Meksikanska

Go down

Meksikanska Empty Meksikanska

Пишување by IVA on Саб Јун 01, 2019 10:40 am

Ima na forumot grcka pa da stavime i meksicka.

Мексиканска мусака

СОСТОЈКИ:
2 чешниња лук
4-5 црвени пиперки
1/2 жолта пиперка
1/2 зелена пиперка
3 тиквици
1 главица црвен кромид
маслиново масло
путер
1 конзерва пченка
1-2 кесичка мешавина мексикански зачини (бурито или фахита)
1-2 дл вода
1/2 кг сирење гауда
1 пакување тортиљи
чили во прав
1-2 парчиња пилешко филе
IVA
IVA

Број на мислења : 359
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

Meksikanska Empty Re: Meksikanska

Пишување by IVA on Саб Јун 01, 2019 10:41 am

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:
На мешавина од путер и маслиново масло продинстајте на стапчиња исечкано пилешко филе. Додајте исечкани пиперки и кромид. Кога малку ќе се издинста, додајте лук и пченка, а потоа и зачин и малку вода. Додајте тиквици исечкани на коцки, уште чили и сол по вкус.
Динстајте уште пет минути и, ако треба, додајте уште вода да има доста течност за тортиљите да се натопат. Во огноотпорен намастен сад наредете ред тортиљи, ред динстан зеленчук, ред рендано сирење и така додека не го потрошите материјалот.

https://gotvi.mk/2019/05/31/meksikanska-musaka/
IVA
IVA

Број на мислења : 359
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот