Погача

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

Погача

Пишување by Гостин on Пон Мар 16, 2015 7:01 pm

Погача со интегрално брашно, семиња и медСостојки
500гр бело пченично брашно
350гр интегрално брашно
1 коцка свеж квасец
1 лажица мед
250мл топло млеко
200мл топла вода
2 лажици ленено семе
1 лажица мак
2 лажици семки од сончоглед
100мл зејтин
100гр маргарин
2 лажици семе од сусам,сончоглед и лен


Квасецот се става во млекото. Се додава и медот и убаво се меша додека се растопи. Со стасаниот квасец се замесува тесто со двата вида на брашно, водата, зејтинот и семињата. Тестото се остава да стаса околу 40 минути.
На маса се сука кора која се посипува со семенки и се рола. Ролатот се сече на парчиња и секое парче убаво се притиска и се реди во округла тепсија. Се премачкува со малку маргарин, се посипува со семки и се става да се пече. Се пече околу 40 минути на 180 степени.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот