Што да правите доколку ве касне змија

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

Што да правите доколку ве касне змија

Пишување by Гостин on Пон Мар 16, 2015 6:56 pm

Doagja proletta...Izleti vo priroda...No prirodata mozhe da bide i opasna...Постојат три отровници кои се помалку отровни од африканските или азиските змии, како што се кобрата или црната мамба, и нивниот отров ретко кога е смртоносен.
На нашите подрачја живеат неколку видови змии, од кои три се отровни, а останатите се безопасни.

Поскокот, шарката и остроглавата шарка, се помалку отровни од африканските и азиските змии, како што се кобрата или црната мамба, па нивниот отров ретко кога е смртоносен. Поскокот е поотровен од останатите.

Како да препознаете рана - На местото на раната се гледаат две дупчиња од змиски заби. Понекогаш постои само една. Не мора секогаш да значи дека змијата во раната оставила и отров. Во дури 22 проценти од докажаните рани немало знаци на труење.

Знаци на труење

• Вртоглавица.

• Повраќање.

• Болка на местото на раната.

• Оток на лимфните жлезди во препоните доколку раната е на нога, или кај пазувите доколку раната е на рака.

• Шокот е најопасна последица.

Постапка за лечење

• Лицето треба да мирува.

• Имобилизирајте ја ногата или раката на која е раната. Со тоа се забавува ширењето на отворот во организмот.

• Потребен е брз превоз до болница

Имобилизација е постапка со која повредениот дел од телото се става во состојба на мирување. Во рамките на прва помош се спроведува привремена имобилизација. Нејзината цел е да спречи влошување на повредата и да се намали болката за време на превозот до болница.

Во состојба на мирување се става ранетиот дел од раката или ногата и двата соседни зглобови. Ногата се имобилизира во исправена положба, а раката треба да биде завиткана кај лактот и доближена до телото.

Најчести грешки кои не треба да ги правите

• Не го преврзувајте екстремитетот.

• Не ја допирајте раната.

• Не се обидувајте да го извадите отровот.

• Не ставајте мраз на местото на раната.

Превенција - Некои рани, како оние кога случајно ќе згазнете на змија, речиси е невозможно да се спречат. Меѓутоа, постојат мерки на претпазливост, кои можат значително да ја намалат можноста да ве касне змија.

• Оставете ја змијата на мир. Многу луѓе кога ќе бидат каснати, се обидуваат да и наштетат на змијата.

• Избегнувајте висока трева доколку немате соодветна облека.

• Рацете и нозете не ги ставајте во непрегледни места.

• Не кревајте камења или парчиња дрва доколку не сте доволно оддалечени од потенцијален напад на змија. Бидете посебно внимателни доколку се искачувате по карпи.

http://tocka.com.mk/3/153608/sto-da-pravite-dokolku-ve-kasne-zmija-ovie-raboti-bi-trebalo-da-gi-znaete

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот