FIKUS

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

FIKUS - Page 2 Empty Re: FIKUS

Пишување by трендафил on Пон Мај 13, 2019 8:11 pm

Teo напиша:Ima li poglupo neshto od chlen na kriminalno-predavnichka organizacija koj nasilno go menuva zachuvaniot jazik i identitet na svojot sopstven narod?
https://expres.mk/bigarija-ne-dava-makedonski-jazik-vo-brisel/
https://www.magazin.mk/жбогар-ги-заборави-бугарите-за-кои-нем/

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4778
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

FIKUS - Page 2 Empty Re: FIKUS

Пишување by Teo on Пон Мај 13, 2019 8:19 pm

трендафил напиша:Се обидувам да го користам вашиот северен дијалект на македонскиот јазик за да се разбереме полесно. Вториот официјален јазик, албанскиот, не го знам.

Pa shto ne kazhesh deka si bugarin pa zatoa makedonskiot jazik go narekuvash severen? Prpa da ne ti go odzemat pasoshot m?
Teo
Teo

Број на мислења : 4277
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

FIKUS - Page 2 Empty Re: FIKUS

Пишување by трендафил on Пон Мај 13, 2019 8:37 pm

Спомнав дијалект на македонскиот јазик. Од јужните дијалекти (костурски, лерински ... ) се откажавте. Исто од источните (пиринските). За мене северна Македонија е кумановскиот дел, но за вас и Албанците тоа е цела Македонија. Во секој случај вие почнавте за Претседател на Република Македонија да го користите називот фикус, па јас го користам вашиот термин за да се разбереме подобро. Тоа што сега имаме Претседател на Република Северна Македонија не мислам дека дава нова суштина на претседателската функција, па не гледам причина да се менува терминологијата. Треба ли да напишам северен фикус наместо само фикус според преспанската капитулација.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4778
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

FIKUS - Page 2 Empty Re: FIKUS

Пишување by luxor on Пон Мај 13, 2019 8:57 pm

Ајде полека ќе се пореметиш начисто. Се сеќаваш на Андреј? Послушај го и кога си во говна до гуша не се копрцај а посебно важно е да не ја отвараш устата.
luxor
luxor

Број на мислења : 4388
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

FIKUS - Page 2 Empty Re: FIKUS

Пишување by трендафил on Пон Мај 13, 2019 10:01 pm

Еден друг Андреј, Жерновски, ја предупреди ЕУ: Без датум го губите кредибилитетот. Ги заболе тие од ЕУ што мислење има Македонија за нив. Сорос не плаќаше предавници за да влеземе во ЕУ туку во НАТО. За да не бидеме евентуално територија со власт што не ги смета Русите за непријатели. Откако својата членка Турција САД ја приближи со Русија по обидот да му го направат на Ердоган тоа што го направија кај нас, да го соборат Ердоган, сега веќе не е сигурно ни дали ќе станеме членка на НАТО или за бадијала си го продадовме името, историјата, идентитетот и јазикот. Што ќе им кажеме на тие од ЕУ. Затоа што не ни дадовте датум сме ви скарани и ќе го повлечеме барањето за членство?

https://expres.mk/zhernovski-predupreduva-bez-datum-eu-kje-go-zagubi-kredibilitetot/

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4778
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

FIKUS - Page 2 Empty Re: FIKUS

Пишување by luxor on Пон Мај 13, 2019 10:27 pm

Зошто кукате сега, требаше да мислите на време и да гласате против на референдумот. Тогаш ниту парламентот какво сака да има мнозинство не смееше да го промени името и секој нивни чекор во таков правец ќе беше ништовен.
luxor
luxor

Број на мислења : 4388
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

FIKUS - Page 2 Empty Re: FIKUS

Пишување by трендафил on Вто Мај 14, 2019 3:19 pm

Затоа што не можеше толку гласови против да се обезбедат колку што вие можете да украдете.
Зошто гласачите на Пендаровски од регионот на Карпарлак ја тргнаа спомен плочата на местото на кое загинаа 12 резервисти на АРМ во војната во 2001 година?

https://expres.mk/ischezna-spomen-plochata-kaj-karpalak/


_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4778
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

FIKUS - Page 2 Empty Re: FIKUS

Пишување by luxor on Вто Мај 14, 2019 3:41 pm

Ова е само бедно оправдување за да не признаеш дека направивте тотално погрешна процена на ситуацијата. Поточно Жмицко глупо се надеваше дека неуспешен референдум носи до предвремени и негово устоличување на власт. Го изеде немиен и за претседателските пак заради погрешна проценка дека народот ќе гласа за дпмне поради промената на името. Со вакви неспособни кадри многу долго ќе бидете опозиција.

Ако ова за спомен плочата е точно тогаш очекувам најбрза можна реакција од власта, апсење и пресуда за лудаците што го направиле. Исто очекувам сите политичари и партии чии усти се полни со демократија да го осудат инцидентот.
luxor
luxor

Број на мислења : 4388
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

FIKUS - Page 2 Empty Re: FIKUS

Пишување by трендафил on Вто Мај 14, 2019 4:46 pm

https://telma.com.mk/obelezhjeto-kaj-karpalak-povtorno-meta-na-vandali/
https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/povtorno-otstraneta-spomen-plochata-za-zaginatite-braniteli-vo-karpalak/
https://lider.com.mk/makedonija/foto-unishtena-spomen-plochata-za-zaginatite-kaj-karpalak/
https://sitel.com.mk/iskrshena-i-iskornata-spomen-plochata-za-zaginatite-vojnici-kaj-karpalak

До сега нема реакција од партиите. Не знам дали некогаш ДУИ или некоја друга албанска партија го има осудено овој вандалски чин што се повторува скоро секоја година.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4778
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

FIKUS - Page 2 Empty Re: FIKUS

Пишување by Teo on Вто Мај 14, 2019 7:03 pm

Reakcii od partiite, makedonski ili albanski ili bilo koi ne se reshenie tuku licemerie. Otkrivanje, apsenje i presudi za izvrshitelite se edinstvena vistinska reakcija. Pravna drzhava se odlikuva so sankcii za nacionalistichkite ispadi nezavisno od koja strana doagjaat.
Teo
Teo

Број на мислења : 4277
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

FIKUS - Page 2 Empty Re: FIKUS

Пишување by трендафил on Вто Мај 14, 2019 8:49 pm

Апсолутно се согласувам со констатација дека со различни премиери ниту еднаш немало правна разрешница на ова веќе традиционално за жал скрнавење на спомен обележјето на еден трагичен настан. Да се надеваме дека оваа власт за прв пат ќе ги уапси сторителите.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4778
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

FIKUS - Page 2 Empty Re: FIKUS

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот