I KAFETO E LEK

Go down

I KAFETO E LEK Empty I KAFETO E LEK

Пишување by EVITA on Пет Сеп 28, 2018 11:55 am

Кои се здравствените придобивки доколку пиете кафе секое утро?

Започнувањето на денот со кафе не е само освежување, туку може да биде исклучително корисно за вас.

Доволно е да испиете само една чаша црно горко кафе, за да уживате во неговите многубројни придобивки и во исто време да ги пречекате со студена глава обврските на работното место.

Кафето има стимулирачки ефект, но има 6 исклучително вредни причини да продолжите да го пиете наутро.

EVITA

Број на мислења : 246
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

I KAFETO E LEK Empty Re: I KAFETO E LEK

Пишување by EVITA on Пет Сеп 28, 2018 11:55 am

За подобра меморија

Според неодамнешните истражувања една до две шољи црно кафе дневно може да го подобрат значително зголемувањето на вашата долгорочна меморија, велат научниците. Во исто време, земањето кафе веројатно значително го намалува ризикот од развој на Алцхајмерова болест. Истражувачите откриле дека луѓето кои користат умерено количество кафе на ден го намалуваат ризикот од дегенеративна болест на мозокот за 65%.

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 246
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

I KAFETO E LEK Empty Re: I KAFETO E LEK

Пишување by EVITA on Пет Сеп 28, 2018 11:56 am

Успешен лек против депресија

Кофеинот помага да се ослободи допамин, кој помага да се подобри расположението. Според научниците, жените кои пијат чаша кафе дневно страдаат помалку од депресија и не мора да користат антидепресиви.

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 246
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

I KAFETO E LEK Empty Re: I KAFETO E LEK

Пишување by EVITA on Пет Сеп 28, 2018 11:56 am

Го зајакнува срцето

Едно кафе на ден има корисен ефект врз срцето, бидејќи го зголемува протокот на крв кон него. Освен тоа луѓето кои пијат по едно кафе на ден имаат помала веројатност да страдаат од кардиоваскуларни болести, тврдат научниците во споредба со оние кои не пијат воопшто.

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 246
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

I KAFETO E LEK Empty Re: I KAFETO E LEK

Пишување by EVITA on Пет Сеп 28, 2018 11:56 am

Го намалува ризикот од рак

Пиењето чаша кафе дневно го намалува ризикот од карцином на базалните клетки, кој денес се најчеста форма на рак на кожата. Научниците исто така велат дека ароматичниот пијалак го намалува ризикот од развој на рак на црниот дроб.

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 246
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

I KAFETO E LEK Empty Re: I KAFETO E LEK

Пишување by EVITA on Пет Сеп 28, 2018 11:56 am

Ги подобрува резултатите од тренингот

Шоља црно кафе пред тренинг може да ве освежи и во исто време да ги подобри вашите перформанси во салата. Кофеинот го стимулира производството на енергија и го подобрува снабдувањето со крв во мускулите и срцето.

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 246
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

I KAFETO E LEK Empty Re: I KAFETO E LEK

Пишување by EVITA on Пет Сеп 28, 2018 11:57 am

Го намалува ризикот од дијабетес

Еден чаша кафе дневно го намалува ризикот од дијабетес тип 2, велат научниците. Кафето има позитивен ефект врз клетките кои произведуваат инсулин, помагајќи му на телото да продолжи да произведува доволно инсулин.

https://www.mtm.mk/ostanato/31075-koi-se-zdravstvenite-pridobivki-dokolku-piete-kafe-sekoe-utro

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 246
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

I KAFETO E LEK Empty Re: I KAFETO E LEK

Пишување by EVITA on Нед Окт 14, 2018 11:26 am

Eve uste dokazi deka e lek.

Oва се причините зошто е добро да се пие кафе секој ден

Погледнете кои се овие осум добри причини зошто треба да се пие кафе секој ден.1. Кафето ви го буди мозокот и ви ја подобрува концентрацијата.

2. Кафето ги намалува шансите за заболување од рак на кожата, особено кај жените.

3. Кафето содржи најмногу антиоксиданси кои му се потребни на телото. Многу повеќе и од овошјето и од зеленчукот.

4. Мирисот на кафето може значително да го намали стресот.

5. Пиењето кафе може да ја контролира Паркинсовата болест.

6. Секојдневното пиење кафе штити од цироза и помага во намалувањето на штетното влијание на алкохолот.

7. Кафето го намалува ризикот од самоубиства за 50%.

8. Кафето особено им помага на атлетските спортисти и ја зголемува нивната сила и брзина.

https://mtm.mk/ostanato/32541-ova-se-prichinite-zoshto-e-dobro-da-se-pie-kafe-sekoj-den

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 246
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

I KAFETO E LEK Empty Re: I KAFETO E LEK

Пишување by Bosonoga on Пон Окт 15, 2018 10:54 am

Ama mozelo i da debelee.

КАФЕТО МОЖЕ ДА ДЕБЕЛЕЕ?

Ако пиете повеќе од пет филџани кафе дневно, можете да се здебелите и да го зголемите ризикот од добивање дијабетес, предупредуваат научниците.

Претходни студии покажаа дека умерено конзумирање кафе може да поттикне слабеење, но тоа треба да се земе со резерва, сметаат австралиски истражувачи.

https://lokalno.mk/800325-2/
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 760
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

I KAFETO E LEK Empty Re: I KAFETO E LEK

Пишување by EVITA on Чет Ное 01, 2018 12:24 pm

Pijte kafe za da ziveete podolgo.

Истражување: Колку повеќе кафе пиете, толку подолго ќе живеете

Дали се шегуваат на ваша сметка бидејќи пиете многу кафе? Дали не можете да останете будни без шолја кафе? Ако сте се соочиле со ова, немојте да се грижите. Многу луѓе навистина не можат да го започнат нивниот ден без шолја кафе, па дури им се намалува и продуктивноста ако не се напијат во текот на денот.

Кофеинот е состојката што го прави кафето еден вид енергетски пијалак. Интересно е што кафето е пијалак што се консумира низ целиот свет. Бидејќи се консумира премногу, постојат навистина големи плантажи за одгледување кафе од кои зависат некои од најголемите корпорации во светот.

Добрите вести за љубителите на кафето се тоа што едно истражување покажало дека кафето всушност може да ви го продолжи животот. Во овој случај, колку повеќе кафе пиете, толку подобро за вас.

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 246
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

I KAFETO E LEK Empty Re: I KAFETO E LEK

Пишување by EVITA on Чет Ное 01, 2018 12:25 pm

Националниот институт за рак, Националниот институт за здравје и медицинското училиште Феинберг неодамна анализирале податоци за консумирање кафе од долготрајно истражување во кое учествувале половина милион луѓе од Велика Британија на возраст од 38 до 74 години.

Умереното пиење кафе е добро за здравјето, но пиењето повеќе кафе од вообичаено всушност може да ве направи уште поздрави. Истражувањето не му го припишува доброто здравје само на почестото пиење кафе, туку земени се предвид и други фактори. На пример, богатите луѓе можат да си овозможат поквалитетно кафе. Покрај тоа, можат да си дозволат подобра медицинска нега, што можеби има влијание на тоа што живеат подолго.

Истражувањето открило поврзаност помеѓу пиењето кафе и намалување на ризикот од одредени болести, како на пример ракот. Научниците дошле до следниве заклучоци:

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 246
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

I KAFETO E LEK Empty Re: I KAFETO E LEK

Пишување by EVITA on Чет Ное 01, 2018 12:25 pm

20% намален ризик од рак
20% намален ризик од дијабетес тип 2
30% намален ризик од Паркинсонова болест
5% намален ризик од срцеви заболувања
Па, останува прашањето: За колку кафе станува збор? Истражувањето покажало дека лимитот би бил околу 8 шолји кафе дневно, што е навистина многу.

Сепак, важно е да внимавате. Кафето не е препорачливо за бремените жени бидејќи адитивите во преработеното кафе можат да предизвикаат одредени проблеми. Покрај тоа без разлика на придобивките, многу кафе сепак има и лоши последици. Очигледно е дека кафето ја намалува потребата за спиење, па ако консумирате многу на подолг период, можно е да си предизвикате несоница. Обидете се да набавите свежо и природно кафе и немојте да пиете повеќе од 4 шолји дневно.

https://www.kafepauza.mk/kafe-na-denot/istrazhuvanje-kolku-povekje-kafe-piete-tolku-podolgo-kje-zhiveete/

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 246
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

I KAFETO E LEK Empty Re: I KAFETO E LEK

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот