MUJO BE

Go down

MUJO BE Empty MUJO BE

Пишување by Flora on Чет Aвг 16, 2018 10:59 am

Imeto, me otepa od smeenje.

Муја од Белградската зоолошка градина е најстар алигатор во светот


Американскиот алигатор Муја, кој пристигнал во Зоолошката градина во Белград пред почетокот на Втората светска војна, се смета за најстариот алигатор во светот, кој живее во „заробеништво“.

Тој е во добра состојба и здрав, се храни добро и се надеваме дека така ќе остане уште многу години, вели директорот на Зоолошката градина, Србољуб Алексиќ.

Генерации на посетители на Зоолошката градина и понатаму доаѓаат да го гледаат алигаторот, иако тој веќе не се движи многу, освен за време на хранењето кога јаде глодари или птици.

Досега Муја имал само еден посериозен здравствен проблем кога поради гангрена во 2012 година му бил ампутиран дел од предната десна нога.

Муја во Белград пристигнал од Германија во август 1937 година и тогаш имал само две години, а за време на Втората светска војна ги преживеал бомбардирањата во 1941 и во 1945 година.

https://www.radiomof.mk/muja-od-belgradskata-zooloshka-gradina-e-najstar-aligator-vo-svetot/

Flora

Број на мислења : 259
Join date : 2018-08-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

MUJO BE Empty Re: MUJO BE

Пишување by Nebula on Чет Aвг 16, 2018 12:09 pm

Germanec so bosansko ime. Very Happy

Nebula

Број на мислења : 409
Join date : 2018-08-04

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

MUJO BE Empty Re: MUJO BE

Пишување by Bosonoga on Чет Aвг 16, 2018 12:26 pm

Ubav zivoten vek si isteral i use ke tera kako mi se cini.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 703
Join date : 2017-03-15

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

MUJO BE Empty Re: MUJO BE

Пишување by EVITA on Пет Aвг 17, 2018 12:03 pm

Voen veteran da ti bil Muja.

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 239
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

MUJO BE Empty Re: MUJO BE

Пишување by delta on Пон Aвг 20, 2018 12:40 am

od mujo i haso da nee krokodilov/,?,/
delta
delta

Број на мислења : 513
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

MUJO BE Empty Re: MUJO BE

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот