Od EU i NATO

Страна 7 of 16 Previous  1 ... 6, 7, 8 ... 11 ... 16  Next

Go down

Od EU i NATO - Page 7 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил on Чет Јун 20, 2019 11:29 am

Македонија има десет пати по ред зелено светло од европскиот парламент, исто како од холандскиот, па нема датум. Еве друг линк. Иако не е доцна октомври, ќе видиме бањат,

https://expres.mk/88483-2/

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5862
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 7 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by luxor on Чет Јун 20, 2019 1:41 pm

Малку е проблематично тврдењето на Антонијо. На едната слика е министерката со датум на изјава, на другата текст од некој медиум. Здравиот разум вели дека за некој, освен порталот во унгарска сопственост чиј единствен колумнист е Момировски и дпмне - оФците да му верува треба да докаже поврзанист меѓу нив.
luxor
luxor

Број на мислења : 5261
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 7 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил on Чет Јун 20, 2019 10:33 pm

https://direktno.hr/eu-i-svijet/pejcinovic-buric-o-sjevernoj-makedoniji-i-albaniji-zao-mi-sto-nema-suglasnosti-da-se-honorira-napred-159058/
И мене ми е уште повеќе жал отколку на некој странец ако не добиеме датум за преговори. Посебно ако е точна приказната за некава западно налканска федерација која некогаш треба заедно да влезе во ЕУ. Ако влезе.

Изгледа имаме уште еден услов.
https://netpress.com.mk/borisov-makedoncite-treba-uste-da-zreat-za-datum/

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5862
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 7 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo on Чет Јун 20, 2019 10:47 pm

A shto voopshto sakate vie od KPOSM - dpsmne? Ajde odluchete se, sakate vo EU i NATO ili ne sakate.
Teo
Teo

Број на мислења : 4809
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 7 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo on Пет Јун 21, 2019 12:09 am

Verojatno ni ti ne znaesh dodeka ne ti go kazhat vo shtabot tvoeto mislenje. Zatoa sum jas ovde, da ti pomognam so najnovite insajderski informacii.

Od EU i NATO - Page 7 IMG-20190621-000545-470
Teo
Teo

Број на мислења : 4809
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 7 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил on Пет Јун 21, 2019 8:44 am

А според тебе и Пази леџа веројатно секогаш е во право Заев (и вие што го поддржувате). И кога лажеше дека минатата година сме добиле датум за преговори во јуни. Ајде со мала резерва да кажам дека јуни има уште девет дена, но во нив нема ЕУ самит, па можам уште сега да кажам дека бил гнасен лажго што си игра со граѓаните. Може ли да кажам дека Пендаровски стана претседател со измама дека ќе добиеме датум во јуни. Ајде пак да кажа дека се надевам дека
Ако ми се обраќаш со Вие се пишува со голема буква. Ќе ти напишам што сакам јас. Членство во ЕУ (НАТО го прифаќам со резерва, како нужно зло на тој пат) но на нормален начин. Без понижувања што на тој пат ни се приредуваат. Во секој случај се си има цена. Ние до сега плативме преголема цена без да обезбедиме никаква гаранција дека ќе добиеме нешто за тоа. Реално ни членството во НАТО не е 100% сигурно, а од ЕУ очигледно сме далеку кога не сакаат да ни дадат ни датум за преговори. Ти мислиш очигледно дека Германците се мутави, па не знаева дека ќе имаме позитивен извештај од Хан за јуни, па одлучувањето го ставија на дневен ред на Собранието во септември. Дали самоо сакаа да му свртат внимание дека не треба да лаже без потреба како што направи минатата година со наводниот датум за преговори во јуни, дали нема да станеме членка додека е Заев премиер (може и друг од СДСМ) или воопшто нема да станеме членка во скоро време. Било која промена требаше да важи откако ќе влеземе во ЕУ. Не порано. Но грешката е направена и сега може да размислуваме дали има шанси да се поправи. Каква катастрофа ќе биде ако со сменето име, избришана историја, идентитет и делови од македонскиот јазик не станеме членка на ЕУ, а можеби и на НАТО.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5862
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 7 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo on Пет Јун 21, 2019 10:36 am

Ne znam spored Ledja, ama spored vas Zaev sekako e vo pravo. Zoshto inaku mu obezbeduvavte kvorumi i cenzusi plus dvotretinsko mnozinstvo za oficijaliziranje na dogovorite so bugarite i grcite? Navistina predavnichki e od vas KPOSM - dpsmne - ofcite ako toa go napravivte samo za da mozhete so lazhen patriotizam da se vratite na vlast.
Teo
Teo

Број на мислења : 4809
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 7 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил on Пет Јун 21, 2019 11:00 am

На една тема го браниш Заев затоа што ги „решил“ проблемите со Грците и Бугарите плус домашното малцинство што си замислува дека е мнозинство - Албанците, што би рекле дека направил добро дело, а овде сметаш дека ако некој е против „доброто“ што би рекле за лошото на северна, на тој начин ќе дојде на власт во Македонија..

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5862
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 7 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo on Пет Јун 21, 2019 1:11 pm

Jas i sega go branam shto se odnesuva na reshavanjeto na tie problemi. No vo isto vreme go razotkrivam lazhniot patriotizam na KPOSM - dpsmne. Za da dobijat poddrshka od strancite i da dojdat na vlast so site resheni problemi pomognaa vo menuvanjeto na imеto i istorijata pa sega so lazhen patriotizam, lazhejki deka se protiv, lazhejki deka kje gi vratat procesite nazad (iako koga kje gi fatat na tesno molchat ili priznavaat deka lazhat) sakaat da se doberat do vlasta. Takvi zlobni i podli lichnosti ni sluchajno ne smeat da bidat vlast. Promena na politichkite tekovi, razbivanje na monopolot na segashnite vodechki partii i novi lugje so novi i realni politiki i idei se reshenieto. Lichno se zalagam za promena na izborniot model i realno ovozmozhuvanje na treta opcija koja kje ovozmozhi promoviranje na vistinski vrednosti, realna demokratija i vladeenje na pravoto.
Teo
Teo

Број на мислења : 4809
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 7 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил on Саб Јун 22, 2019 9:13 am

Ако добро те разбирам и ти мислиш дека ова што го прави Заев е велепредавство. Или мислиш дека кога го прави Заев е патриотизам, а малото учество на отпадниците од ВМРО-ДПМНЕ, дел уценети, други веројатно купени, е предавство. Осумтемина се помалку од една десетина од тие што ги изгласаа уставните промени и сите се исклучени од партијата.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5862
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 7 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by luxor on Саб Јун 22, 2019 9:39 am

Ц ц ц, со сила глуп да се правиш и зелени да тресеш еве на што спаднавте вие дпмне-оФците. Да не спомнувам дека лажете на секој чекор и потоа мора да лижете кај што сте плукале, последица од лудилото што ве зафаќа затоа што не можете да курчите дека сте на власт. Препорачувам стручна помош.
luxor
luxor

Број на мислења : 5261
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 7 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил on Пон Јун 24, 2019 5:19 pm

Што сте запнале со тој датум? Па имате толку многу проблеми. Во Струга градоначалникот се однесува скандалозно, УНЕСКО ќе ви го одземе статусот на Охридско Езеро, имате толку многу корупција, се менуваат директори на школи на дилетантски начин, блесаво е да барате датум за преговори овој период, имате толку многу проблеми, ќе треба уште да работите за да бидете спремни за датум, чудна ми е таа ваша опседнатост со датумот! Ние не треба да ве оставиме изолирани без пат кон ЕУ но не треба ниту да ви прогледуваме низ прсти, изјави францускиот амбасадор Тимоние, после неколкуте инсистирања на модераторот дека датумот во октомври треба да е сигурен.

https://www.magazin.mk/амбасадорот-тимоние-имате-многу-кору/

Франција, нели амбасадорите ги пренесуваат ставовите на својата земја, смета дека е блесаво што очекуваме датум за преговори. Што би рекле тие што очекуваат датум се блесави. Преведено Франција ќе стави вето на датум на преговори кога тоа прашање ќе се најде на дневен ред во ЕУ.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5862
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 7 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил on Пон Јун 24, 2019 7:19 pm

Да ви дадам линк од провладин медиум дека францускиот амбасадор директно кажа дека немаме шанси за датум за преговори во скоро време, односно дека сме блесави ако го очекуваме. Да истакнам и дека министерот Дамјан Манчевски присуствувал на трибината и не му реплицирал на амбасадорот, кој на сред трибина си заминал од салата. Веројатно се согласува со амбасадорот дека сме блесави.

https://fokus.mk/timonie-shto-ste-zapnale-za-toj-datum-imate-mnogu-koruptsija-i-problemi/

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5862
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 7 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo on Пон Јун 24, 2019 10:49 pm

Bezobrazen da ti bil toj Timonie, kako smee da gi narekuva "blesavi" zalozhbite na tvojot omilen diktator. Posle drugarot Josip Broz sekako.

Od EU i NATO - Page 7 IMG-20190624-224632-575
Teo
Teo

Број на мислења : 4809
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 7 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил on Вто Јун 25, 2019 6:39 pm

Груевски е само еден од 90% граѓани на Македонија што сакаат членство во ЕУ. И јас сум еден од блесавите, а колку што знам и ти не си поразлиќен од мене. За случајов има решение. Заев да го разреши амбасадорот Тимоние и тој да се именува за француски амбасадор. Како што го презема министерското место во финансии. Изгледа дека имаме реални шанси за атлантска интеграција, а за европска ќе причекаме.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5862
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 7 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by PRVOBOREC on Вто Јун 25, 2019 6:41 pm

Во недостаток на конструктивност пак со небањати финти и логика.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 931
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 7 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил on Вто Јун 25, 2019 6:49 pm

Добро, најмалку 36% колку што гласаа за Преспанскиот договор се за членство во ЕУ. Плус јас, што не гласав на референдумот, а би сакал членство. Поточно сакам да ги исполниме условите, па тогаш да размислиме дали ни треба ЕУ или не.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5862
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 7 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo on Вто Јун 25, 2019 7:14 pm

Zoshto bre Trendafile tolku te pogodi toa shto eupedofilot vo blesavite go stava i Grujoshesku? Ushte ne si se zakolnal na vernost na noviot ofchar Zhmici?
Teo
Teo

Број на мислења : 4809
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 7 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил on Чет Јун 27, 2019 5:39 pm

Што не разбравте?

Македонија нема да добие датум за преговори во октомври. Дури и да добие, нема да добие. Нашите очи покриени од перде, нашите уши затнати со тапа, не можат да ја слушнат и видат оваа очигледност и ушислушност. Планот навидум пропадна. А планот беше едноставен, речиси револуционерен: ќе го решам името и сите останати општествени сфери ќе тргнат на подобро. Планот беше добар и го поддржавме. Имаше логика во ова пресекување на Гордиевиот јазол со цел да се одјазолат останатите прашања, да се тргне психолошката бариера која ни тежеше и да тргнеме напред, со нов елан, со отворена визија. А таму напред со раширени раце да не’ пречекаат богатите и паметни демократии ширум европскиот континент.
Нѐ уби пресилната реч
И навистина, скенирајќи ја состојбата во државата во последните 2-3 години, се чини дека политичкото/политиката имаше оверперформанс во однос на другите сфери. И изгледаше логично најпрво да се реши најголемиот проблем за потоа етапно да се решаваат останатите. Ги решивме проблемите со соседите (барем на хартија), ја вдишавме и вкусивме слободата чиј мирис и вкус сепак не не’ задоволи. Помирисавме малку „крв“ будно следејќи ги светлите почетоци на СЈО. И ништо од тоа сепак не беше доволно. Напротив, тие што требаше да ни укажат дека ова е сосема доволно за почеток и дека имаме кратко паметење (Владата), упорно нѐ туркаа во еуфоричните области на преголемите очекувања. Датум, датум. Мора датум. Плата 500 евра, мора плата 500 евра... Не’ уби пресилната реч. Е сега не може ние да сме виновни. Граѓанинот на 21-от век, во ерата на високата технологијата и чудото наречено Пи-Ар е дресирано кученце. Како ќе го дресираат така ќе се однесува. Кога ќе се претера со дресурата, го напушта стопанот или го каса.
Јас мислам дека Владата заврши доволно работи на политички план, но овој мој став не го споделуваат голем број од граѓаните, можеби и мнозинството. И тоа е тоа. За таквото несподелување на ставот, самата влада си е виновна. И сега, откако Европа се туфка како да ни соопшти дека не би не примила баш, а секако не веднаш, ние се правиме недоветни. Што не разбравте?
Датумот за Македонија ќе биде кафетин
Македонија нема да добие датум за преговори во октомври. Звучи неверојатно, но овојпат навистина мислам дека ќе извисиме. Внимателно следејќи ја реториката на државите-членки (Франција, Германија, Холандија, Бугарија, Унгарија и други), како и случувањата во Албанија, ќе треба да се случи „мало чудо“ да не’ извисиме. Реториката на оние другите од „патувачкиот оркестар“ (Хан, Могерини, Јункер) одамна не ме интересира. Бидејќи тие едвај чекаат да дојде септември, да си заминат и да си ги сменат телефонските броеви, за да не мора во октомври да прават вербални вратоломии со приказната за „светлиот пример“ наречен Северна Македонија. Но поентата околу тоа дали ќе добиеме датум или не се темели на драматично погрешно лоцирање на темата. Како што стои сега работата, „датум во октомври" ќе му значи само на Заев и на Бујар Османи, можеби и ќе му го одложи заминувањето на Никола Димитров за некој месец. Нам ништо нема да ни значи. Новиот состав на Европската комисија ќе биде несомнено потврд во однос на проширувањето, со или без датум за Македонија. Оваа тврдост уште повеќе стврднува под товарот на дебатите околу продлабочување наспроти проширување, дебата која е исто толку јалова колку што е јалова и самата Европска Унија денес, на 25 јуни 2019 година. Датумот за Македонија ќе биде кафетин од кој ви поминува мигрената која утредента повторно доаѓа. Со добиениот датум уште веднаш ќе почнат сопките. Циничната насмевка на Бојко и лаконската изјава „нека зреат уште малку“ е квинтесенција на претпоставеното идно поведение на било која европска држава кон Македонија и останатите држави од регионот. Ќе се изнагледаме такви цинични насмевки, и таму кадешто треба и таму кадешто не треба. На пример, ќе се чудиме кога некаков Кипар ќе блокира отварање на ново поглавје за Македонија поради тоа што ЕУ не ставила ембарго на Турција затоа што барала нафта во Медитеранот. Или кога некаква Унгарија ќе блокира чептер заради тоа што во државава се’ уште има политички затвореници. Или кога некаква Франција ќе смисли било-што за на Макрон да не му падне чаламот дома.
Што ни кажува сето ова? Да олабавиме малку со Европа и да покажеме автентично лидерство дека оваа држава може и сама ако треба. Да, ќе тргнеме по европскиот пат, да пробаме да им „лапнеме“ што е можно повеќе претпристапни фондови и да изградиме стабилно општество базирано на самите себе. Тоа е планот Б за Македонија. Нашите политички елити мораат да ја оттргната тешката и мрсна завеса наречена членство во Европска Унија, завеса зад којашто постојано го криеме нашиот некапацитет. Тоа се нарекува суверенитет. Да ги баталиме привремено пред тие да не’ баталат трајно, да ја спуштиме темата пониско и да се посветиме на вистината за нас. А таа вистина е опишана во Посланието по Прибе, послание кое толку вешто се трудиме да го сокриеме, а овогодишниот Извештај на Европската комисија дополнително го поттурна под тепих. Кога вредно ќе ги анализирате и споредите препораките на Прибе и извештајот на ЕК, всушност ќе забележите дека најпозитивниот извештај до сега е наградата која нашата влада ја доби за решавањето на тешките регионални и билатерални прашања со Грција и Бугарија. Фер, и тоа е политика. Но занесени по ветувањата дојдени од не-место, заборавивме дека наградата не ја дава Европската комисија туку земјите-членки на ЕУ. И оп, таман пред крајот, некои земји членки ни го извадија на маса Прибе дури ние победнички мафтавме со сјајниот документ на Хан. Штета, а толку закоравен про-Европеец бев до пред само една година.
И овде некаде ја гледам логиката на Премиерот да се самопрогласи за министер за финансии во обид драматично да ја преврти работата во своја полза. Поучен од претходното искуство со Договорот од Преспа и успешната завршница на спорот со Грција, Заев ги става сите чипови на темата брз економски препород. Но ова е тема на којашто заглавиле многу војсководци. И таа не се решава со пресекување на еден јазол, па макар и да е Гордиев, туку е густ сплет на јазли кои тешко се сечат со отапената острица на заморената владина машинерија. Ова се времиња кога голем број на набљудувачи на општествените процеси се убедени дека ерата на Зоран Заев, кратка но многу турбулентна, полека привршува. Којзнае...Сепак, искуството од таа ера и нашето кратко помнење не’ учи дека не треба да го потценуваме.
За секој случај, ние да си се подготвиме дека нема да добиеме датум во октовмри, и ниту еден октомври потоа. Да се подготвуваме дека нема да влеземе во ЕУ уште сто години, а да работиме како веќе утре да ќе станеме членка на ЕУ. Бидејќи на следниот банџи скок, нема да има кој да ни го држи јажето.

Колумна од Гордан Георгиев

https://www.dw.com/mk/што-не-разбравте/a-49350697?maca=mk-Facebook-sharing

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5862
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 7 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo on Чет Јун 27, 2019 7:34 pm

Gordan sekogash realistichno gledal na rabotite.
Teo
Teo

Број на мислења : 4809
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 7 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил on Чет Јун 27, 2019 8:16 pm

За жал изгледа дека ЕУ не сака на начин на кој педофилите ги сакаат децата. Не го имаат сменето односот од 19 век кон Македонија и Македонците.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5862
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 7 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by luxor on Пет Јун 28, 2019 11:42 pm

Затоа ли твој Жмицко сака да соработува со СДСМ за да добиеме датум за преговори? Ајде следниот пат пред да тресеш зелени прво прашај во штабот да ти кажат кое е твоето мислење.
luxor
luxor

Број на мислења : 5261
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 7 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил on Пон Jул 01, 2019 6:43 pm


_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5862
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 7 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by osa on Пон Jул 01, 2019 7:02 pm

lele trendafile kolku ubavo ti kazal   luxor da si prashash u shtab koe e tvoeto mislenje ,a ti tresesh zeleni ,pak

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласам за  СДСМ ,гласам за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15637
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 7 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил on Вто Jул 02, 2019 9:28 pm

Ако вие прашувате во штаб што ќе пишувате и чекате да видите од кога сте Македонци спрема тоа како ќе се договорат Заев и Борисов, јас не сум член на ниту една партија па немам штаб. Јас не бев излажан од Заев дека со сменето име ќе почнеме преговори со ЕУ. Напротив од самиот почеток на операцијата Волшебникот од Оз, иако тогаш не знаев за неа, пишував дека тајните служби на земјите од евроатлантската меѓународна банда сакаат да го доведат Заев на власт за да го смениме името и со ново име да влеземе во ЕУ, затоа што нивен интерес е да не потпаднеме под руско или кинеско влијание. За ЕУ не сме им интересни. За жал Преспанскиот договор е многу полош од самата промена на името, па во комбинација со договорот за наводно пријателство со Бугарија е загрозен опстанокот на македонскиот народ. Размислувам дали можеби Заев земал пари за таков договор или толку му работи умот кога лажеше за датум во јуни оваа година. Месец што помина, а датум нема.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5862
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 7 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 7 of 16 Previous  1 ... 6, 7, 8 ... 11 ... 16  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот