PIVO

Go down

PIVO Empty PIVO

Пишување by Flora on Чет Сеп 06, 2018 12:35 pm

Pijte pivo protiv nastinka, zadovolstvo i lecenje vo isto vreme.

Со помош на пивото против настинките

Најновото истражување спроведено на медицинскиот универзитет Сапоро, покажало дека хумолонот, хемиска супстанца присутна во хмељот, е исклучително ефикасен во борбата против преладувањето и дека има анти-воспалителни својства.

„Респираторниот синцицијален вирус може да предизвика сериозно воспалување на белите дробови и да создаде големи проблеми со дишните патишта. Особено е опасен кај малите деца и бебињата, но моментално не постојат никакви вакцини кои можат да им помогнат.“

Токму поради оваа причина истражувачите се надеваат дека многу скоро ќе почне да се произведува храна и безалкохолни пијалаци со хумолон.

Пивото содржи витамини Б и Б2 и есенцијални минерали како што се калциум, калиум и фосфор. Содржи и витамин Б6, кој е потребен за создавање хемоглобин, а исто така разнесува и кислород низ организмот и помага за регулирање на нивото на шеќер во крвта. Пивото може да помогне во намалувањето на крвниот притисок. Познато е дека темното пиво е поздраво отколку светлото, бидејќи содржи повеќе флавоноиди, природни оксиданти. Кога се пие во мали количини пивото може да помогне да се покачи нивото на ХДЛ (корисен холестерол) во телото и да ја намали веројатноста за појава на згрутчување на крвта. Оние кои пијат пиво умерено, помалку се подложни на создавање на камен во бубрег, бидејќи пивото, покрај останато, е и диуретик. Состојките во пивото исто така го забавуваат лачењето на калциумот од коските.

https://skopje24.mk/so-pomos-na-pivoto-protiv-nastinkite/

Flora

Број на мислења : 254
Join date : 2018-08-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

PIVO Empty Re: PIVO

Пишување by Bosonoga on Чет Сеп 06, 2018 12:49 pm

Ej sea ke imame i opravduvanje za pienje pivo. Very Happy
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 667
Join date : 2017-03-15

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

PIVO Empty Re: PIVO

Пишување by IVA on Пет Сеп 07, 2018 11:45 am

I za pivsko stomace. Very Happy
IVA
IVA

Број на мислења : 348
Join date : 2016-01-29

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

PIVO Empty Re: PIVO

Пишување by Flora on Пет Сеп 07, 2018 12:46 pm

I toa. Twisted Evil Very Happy

Flora

Број на мислења : 254
Join date : 2018-08-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

PIVO Empty Re: PIVO

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот