НЕ УМРИ МАГАРЕ ДО ЗЕЛЕНА ТРЕВА

Go down

НЕ УМРИ МАГАРЕ ДО ЗЕЛЕНА ТРЕВА

Пишување by osa on Пон Мар 30, 2015 5:36 pm

се таксува ,ке покачи плата на просветари ,на полиција ,на сите ...
ке покачи пензии ,ке обештетува и се друго ке даде !!!!????
само има МАЛ ПРОБЛЕМ ,нема ПАРИ !!!!!!! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

и замисли почна да покачува "во најава "од сега па до 2017 г ,срамота и ова ке му помине !!!???
абе ако е чист во однос на бомбите ,нема схто да таксува СЕГА ВО 2015 г ДЕКА КЕ МУ ЈА ЗГОЛЕМИ ПЛАТАТА ВО 2017 г ...
ако ја зголемува во 2017 г тогаш нека ОБЈАВУВА ,доволно ве правеа глупи бре македончиња ....
П.С. колку ке ДРПНЕ он од сега до 2017 г додека да дојдеш ТИ бре македонче ?
П.П.С.  на просветарите ке им ПОКАЧИ ПО 200 ,300  и 400 денари ,мизерија и они ке молчат?????

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
avatar
osa

Број на мислења : 13871
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НЕ УМРИ МАГАРЕ ДО ЗЕЛЕНА ТРЕВА

Пишување by Гостин on Пон Мар 30, 2015 6:24 pm

Pa, za ovaa vlada nikogash ne bil problem da gi zadolzhat idnite generacii, za da gi ostvarat svoite celi...Vo ovoj sluchaj se raboti za beden populizam, i ochaen obid na pastirot da ja zadrzhi vernosta na administracijata, pred se na vrabotenite vo MVR..

Економисти: За да ги зголеми платите во полицијата, Владата ќе се задолжува

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: НЕ УМРИ МАГАРЕ ДО ЗЕЛЕНА ТРЕВА

Пишување by osa on Пон Мар 30, 2015 6:31 pm

ама не само тоа ,замисли "oд извори блиски до владатадознаваме дека тоа сега што го ветува МОЖЕБИ ке го даде во 2017 година ...пази МОЖЕБИ ...и глуп народ му вика браво ?????
аман бре луге имате ли мозок да си размислите сами ?

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
avatar
osa

Број на мислења : 13871
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НЕ УМРИ МАГАРЕ ДО ЗЕЛЕНА ТРЕВА

Пишување by osa on Пон Мар 30, 2015 6:36 pm

и на сите овие НАЈАВИ за зголемување  на платите и пензиите ,
Македонецот молчи ????

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
avatar
osa

Број на мислења : 13871
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НЕ УМРИ МАГАРЕ ДО ЗЕЛЕНА ТРЕВА

Пишување by reiter on Пон Мар 30, 2015 7:50 pm

osa напиша:и на сите овие НАЈАВИ за зголемување  на платите и пензиите ,
Македонецот молчи ????
после бомбите на заев незнам дали молчењето за покачувањето може да се прифани како е добро, или обично кога некој ветува а знаеш дека НЕМА тогаш едноставно си заминуваш и си викаш ОВОЈ МИСЛИ ДЕКА СЕ УШТЕ МУ ВЕРУВАМ?

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
avatar
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Re: НЕ УМРИ МАГАРЕ ДО ЗЕЛЕНА ТРЕВА

Пишување by osa on Вто Мар 31, 2015 5:38 pm

bravo reiter...zamisli od izvori bliski do vrabotenite vo javnata administracija doznava melnica : pokachuvanjeto od 4% od minatiot mesec ,bilo isplateno BEZ RESHENIJA ,BEZ DOPIS OD MINISTERSTVO ZA FINANSII ,TUKU SAMO SO JAVUVANJE NA TELEFON DEMEK aj pokachi za 4 % plata u shkoli i gradinki da ne mi iskachaat na shtrajk !
ama sega ako nema pari ,moze da ne go isplati pokachuvanjeto ,nikoj nema da go BARA zoshto ednostavno NIKADE NE PISHUVA DEKA KE IMA POKACHUVANJE


Последната промена е направена од osa на Вто Мар 31, 2015 9:27 pm. Мислењето е променето 1 пати

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
avatar
osa

Број на мислења : 13871
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НЕ УМРИ МАГАРЕ ДО ЗЕЛЕНА ТРЕВА

Пишување by Arhimed on Вто Мар 31, 2015 8:49 pm

Просечното доспевање на надворешните долгови на РМ е околу 6 години.
Оваа и во наредните 2 години доспеваат за враќање преку една милијарда евра.
Во февруари беа исплатени дел од долговите (150 милиони евра - за истиот износ и паднаа девизните резерви), при крај на годината доспеваат 271 милион евра (215 главница + 56 камата).

Буџетот планира ново задолжување од странство во износ 260 милиони евра. Зависно од оценката на пазарот, ќе ни одредат соодветна каматна стапка.
Џабе рејтинг од ББ+, скоро на Грција и го соборија рејтингот од Б на ЦЦЦ.

Во контекст на насловот - луѓето не се будали дома да дремат ако им должи државата пари - еве ги сите излегуваат на протести.

Arhimed

Број на мислења : 82
Join date : 2015-03-22

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НЕ УМРИ МАГАРЕ ДО ЗЕЛЕНА ТРЕВА

Пишување by osa on Вто Мар 31, 2015 9:40 pm

mnogu dobra ekonomska "razglednica " Arhimed ...
tochno deka lugeto nema da dremat ,no dali ke imaat dovolno "sila" da se 
izborat so ovaa "golema mok "na vlasta ,ostanuva da vidime !

eve eden primer : velam vladata so pari od drzavnite rezervi go vratila dolgot kon MMF, .......odgovorot na mojot sogovornik beshe : pa sega ako moralo ,shto e tolku strashno .
napomena :mojot sogovornik e ekonomist !

pesimistichki ke deluvam no sepak ke prasham :ovie ,vakvi nebanjati koj i koga no i kako ke gi razbudi od dremenje ?

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
avatar
osa

Број на мислења : 13871
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НЕ УМРИ МАГАРЕ ДО ЗЕЛЕНА ТРЕВА

Пишување by корисТник on Пет Апр 24, 2015 8:25 pm

Пролет дојде, ке се покачат хормоните.

корисТник

Број на мислења : 37
Join date : 2015-04-24

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НЕ УМРИ МАГАРЕ ДО ЗЕЛЕНА ТРЕВА

Пишување by Arhimed on Вто Апр 28, 2015 3:39 pm

osa напиша:се таксува ,ќе покачи плата на просветари ,на полиција ,на сите ...
ќе покачи пензии ,ке обештетува и се друго ке даде !!!!????
само има МАЛ ПРОБЛЕМ ,нема ПАРИ !!!!!!! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

и замисли почна да покачува "во најава "од сега па до 2017 г ,срамота и ова ке му помине !!!???
абе ако е чист во однос на бомбите ,нема схто да таксува СЕГА ВО 2015 г ДЕКА ЌЕ МУ ЈА ЗГОЛЕМИ ПЛАТАТА ВО 2017 г ...
ако ја зголемува во 2017 г тогаш нека ОБЈАВУВА ,доволно ве правеа глупи бре македончиња ....
П.С. колку ке ДРПНЕ он од сега до 2017 г додека да дојдеш ТИ бре македонче ?
П.П.С.  на просветарите ќе им ПОКАЧИ ПО 200 ,300  и 400 денари ,мизерија и они ке молчат?????
Ќе покачеа плата и во 2007, и во 2010 - арно ама Грујовски Пеце од УПОЗ (синдикатот на администрацијата) го памти ветеното - линк

претседателот на (УПОЗ), Пецо Грујовски напиша:Од 2011 година кога пред предвремените избори беа ветени по 5 отсто зголемување на платата на административците до лани не е остварено ветувањето. Во 2012 и 2013 година имаше одлагање на исплатата поради икс причини, а во 2014 година наместо 5 отсто зголемување администрацијата доби само за 4 отсто зголемена плата
Владата на ВМРО-ДПМНЕ и во 2007 година кога дојде на власт вети зголемување на платите на административците во период од 3 години од по 10 отсто, но административците до 2010 година добија само две покачувања на висината на платата од по 10 отсто.
Џабе ветувања, кога нема можности.

ПС, темата е за во политика, ако може некој модератор да ја префрли.

Arhimed

Број на мислења : 82
Join date : 2015-03-22

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НЕ УМРИ МАГАРЕ ДО ЗЕЛЕНА ТРЕВА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот