НЕПИСМЕНИ ЛОБОТОМИРАНИ ИДИОТИ

Go down

НЕПИСМЕНИ ЛОБОТОМИРАНИ ИДИОТИ Empty НЕПИСМЕНИ ЛОБОТОМИРАНИ ИДИОТИ

Пишување by osa on Нед Јун 30, 2019 11:41 am

ВЕСТИ

[size=32]Политичкиот хаос седна и на училишните клупи: Гледајќи си го сведителството, децата нема да знаат како им се вика државата (ФОТО)

[ltr]watch_later[/ltr] 30. ЈУНИ 2019. @ 11:09 [ltr]timelapse[/ltr] 2 МИН.

[/size]

НЕПИСМЕНИ ЛОБОТОМИРАНИ ИДИОТИ Uciliste

[url=whatsapp://send?text=%D0%9F%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B8%D0%BE%D1%82 %D1%85%D0%B0%D0%BE%D1%81 %D1%81%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B0 %D0%B8 %D0%BD%D0%B0 %D1%83%D1%87%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D1%88%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5 %D0%BA%D0%BB%D1%83%D0%BF%D0%B8: %D0%93%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%B0%D1%98%D1%9C%D0%B8 %D1%81%D0%B8 %D0%B3%D0%BE %D1%81%D0%B2%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%BE, %D0%B4%D0%B5%D1%86%D0%B0%D1%82%D0%B0 %D0%BD%D0%B5%D0%BC%D0%B0 %D0%B4%D0%B0 %D0%B7%D0%BD%D0%B0%D0%B0%D1%82 %D0%BA%D0%B0%D0%BA%D0%BE %D0%B8%D0%BC %D1%81%D0%B5 %D0%B2%D0%B8%D0%BA%D0%B0 %D0%B4%D1%80%D0%B6%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0 (%D0%A4%D0%9E%D0%A2%D0%9E)https://kurir.mk/makedonija/vesti/politichkiot-haos-sedna-i-na-uchilishnite-klupi-gledajkji-si-go-sveditelstvoto-decata-nema-da-znaat-kako-im-se-vika-drzavata-foto/][/url]

[size=18]Еден документ е сведок за хаосот кој владее, како во цела држава, така и во македонското образование.
Сведителствата кои деновиве ги добија учениците од основните и средните училишта од цела држава, наликуваат на сé, но не и на документ предаден од образовна институција.
Политиката паѓа на грбот и на образовниот процес, па сега учениците кои си ги прочитаа описите или оцените во сведителствата, се на мака да одговорат дури и на основното прашање:
„Во која држава живееме ние“?
На примероците, изгледа останати од пред Зоран Заев да потпише промена на уставното име на нашата држава, е наведено дека овие дечиња живеат и учат во Република Македонија.
Но, принудени да ја користат придавката „Северна“ бидејќи две третини од пратениците во Собранието одлучија така, на местата каде примерокот се дополнува, во сведителствата го напишале новото име на државата.
НЕПИСМЕНИ ЛОБОТОМИРАНИ ИДИОТИ Sveditelstvo
НЕПИСМЕНИ ЛОБОТОМИРАНИ ИДИОТИ Sveditelstvo2.gif3_
Иронијата да биде поголема, уставното име на нашата држава, Република Македонија, се спомнува во реченицата:
„Ученикот ги препознава државните симболи на Република Македонија, природните убавини и традицијата“.
Во пракса, истиот тој ученик кој ги знае симболите, природата и традицијата, читајќи го своето сведителство, нема да знае кое е името на државата на која горенаведеното припаѓа.
Следниот пат кога нашата држава е именувана без придавката „Северна“ е во името на министерството: „Министерство за образование и наука на Република Македонија“.
Оваа Влада, брзајќи да го спроведе тоа што нејзините челници го ветуваа надвор од нашите граници, направи општ хаос насекаде. За жал, дури и во образовниот процес.
Чија грешка е ова и дали некој ќе одговара што некаде заборавил да вметне „Северна“, останува да видиме
[/size]

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14959
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

НЕПИСМЕНИ ЛОБОТОМИРАНИ ИДИОТИ Empty Re: НЕПИСМЕНИ ЛОБОТОМИРАНИ ИДИОТИ

Пишување by osa on Нед Јун 30, 2019 11:50 am

poshto ste nepismeni eve vi objasnuvanje ...sveditelstvoto se izdava otkako e smeneto ustavnoto ime ,i zatoa stoi novoto ustavno ime republika severna Makedonija deka najgore na sveditelstvoto ....vo uchebnata 2018 - 2019 g pokazuva poznavanje za republika Makedonija mnogu jasno zatoa shto toa e opisna ocenka za celata uchebna godina od 2018g koga bevme republika Makedonija  do 2019 g .....i normalno na krajot uchilishteto e verificirano 1958 g od ministerstvo za obrazovanie  na republika Makedonija zoshto togash vo dalechnata 1958 g  togash bevme republika Makedonija ...

alooo nebanjati i nepismeni prestanete da se glupirate

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14959
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот