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Крсто Јовановски, со обвинувања за предавство, а во ист стил одговори премиерот Зоран Заев.

Говорите предизвикаа реплики од координаторите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ. Според координаторот на ВМРО-ДПМНЕ Драган Данев, првпат премиерот се послужил со навреди кон пратеници од опозицијата, додека координаторот на СДСМ Томислав Тунтев оценувајќи дека во говорот на пратеникот имало говор на омраза и ширење нетолеранција најави покренување постапка во врска со Етичкиот кодекс на Собранието.

Од друга страна, пратеникот на Движењето БЕСА побара одговор од премиерот Зоран Заев за тоа како ќе се викаат Албанците на документите откако беше потпишан договорот со Грција.

Заев одговори дека поради мултиетничноста на државата ќе пишува Македонско, граѓанин на Република Северна Македонија.

Инаку, опозицијата втор пат беше присутна во седницата за пратенички прашања. Тие меѓу друго, поставуваа прашања, кои повеќе беа критики и обдинувања, за економијата, земјоделството, бројот на вработени во јавната администрација, но и за бесбедноста во државата.

https://tv21.tv/mk/?p=182953

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14363
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот