Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

KOKOS

5 posters

Go down

KOKOS Empty KOKOS

Пишување by Flora Вто Aвг 21 2018, 11:47

Ne se upotrebuva samo kokosovo brasno tuku i masloto e mnogu vredno.

Секојдневни проблеми кои се решаваат со кокосово масло

Кокосовото масло е богато со специфични масни киселини, кои имаат голем број на позитивни ефекти врз човековото здравје.

Покрај добропознатите употреби на кокосовото масло како средство за брзо избелување на забите и чистење на кожата на лицето, постојат уште многу други корисни употреби за кои сигурно не сте знаеле.

Еве дел од нив:

За добро здравје

1. За лекување рани: Нанесете малку кокосовото масло за побрзо зараснување на раните.

2. Воспаление на грлото: Антивоспалителните ефекти на кокосовото масло ќе ви помогнат да го излекувате болното грло. Исплакнете ја устата и грлото и веднаш ќе забележите подобрување.

3. За тироидна жлезда: Истражувањата покажале дека редовното консумирање на кокосовото масло ја подобрува функцијата на тироидната жлезда.

4. За коските: Користењето на ова масло може да ја намали појавата на болести на коските како остеопороза и артритис.

5. За заштита од комарци: Измешајте неколку капки есенцијално масло од иланг-иланг и кокосово масло и намачкајте ја кожата.

За убавина

1. Против брчки: За да ја спречите појавата на брчки, вклучете го кокосовото масло во вашата храна и намачкајте го на лицето.

2. Крема за очи: Нанесете кокосово масло околу очите пред да си легнете и за кратко време ќе забележите како се намалуваат брчките.

3. Лек против првут: Кокосовото масло го навлажнува скалпот и помага да се ослободите од првутот. Нанесете малку масло на врвовите од косата и оставете го преку ноќ.

4. За нежни усни: Нанесете малку кокосово масло на усните и тие веднаш ќе омекнат.

5. Зацврстување на ноктите: Доколку ноктите ви се кршат, намачкајте ги со кокосово масло.

За готвење

1. Додаток во смути: Додадете една лажица кокосово масло во омиленото смути и ќе забележите како ги снемува вишокот килограми.

2. Замена на масло за печење и пржење: Мастите кои кокосовото масло ги содржи, дури и при загревање ги задржуваат нивните здрави карактеристики, за разлика од растителните масла.

За бремени жени и деца

1. За градите: Кокосовото масло е здраво и безбедно за премачкување на пукнатините на брадавиците при доење.

2. Против стрии: Премачкувајте го стомакот со кокосово масло за време на бременоста и спречете го создавањето на стрии.

3. За одржување на бебешката кожа: Намачкајте го бебето со марамче потопено во кокосово масло, секогаш кога ја менувате пелената.

За домашна употреба

1. За подмачкување на домашните апарати: Премачкувањето на домашните апарати со кокосово масло ќе спречи создавање на ’рѓа.

2. Заглавен патент: Доколку некој патент е заглавен и не можете да го одглавите, само нанесете малку кокосово масло и проблемот ќе биде решен.

3. Палење на оган: Натопете малку памук во кокосово масло и лесно запалете оган секогаш кога ви е потребно.

https://setaliste.com.mk/zivot/zdravje/%D0%A1%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D1%98%D0%B4%D0%BD%D0%B5%D0%B2%D0%BD%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B5%D0%BC%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D0%B8-%D1%81%D0%B5-%D1%80%D0%B5%D1%88%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D0%B0%D1%82/

Flora

Број на мислења : 418
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

KOKOS Empty Re: KOKOS

Пишување by Delta Вто Aвг 21 2018, 12:29

go biva li za pdmackuenje/<?<?
Delta
Delta

Број на мислења : 606
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

KOKOS Empty Re: KOKOS

Пишување by misterija Вто Aвг 21 2018, 13:04

delta напиша:go biva li za pdmackuenje/<?<?


hahahhahahaaa...jako prasanje.......mozes da podmackas se so nego ama ne lizga ova maslo... Twisted Evil Laughing
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

KOKOS Empty Re: KOKOS

Пишување by Delta Вто Aвг 21 2018, 19:00

od iskustvo zboris/./.,?
Delta
Delta

Број на мислења : 606
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

KOKOS Empty Re: KOKOS

Пишување by misterija Вто Aвг 21 2018, 19:39

delta напиша:od iskustvo zboris/./.,?

Redovno go upotrebuvam, za celo telo a narocito za petici..posle mackanje, koga ke obues sandala, ne ti se lizgaat nozete... Very Happy Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

KOKOS Empty Re: KOKOS

Пишување by EVITA Сре Aвг 22 2018, 16:47

Stotuku najdov edna voznemiruvacka vest vo vrska so kokosovoto maslo.

"Ова масло е чист отров": Професорка од Харвард тврди дека кокосовото масло е поштетно од свинската маст

Иако во текот на изминатите години кокосовото масло се најде на списокот на супернамирници со тврдењето дека има здравствени придобивки, една професорка од Харвард предупредува на неговото штетно дејство.

https://tocka.com.mk/vesti/278899/ova-maslo-e-cist-otrov-profesorka-od-harvard-tvrdi-deka-kokosovoto-maslo-e-postetno-od-svinskata-mast

EVITA

Број на мислења : 269
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

KOKOS Empty Re: KOKOS

Пишување by misterija Чет Aвг 23 2018, 14:24

A od kade izleze faktot deka svinskata mast e stetna??

mene majkami na lebce mast ke mi namackase i crven piper ke narosese, i toa doruckuvav..pa ete porasnav zdrava i prava....(e sega neznam na mozok dali deluvalo stetno).. Very Happy Laughing

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

KOKOS Empty Re: KOKOS

Пишување by Nebula Чет Aвг 23 2018, 16:41

Koj kako mu tekne prai nekakvo istrazuvanje, objavuva sekvenci od nego bez ogled dali ima impakt faktor ili ne. tabloidite toa go prenesuvaat kako senzacionalisticka novina vo naukata iako 90% od tie istrazuvanja niti vlijaat na neshto niti pak imaat upotrebliva vrednost.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

KOKOS Empty Re: KOKOS

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот