PESTERSKI LUGE

Go down

PESTERSKI LUGE Empty PESTERSKI LUGE

Пишување by Flora on Чет Сеп 20, 2018 10:25 am

Ne bas, osven sto ziveat vo pestera se drugo im e baegi sovremeno.

Тука живеат вистинските пештерски луѓе: На сред шума се крие пештера, а еве што има во неа

Во непристапниот дел на кинеската провинција Гуиџоу, во пештера до која нема ни пат, не само што живеат луѓе, туку и постои цело село, организирано така што животот на целата заедница се одвива во пештерски мрак.

Селото Жонгдонг се наоѓа на 1.800 метри надморска висина, а до него се стигнува само со едночасовно планинарење, што на неговите жители им го отежнува снабдувањето со основни потреби.
https://skopje24.mk/tuka-ziveat-vistinski-pesterki-lugje-na-sred-suma-se-krie-pestera/

Flora

Број на мислења : 262
Join date : 2018-08-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот