ZATVOR

Go down

ZATVOR

Пишување by OPOZICIONER on Нед Aвг 19, 2018 10:16 am

Grujo ke dobiel pokana da si lezi, taka barem pisuva.

СВЕДОК: Апелација ќе ја потврди пресудата за Груевски во „Тенк“ и кај 20 септември ќе добие покана за затвор

Пресудата е напишана на над 200 страници. Во случајот „Тенк“ за набавка на мерцедесот Никола Груевски беше осуден на две години затвор, а помошник министерот во МВР Ѓоко Поповски на 6,5 години.

Предметот ќе го реферира судијката Тања Милева, која е судија известител во случајов.

Сведок од судски и владини извори дознава дека во стратегијата која се подготвува за видливост на ефектите на почетокот на скринингот од ЕУ на поглавјето 23 и кампањата за референдумот, предметот „Тенк“ добил значајно место, па на големо се тврди дека казната ќе биде потврдена, а Груевски ќе добие и упатен акт за во затвор во деновите по 20 септември, во финишот пред референдумот за промена на името закажан за 30 септември.

Според истите информации, работата би течела вака: Апелациониот суд во Скопје, во Совет составен од 5 судии ќе ја потврди првостепената пресуда на судијката Добрила Кацарска, која како што е познато е напишана на над 200 страници, поради правилно и целосно утврдена фактичка состојба, но постојат размислувања дека треба да се интервенира во висината на казната, па така, неофицијално, казната на Груевски би се намалила до 1,5 година а на Поповски на 5,5 години.

Ова решение за потврдување, со делумно прифаќање на жалбите и интервенирање само во висината на казната било неопходно, зашто секое друго ќе значи ослободување од кривично гонење ако се врати назад на повторно, поради настапување на застареност.

Вака, пресудата би станала правосилна и истата до 15 септември би се доставила до првостепениот суд, кој ќе му ја врачи на Никола Груевски на едно од судењата кои се во тек, а по 20-ти септември, судијата за извршување на санкции ќе издаде и упатен акт за издржување на казната во затвор.

На упатниот акт има право на барање за одлагање, но сите овие дејствија би се случувале во финишот на планираниот референдум за промена на името, закажан за 30 септември.

Никола Груевски на 23 мај годинава беше осуден на две години затвор за влијание МВР да купи блиндиран луксузен мерцедес од 600 илјади евра од пари на полицијата, по негова лична желба.

http://www.libertas.mk/svedok-apelatsija-ke-ja-potvrdi-presudata-za-gruevski-vo-tenk-i-kaj-20-septemvri-ke-dobie-pokana-za-zatvor/
avatar
OPOZICIONER

Број на мислења : 439
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ZATVOR

Пишување by TRAJCHE on Нед Aвг 19, 2018 11:05 am

Ajdeee nazdravje lezenje ama i parite ke treba da pocnat da gi vrakaat ako ne nisto ne sme napravile.
avatar
TRAJCHE

Број на мислења : 234
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ZATVOR

Пишување by Bosonoga on Нед Aвг 19, 2018 11:40 am

leleee aj so sreka pa site da zavrsat tamu.
avatar
Bosonoga

Број на мислења : 573
Join date : 2017-03-15

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ZATVOR

Пишување by трендафил on Нед Aвг 19, 2018 2:57 pm

Не навлегувам во содржината на пресудата, но најава на пресуда и целиот тек на кој таа ќе се донесе преку медиуми без некој да одговара за тоа е можна само во тоталитарни, да не кажам фашистички режими. Не знам зошто не воведете повторно смртна казна. Би ви личело.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3586
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ZATVOR

Пишување by PRVOBOREC on Нед Aвг 19, 2018 8:06 pm

Колку пати да ти кажам, сами ќе исчезнете нема потреба од било каква интервенција.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 380
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ZATVOR

Пишување by трендафил on Нед Aвг 19, 2018 10:55 pm

Исчезнувањето нема врска со идиотскиот однос или на судството или на новинарот што го напишал тоа, а најлошо е што има луѓе што поддржуваат вакво судство или новинарство. „Сведок од судски и владини извори дознава“ пишува во текстот што сте го цитирале. Ова значи дека судот и владата не се независни во својата работа туку соработуваат, односно е обвинение за диктаторска власт што нарачува судски одлуки. Јасно е дека написот е наменет за будали кои посакуваат такви работи поради фашистичките манири дека треба да се уништат сите што не мислат како нив.
Претпоставувам дека судот нема да се произнесе на време за да не се избламира со монтиран судски протест, а владата ќе ќари затоа што нејзините гласачи ќе заклучат дека Груевски е виновен но поради остатоци од „режимот“ во судот предметот е застарен. Ако Бејли не нареди другачие.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3586
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ZATVOR

Пишување by PRVOBOREC on Нед Aвг 19, 2018 11:58 pm

Ќе се произнесе, џабе ти е надежта дека ќе му дозволат на твојот пастир да се спаси со застарување на делото, освен ако веќе не се договориле да го повикаат членството да излезе на референдумот и не ги депонирале имињата на десетте пратеници од дпмне кои ќе гласаат за промена на уставот.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 380
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ZATVOR

Пишување by трендафил on Пон Aвг 20, 2018 5:05 pm

Сакаш да кажеш, ако добро те разбирам, дека власта е криминална и со уцени сака да го протурка референдумот. И тоа те радува. Господ нека ти е на помош и на тебе и на тие во НАТО. Ако примаат земји со таква власт и тие се криминалци.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3586
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ZATVOR

Пишување by PRVOBOREC on Пон Aвг 20, 2018 5:44 pm

Напротив, твиоите дпмне-офци бараа амнестија што СДСМ ја одби. Сепак во политиката се може да се случи и затоа конечното влегување на твојот пастир во затвор ќе значи крај на дпмне и сите уцени кои ги правите за да не успее референдумот.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 380
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ZATVOR

Пишување by трендафил on Вто Сеп 11, 2018 8:38 am

Чудно е што во пресудата пишува дека Груевски го набавил возилото за лична корист, а во него само во последните неколку дена се возеа Столтенберг, Курц (кого го дочекавме со знаме на Латвија благодарејќи на СДСМ и/или ДУИ), Меркел, па бидејќи не беа лични гости на Груевски нејасно е каква лична корист има поранешниот премиер од Мерцедесот. Нејасно е и како исчезнаа наводните гребаници од мачки или тоа беше пропаганден потег наменет за определена категорија на луѓе со сомнителни ментални способности кои можат да бидат и од љубов кон одредена партија. Нели се вели дека некој е луд од вљубеност.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3586
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ZATVOR

Пишување by Teo on Вто Сеп 11, 2018 10:51 am

Pa taka e, go nabavil za da si go vozi za privatni celi, a segashnata vlast go koristi za pravilna namena i vo prisustvo na novinarite koi tvojot pastir sakashe da gi izbegne...
avatar
Teo

Број на мислења : 3798
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ZATVOR

Пишување by трендафил on Саб Ное 17, 2018 9:37 pm

На судењето немаше изведување на докази дека било кога Груевски го користел возилото во приватни цели ниту пишува такво нешто во пресудата, па не знам дали им веруваш на лажговци или ти лажеш. Имавме користење на службено возило од директорот на БЈБ во МВР, кога ја испрати својата ќерка со полициско возило во Грција на одмор или викенд и колку што знам за тоа е префрлен на друга функција, но не ги надополни направените трошоци.
Колку што гледам СДСМ го пушти Груевски да замине во странство. Ме чуди вие што сметате дека тој е најголем криминалец зошто не барате некој од власта да одговара за тоа. Или вашиот пастир и неговото опкружување ги сметате за вечно амнестирани.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3586
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ZATVOR

Пишување by трендафил Yesterday at 6:27 pm

Груевски доби азил во Унгарија која ќе го штити од хунтата.

https://www.reuters.com/article/us-macedonia-hungary-gruevski/ex-macedonia-pm-gruevski-granted-asylum-in-hungary-media-idUSKCN1NP1J5

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3586
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ZATVOR

Пишување by Teo Yesterday at 7:04 pm

Sega imash dvajca diktatorski idoli na edno mesto na koi mozhesh da im se voshituvash (ako voopshto nekoj mozhe da mu se voshituva na kukavicata koja gi ostavi soborcite od 27 april koi rabotea po negov nalog na cedilo)...Koga Orban kje bega od Ungarija zaedno so Grujokio kaj Putin kje imash tri vo edno...
avatar
Teo

Број на мислења : 3798
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ZATVOR

Пишување by defo Yesterday at 8:20 pm


defo

Број на мислења : 2029
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ZATVOR

Пишување by трендафил Today at 6:49 pm

За вас кацарска судството приреди едно задоволство. Како замена за Груевски во притвор е ставен Сашо Мијалков. За него не би можел да кажам дека е наместен, но не ми е јасно зошто повторно судството се однесува како да е дел од некоја хунта, па наместо да ја спроведе пропишаната процедура го однесе обвинетиот директно во Шутка, наместо пред истражен судија кој ќе го сослуша, па ќе му одреди притвор. Формалност што требаше да се почитува.
Не знам зошто посакувате и во Унгарија да има насилна смена на власта од странци, како што се случи во Македонија или Украина, а имаше обид и во Турција.
За потсетување, тројца обвинети од СЈО имаат азил во земји членки од ЕУ. За првите двојца кои се во „пријателска“ Грција немаше некоја реакција од власта. Ниту за двојцата (обвинети за Смилковското Езеро кои „пријателско“ Косово не ни ги испорача). Тоа Косово за кое пред некој ден гласвме да стане членка на Интерпол во знак на пријателство кон северозападниот сосед, а знак на непријателство кон североисточниот. Наместо да бидеме неутрални - воздржани.
Останува фактот дека најголемото ветување кон сопствените гласачи, Груевски да биде во затвор. Дилемата е дали тоа се случи поради неспособност на власта или власта е соучесник во бегството. Поголем број ми изгледа дека го мислат второто.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3586
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ZATVOR

Пишување by luxor Today at 7:08 pm

Грујевски и Бошковски имаат побарано не и добиено азил, а за обвинетите од Косово е побарана екстрадиција, ти пропадна спинот.

avatar
luxor

Број на мислења : 3903
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ZATVOR

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот