RECEPTI

Go down

RECEPTI Empty RECEPTI

Пишување by Flora on Вто Aвг 07, 2018 4:32 pm

Eve i recepti za lekovi od aloe.

ЛЕК ЗА ПРОШИРЕНИ ВЕНИ
Состојки:
1/2 шолја исечкани моркови
1/2 шолја алое вера
Јаболков оцет
Упатства:
Алое верата и морковите ставете ги во блендер. Вклучете го блендерот, и додека цврстите состојки се „блендаат“ додавајте по малку јаболков оцет, додека не добиете хомогена смеса. Смесата на крајот треба да биде густа како крема.
Како се користи:
Нанесете ја кремата околу зафатените подрачја, а потоа кренете ги стапалта на висина на струкот во времетраење од 30 минути. По 30 минути, измијте ја кремата со ладна вода. Доколку сакате кремата да ви помогне во отстранување на симптомите, потребно е ова да го правите 3-4 пати дневно.

Flora

Број на мислења : 254
Join date : 2018-08-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

RECEPTI Empty Re: RECEPTI

Пишување by Flora on Вто Aвг 07, 2018 4:33 pm

Домашен шампон од алое вера
Потребни состојки:
• 60 мл гел алое вера (купен или уште подобро исцеден од лист од алое вера)
• благ течен сапун (по можност да содржи маслиново масло или други масла)
• ¼ супена лажица сончогледово масло
• 1 супена лажица глицерин

Начин на подготовка: Убаво промешајте ги сите состојки и сипете ги во празно шише од шампон. Затворете го шишето со капачето и оставете го приготвениот шампон на собна температура ако не го користите веднаш.

Начин на употреба: Пред секоја употреба, протресете го шишето со домашен шампон од алое вера. На мокра коса нанесете на раката од шампонот, масирајте ја косата и оставете да постои на неа неколку минути. Потоа убаво исплакнете.

Предности: Шампонот од алое вера помага во повраќање на влажноста на оштетената коса. Во летно време косата најмногу се суши од јакото сонце, особено за време на летниот одмор, па ова ви е здрава, одлична и евтина замена за купечките шампони за коса.

Flora

Број на мислења : 254
Join date : 2018-08-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

RECEPTI Empty Re: RECEPTI

Пишување by Flora on Вто Aвг 07, 2018 4:33 pm

РЕЦЕПТИ СО АЛОЕ ВЕРА ЗА БОЛНИ НЕПЦА И АФТИ


Рецепт 1
Исплакнете ја устата со 50% раствор на сок од алое и свежо млеко. Правете гаргара 3 пати на ден.
Рецепт 2
1 лажица листови од алое, 2 супени лажици листови од капина, 2 супени лажици кантарион.
Истурете ги наведените состојки во врела вода и оставете ја мешавината да се вари 10 минути. Кога инфузијата е малку ладна, исплакнете ја устата со неа. Овој производ има одличен антиинфламаторски ефект. Како резултат на употребата, непцата се брзо третираат и крварењето е запрено.
Рецепт 3
1 лажица листови од алое, 2 кафени лажички мудрец, 2 супени лажици кантарион.
Здроби ги листовите од лековити билки и истурете ги воо врела вода. Оставете ги 30 минути, а потоа процедете ја смесата. Се препорачува да се исплакне против воспалителните процеси на мукозните мембрани на устата и на непцата.

Flora

Број на мислења : 254
Join date : 2018-08-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

RECEPTI Empty Re: RECEPTI

Пишување by Flora on Вто Aвг 07, 2018 4:34 pm

РУСКИ НАРОДЕН ЛЕК ОД АЛОЕ ВЕРА

Рускиот народен лек од алое ќе ви помогне за лекување на разни здравствени проблеми, како грип или ангина (за 1 или 2 дена), туберколоза, чир на желудник, хронична мигрена, болести на цревата, астма, болки во коските, воспаление на крвните садови, болести на срцето и крвотокот, зголемен крвен притисок, бубрези, а помага дури и во лечење на одредени видови на рак.
За да го подготвите потребни ќе ви бидат 300 грама листови од алое билката (Aloa arborescens), која не е помлада од 1 година, но и не е постара од 5 години. Пет дена пред употребата, билката не треба да се наводнува.

Таа количина на алое листовите иситнете ја на машина за мелење месо. Додадете 250 гр. цикорија (Cichorium intybus), 400 мл. мед со саќе, 700 мл. црвено вино и 500 мл. чист алкохол. Сето ова измешајте го добро, затворете го во темно шише и чувајте го на мрачно и ладно место.
После 5 дена од шишето се цеди течност доволна за една седмица, а останатото се остава да се чува според наведените услови.
Првите 5 дена овој лек се консумира 3 пати на ден по една мала лажичка пред јадење, а потоа 3 пати на ден по една голема лажица, еден час пред јадење.

Оваа постапка се повторува секоја седмица, а целата терапија трае најмногу 2 месеци во текот на една година.

Flora

Број на мислења : 254
Join date : 2018-08-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

RECEPTI Empty Re: RECEPTI

Пишување by Albatros on Чет Aвг 09, 2018 5:39 pm

Ne deka sakam nekoj da navredam ama ovoj ruskiot "naroden" lek poveke mi izgleda kako onie eliksirite sto lecat se i sesto. Me trigernaa nekoi bolesti kako tuberkuloza, astma, pritisok i srcevi zaboluvanja koi ako ne se tretiraat profesionalno sigurno zavrsuvaat letalno. Rakot nema nitu da go komentiram.

Albatros

Број на мислења : 324
Join date : 2018-08-08

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

RECEPTI Empty Re: RECEPTI

Пишување by Nebula on Чет Aвг 09, 2018 6:30 pm

Sto ne znaci deka nema da pomognat kako dodatna terapija.

Nebula

Број на мислења : 395
Join date : 2018-08-04

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

RECEPTI Empty Re: RECEPTI

Пишување by Flora on Пет Aвг 10, 2018 6:15 pm

Alternativnata medicina moze go nema istiot efekt kako konvencionalnata no ne moze da se otfrli potpolno. Posebno zatoa sto nekoi nejzini delovi se priznaeni od SZO a vo SAD i Velika Britanija veke se primenuva takanarecenata integrirana medicina koja e spoj od alternativnata i naucnata medicina.

Flora

Број на мислења : 254
Join date : 2018-08-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

RECEPTI Empty Re: RECEPTI

Пишување by osa on Пет Aвг 10, 2018 11:03 pm

pomisliv deka se recepti za nekoja hrana ,a ono bile recepti za lekuvanje ,lekoviti recepti

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14304
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

RECEPTI Empty Re: RECEPTI

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот