SLATKO OD LIMON

Go down

SLATKO OD LIMON Empty SLATKO OD LIMON

Пишување by EVITA on Пон Ное 05, 2018 9:43 am

Сте пробале ли некогаш слатко од лимон? Егзотичен вкус кој ќе го обожавате

СОСТОЈКИ:

1,1 кг лимони

1,5 кг шеќер

2 лажички винска киселина

2 л вода

EVITA

Број на мислења : 243
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

SLATKO OD LIMON Empty Re: SLATKO OD LIMON

Пишување by EVITA on Пон Ное 05, 2018 9:44 am

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Кората од лимон изрендате ја. Овошјето прободете го на неколку места со дебела игла. Ставете да се готви во 3 води, а самото готвење треба да трае 4 минути (секое готвење е во нова студена вода).

Направете умрено густ шеќерен сируп од вода и шеќер. Исечкајте го изладеното овошје на парчиња и ставете во сирупот заедно со изренданата кора. Слаткото ставете го да се готви додека лимонот не омекне, а сирупот не згусне. На крај додајте винска киселина во врелата вода и гответе уште 2-3 минути.

Така подготвеното слатко префрлете го во друг чист сад и оставете го да отстои 5-6 минути. Ставете во стерилизирани тегли и чувајте го на темно место.

https://gotvi.mk/2018/11/04/slatko-od-limon/

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 243
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

SLATKO OD LIMON Empty Re: SLATKO OD LIMON

Пишување by osa on Пон Ное 05, 2018 6:47 pm

ovamora da e intersno ...i sekako vkusno ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14817
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

SLATKO OD LIMON Empty Re: SLATKO OD LIMON

Пишување by IVA on Пон Ное 05, 2018 7:22 pm

A zavisi od vkusot i kiselo. Very Happy
IVA
IVA

Број на мислења : 358
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

SLATKO OD LIMON Empty Re: SLATKO OD LIMON

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот