Zatemnuvanje

Go down

Zatemnuvanje Empty Zatemnuvanje

Пишување by Гостин on Пон Мар 09, 2015 6:55 pm

Европа ќе падне во мрак на 20 март

Жителите во регионот на 20 март ќе имаат прилика во претпладневните часови да го набљудуваат делумното затемнување на Сонцето, соопштило астрономското друштво „Руѓер Бошковиќ“ од Белград, пренесува српски „Курир“.

Zatemnuvanje Pomrachuvanje

Ова промрачување како целосно ќе се види во полукружниот појас околу Гренланд и Исланд во северниот дел на Атланскиот океан, а делумно ќе се види во Европа, Северна Африка и западна Азија.

Месечевата сенка ќе ја допре површината на земјата во 10.10 часот претпладне, а последниот контакт со неа ќе биде во 11.21 часот. Како што се наведува во соопштението од астрономското друштво, во Белград првиот контакт на Месечината и Сонцето ќе се случи во 10.49 часот, кога Месечината ќе покрие 51 процент од Сонцето.

Во Нови САД времето наљ првиот и последниот контакт ќе биде исто, а максимално помрачување ќе се случи во 10.48 часот и тогаш Месечината ќе покрие 52 отсто од Сонцето, додека во Ниш првиот контакт на Месечината и Сонцето ќе се случи во 9.41 часот, а последниот во 11.59 часот.

Максималното помрачување кога Месечината ќе покрие 46 отсто од Сонцето ќе биде во 10.49 часот, додека во Подгорица тоа ќе биде во 10.44 часот, кога Месечината ќе покрие 47 отсто од Сонцето. Првиот контакт на Месечината и Сонцето ќе биде во 9.36 часот, а последниот во 11.54 часот.

Како што е наведено во соопштението во Бања Лука првиот контакт на Сонцето и Месечината ќе се случи во 9.35 часот, а последниот во 11.55 часот. Максималното помрачување ќе се случи во 10.44 часот и Месечината тогаш ќе покрие 54 отсто од Сонцето. Појавата може да се набљудува низ специјални очила за помрачување на Сонцето, низ заштитно стакло на апарати за заварување .

Најбезбедно е да се набљудува оваа појава со телескоп кој има специјални филтери за Сонце. Оваа година од Земјата ќе може да се набљудува уште едноз атемнување на Сонцето кое ќе се случи на 13 септември и два затемнувања на Месечината кои ќе се случат на 4 април и 28 септември.

На Балканот ќе биде видливо само затемнувањето на Месечината на 28 септември и ќе се гледа целиот тек. Доколку времето биде ведро жителите на Балканот помрачувањето на Сонцето на 20 март ќе може да го следат и од народната опсерваторија на Калемегдан, во Белград.

Еклипсата на 20 март ќе биде девето помрачување во 21 век. Месечината ќе се најде помеѓу Земјата и Сонцето и во целост ќе го затскрие сончевиот диск од нашите погледи. Полното затемнување ќе биде видливо на северот на Европа, посебно над Норвешка и Фарскит еострови, додека во Србија , Сонцето ќе биде затеменето 50 отсто.

Последното замрачување кое било видливо од Европа се случи на 11 август 1999 година, а на следното ќе се случи на 2026 година. Настапувањето на помрачувањето на Сонцето би можело да го стави на проба европскиот електричен систем, бидејќи извесно време ќе биде намалено производството на електрична струја од соларните централи, предупредува европската мрежа на оператори за пренесување на струја (ЕNTSOE).

- На 20 март ќе бидат блокирани околу 35.000 мегавати на соларна енергија т.н. производствен капацитет еднаков на 80 средни погони – стои во извештајот на ENTSOE, кој не ја исклучува можноста за инциденти.
Мајмногу проблеми се очекуваат во Германија и Италија кои имаат голем број производствени погони на соларна енергија.

http://plusinfo.mk/vest/17629/-evropa-kje-padne-vo-mrak-na-20-mart

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Zatemnuvanje Empty Re: Zatemnuvanje

Пишување by Hamad bim Khalifa on Пон Мар 09, 2015 8:37 pm

Na 10 mart ke ima zatemnuvanje vo Makedonija!!!!!!!
Ke im se stemnuva na DUPEGLAVCITE!!!! Twisted Evil
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Zatemnuvanje Empty Re: Zatemnuvanje

Пишување by Гостин on Пон Мар 09, 2015 9:13 pm

Да, ама затоа на нас останатите ќе ни се осветли патот за рушење на диктаторот. Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Zatemnuvanje Empty Re: Zatemnuvanje

Пишување by Kalinda on Пон Мар 09, 2015 9:26 pm

За каква диктатура збориш ?
Кои по тебе се дупеглавци ?
добро толку ли не ви текнува дека ова е
само замајување на граганите .....
безидејност на овие што немаат никаква програма ....
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 481
Join date : 2015-02-28

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Zatemnuvanje Empty Re: Zatemnuvanje

Пишување by Гостин on Пон Мар 09, 2015 9:30 pm

Џабе ќе ти објаснуваме. Ќе сфатиш утре кога ќе ти се стемни. Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Zatemnuvanje Empty Re: Zatemnuvanje

Пишување by Hamad bim Khalifa on Пон Мар 09, 2015 9:43 pm

Kalinda ne se pravi na sila nesto sto ocigledno ne si! ...Ili mozhebi gresham?
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Zatemnuvanje Empty Re: Zatemnuvanje

Пишување by Kalinda on Сре Мар 11, 2015 12:56 am

luxor напиша:Џабе ќе ти објаснуваме. Ќе сфатиш утре кога ќе ти се стемни. Twisted EvilДа не помислиш дека си во право затоа ти пишувам !
ако вам ви е стемнето ,јас неможам да ВИ помогнам !!
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 481
Join date : 2015-02-28

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Zatemnuvanje Empty Re: Zatemnuvanje

Пишување by Kalinda on Сре Мар 11, 2015 1:02 am

Hamad bim Khalifa напиша:Kalinda ne se pravi na sila nesto sto ocigledno ne si! ...Ili mozhebi gresham?

Јас да ти кажам дали грешиш ?
Ти си знаеш ,голем си !
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 481
Join date : 2015-02-28

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Zatemnuvanje Empty Re: Zatemnuvanje

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот